Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

[UNDE] pot interna un bolnav psihic?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
SmokaSession

SmokaSession

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 29.04.2007

 Dragon Warrior, on Dec 13 2007, 08:11, said:

Era vorba de gestul de a nu avea grija de bolnavii psihici din familie si nu de conditiile din sanatorii.

Eu as alege oricand sa imi duc bolnavii psihici din familie la un sanatoriu. Chiar si Romanesc. Am avut bolnavi psihici in familie si stiu cum pot ei distruge vietile celor din jur daca acestia nu au timp/rabdare/pregatirea necesara sa le acorde atentia necesara.

Si da,



...imi pastrez opinia, citatul de mai sus este o tampenie. Spus de un om care HABAR NU ARE despre ce vorbeste.

Daca un om care a avut un caz in familie si care pleca de la scoala sa`si caute bunicul prin parcuri ,iar atunci cand il gasea auzea o intrebare de genul `Tu cine esti?Unde ma duci?` ,atunci te rog sa`mi arati si mie cum arata un om care ARE HABAR.

Edited by SmokaSession, 14 December 2007 - 00:19.


#20
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
eu am o sugestie pentru unde sa NU îți spitalizezi un bolnav, și anume fostul Nr.9 (București).
mi-a povestit cineva că a avut un bolnav acolo, și la un moment dat a făcut febră puternică, dar a fost lăsat fără injecții aproape 24 de ore pentru că nu aveau în spital SER FIZIOLOGIC! A doua zi ruda aceluia, a aflat întâmplător de febră, s-a dus și a cumpărat serul de la o farmacie din apropiere.
În plus, în cazurile mai grele, principalul tratament îl reprezintă îndoparea pacientului cu tot felul  de medicamente care să-l facă să doarmă cât mai mult, să-i dea somnolență.

#21
SmokaSession

SmokaSession

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 29.04.2007

 turbo trabannt, on Dec 13 2007, 18:01, said:

cat despre smoka , ii doresc sa nu aiba copii ( avorturi cat mai multe) ca sa se duca direct la azil.


ajungi tu inaintea mea pentru tulburari de comportament....Fii si tu nitel mai hotarat.Ca daca o tii asa ,tu o sa fii ala fara urmasi..`azi o lasi gravida,maine o duci la avort...ma rog...daca esti in stare sa lasi vreo vietate de sex feminin gravida.

    LoveDemon,pt voi e o onoare ca arunc cu noroi pe acest forum,iar pentru mine este o reala placere.
Eu va doresc copii multi si cu minte multa.Ce n-au avut parintii,sa aiba macar urmasii :lol:

Edited by SmokaSession, 14 December 2007 - 00:21.


#22
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

 SmokaSession, on Dec 14 2007, 01:18, said:

LoveDemon,pt voi e o onoare ca arunc cu noroi pe acest forum,iar pentru mine este o reala placere.
Eu va doresc copii multi si cu minte multa.Ce n-au avut parintii,sa aiba macar urmasii :lol:
Iar noi iti dorim sa faci un copil exact ca tine. Blestem mai mare nici ca-ti poate arunca cineva.

#23
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

Nu putem decat sa-i dorim domnisoarei sa nu aiba parte de asemenea dileme.

Va avea parte pentru Dumnezeu isi plateste datoriile aici pe pamint. Si, dupa cum vezi si le plateste deja.

Quote

LoveDemon,pt voi e o onoare ca arunc cu noroi pe acest forum,iar pentru mine este o reala placere.
Eu va doresc copii multi si cu minte multa.Ce n-au avut parintii,sa aiba macar urmasii

Arunci cu noroi,  din pacate nu prea ne nimeresti , dar tu te-ai murdarit.

Eu sunt o gravida toapa cu burta la gura pentru ca asa vrea eu,  a fi creatoare a minunii umane este un dar  de care tu nu vei avea parte niciodata.
Cipescu cauta un spital bun , poate va avea sanse sa-si revina cit de cit.
Spitalul 9, nu, in niciun caz.

Quote

Daca un om care a avut un caz in familie si care pleca de la scoala sa`si caute bunicul prin parcuri ,iar atunci cand il gasea auzea o intrebare de genul `Tu cine esti?Unde ma duci?` ,atunci te rog sa`mi arati si mie cum arata un om care ARE HABAR.

Ca tine, normal.

Edited by Ulpiatraiana, 14 December 2007 - 02:18.


#24
TDI-beez

TDI-beez

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 03.12.2007
Alzheimer e netratabil, persoanele cel mai frecvent vizate fiind batranii; nu exista clinica de psihiatrie, neuropsihiatrie, etc. care sa ofere ceva sigur... chestia e ca odata ce l-ai dat de acasa.. s-a terminat :) nu il mai iei inapoi. Intrebarea mea este, ca sugestie pentru internare :D, Casa Poporului nu se califica, in Parlament ?  :lol:

#25
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007

 cipescu, on Dec 13 2007, 16:30, said:

Va multumesc pentru raspunsuri, am selectat cateva piste si incerc sa le urmez; pentru cei care au luat postarea intr-un mod cu totul usuratic, pot sa le spun ca am angajat de mai bine de cateva luni o femeie care sta cu tata 8 ore pe zi si face tot ce este necesar in casa; din pacate, o boala de acest gen se agraveaza si azi l-am adus pe tata de la Ploiesti, plecase cu trenul de noapte, noroc ca l-a vazut cineva ca nu e bine, a chemat salvarea si l-a dus la spital. Ii rog deci pe cei care au raspuns zeflemitor sa se gandeasca ca ceea ce doresc sa fac este din dragoste pentru tata si nu ca sa scap de el. Daca doream asa ceva, il duceam la primul azil de batrani si gata.
Buna.Am si eu o intrebare.Ai reusit sa il duci undeva?Pt ca am si eu un caz in familie...Si ca sa vezi in ce tara traim...doctori nu vor sa il interneze fara aprobarea lui.Cum dumnezeu sa ceara aprobare unui bolnav psihic?Si la mine problema e inca grava:el devine violent, si e periculos.Imi pare rau de el, toti cei din familie tinem la el si i vrem tot binele, dar e greu sa traiesti cu el in casa mai ales cand nu il poti nici ajuta, si te mai afli si in pericol stand in preajma lui.Spune-mi te rog daca ai rezolvat ceva.Eu peste tot am auzit ca nu fac internari decat foarte scurte care sunt practic degeaba.In cateva saptamani, o luna ti-l da inapoi.Ultima data cand a fost internat tot asa pt putin timp ni l-a dat acasa si paralizat sa venim sa il luam ca ei nu il mai tin.Ca nu sunt locuri sau ca n-au ce i face.Noi il adusesem pe picioare si ni l-au dat asa.Bine ca acum si-a revenit.Asa ca nu iti pune prea mari sperante in medici nostri psihiatrici.

#26
cipescu

cipescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 27.10.2006
A fost internat in ultimul an de cel putin 6-7 ori, fiindca de cate ori vine acasa de la spital, dupa ce sta 1-2 saptamani, vrea inapoi; normal ca nu l-am putut interna in acelasi loc, am dat turul spitalelor:Bucuresti, Brasov, etc. Nu stiu daca ati mai intalnit asa ceva, sa se simta mai bine la spital ca acasa. Cand e lucid, isi da seama ca e o prostie si imi da dreptate, dar cand il apuca iarasi, nu se lasa pana nu se interneaza iar. Asta e situatia!

#27
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 SmokaSession, on Dec 14 2007, 01:18, said:

ajungi tu inaintea mea pentru tulburari de comportament....Fii si tu nitel mai hotarat.Ca daca o tii asa ,tu o sa fii ala fara urmasi..`azi o lasi gravida,maine o duci la avort...ma rog...daca esti in stare sa lasi vreo vietate de sex feminin gravida.

cand o sa fii gravida ( curse @lovedemon) o sa fii in sfarsit inteligenta.

iti doresc sa nu cunosti ce inseamna dragostea, ca se pare ca nici pana acuma nu ai intalnit-o. lovedemon, cred ca te-am intrecut la blesteme  :P

@cipescu: parca era si o fundatie pentru alzeiheimer. opoate te pot indruma si cei de acolo.

daca ai copii , nu este deloc bine sa isi vada bunicul lovit de boala. le va marca amintirile despre el.

#28
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

 turbo trabannt, on Dec 14 2007, 12:27, said:

lovedemon, cred ca te-am intrecut la blesteme  :P
Pai hai mai bine sa ne asociem :D.

In alta ordine de idei, tocmai am citit ca Terry Pratchett a fost diagnosticat cu Alzheimer, si m-am deprimat foarte, foarte tare :( :(.

#29
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 LoveDemon, on Dec 14 2007, 15:28, said:

In alta ordine de idei, tocmai am citit ca Terry Pratchett a fost diagnosticat cu Alzheimer, si m-am deprimat foarte, foarte tare :( :(.
multe din bolile batranetii ( uitare , dementa) acum sunt considerate ca fiind alzheimer. din pacate nu e nici un breakthrough pana acuma in plan medical.

tragic mi s-a parut si ronald reagan.

#30
adrianstone

adrianstone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.12.2007

 cipescu, on Dec 14 2007, 09:57, said:

A fost internat in ultimul an de cel putin 6-7 ori, fiindca de cate ori vine acasa de la spital, dupa ce sta 1-2 saptamani, vrea inapoi; normal ca nu l-am putut interna in acelasi loc, am dat turul spitalelor:Bucuresti, Brasov, etc. Nu stiu daca ati mai intalnit asa ceva, sa se simta mai bine la spital ca acasa. Cand e lucid, isi da seama ca e o prostie si imi da dreptate, dar cand il apuca iarasi, nu se lasa pana nu se interneaza iar. Asta e situatia!


se deschide in Bucuresti primul spital privat specializat in Alzheimer pe 1 martie 2008, la inceput doar 14 locuri, am inteles ca se face rezervare, ca nu ar mai fi multe locuri. Perioada de internare este de minim 7 zile, maxim - nelimitat da' costa 85 RON/zi. Ei zic ca vor fi conditii occident, medici, asistente, etc. specializate in Alzheimer. site www.oxxigene.ro inclusiv poze (intra pe Centru Oxxygene ) tel. dr. stanescu pt. programari 0745.422.603

#31
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
au tinut ai mei pe cineva cu capul vraiste. intr-o dimineata omul s-a trezit si a plecat pe usa :wave: s-au trezit ai mei, ia-l pe battrin de unde nu-i. panica, au sunat la politie, spital, alea alea, apoi au plecat la vinatoare. l-au gasit linga un bloc de intunecatzi, in pijama. a zis ca a plecat sa ia masa :lol: atunci l-au internat la cronici, unde a ramas pina a murit. oricum nu cred ca avea alzheimer, a patit-o brusc, ceva atac cerebral si s-a dilit, insa nu era diliu diliu non-stop, avea numai momente dintr-astea geniale. in plus, era si mare gagicar, ceea ce pentru un batrin diliu este destul de cul

#32
cipescu

cipescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 27.10.2006
Unde l-ati internat la cronici si care erau conditiile, daca stii? Multumesc!

#33
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
ohoho, asta a fost prin 2000, in hunedoara. o vecina lucra acolo, s-au dat spagi etc etc. conditiile erau cit de cit bune, erau si ceva parinti de doctori pe-acolo. astea sint chestii absolut normala si mult mai umane. decit sa tii un batrin incuiat in casa singur cuc, ca doar nu poti sa stai dupa curu lui daca ai o viata ce presupune job &  shit, mai bine sta impreuna cu alti bosorogi si joaca table

e lucru dracu cu batrinii, odata bunicu-mio, care nu era asa de tacanit :lol: a luat foc de la aragaz in timp ce citea la masa de linga. s-a pirlit la mina destul de serios. cica a simtit ca-i cald si bine apoi s-a trezit ca arde :roflmao:

#34
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 cipescu, on Dec 20 2007, 15:18, said:

Unde l-ati internat la cronici si care erau conditiile, daca stii? Multumesc!
In Poiana lu' Iocan se fac internari. E loc suficient.

#35
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007

 Mosotti, on Dec 20 2007, 15:02, said:

au tinut ai mei pe cineva cu capul vraiste. intr-o dimineata omul s-a trezit si a plecat pe usa :wave: s-au trezit ai mei, ia-l pe battrin de unde nu-i. panica, au sunat la politie, spital, alea alea, apoi au plecat la vinatoare. l-au gasit linga un bloc de intunecatzi, in pijama. a zis ca a plecat sa ia masa :lol: atunci l-au internat la cronici, unde a ramas pina a murit. oricum nu cred ca avea alzheimer, a patit-o brusc, ceva atac cerebral si s-a dilit, insa nu era diliu diliu non-stop, avea numai momente dintr-astea geniale. in plus, era si mare gagicar, ceea ce pentru un batrin diliu este destul de cul
Cred ca toti au momente cand sunt perfect lucizi.La mine cand au venit o data medicii sa il ia (facuse cam urat e cam violent uneori cand il apuca) a devenit brusc un om normal de parca ar fi jucat teatru pana atunci, si a vb foarte frumos si elegant cu ei de credeau medici ca noi suntem cei nebuni.Da "noroc" ca n-a durat decat cateva minute si si-a revenit in starea lui critica.

#36
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

 cipescu, on Dec 20 2007, 15:18, said:

Unde l-ati internat la cronici si care erau conditiile, daca stii? Multumesc!
in Hunedoara daca te interesezi, poate ai noroc. In localitatea Zam din jud. hunedoara, e un spital neurospihiatric. De obicei acolo ajung nebunii adunati de pe strada de politie, de salvare sau internati de familie...aici ai date de contact, iar conditiile sunt super ok. in partea unde sunt "nebunii" mai linistiti zici ca e statiune de lux. azi pe la 00.30 am ajuns acasa de acolo(am dus o sinucigasa, care a ratat) si am aruncat un ochi pe la conditii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate