Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata
 De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...
 schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 

Case celebre, Autori celebri, Beneficiari celebri

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#73
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
gaudi e altceva.

#74
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
sa revin acum cu o constructie celebra Arche de la Defence care cu siguranta si'a surclasat autoru' prin celebritate. Este rezultatul unui proiect urbansitic complex din anii 80-90 din Paris unde s'au cautat solutii pe termen lung cu scopu' de a realiza un centru financiar fara a distruge fondu' construit vechi al orasului.
Un exemplu bun de urmat si de noi, din pacate haosul dezvoltarii economice nu permite asa o coerenta.

Constructia reprezinta capul de perspectiva al unui bulevard incadrat doar de cladiri de birouri. Capul de perspectiva este si Casa Poporului :P , dar......

Autoru' = Johann Otto von Spreckelsen, danez.

Pt. ingineri, rog a se observa distanta astronomica dintre reazame :D . Corpul orinzontal reprezinta deasemeni citeva nivele functionale.



O alta constructie celebra, tot din Paris, este L'institut du Monde Arabe(sau aici), cladire cu functii multiple, realizata de Jean Nuvel
Tesatura alambicata a fatadei este reprezentata de niste irisuri metalice mobile de diferite dimensiuni care se inchid si deschid in functie de intensitatea luminii soarelui. A fost o investitie colosala in tehnolgie.

Edited by punkt, 14 March 2008 - 13:27.


#75
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Este incredibil ce fac chinezoii cu ocazia jocurilor olimpice.

http://www.archiworl...etter02_en2.htm

De stadion stiam, dar celelalte investitii sunt cel putin .......

#76
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postpunkt, on Mar 20 2008, 09:40, said:

Este incredibil ce fac chinezoii cu ocazia jocurilor olimpice.

http://www.archiworl...etter02_en2.htm

De stadion stiam, dar celelalte investitii sunt cel putin .......

cum? n-ai vazut pana acum bazinul olimpic si cladirea aia ciudata? au fost documentare la Discovery cu ele. Bazinul olimpic este super tare. Cladirea aia e ciudata dar nu ma incanta personal foare mult, insa stadionul si bazinul olimpic sunt breathtaken.

#77
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
nu :huh: , sa mor daca am vazut ceva. Despre stadion m'am documentat, dar referiri despre celelalte investii habar nu aveam. Las ca le vad in reluare.

#78
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postpunkt, on Mar 20 2008, 11:46, said:

nu :huh: , sa mor daca am vazut ceva. Despre stadion m'am documentat, dar referiri despre celelalte investii habar nu aveam. Las ca le vad in reluare.


hai sa iti fac un rezumat cu ce am inteles eu. Musai sa urmaresti cand dau reluari. Cum se apropie olimpiada probabil ca vor arata si cum au fost ridicate, nu numai prototipurile.

Bazinul olimpic are o structura gen fagure de miere cu miere in el, numai ca aici e apa!!!!!! deci toata structura e cu bubles de apa, care la suprafata exterioara au o pelicula (gen panouri solare) pentru a inmagazina caldura de la soare si a incalzi pe baza ei apa din bazine. De asemenea sistemul de ventilare a intregului bazin olimpic este complet ecologic, tot aerul este reciclat si refolosit.

#79
andmik

andmik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.01.2007
ce spuneti de nordici?

Attached Files



#80
musashi_gero

musashi_gero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.02.2011

View Postpunkt, on 12th December 2007, 09:48, said:

Sa continuam. Am timp de'o tigara pina 'ncepe circu' asa ca mi'a picat intre sinapse, numele lu' Mies van der Rohe. Daca Loyd era cauboi, Corbu elevetian, asta'i neamt de fel. Ca si colegii lui de breasla nici Rohe n'a trecut pe lumea asta fara sa lase cumpalacimii ceva mosteniri din sticla si otel.
El este produsu' scolii de arhitectura Bauhaus (vezi pe nenea google) si la fel de bine nenea hitler i'a gasit ac de cojoc Rohe aratindu'si muschii mai mult prin america, da' creieru' s'a calit in europa.

Munca lui etapizata o gasiti AICI

Practic, el a fost formatoru' unei arhitecturi folosita si azi, chiar daca studiile lui sunt aprofundate inca din anii 20-30. Una din popularele lucrari ramine pavilionu' german de la expozitia internationala din barcelona si segram building (un turn de birouri copiat la infinit in toate motropolele lumii). Fundamental, in materie de arhitectura office nu cred ca s'a mai debitat ceva concret din 52-53 incoa'. Seagram Building ramine etalon.

Cit despre scoala de la Bauhaus din perioada interbelica, desfiintata de Hitler sunt prea multe de spus. Acolo s'a manifestat pragmatismu' si functionalismu' extrem tipic nemtesc. Multe din curentele initiate acolo s'au manifestat ridicol in perioada comunista in RO.


LESS IS MORE...ciudat ca un client caruia i-am dat solutie respectand sintagma asta mi-a raspuns: daca-i asa SIMPLU eu de ce te mai platesc :console:

sa  nu uitam totusi de Oscar Niemeyer - ca arhitect (si inca unul brazilian) are o mare realizare: o capitala - Brasil; http://en.wikipedia..../Oscar_Niemeyer

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate