Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

cum invatati ?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

pres.mar.only.me

pres.mar.only.me

Junior Member

• Grup: Members
deci as vrea si eu sa stiu ce fel de metode de invatare mai exista in afara de cea pe care o folosesc eu :
a) impart lectia (imaginar) in cateva parti
B) si incep sa invat

p.s. e de subliniat faptul ca am memorie destul de buna :D

ReVaNgEr

ReVaNgEr

si...... tot eu....

• Grup: Senior Members
Fratele meu daca vede scrisa lectia , si-o reproduce hartia in minte in momentul in care trebuie sa spuna , insa are dificultati cum este de asteptat ( memorie vizuala)
Eu unul nu pot sa invat ceva ce nu are sens sau nu inteleg ( de neinteles cam rar  <_< <_<  ) Dar mi-e mi se pare o prostie tocitul , este total aiurea si fara rost ,  
Depinde ce ai de invatat , daca sunt formule , etc etc nu trebuie sa le inveti , doar le intelegi , insa daca sunt lectii intregi incearca sa intelegi sa-ti formezi o idee , si nu cred ca o sa ai dificultati , cat despre impartitul lectiei s-ar putea sa ai avantaje facand asa desi .... .... asta depinde de capacitatea creierului de a memora

m3th0dman

m3th0dman

Senior Member

Când trebuie sa învăț la vreo materie importantă la care dau teza, și voi da BAC:
Citesc o dată pe la 16, și mai citesc o datăpe la la 21. Tot așa citesc 3 zile minim la rând, și rețin (nu toate detaliile).
Faza îi că nu prea practic metoda, că nu am la ce (rar), dar merge sigur (la psihologie am învățat că așa îi cel mai ușor).

Berlin

Berlin

Active Member

m3th0dman, on Jan 6 2008, 01:52, said:

Citesc o dată pe la 16, și mai citesc o datăpe la la 21. Tot așa citesc 3 zile minim la rând, și rețin (nu toate detaliile).

Este cea mai buna metoda.Aplicata si de mine cand mai era doar o saptamana si incepea bac-ul.Ce nu am invatat in 4 ani de zile la romana am reusit sa invat in acea saptamana, si nu a fost atat de greu precum credeam.

Edited by Berlin, 08 January 2008 - 19:05.

4nDr3i

4nDr3i

Senior Member

Citești lecția (o dată sau de 2 ori) iei o foaie și începi să scrii ideile principale sau planul lecției. Așa m-a învățat cineva... dar, recunosc: nu o practic prea des din lene probabil, însă când am chef  și procedez așa merge :D

Edited by 4nDr3i, 09 January 2008 - 16:40.

Champy0n

Champy0n

Active Member

Eu incerc sa fac conexiuni intre anumiti termeni logici si sa impart ca si tine lectia in mai multe parti. Chestia cu planul nu mi se pare prea eficienta... ia cam mult.Cel mai simplu e s-o traduci cumva intr-un limbaj mai logic pt. tine

m3th0dman

m3th0dman

Senior Member

4nDr3i, on Jan 9 2008, 16:40, said:

Citești lecția (o dată sau de 2 ori) iei o foaie și începi să scrii ideile principale sau planul lecției. Așa m-a învățat cineva... dar, recunosc: nu o practic prea des din lene probabil, însă când am chef  și procedez așa merge :D
Parcă este prea mult timp.

Champy0n, on Jan 9 2008, 18:28, said:

Eu incerc sa fac conexiuni intre anumiti termeni logici si sa impart ca si tine lectia in mai multe parti. Chestia cu planul nu mi se pare prea eficienta... ia cam mult.Cel mai simplu e s-o traduci cumva intr-un limbaj mai logic pt. tine
Divide et Impera :D !

4nDr3i

4nDr3i

Senior Member

m3th0dman, on Jan 9 2008, 19:33, said:

Poate... depinde de lecție. Dar eu zic că ții minte mai bine dacă scrii și te gândești la ceea ce scrii (nu copiezi) decât dacă citești pur și simplu lecția  -_-

Champy0n

Champy0n

Active Member

m3th0dman, on Jan 9 2008, 19:33, said:

Divide et Impera :D !
Is you being speak inglish ?

tudor38

tudor38

New Member

In functie de materie, cred ca cel mai bine poti retine prin discutii , dezbatere lspamile umaniste sau exercitii si probleme la real.

Champy0n, divide et impera este un proverb in limba latina; inseamna „dezbina si stapaneste”.

dimit

dimit

Member

fratilor voi nu stiti ca se poate copia....de ce sa inveti cand poti sa copii???

m3th0dman

m3th0dman

Senior Member

Champy0n, on Jan 9 2008, 22:33, said:

Is you being speak inglish ?
Latină.
Divide and conquer în engleză.
Cred că înțelegi analogia.

dimit, on Feb 6 2008, 15:54, said:

fratilor voi nu stiti ca se poate copia....de ce sa inveti cand poti sa copii???
Am îngroșat unul dintre motivele pentru care tu ar fi trebuit să înveți cât de cât gramatica limbii române.
Sunt materii care au o importanță în continuare (facultate) la care este esențial să înveți (respectiv să faci multe exerciții).

yourbabygirl

yourbabygirl

Junior Member

eu subliniez,cica.asa fac acuma,ca pana la urmatoarea sesiune..imi schimb metoda.
si intodeauna incerc sa invatz cu un/o coleg/colega..mare greseala,mare!pentru ca incepem sa vorbim de altceva..

Nicolla

Nicolla

Active Member

yourbabygirl, on Feb 7 2008, 20:39, said:

eu subliniez,cica.asa fac acuma,ca pana la urmatoarea sesiune..imi schimb metoda.
si intodeauna incerc sa invatz cu un/o coleg/colega..mare greseala,mare!pentru ca incepem sa vorbim de altceva..

1.Deschis carte
2.Citit, simultan cu subliniat idei mai importante;
3.Deschis caiet. Scris capitol + idei importante(la liniuta).
3 nopti la rand/carte. Noaptea, ca e liniste maxima. Minim 7 la examen. :rolleyes:
Daca aveti mai mult de 3 zile, puteti sa va apucati de scris si copiute. Pe foaie, in word, chiar daca nu le folositi la examen, faptul ca ati mai citit o data + gandit o data ideea + ceva memorie vizuala va ajuta destul de mult.
P.S. Nu mai invatati cu colegii(e pierdere de vreme). Iesiti la suc cu colegii, dupa aia invatati singuri acasa. :lol:

zimzi

zimzi

Member

Berlin, on Jan 8 2008, 20:04, said:

Este cea mai buna metoda.Aplicata si de mine cand mai era doar o saptamana si incepea bac-ul.Ce nu am invatat in 4 ani de zile la romana am reusit sa invat in acea saptamana, si nu a fost atat de greu precum credeam.
bai nene, da-on ceva de treaba!  <_<
cum poti sa spui ca invatai in 7 zile ceea ce nu facusei in 4 ani?
hai ca asta e cea mai tare.
pai daca nu erai interesat de materie 4 ani, ce tot te-ai mai apucat sa inveti...
nt nt nt..
asa si eu pot sa zic ca am invatat cu 5 minute inainte de teza toata materia de la informatica de cls a 11a din semestrul 2..
hai sa fim seriosi...

@lyg@t0r

@lyg@t0r

Member

Eu impart lectia pe fragmente si incep:
-citesc primul fragment o data si incerc sa il reproduct incat sa imi fie usor de memorat,dar sa fie si corect
-fac acelasi lucru cu al 2-lea fragment si apoi le repet pe ambele si tot asa.
PS: Tin sa precizez ca am o memorie foarte buna si invatatul nu e o problema pentru mine la materiile ''obisnuite''(romana,biologie,istorie,geografie etc...) Cel mai mult urasc matematica,fizica si chimia. Sunt cele mai tampite materii posibile cu o groaza de formule pe care le incurc si pur si simplu le uit deoarece imi este greu sa invat ceva ce urasc foarte mult,dar asta e...

Mr.Jinx

Mr.Jinx

Gigant ca NY

@lyg@t0r, on Jun 6 2008, 22:31, said:

...Cel mai mult urasc matematica,fizica si chimia. Sunt cele mai tampite materii posibile cu o groaza de formule pe care le incurc si pur si simplu le uit deoarece imi este greu sa invat ceva ce urasc foarte mult,dar asta e...
păi astea nu trebuie învățate, trebuie înțelese! și făcând probleme în care aplici formulele alea să vezi ce ușor le vei ține minte, nu trebuiesc învățate pe derost formulele deoarece aplicându-le le vei reține foarte ușor, fără să le mai uiți.

mwlambo

mwlambo

Always watching you

Metoda spusa de un profesor universitar de la medicina:
- prima data se citeste pentru a descifra materia
- a doua oara se intelege materia
- a treia oara se fixeaza materia
- a patra oara se fixeaza si detaliile

Cat e de eficienta nu stiu; eu niciodata nu citesc o chestie mai mult de 2 ori.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate