Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Detector gaze, senzor, electrovana gaz

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1382 replies to this topic

#19
AnielaX

AnielaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 01.09.2007
Buna seara! De la gaze ( covi construct se numeste firma care-mi furnizeaza gazele) mi-au zis ca centrala pot sa o montez oriune inafara de baie si garaj, dar cu conditia ca incaperea sa aiba geam. Nu mi s-a spus nimic de detectorul de gaz. Eu m-am hotarat sa o montez in bucatarie. O sa am probleme fiindca nu am o gura de aerisire continua?mentionez ca este vorba de o centrala cu tiraj fortat. Am voie sa o maschez cu niste usi glisante din pal? va rog sa nu ocoliti intrebarile mele.

#20
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

View PostAnielaX, on May 10 2008, 23:59, said:

Buna seara! De la gaze ( covi construct se numeste firma care-mi furnizeaza gazele) mi-au zis ca centrala pot sa o montez oriune inafara de baie si garaj, dar cu conditia ca incaperea sa aiba geam. Nu mi s-a spus nimic de detectorul de gaz. Eu m-am hotarat sa o montez in bucatarie. O sa am probleme fiindca nu am o gura de aerisire continua?mentionez ca este vorba de o centrala cu tiraj fortat. Am voie sa o maschez cu niste usi glisante din pal? va rog sa nu ocoliti intrebarile mele.


Firma aia e firma care iti monteaza tevile si nu cea care iti furnizeaza iar detectorul este obligatoriu prin lege !!!!!

#21
AnielaX

AnielaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 01.09.2007

View Postgelunechifor, on May 12 2008, 09:03, said:

Firma aia e firma care iti monteaza tevile si nu cea care iti furnizeaza iar detectorul este obligatoriu prin lege !!!!!
Eu am facut contractul pt bransare la gaze cu Covi Construct! in zona in care mi-am construit este singura firma care furnizeaza gaze

#22
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

View Postionuts71, on Apr 18 2008, 23:16, said:

Testarea cu alt tip de gaz poate deteriora celula de masura. Daca doriti sa cumparati o butelie cu gaz etalonat pentru testare va stau la dispozitie.

scuze, dar e o opinie cel putin hilara. daca eu imi aprind tigarea in bucatarie, sau imi incarc bricheta in bucatarie, inseamna ca la detector va ajunge o cantitate oarecare de "alt tip de gaz" si risc sa deteriorez senzorul. mi se pare cel putin aberanta ideea. iar daca e asa, ar trebui sa facem reclamatie la protectia consumatorului pentru ca - eu cel putin - nu am vazut pe nici un prospect scris "nu folositi bricheta in preajma senzorului".

#23
mlhaltza

mlhaltza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 09.06.2007
Salut!

Nu știu dacă s-a mai discutat, dar...există o lungime maximă (peste care nu se poate trece) a firului electric care leagă detectorul de gaze din cameră de electrovalvă? S-a conectat de curând o rudă la rețeaua de gaze și i s-a spus ca trebuie să cumpere 2 electrovalve, fiecare cu senzorul sau, obligată fiind să facă acest lucru din considerente de lungime: distanța dintre electrovalvă și primul senzor 2m, iar între electrovalvă si al doilea senzor 10m-lungime care ar fi cică prea mare.

Deci...care este adevărul?

#24
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005
Nu credeam sa fie asa greu sa gasesc o firma care sa monteze o electrovalva. Daca aveti recomandari...
Am gasit o firma... electrovalva+senzor 6 milioane. Montaj 5 milioane.
Daca legea spune ca racodrul flexibil e interzis, iar electrovalva este obligatorie, atunci de ce toate firmele imi fac propunere sa-mi monteze aragazul pe racord flexibil iar electrovalva e considerata optionala?

#25
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postcristeamax, on Sep 9 2008, 14:20, said:

.. electrovalva+senzor 6 milioane. Montaj 5 milioane..Daca legea spune ca racodrul flexibil e interzis...
Montajul il poate face orice firma autorizata de gaze.

Racordul flexibil nu e interzis (daca e omologat pt. gaze)

Electrovana 3/4"+detector =600 Lei? Separat, manopera 500 Lei? Mult prea mult (fata de preturile pietei); mai cauta.

Detectorul e obligatoriu daca ai termopane.

Edited by scheleton, 09 September 2008 - 19:51.


#26
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005
Am o oferta pe detector BAXI - 5 milioane cu montaj cu tot, insa pe net nu gasesc nicio referire la vreun detector fabricat de baxi si mi-e sa nu fie vreun chinezism cu actzibild baxi pe el, mai ales ca firma m-a asigurat ca n-o sa-l gasesc pe net ca e produs nou.
Am gasit totusi ceva http://www.clubaface...XI OR-G905.html

#27
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postcristeamax, on Sep 10 2008, 12:06, said:

Am o oferta pe detector BAXI - 5 milioane cu montaj cu tot..
Daca e 500 Lei cu totul (incl. montaj, e OK.
Baxi evident ca nu produce asa ceva. Insa nu cred ca e un produs chinezesc, ci mai degraba italian, Baxi fiind o firma italiana (cel putin ce se livreaza la noi in Ro.).
Probabil ca le ia de la un producator italian: Waiis sau fantini Cosmi, etc.

#28
flo_gsm

flo_gsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.09.2004
De curand mi-am facut instalatia de gaz (contorizare apartament) la care sa pus electrovalva si detector de gaz dar nu au fost legate (inca nu a fost montat contorul).
Problema este ca o sa vina astia de la E-on gaz sa puna contorul si o sa dea drumul la instalatie si eu nu am legata electrovalva si detectorul.
Tot ce vreau este sa ma ajutati cu un sfat cum sa il leg
Detectorul are doua borne de alimentare 220V si trei borne NO, C, si NC iar la electrovalva conectorul are 1, impamantarea, si 2. Care la care merge ???????
Merci

#29
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Vezi ca nu prea e simpla instalarea. Dute la un magazin cu sanitare si alte piulite si roaga pe cineva sa-ti explice sau daca au modelul tau sa-ti arate schema de montaj care de obicei este in cutia aparatului si tu ii faci o copie xerox cu pixul. Vezi ca electrovanele sunt de doua feluri NO - normal deschis si NC - normal inchis . In prealabil identifica ce tip de electrovana ai si dupa aia treci la treaba.

#30
bicflo

bicflo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.08.2008
Pentru explicatii detaliate ia legatura cu Ampere. Se pare ca baietii de la gaze au confundat rezistenta pneumatica cu cea electrica. Oricum daca vrei sa faci o proba, ia un cablu de 10 m, baga-l in priza si .... pune limba. Te asteptam pe youtube.

#31
dt1986

dt1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.05.2008
Sunt nevoit sa imi montez o electrolavla repectiv senzod de gaz, deoerec nu mi se aproba instalatia pt centrala termica.
intrebarea mea este unde as putea gasi online, su prin cluj pe undeva, si daca nu sunt cumva senzori de detectie gaz wireless ca sa nu mai sparg peretii:), multumesc.

#32
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
si eu sunt interesata de subiect - nu neaparat senzori wireless, dar subiectul electrovalva plus senzori; sunt obligatorii la bransarea la gaze.
nu stiu unde as gasi ceva mai ieftin, am auzit de sume uriase. am mai auzit ca cei de la gaze arunca montajul pe electrician, care la randul lui il arunca pe cei de la gaze si tot asa...

#33
wagen

wagen

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 126
  • Înscris: 13.06.2006
300 Lei montaj inclus :) nu e o suma astronomica. Ii recomand pe cei cu fir, cand am montat fara fir au plecat mai greu, 3 din 10 detectii, au renuntat si beneficiarii imediat la ei :)

#34
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008
Va intereseaza?

Attached Files



#35
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005
Am si eu nevoie de o recomandare pentru o firma care sa imi monteze un senzor gaz si o electrovalva. Am incercat la 5-6 firme si se pare ca nimeni nu se deranjeaza pentru atata lucru chiar daca una dintre firme mi-a cerut vreo 12 milioane... si pana la urma nici pentru banii astia nu s-a miscat.

#36
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

View Postcristeamax, on Oct 17 2008, 10:40, said:

Am si eu nevoie de o recomandare pentru o firma care sa imi monteze un senzor gaz si o electrovalva. Am incercat la 5-6 firme si se pare ca nimeni nu se deranjeaza pentru atata lucru chiar daca una dintre firme mi-a cerut vreo 12 milioane... si pana la urma nici pentru banii astia nu s-a miscat.

in ce oras??

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate