Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Problema televizor Arctic

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Salut,

Am o mica problema cu un Tv Arctic...
Se vede imaginea stramba, inclinata in partea dreapta.

Nu stiu de la ce ar putea sa fie ; in rest merge ok...
Sa fie de la tub?

Any ideas?

Thx.

#2
ghimpe--

ghimpe--

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 12.08.2006
E posibil sa se fi miscat bobina de deflexie... <_<

#3
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Oare o fi asa de greu sa dam mai multe detalii?...
Tipul televizorului, istoria acestuia si a defectului respectiv daca este cazul, detalii suplimentare despre  defect: este simetric sau nu, etc...  :rolleyes:

#4
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 mister_rf, on Dec 16 2007, 13:29, said:

Oare o fi asa de greu sa dam mai multe detalii?...
Tipul televizorului, istoria acestuia si a defectului respectiv daca este cazul, detalii suplimentare despre  defect: este simetric sau nu, etc...  :rolleyes:

- Arctic 21 FBO
- Istorie 2 ani si 7 luni mers perfect
- Nu pot sa fac o istorie a defectului pot sa spun ca acum l-am observat...
Nu pot sa-mi dau seama daca e simetric sau nu, altfel l-as fi reparat singur -_-  ; dar puteti sa va uitati la poza atasata...
Cred ca este concludenta.

Multumesc,

Attached Files



#5
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 12.07.2007
In general toate tv-urile din clasa de calitate respectiva fac aceasta manifestare.Se datoreaza magnetizarii permanete in timp a miezului bobinelor de deflexie datorat componentei continue a curentului de deflexie.Aparatele performante au un reglaj electronic prin care se poate roti rastrul in modul de service.La acest model, solutia eate desfacerea aparatului, slabirea surubului care fixeaza bobina pe gitul tubului urmata e rotirea ei usoara si fixarea la loc cu ajutorul surubului de fixare.Atentie: tensiunile la bornele bobinei de linii sint mari=pericol mare de accidente.

Edited by lepetir, 17 December 2007 - 10:52.


#6
softeam

softeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 26.03.2003

 lepetir, on Dec 17 2007, 10:50, said:

In general toate tv-urile din clasa de calitate respectiva fac aceasta manifestare.Se datoreaza magnetizarii permanete in timp a miezului bobinelor de deflexie datorat componentei continue a curentului de deflexie.Aparatele performante au un reglaj electronic prin care se poate roti rastrul in modul de service.La acest model, solutia eate desfacerea aparatului, slabirea surubului care fixeaza bobina pe gitul tubului urmata e rotirea ei usoara si fixarea la loc cu ajutorul surubului de fixare.Atentie: tensiunile la bornele bobinei de linii sint mari=pericol mare de accidente.


La un TV color, sa nu incerci sa rotesti bobina de deflexie, altfel nu o sa-i mai reglezi corect culorile in veci fara semnale de test adecvate. De altfel poti vedea ca tot ansamblul bobinei este lipit si fixat bine de tot din fabrica. Cind schimbi un tub color, il cumperi cu tot cu bobina, care vine deja instalata si reglata. Rotirea bobinei era valabila la TV alb/negru. In cazul tau, numai din meniu de service, daca are functia de Picture Rotation...

#7
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 12.07.2007

 softeam, on Jan 4 2008, 23:15, said:

La un TV color, sa nu incerci sa rotesti bobina de deflexie, altfel nu o sa-i mai reglezi corect culorile in veci fara semnale de test adecvate. De altfel poti vedea ca tot ansamblul bobinei este lipit si fixat bine de tot din fabrica. Cind schimbi un tub color, il cumperi cu tot cu bobina, care vine deja instalata si reglata. Rotirea bobinei era valabila la TV alb/negru. In cazul tau, numai din meniu de service, daca are functia de Picture Rotation...

La actualele tuburi cu diagonale de 51 cm, care sint si autoconvergente, o usoara rotire a bobinei este nesemificativa in ceea ce priveste convergenta.Oricum ea se poate corecta daca este necesar din magnetii unitatii  de puritate multipol de pe gitul ecranului folosind de ex. o imagine de teletext.De multe ori la aceasta clasa de aparate convergenta culorilor este pe ultimul loc al calitatii.

#8
fany22

fany22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 10.10.2006

 softeam, on Jan 4 2008, 23:15, said:

La un TV color, sa nu incerci sa rotesti bobina de deflexie, altfel nu o sa-i mai reglezi corect culorile in veci fara semnale de test adecvate. De altfel poti vedea ca tot ansamblul bobinei este lipit si fixat bine de tot din fabrica. Cind schimbi un tub color, il cumperi cu tot cu bobina, care vine deja instalata si reglata. Rotirea bobinei era valabila la TV alb/negru. In cazul tau, numai din meniu de service, daca are functia de Picture Rotation...
Salut!Asa este cea mai mare prostie sa umblii la deflexie(bob.)!!!! Daca nu lai rezolvat incearca MENU-SERVICE(care ar putea sa fie ceva de felul asta-MENU-4725.....GEOMETRY...) Daca nu merge posteaza o poaza cu meniul TV(poate ne dam seama ce TV ar poate fi...).Iti urez sa ai bafta!

#9
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Salut din nou. ^_^

Ce combinatie de butoane trebuie sa folosesc pentru a intra intra in meniul de service al televizorului Arctic 21 FBO?

Multumesc anticipat!

#10
proto

proto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 24.02.2008

 mihaigerard, on Dec 16 2007, 01:02, said:

Salut,

Am o mica problema cu un Tv Arctic...
Se vede imaginea stramba, inclinata in partea dreapta.

Nu stiu de la ce ar putea sa fie ; in rest merge ok...
Sa fie de la tub?

Any ideas?

Thx.

Asa am patit si eu, la un JVC vechi de vreo 10 ani. Cred ca i se trage de la pumnii pe care i-a incasat in vremea cand avea o lipitura rece, pe care i-am rezolvat-o cu pistolul de lipit.

Acum imi pare rau de el, ca se vede foarte bine, in termeni de contrast, luminozitate si sharpness, si desi inclinatia imaginii nu este nici pe departe asa de pronuntata ca in poza postata de colegul de forum, defectul ma deranjaza. Cred ca o sa-l duc la un service, sa vad daca se poate rezolva, e pacat de el, parca CRT-urile pe care le-am vazut in ultima vreme prin magazine nu mai au imaginea asa de buna ca a JVC-ului mai vechi. In plus, schimba mai repede canalele, fata de cele noi, cand te joci cu telecomanda.

#11
GeorgeViorel

GeorgeViorel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.12.2005

 mihaigerard, on 13th January 2008, 16:52, said:

Salut din nou. ^_^

Ce combinatie de butoane trebuie sa folosesc pentru a intra intra in meniul de service al televizorului Arctic 21 FBO?

Multumesc anticipat!
Salut. Si eu as fi interesat de acest raspuns.
In plus, mai am o problema... mi s-a stricat telecomanda originala si am cumparat alta, idendica cica, zice vanzatorul, dar tot nu merge. Ar trebui setat mai intai vre-un cod ceva ? Ceva in genul telecomenzilor universale ?

Astept va rog raspuns...

#12
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Nu e indicat sa intri in meniul de  service. Poti sa faci setari care sa-l scoata din uz...
Ca idee: Meniu 8 5 0 0 sau Meniu 9 3 0 1.
Totusi, telecomanda trebuia sa functioneze fara alte artificii. Sa nu fie probleme cu receptorul de IR din Tv.
Ce probleme ai mai avut cu acest  televizor?

#13
GeorgeViorel

GeorgeViorel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.12.2005
salut
nu am mai avut si nici nu mai am alta problema cu el.
totusi, cum as putea sa intru in meniu, daca nu am de unde sa-i introduc codurile ? in fine, telecomanda pe care am cumparat-o, se pare ca nu-i chiar originala, desi este identica ca si forma, dispunere si denumire butoane, dar nu merge. tind totusi sa cred ca ar putea fi receptorul IR din TV. Dar cum se explica faptul ca s-a stricat receptorul IR TV exact in momentul in care telecomanda originala a facut o "baie" in apa?
multumesc pentru raspuns si mai astept in continuare si alte sugestii, idei.
o seara faina.

Edited by mister_rf, 03 February 2011 - 00:44.
Evita citarea textului anterior!!!!!!!!!!!!!!!!


#14
diavloo

diavloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 19.01.2009
Buna seara
Am si eu aceeasi problema cu un Televizor Arctic 21 FBO. Adica nu se mai aprinde din telecomanda. Am schimbat receptorul infrarosu si tot degeaba.
As vrea sa va rog daca aveti careva o schema a acestui televizor sa o puneti aici. Am inteles de la cineva ca ar putea fi chiar procesorul. Dar as avea nevoie de o schema sa-i pot verifica tot inainte de a schimba acest procesor..
Multumesc mult
O seara faina.

Edited by diavloo, 07 March 2011 - 21:34.


#15
clau67

clau67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 05.01.2007
Daca are sasiu 12.7 atasez eu o schema. Da mai multe detalii despre partile componente principale ale TV-ului.  Pentru acest tip de televizor cred ca trebuie telecomanda model IR557. Telecomanda e ca cea din poza atasata?

Numai bine si sa ne spui cum s-a rezolvat problema.

Attached Files


Edited by clau67, 07 March 2011 - 23:04.


#16
diavloo

diavloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 19.01.2009
Da. Telecomanda e cea din poza atasata. Am luat schema si ma apuc de masuratori sa vedem daca e totul in regula. O sa revin cu mai multe informatii. Multumesc frumos.
Nu cred ca e schema de la Beko 12.7 pentru ca acel procesor are doar 56 de pini. Al meu e cu 64 de pini Procesor TDA 9345 si din cate am inteles daca e bine ce zic platforma Beko E1

Edited by mister_rf, 08 March 2011 - 12:21.
quote inutil!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


#17
clau67

clau67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 05.01.2007
Atasez schema pentru Beko E1 care contine procesorul TDA9545.

Numai bine si sa ne spui si rezolvarea problemei poate mai au si alti nevoie de rezolvare.

Attached Files



#18
diavloo

diavloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 19.01.2009
Da. Asta e schema. Am masurat tot. Toate tensiunile sunt bune. Telecomanda e buna. Dar din cate am inteles problema ar fi din procesor. Se incalzeste foarte tare si din cate stiu acesta nu ar trebui sa se incalzeasca. Mai zic o data tipul procesorului cu tot ce scrie pe el.
Tda 9345 PS N3/3/1913. Daca are cineva alta idee ce ar mai trebui sa verific. Daca ar putea fi altceva va rog sa postati aici. Multumesc frumos.

Edited by mister_rf, 10 March 2011 - 10:24.
quote inutil!!!


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate