Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 

România - Televiziunea terestră

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
14842 replies to this topic

#12907
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postpellegrino, on 17 decembrie 2018 - 17:53, said:

Cu acești bani practic Radiocom mai planteaza vreo cateva relee pentru ca să mai vadă vreo 300 de romani din munti TVR/urile... pentru că doar televiziunile astea vor fi..
Cu acesti bani toate emitatoarele se reinoiesc ...cele deja existente trec pentru cele doua Mux-uri codate .E un pas inainte .

#12908
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

View Postpellegrino, on 17 decembrie 2018 - 17:53, said:



Cu acești bani practic Radiocom mai planteaza vreo cateva relee pentru ca să mai vadă vreo 300 de romani din munti TVR/urile... pentru că doar televiziunile astea vor fi... Asta Ăźnseamnă la noi televiziuni free to air. Adică se va implementa „semnalul operatorului național de televiziune "free-to-air" pentru aproximativ 94% din populație și 81% din suprafața țarii.

Si dac-ar fi numai un singur handicapat in orașul tău tot ar fi necesare rampe la magazinele de acolo.

Să știi că mulți dintre aracii cu cablu, plantați pe câmpurile dintre satele Olteniei n-au mai rezistat în picioare pe zăpada asta.

#12909
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View PostRMC Info, on 17 decembrie 2018 - 18:42, said:



Să știi că mulți dintre aracii cu cablu, plantați pe câmpurile dintre satele Olteniei n-au mai rezistat în picioare pe zăpada asta.
Dar oare cati romani au instalatie terestra in caz  de avarie cablu ?

#12910
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View PostRMC Info, on 17 decembrie 2018 - 18:42, said:

Si dac-ar fi numai un singur handicapat in orașul tău tot ar fi necesare rampe la magazinele de acolo.

Să știi că mulți dintre aracii cu cablu, plantați pe câmpurile dintre satele Olteniei n-au mai rezistat în picioare pe zăpada asta.

In special stalpii de chiparos telepom..cu placute de identificare stantate in nituri pe ei.. am vazut multi la pamant pe marginea drumului.. vreo 3 sau 4 pe parcursul a 20 km in Dolj... chiar azi.. in special in mediu rural. Cei mai urati stalpi.. de lemn marca telepom..
Chestia ca si infrastructura de fibra a telepom care s-a extins tot pe rasul asta de araci a fost pusa in ultimii ani.

Edited by -koss-, 17 December 2018 - 18:55.


#12911
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

View Postqazwsxqazwsx, on 17 decembrie 2018 - 18:47, said:


Dar oare cati romani au instalatie terestra in caz  de avarie cablu ?

Cu siguranță că-i numeri pe degete... dar macar televiziunea publică sa le treacă pe deasupra casei gratis - tot e finanțată de la buget.

#12912
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Din pacate la dvb-t2 suntem mult in urma sarbilor, grecilor.. astia au multe muxuri locale/regionale.. pe langa cele nationale.. Noi avem.. nimic.. doar tvr..

#12913
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

View Post-koss-, on 17 decembrie 2018 - 18:52, said:



In special stalpii de chiparos telepom..cu placute de identificare stantate in nituri pe ei.. am vazut multi la pamant pe marginea drumului.. vreo 3 sau 4 pe parcursul a 20 km in Dolj... chiar azi.. in special in mediu rural. Cei mai urati stalpi.. de lemn marca telepom..
Chestia ca si infrastructura de fibra a telepom care s-a extins tot pe rasul asta de araci a fost pusa in ultimii ani.

Telekom ca telepom da' sa vezi upc-ul cu unele firme mici preluate recent prin satele Gorjului.

Via are pari drepți frate!

Edited by RMC Info, 17 December 2018 - 18:58.


#12914
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
E rezisteta fibra.. multi pari pe unde am trecut eu se tineau spanzurati in fibra.. Chiar m-a mirat rezistenta fibrei.. dar si cand se rupe..
Pe ninsoare abundenta.. nu am nicio problema cu DVB-T2 Posted Image. Merge brici.. doar ca s-a construit un bloc cu 15 etaje intre mine si releu.. si a mai scazut din intensitatea semnalului.. de la 88% acum am vreo 79-81%.

Edited by -koss-, 17 December 2018 - 19:01.


#12915
pellegrino

pellegrino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 18.04.2016

View Postqazwsxqazwsx, on 17 decembrie 2018 - 18:30, said:

Cu acesti bani toate emitatoarele se reinoiesc ...cele deja existente trec pentru cele doua Mux-uri codate .E un pas inainte .

Nu vor mai implementa in veci mux-urile codate cu bani... Cei de la Radiocom sunt prea obisnuiti cu pomana de la buget... n-au cred ca vor avea curajul să riște ca să ceară bani de la câteva mii de oameni care au rămas cu dvb/t2. Oamenii practic nici nu stiu ca există dvb-t2, și nu mă refer la concept ca atare, ci la lipsa de utilitate, datorita nepublicizării din partea autorităților.

#12916
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Cei de la Radiocom mai si transmit dvb cu tehnologie de receptie la punct fix.. alte tari au impletatat transmisia la puncte mobile.. Posted Image.. dar la noi dvb-t2 merge doar la punct fix.
Exemple.. Coreea de Sud.. Japonia, Italia Posted Image

Edited by RMC Info, 17 December 2018 - 19:26.


#12917
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Televiziunea nationala ar avea de cistigat daca ar introduce si alte canale fara sa repete aceiasi emisiune pe 2-3 posturi  deodata (uneori si 4 difuzeaza aceiasi emisiune..!!) iar dimineata nu ar difuza emisiuni rasuflate gen chef de vedete sau reclama aiurita ..Posted Image
Moldovenii stau mai bine la emisiuni cu toate ca sunt de marimea regiunii noastre de nordest..

Edited by cristian68n, 17 December 2018 - 21:58.


#12918
pellegrino

pellegrino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 18.04.2016

View Postcristian68n, on 17 decembrie 2018 - 21:55, said:

Televiziunea nationala ar avea de cistigat daca ar introduce si alte canale fara sa repete aceiasi emisiune pe 2-3 posturi  deodata (uneori si 4 difuzeaza aceiasi emisiune..!!) iar dimineata nu ar difuza emisiuni rasuflate gen chef de vedete sau reclama aiurita ..Posted Image
Moldovenii stau mai bine la emisiuni cu toate ca sunt de marimea regiunii noastre de nordest..

Nu înțeleg de ce ar avea de câștigat... Pai ce, nu câștigă? N-ai auzit ce salarii au unii realizatori? În plus trebuie să trăiască și cei de la departamentele regionale. Dealtfel nu prea cred că e posibil să se îmbunătățească vreo ceva din moment ce banii ce vin sunt dați pe prime și salarii, iar salariații acolo sunt, nu glumă!!!! Dacă ar fi mai puțini salariați (trântori) s-ar putea cumpăra licențe pentru filme bune, s-ar putea face emisiuni cu show-uri de valoare. Însă nu, se preferă o mulțime de studiouri teritoriale, la care nu se uită nimeni.

#12919
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Plus ca se fac investitii in studiourile teritoriale. La Craiova tvr Craiova isi trage studio teritorial ultramodern.. momentan fiind in constructii. Nu stiu ce audienta are tvr craiova.. banuiesc ca maxim cateva sute de persoane.. la tvr craiova sefa este sotia lui dindirica care este sef la biblioteca judeteana aman.. Totul e rosu la tvr craiova..
Dindirica este profesorul meu de religie din generala.. dadea pe la scoala cand se incheiau mediile.. de atunci era preocupat cu jurnalismul si preaslavirea partidului.. catedra de profesor de religie era bonus.. Tin minte ca mi-a dat din burta nota 9 si am inceput sa urlu la el.. ca e orb nu vede ca am zece pe linie.. mi-a dat el **** 9.. din burta.. Pai fgm.. de handicapat.. eu am zece pe linie tu imi strici acolo tarasenia..

http://stiri.tvr.ro/...24284.html#view

Edited by -koss-, 18 December 2018 - 18:02.


#12920
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Iata ca dupa aproape doua saptamani de intrerupere de emisie terestra a televiziunii Europa Nova Timisoara, aceasta a inceput sa emita din nou astazi...
Intreruperea banuiesc ca a fost cauzata de ninsorile de atunci...sau o fi fost doar o coincidenta?...
Pe de alta parte ma intreb ce face o persoana axata pe receptii terestre in sitiatiile in care apar asemenea interuperi pe perioade mari de timp?...Si asta in conditiile in care pe varianta emisa in analogic pe cablu erai indemnat pe "burtiera" sa te uiti pe DVB-T2 la TEN...

Edited by miile, 28 December 2018 - 13:03.


#12921
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postmiile, on 28 decembrie 2018 - 13:01, said:


Pe de alta parte ma intreb ce face o persoana axata pe receptii terestre in sitiatiile in care apar asemenea interuperi pe perioade mari de timp?...
In cazul tau comuta pe sarbi ...

#12922
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015

View Postqazwsxqazwsx, on 28 decembrie 2018 - 13:53, said:


In cazul tau comuta pe sarbi ...


Da, corect!... :D ...

#12923
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
Offtopic

Pe pagina de facebook TEN, era pusa o poza cum ca a fost rupta fibra pe la Ciclop, totusi cam mult au tinut emisia intrerupta... Dupa acel weekend plin de zapada a fost cam dezastru prin oras, plin de fibre rupte, chiar si stalpi cazuti am vazut.

Edited by mishu77, 28 December 2018 - 18:19.


#12924
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postmiile, on 28 decembrie 2018 - 13:01, said:

Iata ca dupa aproape doua saptamani de intrerupere de emisie terestra a televiziunii Europa Nova Timisoara, aceasta a inceput sa emita din nou astazi...

Un lucru bun ...bine ca nu au abandonat cum au facut ceilalti privati .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate