Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Dacia: Injumatatirea taxei auto ar reduce productia de Logan cu 33%

- - - - -
  • Please log in to reply
259 replies to this topic

#19
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View PostBasarab, on Dec 11 2007, 10:35, said:

Toti tinerii nu-si mai cumpara Logan, ci BMW sa ia ochii la fetitze. ASTA VREM?


Exact asta vrem, noi, tinerii pana in 40 de ani, vrem sa ne luam masini, nu frigidere!

#20
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
tare mi-as dori sa luam o amenda de 2, 3, 4 la suta din PIB, ca prea suntem noi aia cu industria. Nemtii au industrie de masini nu o protejeaza. Francezii la fel. de italieni ce sa mai zic. Noi cu basina de la Mioveni ne-am gasit ai dracu cei mai protectivi.

Basarab, ce e Romania? te rog defineste termenul!

Edited by Highlander91, 11 December 2007 - 11:02.


#21
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2007

View PostBasarab, on Dec 11 2007, 08:35, said:

FARA TAXA= patria sh basite din Germania. Toti tinerii nu-si mai cumpara Logan, ci BMW sa ia ochii la fetitze. ASTA VREM?

Tu chiar te auzi ce spui? Da, eu unul mi-as cumpara bucuros un BMW sau Audi sau Subaru, si nu ca sa iau ochii la fetite (daca vrei sa arati unei femei cine esti sunt alte modalitati, crede-ma).  As prefera o masina care, chiar daca are 3-4 ani vechime, sa nu se rastoarne cand iau o curba, sa nu i se rupa cricul sau vreun scaun, sa nu i se exfolieze vopseaua. As prefera o masina care a fost proiectata ca o masina nu ceva ce a fost proiectat sa iasa cat mai ieftin. Iar pt asta nu cred ca trebuie sa-ti dau tie socoteala.

Iar cand spui cu durere ca toti tinerii nu-si mai cumpara Logan chiar ma pui pe ganduri. DA ASTA VREM. Omule exista libertatea de alegere, ai auzit de asa ceva? Ce spui tu este exact ce spuneau comunistii: nu cumparati produse facute de imperialistii capitalisti!

Apropo, ai uitat sa mentionezi de cei foarte multi tineri, sau mai putin tineri, care incearca sa impresioneze fetitele cu noul lor Logan. Sa fie intamplator?

#22
Bismarck

Bismarck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 27.03.2007

View Postsilver_fern, on Dec 11 2007, 11:15, said:

....Apropo, ai uitat sa mentionezi de cei foarte multi tineri, sau mai putin tineri, care incearca sa impresioneze fetitele cu noul lor Logan. Sa fie intamplator?
nu cred ... într-un top recent (facut de fetițe) al mașinilor în care se face cel mai bine sex ... loganul a ieșit undeva pe locurile fruntașe ... de ce oare ?

#23
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View PostBismarck, on Dec 11 2007, 10:44, said:

eu ma kk pe pe Logan, Dacia, Renault ... nu si pe Ford !!!  :P

mi se pare aberant ca cineva să îți bage pe gât ce trebuie să cumperi
... cum s-a desfințat Contimu (mare crescatorie de porci) și dintr-un exportator de carne de porc am devenit un fidel importator  și mai mult am vandut ce-a mai rămas americanilor ... asa se poate desfința si Dacia dacă nu e competitivă pe o piață liberă !! sa facă mașini de 30 mii de euro dacă sunt capabili, dar să merite până la ultimu cent !! ... și mă gândesc că in industria cărnii de porc erau mult mai multi angajați decât in asta de mașini unde roboții fac mai toată treaba si restu lumii (majoritatea) se invârt cu diplomatu în jurul lor - pe cand un porc are miros, are nevoi, si nu cred că e treabă de roboți aici ...

aberant mi se pare sa cumpar din magazin sau supermarket semințe de floarea soarelui made in Ungary cand la noi se uscă pe câmp, sau mere import Grecia și chiar Filipine ... sau mai stiu eu ce țări exotice, cînd vedeam asta toamna cum merele noastre erau incărcate in camioane și exportate in te miri ce fabrici si uzine sa fie transformate in sapun sau șampoane !
aberant mi se pare sa tăiem ca în codru si să desfințăm paduri întregi de dragul de a exporta lemnul brut ca sa cumpărăm mobila made in Italy sau mai stiu eu unde, făcută cu lemn românesc ... !!

aberant mi se pare modul de gandire a politicienilor și a românilor în general ... toți gandesc pe termen scurt (ca și mandatele lor) ... și toți vor să facă bani mulți și repede ... iar taxa asta e o adaptare tristă  specific românească !!
de ce nu se fac autostrăzi la noi ... pentru că ele costă dublu decât în orice altă țară ...
am mai vazut o aberație la tv ... muncitori românni lucrând cot la cot pe un șantier în românia, doar ca unii câștigau dublu sau triplu decât alții ... de ce? pentru că erau angajați la o firmă din UE - și patronu io adus să lucre în românia  :huh:


cine iti baga pe gat ce sa cumperi? :) cine te obliga sa iei musai logan? :) poti la fel de bine sa iei matiz,cielo, albea, accent, polo, cordoba.. sunt destule masini care sa coste 10.000 de euro :P

#24
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Probabil pentru unii Loganul este cel mai ieftin pat ;)

#25
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View PostBismarck, on Dec 11 2007, 11:24, said:

nu cred ... într-un top recent (facut de fetițe) al mașinilor în care se face cel mai bine sex ... loganul a ieșit undeva pe locurile fruntașe ... de ce oare ?


pentru ca e mare... doh.. :lol:

#26
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View PostBasarab, on Dec 11 2007, 08:13, said:

Dacia: Injumatatirea taxei auto ar reduce productia de Logan cu 33%


Autor: Alexandru Anghel Data: 02-02-2007

Old news are great news. Articolul ala are aproape un an de zile. Iar agitam sperietori?
Din partea mea nu au decit sa o reduca la zero. Faliment grabnic le doresc. Poate invata dupa 40 de ani sa produca masini.  :P
Tremura soriciul pe ei ca pierd o importanta sustinere guvernamentala? Foarte bine. Asa le trebuie. Daca masinile pe care le produceau erau asa bune, nu batea nimeni drumul pina in Germania si inapoi ca sa cumpere masini proaste. Dupa atitia ani de privatiuni nu crezi ca avem dreptul la niste MASINI si nu la tentative de masini?

#27
Bismarck

Bismarck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 27.03.2007

View Postromaximusro, on Dec 11 2007, 11:25, said:

cine iti baga pe gat ce sa cumperi? :) cine te obliga sa iei musai logan? :) poti la fel de bine sa iei matiz,cielo, albea, accent, polo, cordoba.. sunt destule masini care sa coste 10.000 de euro :P
nu vreau sa iau masina cu 10 mii, vreu sa iau una cu 5 mii, si de ce sa dau 5 mii pe ea in romania cand ea defapt costa vre-o 1-2 mii in UE ... ?

#28
Bismarck

Bismarck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 27.03.2007

View Postromaximusro, on Dec 11 2007, 11:28, said:

pentru ca e mare... doh.. :lol:
pesa dintre volan si scaun ?  :lol:
pai e la fel de mare in orice vehicol ... chiar si pe bicicleta :))

#29
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
cea mai corecta masura este scoaterea taxei pt euro 3 si euro 4 si introducerea unei "taxe verzi" pentru euro 1 si 2. singurul raspuns pentru domnii de la reno este "daca masina voastra nu este competitiva in pretul cu care o vindeti, mai reduceti-l", iar cei care in loc de Logan o sa isi ia bmw-uri o sa afle dupa cativa ani diferenta la intretinere si daca au facut alegerea corecta sau nu.

eu cred ca piata regleaza cel mai bine situatia si da, probabil ca la inceput multi o sa renunte la logan in favoarea mirajului "TDI", dar cati nu o sa se trezeasca dupa 2-3 ani ca au mai cheltuit inca o mie-2 de euro pe intretinere si ca de fapt nu isi permit masina straina? cred ca destui.

logan-ul este o masina f buna in segmentul ei de pret (vbesc de masini noi doar), ca dovada se vinde destul de bine si afara unde nu se pune problema de taxe de prima inmatriculare sau alte nebunii. ei nu isi dau seama cat rau fac marcii prin taxa asta de prima inmatriculare pt care toti invinuiesc Renault si implicit Dacia.

Edited by figo1988, 11 December 2007 - 11:46.


#30
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
in clipa cind Dacia o sa aibe 5 stele euroncap o sa fie pe lista de masini dintre care o sa aleg ce sa imi cumpar...

#31
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View PostH725, on Dec 11 2007, 11:56, said:

in clipa cind Dacia o sa aibe 5 stele euroncap o sa fie pe lista de masini dintre care o sa aleg ce sa imi cumpar...


pai in gama lui de pret si in clasa lui (sedanuri ) nu cred ca exista o singura masina care sa aiba 5 stele euroncap.

#32
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2007

View PostBismarck, on Dec 11 2007, 09:24, said:

nu cred ... într-un top recent (facut de fetițe) al mașinilor în care se face cel mai bine sex ... loganul a ieșit undeva pe locurile fruntașe ... de ce oare ?

Spui top recent? Ai uitat ce canicula a fost asta-vara? Cand mori de cald nu e bine la rece intr-un frigider?  :lol:

#33
soaie

soaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 17.04.2007

View PostHighlander91, on Dec 11 2007, 10:56, said:

tare mi-as dori sa luam o amenda de 2, 3, 4 la suta din PIB, ca prea suntem noi aia cu industria. Nemtii au industrie de masini nu o protejeaza. Francezii la fel. de italieni ce sa mai zic. Noi cu basina de la Mioveni ne-am gasit ai dracu cei mai protectivi.

Basarab, ce e Romania? te rog defineste termenul!
Nu sintem noi protectivi, protectivi sint guvernantii care au bagat in buzunare o mare gramada de bani din comisioane si MITA.

#34
Winter

Winter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 25.04.2007
Sa ma ft pe taxa lor ca de o juma de luna ma chinui sa imi vand masina si un telefon nu primesc ca lumea asteapta scoaterea taxei.
In afara de Dacia care are interes sa tina aceasta taxa mai sunt si alti care au acelasi interes gen musiu Tariceanu actionar la ATS si asa mai departe.
oricum noi ne racim gura degeaba ca ei fac numai lucruri tampite pentru sarmana tara asta si geniale pentru buzunarele lor.
NU VA MAI VOTEZ NICIODATA.

#35
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View PostWinter, on Dec 11 2007, 13:01, said:

Sa ma ft pe taxa lor ca de o juma de luna ma chinui sa imi vand masina si un telefon nu primesc ca lumea asteapta scoaterea taxei.
In afara de Dacia care are interes sa tina aceasta taxa mai sunt si alti care au acelasi interes gen musiu Tariceanu actionar la ATS si asa mai departe.
oricum noi ne racim gura degeaba ca ei fac numai lucruri tampite pentru sarmana tara asta si geniale pentru buzunarele lor.
NU VA MAI VOTEZ NICIODATA.

off: mai scade din pret :P

#36
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View Postromaximusro, on Dec 11 2007, 12:05, said:

pai in gama lui de pret si in clasa lui (sedanuri ) nu cred ca exista o singura masina care sa aiba 5 stele euroncap.
Nu cred ca H725 a zis ceva de pret :).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate