Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Detector gaze, senzor, electrovana gaz

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1382 replies to this topic

#1135
ramses21

ramses21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 27.09.2012
O intrebare va rog. Am un sensor Tecnogas legat la electrovana care imi tot da alarme false. Vreau sa-l inlocuiesc cu alt senzor. M-am gandit la cel de la Primatech. Intrebarea este daca senzorul acesta se ''pupa'' cu electrovana.
Am observat ca Primatech este cam cel mai scump de pe piata. Asta inseamna ca este si bun?Posted Image

#1136
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Primatech este un senzor bun, care se poate spune ca aproape niciodata nu da alarme false. Detectorul Primatech are electrovana la 230V.
La Tecnogas, depide de model. Teoretic electrovana este tot pe 230V, dar indicat este sa-i faci o poza si sa o postezi aici.

#1137
ramses21

ramses21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 27.09.2012
Multumesc pentru raspuns.

#1138
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
Are cineva detectorul de gaz metan Honeywell HF500NG ? ce se gaseste la noi mi se par pocnitori, am avut pana acum PNI,PREVENT si SICURGAS, pocnitori care dau alarme false la anumite mancaruri/aburi preventu l-am pus pe aragaz fara flacara 1-2 min peste jetu de gaz nimic mort. din ce am auzit/citit Honeywell is printre cei mai buni pe senzori.

#1139
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003
Are cineva o recomandare firma pentru montaj autorizat kit senzor+valva in sect 1 la casa ? Preturi minime, nu vreau nimic sofisticat, il pun exclusiv pentru ca urmeaza inspectia si e obligatoriu la mine, am amanat de prea multe ori montajul sistemului, dupa mine ar putea lipsi...

Edited by andreic, 27 February 2019 - 22:01.


#1140
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 06.09.2017
Lista autorizatii agenti gaze naturale

#1141
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
salut,

pentru cei cu detectoare de gaze cu alarme ""false""", recomand inlocuirea senzorului/detectorului interior cu MQ 6.
fiecare producator avizeaza /specifica o anumita sensibiliatate a senzorilor, incepind de la MQ1 la MQ 9 si peste; pe curbele respective se poate vedea sensibilitatea la alcool si tipul de gaz specific.
pentru gaz natural, singurul care se regaseste in specificatii , este MQ 6, care este si cel mai putin sensibil la alcool si alti produsi volatili cum ar mai fi parfumuri, coaja de portocala atunci cind este decojita, vin pus la fiert....
la iesirea din detector, exista de regula un potentiometru din care se poate regla semnalul transmis in continuare pentru prelucrare si semnalizare - sensibilitatea detectorului.
senzorul specificat este foarte ieftin in magazinele de profil si se poate schimba relativ usor; vezi magazinele gen : robofun sau optimusdigital.....

Edited by laurentiu_florin, 27 February 2019 - 22:58.


#1142
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

View PostCool_Kick, on 27 februarie 2019 - 22:11, said:

Buna lista pentru a verifica agentii... ceva recomandari totusi ca sa-i sun pe fiecare...

#1143
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010

View Postlaurentiu_florin, on 27 februarie 2019 - 22:53, said:

salut,

pentru cei cu detectoare de gaze cu alarme ""false""", recomand inlocuirea senzorului/detectorului interior cu MQ 6.
fiecare producator avizeaza /specifica o anumita sensibiliatate a senzorilor, incepind de la MQ1 la MQ 9 si peste; pe curbele respective se poate vedea sensibilitatea la alcool si tipul de gaz specific.
pentru gaz natural, singurul care se regaseste in specificatii , este MQ 6, care este si cel mai putin sensibil la alcool si alti produsi volatili cum ar mai fi parfumuri, coaja de portocala atunci cind este decojita, vin pus la fiert....
la iesirea din detector, exista de regula un potentiometru din care se poate regla semnalul transmis in continuare pentru prelucrare si semnalizare - sensibilitatea detectorului.
senzorul specificat este foarte ieftin in magazinele de profil si se poate schimba relativ usor; vezi magazinele gen : robofun sau optimusdigital.....
adica cum ? dau vreo 2-3 mil pe el si apoi ma apuc sa il desfac sa schimb piese in el ca poate merge mai bine

#1144
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
""adica cum ? dau vreo 2-3 mil pe el si apoi ma apuc sa il desfac sa schimb piese in el ca poate merge mai bine""

pai da, cine ma pus sa cheltui timpul meu, energie, nervi si ceva bani sa caut raspuns la intrebari care ne afecteaza, gen "" alarme false "" la detectoarele de gaze casnice....si sa ofer si solutia gratis.
nu se va mai intimpla , promit.

#1145
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Și cine garantează că după bricolaj mai funcționează ?

#1146
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Și cine garantează că funcționează, așa cum trebuie, înainte de bricolaj? Posted Image

#1147
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Certificatul de conformitate ?

#1148
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 06.09.2017

View Post86-APP, on 01 martie 2019 - 08:13, said:

Certificatul de conformitate ?
Ai idee cumva ce marci de detectoare nu dau alarme false ?
Mersi.

#1149
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Am idee, dar multi nu au bani pt așa ceva .

#1150
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 06.09.2017
Nu ne dai exemple ? :)

#1151
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Interzice regulamentul .
Cele uzuale le găsiți ușor pe net .

#1152
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostCool_Kick, on 01 martie 2019 - 09:27, said:

Ai idee cumva ce marci de detectoare nu dau alarme false ?
Mersi.
Mergi pe Seitron cu încredere. Nu dă alarme false.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate