Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Medicii tineri - ahtiati dupa bani

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#1
bogdanpaul

bogdanpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 21.11.2007
Am avut in ultimii 2 ani de-a face cu diversi medici tineri, si am ramas uluit dupa ultima experienta de cat de ahtiati dupa bani sunt.
Practic se agata de orice ca sa te jumuleasca. Adica in loc sa-ti prescrie un tratament uzual, obisnuit si fara probleme, iti fac ei o interventie cu aparatura supersofisticata, de ultima generatie, ca sa dai bani pe interventie + medicamente, nu doar pe medicamente.
Acelasi lucru e valabil si pt stomatologi. Toti au masini de teren in leasing, rate la casa, nu au in minte decat ce sa faca pt a incasa mai multi bani ca sa-si plateasca ratele si sa-si mai faca altele. Nu se gandesc sa faca ceva in interesul pacientului.
Asa e, sau m-am inselat eu?

Edited by bogdanpaul, 12 December 2007 - 15:59.


#2
last

last

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 03.11.2007
Nu te-ai inselat deloc ! Sunt si ei ca majoritatea .... jepcari !

#3
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
stai sa inteleg: adica de doi ani ai de-a face cu medici tineri, dar numai dupa ultima experienta ai avut tu revelatia ca-s ahtiati dupa bani? Ca dintr-o suta de medici tineri, platiti cu cinci milioane sau cat dracu' o fi acum salariul de rezident, ai gasit unul care vrea mai mult?!
ce sa-ti zic? schimba anturajul!

#4
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postadadoi, on Dec 12 2007, 17:06, said:

stai sa inteleg: adica de doi ani ai de-a face cu medici tineri, dar numai dupa ultima experienta ai avut tu revelatia ca-s ahtiati dupa bani? Ca dintr-o suta de medici tineri, platiti cu cinci milioane sau cat dracu' o fi acum salariul de rezident, ai gasit unul care vrea mai mult?!
ce sa-ti zic? schimba anturajul!
s-o fi indragostit vreo rezidenta de el si tot il cheama la analize  ;)

#5
bogdanpaul

bogdanpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 21.11.2007

View Postadadoi, on Dec 12 2007, 16:06, said:

stai sa inteleg: adica de doi ani ai de-a face cu medici tineri, dar numai dupa ultima experienta ai avut tu revelatia ca-s ahtiati dupa bani? Ca dintr-o suta de medici tineri, platiti cu cinci milioane sau cat dracu' o fi acum salariul de rezident, ai gasit unul care vrea mai mult?!
ce sa-ti zic? schimba anturajul!


E vorba exclusiv de cabinete particulare. Nu am mentionat asta la inceput. Si nu sunt rezidenti, tineri, adica pana in 40 de ani.
Deci nu cred ca au 500 lei salariu, sau ar fi normal sa aiba mai mult.
La ultima experienta am vazut bani in ochii medicului care m-a consultat, si evident, incerca sa-mi impuna o chestie care sa ma faca sa-i cotizez la bradul de Craciun. Acuma am facut corelatia cu cei din ultimii doi ani, pana acuma nu-mi picase fisa, na.

Edited by bogdanpaul, 12 December 2007 - 16:22.


#6
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
pai spune exact despre ce e vorba, daca vrei sa te cred. Din experienta mea, cel putin jumate din pacientii cu bani stiu mai bine decat medicul de ce sufera si ce trebuie sa li se prescrie, au nevoie doar de stampila, ca altfel nici n-ar trece pe la doctori. Ma crezi pe cuvant?

#7
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Un amărât de rezident de la generală are între 5 și 10 milioane salariul!
Un tânăr stomatolog (în primii ani de practică), dacă a avut posibilitatea de a-și deschide un cabinet, muncește de rupe ca să reușească să-și amortizeze investițiile făcute! Chestia cu "muncește de rupe" este lucrul ideal, dar în 80% din cazurile stomatologilor tineri nu se întâmplă așa ceva, de ce... nu are rost să mai povestesc acum! Toți văd stomatologii ca pe niște bișnițari plini de bani, care nu au altceva de făcut decât să te cheme de nu știu câte ori la ei și să-ți ia cât mai mulți bani! Dar în creierașele lor reduse, habar nu au cât și cum se tratează corect pentru a vindeca respectiva lor suferință... dacă le faci într-o ședință care normal ar trebui să dureze cel puțin 3, atunci vin după câteva săptămâni-luni și urlă la tine că mai mult rău decât bine le-ai făcut! Așa că unde este buba?  Stomatologii nu se gândesc să facă ceva în interesul pacienților sau ei sunt prea frustrați de "averile" doctorilor și de faptul că îi cheamă de nu știu câte ori să le ia banii?
Câți dintre voi mergeți regulat la 5-6 luni la control? Vă spun eu, maxim 10%! Atunci ce naiba pretenții mai aveți, să vă trateze într-o ședință gura aia prin care n-a mai trecut o perțiuță de dinți de nu știu când, ca să nu mai zic de un control? Pe lângă mentalitatea tâmpită a românului, mai suntem și pe ultimul loc în Europa cu cel mai crescut risc de cariogenicitate și cu 90% prezență carii până în 18 ani, plus de asta avem și cea mai scăzută vârsta de apariție a cariilor... 2 ANI! Și ca să fie totul și mai frumos, avem și cel mai tâmpit sistem de sănătate (aprope inexistent în stomatologie) și cel mai prost sistem de profilaxie!
Deși nu sunt decât anul 4 și încă nu am început să dau piept cu cetățeanul român, cunosc foarte bine sistemul și îl văd și aud din gura tutoror doctorilor (profesori-doctori, specialiști, etc) la facultate!

Așa că de ce nu încerci să-ți implementezi chestia asta în cap: mai bine mă spăl pe dinți și am o igienă extrem de riguroasă (periuță schimbată la 3 luni, apă de gură, ață dentară, control la 6 luni.. astea fiind minimul necesar), îmi fac o dietă adecvată și nu mai stau să-l înjur pe amărâtul ăla de doctor că mă cheamă de nu știu câte ori!

Edited by ripper, 12 December 2007 - 16:38.


#8
bogdanpaul

bogdanpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 21.11.2007

View Postripper, on Dec 12 2007, 16:37, said:

Un amărât de rezident de la generală are între 5 și 10 milioane salariul!
Un tânăr stomatolog (în primii ani de practică), dacă a avut posibilitatea de a-și deschide un cabinet, muncește de rupe ca să reușească să-și amortizeze investițiile făcute! Chestia cu "muncește de rupe" este lucrul ideal, dar în 80% din cazurile stomatologilor tineri nu se întâmplă așa ceva, de ce... nu are rost să mai povestesc acum! Toți văd stomatologii ca pe niște bișnițari plini de bani, care nu au altceva de făcut decât să te cheme de nu știu câte ori la ei și să-ți ia cât mai mulți bani! Dar în creierașele lor reduse, habar nu au cât și cum se tratează corect pentru a vindeca respectiva lor suferință... dacă le faci într-o ședință care normal ar trebui să dureze cel puțin 3, atunci vin după câteva săptămâni-luni și urlă la tine că mai mult rău decât bine le-ai făcut! Așa că unde este buba?  Stomatologii nu se gândesc să facă ceva în interesul pacienților sau ei sunt prea frustrați de "averile" doctorilor și de faptul că îi cheamă de nu știu câte ori să le ia banii?
Câți dintre voi mergeți regulat la 5-6 luni la control? Vă spun eu, maxim 10%! Atunci ce naiba pretenții mai aveți, să vă trateze într-o ședință gura aia prin care n-a mai trecut o perțiuță de dinți de nu știu când, ca să nu mai zic de un control? Pe lângă mentalitatea tâmpită a românului, mai suntem și pe ultimul loc în Europa cu cel mai crescut risc de cariogenicitate și cu 90% prezență carii până în 18 ani, plus de asta avem și cea mai scăzută vârsta de apariție a cariilor... 2 ANI! Și ca să fie totul și mai frumos, avem și cel mai tâmpit sistem de sănătate (aprope inexistent în stomatologie) și cel mai prost sistem de profilaxie!
Deși nu sunt decât anul 4 și încă nu am început să dau piept cu cetățeanul român, cunosc foarte bine sistemul și îl văd și aud din gura tutoror doctorilor (profesori-doctori, specialiști, etc) la facultate!

Așa că de ce nu încerci să-ți implementezi chestia asta în cap: mai bine mă spăl pe dinți și am o igienă extrem de riguroasă (periuță schimbată la 3 luni, apă de gură, ață dentară, control la 6 luni.. astea fiind minimul necesar), îmi fac o dietă adecvată și nu mai stau să-l înjur pe amărâtul ăla de doctor că mă cheamă de nu știu câte ori!

Heei, ce te-ai aprins asa si de unde stii ca eu nu ma spal pe dinti si nu folosesc ata dentara?
Nu-l injur ca ma cheama de nu stiu cate ori, ci pt ca nu-mi ofera tratamentul/interventia adecvata.
e adevarat ca ei dau de bani abia pe la 30 de ani, cand altii au deja casa+masina, dar asta e meseria pe care si-au ales-o. Asta nu inseamna ca pana la 35 de ani tre sa le aiba pe toate.
Ma rog, e de inteles pe de o parte, mai ales pt cei care provin din familii fara posibilitati, probabil de asta pleaca majoritatea afara, ca sa nu ajunga sa faca compromisuri in tara pt bani.

#9
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postbogdanpaul, on Dec 12 2007, 17:01, said:

Nu-l injur ca ma cheama de nu stiu cate ori, ci pt ca nu-mi ofera tratamentul/interventia adecvata.

De unde știi asta? Lasă-mă să ghicesc... ai fost la alt medic și asta ți-a zis, nu?

Acest post al tău cam se contrazice cu primul...  -_-

#10
bogdanpaul

bogdanpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 21.11.2007

View Postripper, on Dec 12 2007, 17:06, said:

De unde știi asta? Lasă-mă să ghicesc... ai fost la alt medic și asta ți-a zis, nu?

Acest post al tău cam se contrazice cu primul...  -_-


Poti sa cauti pe net descrieri ale diverselor boli si tratamente pt fiecare. Daca ai diagnosticul, practic poti sa vezi ce alternative sunt, mai ales ca la mine nu a fost ceva foarte complicat. Nu am fost informat de catre medic asupra alternativelor, ci dar mi-a spus ca trebuie sa fac un anumit lucru, si eu l-am crezut. De acum inainte nu o sa-l mai cred, desi pare aiurea.
Sunt de acord sa platesc, sau sa aleg varianta cea mai scumpa, dar sa mi se prezinte toate alternativele, nu sa fiu luat de fraier.
Parca as fi clientul care comanda in restaurant sampanie, si ospatarul i-o aduce pe cea mai scumpa, fara sa intrebe de care vrea.

:kisstogether:
Nu se contrazice cu primul, logica te-a tradat si de data asta.

Edited by bogdanpaul, 12 December 2007 - 17:23.


#11
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,782
  • Înscris: 02.06.2006

View Postbogdanpaul, on Dec 12 2007, 17:17, said:

Poti sa cauti pe net descrieri ale diverselor boli si tratamente pt fiecare.
Să ai grijă că s-ar putea să mori de la vreun typo...

#12
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postbogdanpaul, on Dec 12 2007, 17:17, said:

Poti sa cauti pe net descrieri ale diverselor boli si tratamente pt fiecare. Daca ai diagnosticul, practic poti sa vezi ce alternative sunt, mai ales ca la mine nu a fost ceva foarte complicat. Nu am fost informat de catre medic asupra alternativelor, ci dar mi-a spus ca trebuie sa fac un anumit lucru, si eu l-am crezut. De acum inainte nu o sa-l mai cred, desi pare aiurea.
Sunt de acord sa platesc, sau sa aleg varianta cea mai scumpa, dar sa mi se prezinte toate alternativele, nu sa fiu luat de fraier.
Parca as fi clientul care comanda in restaurant sampanie, si ospatarul i-o aduce pe cea mai scumpa, fara sa intrebe de care vrea.

:kisstogether:
Nu se contrazice cu primul, logica te-a tradat si de data asta.
nu stiu de ce naiba se mai obosesc unii sa mearga la scoala j'de mii de ani, cand pot afla in cinci minute de pe net cum sa-si trateze pacientii...

te-ai gandit macar trei secunde ca e posibil ca varianta scumpa sa fie cea mai rapida, sau sa te scape definitiv de problema? Stii ca in general medicii tineri sunt cei care tin pasul cu ultimele noutati? Logic ca noutatile alea sunt si scumpe!
De exemplu, stii ca medicii tineri din Cluj incepusera sa scrie helicocin + losec cu un an (nu exagerez) inaintea profilor universitari, care mergeau pe varianta ranitidina si cutit, si cu trei ani inaintea celor din Brasov? Te usca de bani, la vremea aia, dar murea helicobacteru'? Murea!

#13
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
v-a invatat ceausescu ca sanatatea e gratis...sanatatea costa!, e cel mai scump bun al omului

#14
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
de fapt nici eu nu inteleg ce vrea nenea asta de-a facut topicul !

iti recomanda ceva scump sau nu vrei sau nu-ti convine, pleaca tata !
ce te tine ?!

te obliga cineva ?

#15
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
notari, medici, preoti. mai bagati si voi alte categorii, poate facem un top ten

#16
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postspare-me, on Dec 12 2007, 18:10, said:

de fapt nici eu nu inteleg ce vrea nenea asta de-a facut topicul !

iti recomanda ceva scump sau nu vrei sau nu-ti convine, pleaca tata !
ce te tine ?!

te obliga cineva ?
cred ca-i suparat ca-si iau doctorii casa si masina in rate, in loc sa le ia cu banii jos. Nesimtire curata, parerea mea, auzi, ce magari, sa aiba pretentii la casa!

S-ar putea si sa creada ca au medicii vreun castig daca-si cumpara el medicamentu' scump in loc sa puna radacina de leustean.

Presupun, na, atata ma duce capul.

#17
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu cand iau cate-o reteta sunt de fiecare intrebat, ce prefer, medicamentul cutare care este romanesc sau medicamentul cutare care e mai scump si strain, substanta activa fiind aceeasi

medicii la care merg ma intreaba ce vreau sa fac ,ce aleg, cum procedez...

serios...de ce nu schimba medicul ?...oare chiar toti sunt asa nenorociti si tu esti o victima ? numai astia tineri ? du-te la d-aia mai batrani :)

#18
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Prin parcuri in zilele insorite poate gasi niste medici pensionari. Si aia ii recomanda sigur ceva "dupa ochi", fara sa ceara alte analize si investigatii. Si ii mai spun si o vorba buna.  

Toti vor ca medicii sa fie niste "oameni de caracter", sa dea reteta dar sa te si sprijine moral. Sa aiba timp sa stea la taclale si sa mai verse si o lacrima de compasiune. Nu se poate. Cand ati fost ultima data la vreo banca si functionara de la ghiseu a plans cu voi de mila facturilor, a ratelor si dobanzilor??

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate