Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Case celebre, Autori celebri, Beneficiari celebri

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#37
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
stiu lucrarea. nenea Frank face rotoacoale in mormant. Oricum, reintepretarea este facuta matur si responsabil deci nota de trecere pt. autor. :peacefingers:

#38
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

 stlx, on Dec 25 2007, 22:46, said:

Imi plac si mie casele lui, si cand te gandesti ca au trecut cam 80 de ani de atunci si tot par atat de moderne!
Wright considera ca forma casei deriva din esenta sarcinii pe care o avea de indeplinit. Stilul personal al lui Wright, numit de el arhitectura organica, reflecta dragostea lui pentru natura. Casele par legate de pamant prin liniile lor orizontale, iar liniaritatea elementelor subliniaza efectul de perspectiva, oricare ar fi unghiul din care este privita.

Celebrele lui case au fost si sunt in permanenta copiate, reproiectate si reinterpretate.
Iata aici o casa din Pipera care evoca Falling Water House, placata cu piatra de Dobrogea .


pipera.jpg
Super tare,mult curaj nebunie cit incape sa te apuci sa faci un asemenea proiect e ca mersul pe sirma la mare inaltime dar fara plasa,poti in fiecare moment sa faci un ,,chici,, mai ales cu constructorii din romania,unii nu vreau sa ofensez pe nimeni,as posta si eu o lucrare dar este in stadiul de fundatii poate la anul,proiectul meu este cam 95% similar cu cel al lui Frank Lloyd este vre-o problema daca seamana asa de mult?
Am auzit la tv ca Egiptul ar vrea sa puna ia drepturi de autor pe toate piramidele s-au orice reproducere a patrimoniului lor istoric arhitectural,poate ma trezesc cu  vre-un urmas al celebrului arhitect pe la poarta si ma roaga politicos s-ai dau bani :nonobad:

#39
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

 sith, on Dec 29 2007, 16:36, said:

Super tare,mult curaj nebunie cit incape sa te apuci sa faci un asemenea proiect e ca mersul pe sirma la mare inaltime dar fara plasa,poti in fiecare moment sa faci un ,,chici,, mai ales cu constructorii din romania,unii nu vreau sa ofensez pe nimeni,as posta si eu o lucrare dar este in stadiul de fundatii poate la anul,proiectul meu este cam 95% similar cu cel al lui Frank Lloyd este vre-o problema daca seamana asa de mult?
Am auzit la tv ca Egiptul ar vrea sa puna ia drepturi de autor pe toate piramidele s-au orice reproducere a patrimoniului lor istoric arhitectural,poate ma trezesc cu  vre-un urmas al celebrului arhitect pe la poarta si ma roaga politicos s-ai dau bani :nonobad:

Pai, ar putea fi o mare problema daca proiectul e cumva copiat, deci identic, daca e doar similar eu zic ca nu e.  Nu ai voie sa copiezi chiar si partial proiecte, dar sa te inspiri, poti cat cuprinde. Deci, daca tu cumva ai proiectul copiat 95%, renunta la el, ca poti da de bucluc cu legile dreptului de autor si cele ale protejarii patrimoniului istoric national arhitectural, dar daca e 95% similar, e treaba ta privata.

Daca mie-mi place o casa, chiar si celebra, fac rost de poze si-mi pun arhitectul sa scoata ceva similar, eu zic ca pot sa dorm linistit. ca n-o sa semene  :lol:  
e ca si cand nevasta-mea merge la coafor cu o poza luata dintr-un magazin, in speranta ca o sa arate si ea la fel   :death:

#40
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
sith : proiectul meu este cam 95% similar cu cel al lui Frank Lloyd

Oricat te-ai stradui sa copiezi liniile si volumetriile, detaliile si materialele de constructie, exista elemente care sunt practic imposibil de copiat fara sa afecteze constructia si impresia finala. Ma gandesc doar la lumina si locatie. Chiar si in exemplul de mai sus, imaginea dar si habitatul casei din Pipera sunt profund diferite fata de casa originala a lui Wright. Provocarea arhitectului roman a fost sa integreze cat s-a putut de bine stilul ‘Falling Water House’ al lui Wright in locatia noua unde nu avem, prinre altele, nici padure si nici cascada. Ideea este sa creeze un camin (a home) - pentru ca asta isi doreste in cele din urma un ‘beneficiar’- si nu doar o casa (a house) de care acelasi beneficiar poate sa se ‘indragosteasca’ in prima faza. Proverbul spune ca o nuca nu este kitsch cand o infigem intr-un perete, ci este doar nepotrivita in context.

Practic, nici daca l-ai angaja pe Frank Lloyd in persoana nu ai putea sa ajungi la un procent de 95 % de ‘copiere’. Insa, daca insisti, poti obtine o nepotriveala de zile mari.  :)


stlx: "e ca si cand nevasta-mea merge la coafor cu o poza luata dintr-un magazin, in speranta ca o sa arate si ea la fel"   :death:


Eu zic ca poti sa o trimiti cu o poza la coafor. Cand se intoarce insa, nu uita sa ii spui ceva de genul: “Formidabil draga, ce mult a inceput sa semene Angelina Jolie cu tine ! "  :D

#41
waaky

waaky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 27.11.2007
Salutare

Am o intrebare poate cam ciudata..dar asta e...
Stie cineva vreun model de acoperis, realizat din elemente(nu neaparat din lemn) care sa poata fi dezansamblat ulterior primului montaj, si apoi reansambat pe aceeasi structura de cadre, dar ulterior ridicarii unui nou nivel ?

Sa presupunem ca ai un proiect de cladire, minihotel sau bloc de locuinte, structura pe cadre, dar care nu ai bani sa o ridici toata odata(ex 6 etaje) si vrei sa faci anul asta numai 3...sa spunem ca destinatia cladirii este un minihotel, care peste parter va avea exact aceeasi compartimentare pe toate etajele.Vrei ca primele 3 etaje sa le dai in folosinta, sa incepi sa scoti bani...si-ti propui ca restul etajelor sa le ridici peste 2 ani.Un astfel de acoperis ideal ar fi ca dupa dezansamblare, la reinstalarea lui sa lungesti doar burlanele, si eventual sa mai pui niste substante de etansare(ex:silicoane sau altceva) si-n rest sa fie identic, usor de montat-demontat, fiabil si durabil...etc.

Cred c-a inteles toata lumea ideea, STITI CEVA DE GENUL ASTA ???

MULTUMESC MULT.

#42
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Apropo de patrimoniul national arhitectural: avem deja doua monumente istorice arhitecturale intrate in patrimoniul european. Acestea sunt  Ateneul Roman si Palatul Cantacuzino din Bucuresti.

Despre Palatul Cantacuzino (Muzeul National G. Enescu):
Situat pe Calea Victoriei, la nr. 141, a fost  construit intre 1898 si 1906, arhitect I.D. Berindey, in stilul arhitectural eclectic specific inceputului de secol 20, cu influente ale arhitecturii franceze (Ecole des Beaux-Arts) si o referinta Art Nouveau la peronul de onoare. A fost initial resedinta unui descendent al unei vechi familii de aristocrati romani, Grigore Cantacuzino, zis si Nababul.

alte detalii si fotografii aici:
http://www.metropota...-George-Enescu/

 jumborom, on Dec 30 2007, 23:00, said:

sith stlx "e ca si cand nevasta-mea merge la coafor cu o poza luata dintr-un magazin, in speranta ca o sa arate si ea la fel"   :death:

Eu zic ca poti sa o trimiti cu o poza la coafor. Cand se intoarce insa, nu uita sa ii spui ceva de genul: “Formidabil draga, ce mult a inceput sa semene Angelina Jolie cu tine ! "  :D
jumborom...n-o pot jigni pe nevasta-mea comparand-o cu dezaxata aia celebra, nici chiar in gluma.  trebuie sa le intelegem si pe femei, au, cu podoaba capilara, o problema in plus. noi, si aici, ne descurcam mai bine, lucrurile se simplifica pe an ce trece.  :D

#43
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

 jumborom, on Dec 30 2007, 23:00, said:

sith : proiectul meu este cam 95% similar cu cel al lui Frank Lloyd

Oricat te-ai stradui sa copiezi liniile si volumetriile, detaliile si materialele de constructie, exista elemente care sunt practic imposibil de copiat fara sa afecteze constructia si impresia finala. Ma gandesc doar la lumina si locatie. Chiar si in exemplul de mai sus, imaginea dar si habitatul casei din Pipera sunt profund diferite fata de casa originala a lui Wright. Provocarea arhitectului roman a fost sa integreze cat s-a putut de bine stilul ‘Falling Water House’ al lui Wright in locatia noua unde nu avem, prinre altele, nici padure si nici cascada. Ideea este sa creeze un camin (a home) - pentru ca asta isi doreste in cele din urma un ‘beneficiar’- si nu doar o casa (a house) de care acelasi beneficiar poate sa se ‘indragosteasca’ in prima faza. Proverbul spune ca o nuca nu este kitsch cand o infigem intr-un perete, ci este doar nepotrivita in context.

Practic, nici daca l-ai angaja pe Frank Lloyd in persoana nu ai putea sa ajungi la un procent de 95 % de ‘copiere’. Insa, daca insisti, poti obtine o nepotriveala de zile mari.  :)
Cred ca m-am exprimat clar cind am spus 95% identic cu cel original chiar daca nu a-ti vine sa crezi :o  am insistat sa nu fie afectata arhitectura proiectului de catre structurist si se pare ca a reusit in cele din urma ,o construim cu solutii si materiale moderne si sper ca intr-un final sa iasa ce e si pe hirtie :rolleyes: .
Locatia este pe masura proiectului adica retrasa privirilor adica pe scurt mai la tara  :lol: nu cred ca vor fi probleme,cind ma gindesc ce fata au facut cind am dus proiectul pentru a obtine autorizatia de constructie l-au facut pe arhitect cu ou si cu otet :rolleyes: ,se citea invidia in ochii lor ce sa spun nici macar nu au cea mai vaga idee sunt niste inculti,incompetenti pusi doar pe luat spaga atit.
Parerea mea este ca mai bine faci un astfel de proiect decit nu stiu ce bazaconie cu balconase si inoxuri sezate ca nuca in perete s-au asa zis stil rustic si o amplasezi in mijlocul orasului pe max 500 m2,asta da asezare  :coolspeak:

#44
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
Celebrele lui case au fost si sunt in permanenta copiate, reproiectate si reinterpretate.
Iata aici o casa din Pipera care evoca Falling Water House, placata cu piatra de Dobrogea .



[/quote]


asta e una din  cele 3 case din Pipera care imi plac. mai e una in stilul asta, dar cu alte clori, mult mai mare si bagata undeva mai in groapa fata de sosea si anume langa acel mall din dreptul Tipografiei din Pipera. E super cool casa aia.

#45
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

 MirelaLucia, on Jan 3 2008, 09:33, said:

Celebrele lui case au fost si sunt in permanenta copiate, reproiectate si reinterpretate.
Iata aici o casa din Pipera care evoca Falling Water House, placata cu piatra de Dobrogea .


pipera.jpg



asta e una din  cele 3 case din Pipera care imi plac. mai e una in stilul asta, dar cu alte clori, mult mai mare si bagata undeva mai in groapa fata de sosea si anume langa acel mall din dreptul Tipografiei din Pipera. E super cool casa aia.
Abia acum vad, a-ti plac si cei doi stilpi albi care sustin terasa nr 2 cred ca structuristul trebuie inpuscat pentru treaba asta eu unul asa as fi facut daca eram in locul beneficiarului  :death: ,a stricat toata treaba,astfel de  detalii fac ca un proiect ambitios sa cada in penibil, dar bineinteles asta este doar parerea mea .

#46
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 sith, on Jan 6 2008, 17:02, said:

Abia acum vad, a-ti plac si cei doi stilpi albi care sustin terasa nr 2 cred ca structuristul trebuie inpuscat pentru treaba asta eu unul asa as fi facut daca eram in locul beneficiarului  :death: ,a stricat toata treaba,astfel de  detalii fac ca un proiect ambitios sa cada in penibil, dar bineinteles asta este doar parerea mea .

sincera sa fiu, mie mi-a placut casa ca ansamblu, ca dee. E altceva fata de stupizeniile din jur. Legat de cei 2 stalpi, din strada nu se prea vede mare lucru din casa, din cauza gardului, asa ca nu am de unde sa stiu ce e cu stalpii aia. Nu am acces la om in curte sa ma chiombesc.

#47
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

 MirelaLucia, on Jan 7 2008, 12:48, said:

sincera sa fiu, mie mi-a placut casa ca ansamblu, ca dee. E altceva fata de stupizeniile din jur. Legat de cei 2 stalpi, din strada nu se prea vede mare lucru din casa, din cauza gardului, asa ca nu am de unde sa stiu ce e cu stalpii aia. Nu am acces la om in curte sa ma chiombesc.
Nu trebuie sa ne ciompim prea tare ca sa vedem ce idioata solutie a gasit tovarasul inginer s-a gindit cred ca fffooooarte mult la cum sa sustina terasa aia cred ca in gindul lui la injurat pe marele arhitect  :inlove: i-a bagat de-a carne :puke: in frigider de nu s-a putut ,in rest cea ce vad este k dar stilpii aia mai bine ai baga in  c... la el  :w00t: concluzia este ca cei doi arhitectul si structuristul nu s-au inteles,sarpele de structurist parca il vad s-a dus cu lozinca la beneficiar ca dom le cade terasa ca la noi sunt cutremurae grele ca mai bine mai pune vre-0 doi stilpisori asa ca sa fie sigur ca rezista ,,idiot,,ce dre...k era pe terasa aia se decola cu elicopterul era discoteca trebuia sa sustina toata greutatea casei nu vad logica celor doi stilpi mi se pare prostie,in  :OK: rest cred ca e k.

#48
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Dati-va cu parerea da obiectiv.

Attached Files



#49
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

 sith, on Jan 13 2008, 15:05, said:

Dati-va cu parerea da obiectiv.


Parca e o cazemata, se potriveste perfect in ambientul arid, stancos. Pariez ca dispune de o panorama de exceptie.
Imi place forma neobisnuita, spatiile interioare par generoase, de asemenea terasa e spatioasa.
Casa-i frumoasa, cu ambientul nu m-as impaca eu, dar probabil ca ce pierzi la vegetatie castigi la panorama. E desertul Arizona, Phoenix, Scottsdale,  "Beverly Hills-ul desertului", nu? Si casa, e ultima facuta de Wright, right?

#50
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

 stlx, on Jan 19 2008, 01:10, said:

Parca e o cazemata, se potriveste perfect in ambientul arid, stancos. Pariez ca dispune de o panorama de exceptie.
Imi place forma neobisnuita, spatiile interioare par generoase, de asemenea terasa e spatioasa.
Casa-i frumoasa, cu ambientul nu m-as impaca eu, dar probabil ca ce pierzi la vegetatie castigi la panorama. E desertul Arizona, Phoenix, Scottsdale,  "Beverly Hills-ul desertului", nu? Si casa, e ultima facuta de Wright, right?
Right!asta da casa si facuta si de un arhitect celebru  Frank Lloyd Wright :thumbup: .

#51
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Ce parere aveti despre acestea,si cind te gindesti ca astazi se fac majoritatea cu timplarie din plastic butucanoasa si cu aspect ieftin. :puke:

Attached Files



#52
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

 sith, on Jan 19 2008, 18:51, said:

Ce parere aveti despre acestea,si cind te gindesti ca astazi se fac majoritatea cu timplarie din plastic butucanoasa si cu aspect ieftin. :puke:


La  o asa casa celebra, Fallingwater house, nu avea cum sa fie montata tamplarie din plastic butucanoasa; asta e tamplarie din otel, subtire, eleganta, din 1937. Culoarea e cea specifica lui Wright, rosu cherockee. Remarc, de asemenea, ferestrele care se deschid din colt si n-au cadru metalic la muchiile de pe colt.

Edited by stlx, 21 January 2008 - 01:27.


#53
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 sith, on Jan 19 2008, 18:51, said:

Ce parere aveti despre acestea,si cind te gindesti ca astazi se fac majoritatea cu timplarie din plastic butucanoasa si cu aspect ieftin. :puke:
FrankLR comisiona si proiecta aproape toate elementele unei case, inclusiv vitralii, mobilier si alte elemente fixe cum ar fi timplaria. Nu e singuru' care a procedat astfel.

#54
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
De ce a-ti lasa impresia ca aceste constructii sunt de mii de ani parca ar fi constructii incase,cit despre detalii ce sa mai vorbim ramai mut, doar un geniu putea sa faca asa ceva si cred ca Frank Lloyd l-a avut din plin.
Interesant este efectul care il au constructiile lui,unui bun prieten nu i-a venit sa creada cind a fost construita o astfel de casa el credea ca este ceva futurist modern dar cind a vazut ca este facuta prin 30 a ramas masca si totusi nu pot sa nu ma intreb  ce faceam noi  in perioada aceea?. :o

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate