Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

România - Televiziunea terestrã

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
14842 replies to this topic

#12961
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 24.11.2002
Exista LNB-uri ca cer si 80-90mA, dar se aduna cativa W pentru un telefon. O problema o vad ca trebuie sa fie si suficient de mare sa intre cartela/cardul de la operator.

#12962
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,512
  • Înscris: 20.10.2006
Cartela/card, nu free to air?

#12963
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postvalitv, on 21 ianuarie 2019 - 16:14, said:

Echipamentele actuale MUX-1 vor fi mutate pe MUX 2. Echipamentele ce vor fi achizitionate in urma acestei licitatii vor fi pentru MUX 1.In final peste un an de zile vom avea MUX1 si MUX2.
MUX-1 cu 228 de relee si MUX-2 cu 64 de relee.
S-o crezi tu...si licitatia asta o sa se lase cu contestatii peste contestatii, anulare, o alta licitatie si alte contestatii....

#12964
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View PostDIVX2006, on 13 februarie 2019 - 06:30, said:

S-o crezi tu...si licitatia asta o sa se lase cu contestatii peste contestatii, anulare, o alta licitatie si alte contestatii....
Nu discutam cu cei care au antene de camera ...Posted Image

#12965
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Acum am si una afara...ptr. FM/DAB. Posted Image

#12966
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View PostDIVX2006, on 16 februarie 2019 - 07:06, said:

Acum am si una afara...ptr. FM/DAB. Posted Image
Tot nu te incadrezi ...Posted Image

#12967
CosminNica

CosminNica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.02.2019
Buna...puteti sa ma lamuriti si pe mine cu un aspect?...daca nu ve e greu, sa enumerari posturile disponibile la aceasta data de terestru digital in Romania si daca e ceva si pe DAB, vre-un post ca eu nu prind nici unu...sau poate nu fac eu ce trebuie...merci

#12968
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,217
  • Înscris: 22.02.2017
Pe DAB doar in Bucuresti pe canalul 12A.

Pachetul RRA.

Iar pe DVB-T2 in toata tara, doar pachetul TVR.

#12969
CosminNica

CosminNica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.02.2019
Am inteles...multumesc pentru informatie...intrebam pentru ca cei care vand recievere DVB, pun la poza produsul cu PRO TV, deci au bagat cablul...😉...merci

#12970
bogdan_gabriel

bogdan_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 09.03.2015
RADIOCOM a semnat contractul pentru furnizarea echipamentelor pentru implementarea televiziunii digitale terestre în România

Societatea Naţională de Radiocomunicaţii S.A. (RADIOCOM),  aflată în portofoliul Ministerului Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale (MCSI), a semnat vineri, 22 februarie, contractul pentru furnizarea echipamentelor de emisie necesare implementării reţelei naţionale a Multiplexului 1 pe care vor fi transmise în format digital şi gratuit posturile publice de televiziune.

Proiectul de televiziune digitală terestră va fi implementat prin instalarea de echipamente în 228 de staţii de difuzare şi va permite recepţia gratuită (free-to-air), în format DVB-T2, cu receptoare compatibile (televizoare cu receptor compatibil încorporat sau receptor separat conectat la un televizor clasic) a programelor TVR ( TVR 1, TVR 2, TVR 3, TVR HD şi posturile regionale) de către aproximativ 94% din populaţia ţării.

#12971
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,217
  • Înscris: 22.02.2017
Nu intelegeam care e faza.. stiind ca deja emit in DVB-T2.

Explicatia : "În acest moment, emisia digitală terestră posturilor TVR este realizată de RADIOCOM folosind o parte din echipamentele utilizate în trecut pentru retransmisia postului TVR 2 în format analogic, care au fost upgradate, folosind o soluţie provizorie, astfel încât să poată emite în format digital."

#12972
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Oricum ar da-o receptia pe teritoriul Romaniei tot va fi proasta.. adica nici nu o sa se ridice la nivelul Italiei.. Serbiei sau Greciei.. Probabil cand la noi va fi receptia buna si alt multiplex in afara de celebrele tvruri + multiplexe regionale se va desfiinta dvb-t2'u in Europa.. Posted Image
Din punctul meu de vedere sume ingropate inutil si cel mai important "sifonate" inutil. DVB-T2 in Romania e ca o vaca grasa buna de muls.. si cam atat.. fiindca performantele tehnice precum si diversitatea de programe sunt mediocre..

Edited by -koss-, 22 February 2019 - 19:30.


#12973
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View Postronuquet, on 22 februarie 2019 - 19:09, said:

Nu intelegeam care e faza.. stiind ca deja emit in DVB-T2.

Explicatia : "În acest moment, emisia digitală terestră posturilor TVR este realizată de RADIOCOM folosind o parte din echipamentele utilizate în trecut pentru retransmisia postului TVR 2 în format analogic, care au fost upgradate, folosind o soluţie provizorie, astfel încât să poată emite în format digital."


...si in afara de acel lucru, se pare ca vor intra in functiune 228!!! statii de emisie in total. Deci pe langa cele de baza, active momentan, ar trebui sa intre in functiune si statiile mai mici din tara. Era si timpul. Din 2016 n-a mai miscat nimic. Pana la intrarea in practica insa, mai e un pas.

#12974
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,946
  • Înscris: 24.04.2013

View Postbogdan_gabriel, on 22 februarie 2019 - 18:07, said:

RADIOCOM a semnat contractul pentru furnizarea echipamentelor pentru implementarea televiziunii digitale terestre în România
…… ( TVR 1, TVR 2, TVR 3, TVR HD şi posturile regionale) de către aproximativ 94% din populaţia ţării.
Eu tot nu pricep ce cauta posturile regionale intr-un multiplex national. Ca sa umple spatiul in timpul unor teste e una, ca sa ramana acolo definitiv e alta.

#12975
valitv

valitv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 11.03.2014
O sa ma mai repet a nu stiu cata oara!!! Echipamentele actuale ,cele hibrid ,cele care lucreaza acum, acele 64 de emitatoare trec pe MUX-2. Si sa speram ca, carcotasii vor fi mai optimisti. In paralel ,se lucreaza la noi articole din legea audiovizualului, pentru ca DVB-T2 sa aiba aceleasi drepturi de transmisie, precum providerii de cablu tv si satelit.Lucreaza la aceste noi articole de lege, Oficiul Concurentei,Ministerul Telecomunicatiilor,CNA,Radiocom si alte imstitutii.Stiu, se misca greu, dar asta este Romania.Am albit asteptand !!!.De 12 ani ne chinuim.Asta seara, eu zic ca este o mica victorie!

Edited by valitv, 22 February 2019 - 22:20.


#12976
valitv

valitv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 11.03.2014
Sper ca noile echipamente sa fie compatibile pentru Generatia a treia DVB-T, adica, DVB-T2/H.265/HEVC.


#12977
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Post-koss-, on 22 februarie 2019 - 19:28, said:

Oricum ar da-o receptia pe teritoriul Romaniei tot va fi proasta..
In ultimul timp aveam probleme cu emitatorul Costila -semnal 100%,calitate variabila ...uneori se intrerupea -no signal ...am trecut pe Istrita ...dupa cum am primit apel ,si asta face figuri de cateva zile ...daca mai este cineva pe 28 Istrita sa confirme ?

#12978
rel5s5

rel5s5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 21.04.2009
Castigatori licitatie GatesAir(USA) fost Harris,R&S si Trades(Spania)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate