Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA
 Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...
 Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...
 Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Oare e timpul ? ...

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

Dante_Sparda

Dante_Sparda

Active Member

• Grup: Members
Eu am instalat Mac OS X Leopard 10.5.6 pe un Acer Aspire One 150 (la inceput am vrut doar sa vad cum e, imi era lene sa dau o fuga pana la istyle), si nici nu-mi trecea prin cap cat de usor poate fi sistemul asta de operare de utilizat si de invatat. Folosesc Mac OS pe netbook si la job Windows 7 RC. Nu am avut nici cea mai mica problema de trecere de la unul la celalalt. La inceput a fost problema cu placa wireless, insa am schimbat-o cu una compatibila OS X. Si uite asa am ramas cu Leopard pe netbook, si nici ca il mai dau jos. :) In 2 luni de cand l-am pus, am avut doar 3 kernel panic, dar mi se pare normal avand in vedere ca e hackintosh. In rest nu am ce sa ii reprosez. E foarte stabil si foarte frumos. Si ma gandesc ca in viitorul apropiat sa achizitionez un Mac Book. :)

pg-soare

pg-soare

Ciclist de mahala

• Grup: Senior Members
Folosesti programele Adobe insa iti pica windows-ul o data/luna ?  A punctat cineva foarte bine : Conteaza in esenta cine administreaza un sistem.  Restul e marketing. Majoritatea virusilor sunt facuti pentru win , daca mac si linux ar fi tot asa de populare te-ai plange si pe acolo.

Rezumat la tot ce se abereaza.q

Dante_Sparda

Dante_Sparda

Active Member

Foarte adevarat. Majoritatea problemelor de care se plang cei mai multi utilizatori sunt cauzate de cel ce sta intre scaun si tastatura. Orice sistem de operare poate avea probleme atat timp cat utilizatorul isi baga nasul unde nu stie sau nu are ce cauta. Si Windows, si Linux si Mac OS sunt frumoase, stabile si usor de utilizat. De asemenea, probleme pot exista pe fiecare. Depinde insa de cine le utilizeaza. Trecerea de la unul la celalalt nu se face pentru motivele de genul "e varza, e prost, e instabil, e urat.. etc etc", ci doar pentru ca acel user vrea sa incerce ceva nou. Daca ramane asupra unuia, sau le foloseste pe toate 3, inseamna ca se impaca foarte bine cu ele.

add2005

add2005

Senior Member

Daca incepatorii s-ar invata sa nu mai "navigheze" dintr-un cont de admin, tot ar fi ok legat de windows.

Windows 7 pare a fi noua revolutie in materie de sistem de operare, avand in vedere ca or avut grija si de problema asta.
Deobicei sar in sus cei care nu se pricep.

"iEtc" ii doar o obsesie. Daca vrei sa ai productivitate ramai pe windoz.

hubbabub1601

hubbabub1601

În grafic...

NonName, on May 14 2009, 11:33, said:

O fi Mac OS stabil, dar NU pe un PC. Nu va mai minti (nu va lasati mintiti) de stabilitatea si fiabilitatea lui pe un sistem Apple.

Si cum, mai precis, "minte" stabilitatea OS 10 pe un sistem Apple? :))
Este cam cea mai amuzanta chestiune citita in ultima vreme.

MAC OS X RULEAZA PE HARDWARE APPLE. PUNCT. Hackintosh nu reprezinta o referinta pentru stabilitatea OSX.

Un alt fapt amuzant: google it, cel mai performant sistem portabil ce ruleaza Vista: MacBook Pro in Bootcamp :))

NonName

NonName

Junior Member

hubbabub1601, on May 14 2009, 14:00, said:

Si cum, mai precis, "minte" stabilitatea OS 10 pe un sistem Apple? :))
Este cam cea mai amuzanta chestiune citita in ultima vreme.

MAC OS X RULEAZA PE HARDWARE APPLE. PUNCT. Hackintosh nu reprezinta o referinta pentru stabilitatea OSX.

Un alt fapt amuzant: google it, cel mai performant sistem portabil ce ruleaza Vista: MacBook Pro in Bootcamp :))

M-am referit ca "minte" prin faptul ca (chiar tu ai spus-o) Mac OS este perfect pe un Mac. In rest esti pe propria raspundere.

Si referitor de Macbook Pro cu BootCamp, incearca (cauta) Windows pe un Sony Vaio, Dell XPS, care sa aiba o configuratie la nivelul MBP-ului. Si RAM-ul sa fie la 1066 Mhz, procesor Core2Duo la 2.66/2.93 Ghz si mai vedem cat de sus este un MBP.

Imi place Mac OS, dar nu l-as alege ca sistemul perfect, nu ca Windows-ul ar fi. Dar macar Windows-ul iti lasa libertatea de a gresi. Si despre virusi am vazut mai sus un reply bun, potrivit caruia daca Mac/Linux ar fi sistemul maselor ar fi pline de amenintari. Vedem in 5-10 ani cum sunt virusii pe Mac.

Si nu mai plecati urechea la spoturile "I'm a Mac, I'm a PC". Sunt amuzante, dar nu releva adevarul.

Fratello_2007

Fratello_2007

Senior Member

Problema lor ca au un OS asa subitire si imbecil.
Vorbeam de windows e clar. A ramas la un fs antinc aka ntfs si bun de aruncat, a ramas si la registrii care tocmai aia ingreuneaza sistemul pe zi ce trece.
Windows are virusi pt. ca asa e conceput el, ba mai mult el insusi e virus.
Daca Mac/Linux ajung atat de populare vor sta mai bine la capitolul virusi.
Daca esti nr. 1 ca OS pt. mase trebuie sa faci ceva ca sa previ masa de virusi. MS face ceva?
Nu!
De ce?
Pt. ca el castiga de pe urma virusilor. Isi mai iau si producatorii de antivirusi un ban cinstit.
De ce sa fie Windows secure si stabil?
Pai cum mai castiga bai nene restul producatorilor de X utilitare dupa urma MS?

MS nu prea face mare lucru din asa zisul Windows pt. ca asa e marketingul.
Unul lasa o gaura deschisa in OS ca sa papa si altii o paine, tot cinstit.

Edited by Fratello_2007, 14 May 2009 - 21:19.

NonName

NonName

Junior Member

Fratello_2007, on May 14 2009, 22:18, said:

Problema lor ca au un OS asa subitire si imbecil.
Vorbeam de windows e clar. A ramas la un fs antinc aka ntfs si bun de aruncat, a ramas si la registrii care tocmai aia ingreuneaza sistemul pe zi ce trece.
Windows are virusi pt. ca asa e conceput el, ba mai mult el insusi e virus.
Daca Mac/Linux ajung atat de populare vor sta mai bine la capitolul virusi.
Daca esti nr. 1 ca OS pt. mase trebuie sa faci ceva ca sa previ masa de virusi. MS face ceva?
Nu!
De ce?
Pt. ca el castiga de pe urma virusilor. Isi mai iau si producatorii de antivirusi un ban cinstit.
De ce sa fie Windows secure si stabil?
Pai cum mai castiga bai nene restul producatorilor de X utilitare dupa urma MS?

MS nu prea face mare lucru din asa zisul Windows pt. ca asa e marketingul.
Unul lasa o gaura deschisa in OS ca sa papa si altii o paine, tot cinstit.

Lasati teoriile astea conspirationiste, cum ca Windows este intentionat lasat fara protectie in fata virusilor. Tu stii macar ce tehnologii sunt implementate in 7 pentru a opri virusii inainte de a avea acces la sistem? Cate companii folosesc Linux ca sistem de baza, cati utilizatori folosesc acasa Linux? Crezi ca esti mai bun daca folosesti Linux sau Mac?

Si cum ai ajuns la concluzia ca NTFS este antic? Ai citit un comentariu al unui "mare guru" pe vreun forum din SUA? E usor sa faci presupuneri de genul Mac/Linux sunt de nevirusat acum, deci vor ramane asa si peste 10 ani. Dar cat de convins esti de ce spui? Se pare ca planul de advertising al Apple a avut succes, deoarece in mare parte din ce au scris multi in acest thread am gasit ideile din campania "I'm Mac, I'm PC". Campanie ce exploateaza niste stereotipuri prosteti.

Edited by NonName, 15 May 2009 - 08:51.

Centris

Centris

Moderator

de ce am senzatia ca vad bucle moebius?

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators

de ce am senzatia ca vad bucle moebius?
Nu ai nici o senzatie - si eu le vad ;)
Initiatorul topicului a postat odata si n-a mai intrat de-atunci - iar topicul se duce in eternul Mac vs Windows.

OnTopic - am folosit toate versiunile de Windows - vre-o 20 de linux, vre-o 3 de Mac. Singura problema am avut-o pe linux - era pe vremea cand instalarea se facea inca manual cu comenzi si ma cam incurcam uneori. Pur si simplu prefer interfata grafica si mouse-ul. Toate au probleme, toate au avantaje, nici-unul nu il exclude pe celalalt. In ce ma priveste, am preferat intr-un final Windows-ul. Mac-ul nu l-am mai deschis de 2 luni, Linuxul l-am sters ca sa pun W7 sa-l bag in teste. Motivul - fiind cel mai utilizat si avand cel mai mare suport software nu pot sa nu ma lovesc mereu de el. Si cum job-ul meu e legat de calculatoare trebuie sa raman pe el.
In ce priveste jocurile - Unele, cam 20-30 % merg si pe Mac. In general se vede pe spatele copertii la sistem de operare suportate. Din lista data mai sus, Frozen Throne are suport de Mac.

Fratello_2007

Fratello_2007

Senior Member

Daca MS ar face totul ca la carte crezi ca cei ce produc suite pt. securitate ar supravietuii?
Iti zic eu ca nu.
Se lasa portitele deschise voit. Daca nu crezi incearca sa gandesti si tu logic.. Oare de ce se lucreaza cel mai mult la interfata si nu la securitate si stabilitate?
Nu zic ca cele doua sunt neglijate cu desavarsire dar sunt mai putin luate in vizor de catre MS.
MS urmareste sa vanda un produs asa cum este el, prost sau bun ideea e sa castige utilizatori.
MAC OS va deveni aproape la fel de vulnerabil in momentul cand Apple va da drumul din colivie OS-ului.
Linux va deveni mult mai vulnerabil in momentul cand acesta va trece un prag de 5% din piata Desktop.
Nimic nu este perfect.
Cum ziceam Windows e al drq de vulnerabil daca nu ai o suita pt. securitate.
Adica trebuie sa cumperi un Antivir plus un eventual firewall si ceva cleaner.
Astea sunt produse de X firme. care castiga bani de pe urma OS-ului. Daca MS ar face un OS care nu ar avea nevoie de cleaner, Antivir si Firewall astia care le produc ar da faliment.
Exista un lant in toata treaba asta. Totul se tine lant de la hardware la software.

Vezi cand a fost dezvoltat NTFS si daca dupa dezvoltarea lui a mai aparut alt fs. E tare greu sa cauti pe net informatii despre...

Campanie ce exploateaza niste stereotipuri prosteti.
Aceleasi stereotipuri prostesti le gasesti si la MS.
Scuze dar adevarul doare.

Linux nu e windows. Si dupa 10 ani nu cred ca balanta ba fi in favoarea cuiva anume.
Nu mai gandi in avans ca nu ai de unde sa sti ce se petrece peste 10 ani. Numai daca ai globul de cristal cu tine. :D
Nu judec nici un OS. Nu tin cu nici un OS.
Toate au avantaje si dezavantaje. :P

Edited by Fratello_2007, 15 May 2009 - 17:51.

NonName

NonName

Junior Member

Fratello_2007, on May 15 2009, 18:44, said:

Vezi cand a fost dezvoltat NTFS si daca dupa dezvoltarea lui a mai aparut alt fs. E tare greu sa cauti pe net informatii despre...

Mi-a placut cum ai spus-o acum, a parut ca nu tii cu niciun sistem. Dar daca Apple a scos atatea FS-uri inseamna ca fiecare este radical fata de cel precedent?

Si Windows este asa cum sunt majoritatea utilizatorilor: cunostinte minime de IT sau soft 3rd party platit cu multi bani (firme). Si cand te gandesti ca multi inca folosesc FAT32, din obisnuita sau din frica de schimbare, nu mai vezi rostul unui nou fs.

Fratello_2007

Fratello_2007

Senior Member

Asta crezi tu.
Spor la treaba cu fat32.
Pe ala sigur poti scrie fisiere mai mari de 4Gb.
Si nu e limitat deloc din multe puncte de vedere. :D

Vezi asta:
http://en.wikipedia....of_file_systems
Incearca sa compari fat32 cu ZFS sau NTFS cu ZFS.

Si Windows este asa cum sunt majoritatea utilizatorilor: cunostinte minime de IT sau soft 3rd party platit cu multi bani (firme).
Adica daca majoritatea habar nu au => ca windows e idiot nu?
Tu ai spus treaba asta.
Nu sunt de aceeasi parere cu tine.

Windows este un OS cu bune si rele, dirijat de marketingul agresiv.
Un OS pt. omul de rand cu performante pt. omul de rand.
NTFS:
http://en.wikipedia.org/wiki/NTFS (e din 1993)

Edited by Fratello_2007, 15 May 2009 - 22:38.

dacuburebista

dacuburebista

Still Active Member

poate nu vrea omul să pirateze filme, ca tot exista cinematograf :P

NonName

NonName

Junior Member

Fratello_2007, on May 15 2009, 23:17, said:

Spor la treaba cu fat32.
Pe ala sigur poti scrie fisiere mai mari de 4Gb.
Si nu e limitat deloc din multe puncte de vedere.

Se pare ca ma chinui degeaba sa scriu niste argumente, ca tu tot ce vrei intelegi. Eu am zis ceva de FAT32 si tu ai tras concluzia ca eu folosesc acest fs.

Si la fel este si in cazul a ceea ce am spus eu ca Windows este pentru persoane cu cunostinte de baze. Iar tu incerci sa ma corectezi zicand ca Windows este idiot.Nu, el este facut in asa fel incat sa fie folosit cu maximum de performanta chiar si de pe un cont cu drepturi restrictionate.

Cum este la Mac sa trimiti CD/DVD-ul in Trash ca sa-l scoti din unitate optica? Si eu care "credeam" ca ai o parere obiectiva asupra SO-urilor.

Fratello_2007

Fratello_2007

Senior Member

Mai cum ai dat tu exemplul tocmai nepotrivit eu ti-am dat replay.
Ce am vrut eu sa subliniez este faptul ca MS nu a adus nimic nou sub soare fata de versiunile precedente.
Nu a adus nici o inovatie in OS-ul lor. Ei se multumesc ca OS-ul lor sa arate bine si sa atraga utilizatorii nimic mai mult.
Pe ei ii doare in fund scuzati expresia ca OS-ul lor e sigur sau stabil cu atat mai putin ce performata are.
Atat timp cat OS-ul lor merge pe calculatoare medii ei se declara fericiti.
Eu sunt unul din tabara adversa si nu sunt multumit cu performante slabe si securitate din parti.
Hai sa nu vorbim de stabilitate, nici acolo nu sta mai breaz.
Nu stiu cum vezi tu viata cu un user restrictionat la desktop, dar sincer mie nu imi place si multi folosesc Administratorul pe sistemul lor tocmai din acest motiv.
In linux este mult mai usor sa fiu user si sa fac chestii de administrare decat in windows unde trebuie sa dau loc out pt tot felul de inutilitate si sa ma loghez mai mereu ca admin ca sa fac ceva in sistem.
Poate tie ti se pare tare lucrul asta mie nu.

Windows e facut sa stoarca bani nimic mai mult. Si pot spune cu mana pe inima ca are insecuritati voite.

Sper sa intelegi acum ce vreau sa zic.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned

Păi mergând pe aceeași idee, și linuxul e vechi și nașpa, că a apărut prin anii 90. Sau chiar unix, că a apărut în anii 60....

Spui că a rămas la regiștrii? Cum ar fi ca următoarea versiune de windows să renunțe la regiștrii? Câte aplicații ar mai funcționa? Cine ar folosi un sistem de operare cu o bază de aplicații comparabilă ca dimensiuni cu cea de... BeOS, de exemplu? Imaginează-ți numai ce impact ar avea asupra gamerilor. Care majoritatea sunt nostalgici și mai joacă vreun titlu antic. Și chiar dacă se va face o trecere treptată, tot vor fi cârcotași (ca tine) ce vor spune că nu s-au hotărât la un sistem eficient de prima dată :w00t:

Hai sa nu vorbim de stabilitate, nici acolo nu sta mai breaz.
Am avut vista 64 sp1 puțin mai mult de un an (până acum vreo două săptămâni). După aceea mi-am pus w7. Am avut un crash. Din cauză de drivere.
Vista l-am ținut cam o lună fără antivir/firewall din motive de... memorie. Adică am uitat să instalez. Și am instalat doar să fiu în rând cu lumea...

Nu a adus nici o inovatie in OS-ul lor
Sper că nu ai uitat că însuși kernelul de linux este o COPIE după unix...

Te înțeleg, nu îți place windows. Nu îți place nici mac. Știm, linuxul e cea mai tare chestie inventată ever.

Fratello_2007

Fratello_2007

Senior Member

Nu vorbeam ca e naspa pt. ca e vechi.
E naspa pt. ca nu au mai adus imbunatatiri.
Oricum am trecut pe 64 de biti, Vista functioneaza altfel decat XP, deci treaba cu registrii nu era mare branza.
Cum ziceam Vista difera de XP substantial. Modificari masive oricum au fost aduse, aia cu scapatul de registrii era o chestie in plus.
Linux nu e copie Unix. Linux a fost rescris de la zero si urmeaza doar un standar UNIX, apreluat modul de lucru UNIX.
Linux nu e Unix. Linux mai mult este doar un kernel.

Imi place anumite lucruri la Windows.
Mac nu cunosc prea bine dar consider ca e destul de bun.
Linux acopera un anumit segment din piata de produse IT si anumite nevoi pt. Desktop.

Cum ziceam folositi ce va place, dar nu mai dati in sus si in jos ca Windows e imun la virusi si ca merge fara protectii de securitate.
Windows e facut sa fie gaurit. Asa a fost proiectat de MS cu buna stiinta.
MS poate face oricand un OS care sa fie extrem de fiabil, secure si stabil.
Dar nu vrea asta pt. ca ar avea de pierdut cei cu aplicatii de securitate.
Apple e inchis si nu se bat pe el N firme, asa ca nu au interese sa il faca gaurit. Inca nu au interes.
Linux e open si nimeni nu ar avea mare lucru de castigat din treaba asta pt. ca ar trebui sa faca solutii open asa ca se bat pe windows.

Cum ziceam MS joaca cu zaruri masluite. Tu crezi ce vrei, eu stiu realitatea.

Edited by Fratello_2007, 17 May 2009 - 21:56.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate