Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

România - Televiziunea terestră

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
14842 replies to this topic

#3835
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004
Cablul analogic de la noi seamana mai degraba cu sistemul de radioficare de dupa razboi. Cabluri aeriene ca in India, stalpi cocosati de lemn la tara.

Ma intreb cat va costa abonamentul cand cablistii vor fi obligati sa treaca totul in subteran si sa se digitalizeze complet. Pe scurt: sa ofere calitate fiindca din ce in ce mai multi romani au ecrane HD iar semnalul analogic prin cablu e de cacao pe aceste televizoare.

Edited by RMC Info, 22 June 2015 - 12:44.


#3836
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006
Ati fi uimit sa vedeti cite cabluri aeriene sint in sua.


Apropo, ieri am mers cu masina impreuna cu alte persoane circa 650 Km, Am oferit un premiu consistent pentru cel care va zari o antena terestra. Din pacate nu l-a cistigat nimeni! Deplasarea a fost prin 2 din judetele considerate mai saracute.

Dar la citi bani se fluiera aiurea prin tara asta ce mai conteaza alte sute de milioane pentru a da satisfactie la citeva zeci de pasionati peste noapte de receptia programelor TVR!?

Edited by tytysor, 22 June 2015 - 12:55.


#3837
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

View Posttytysor, on 22 iunie 2015 - 12:49, said:

Ati fi uimit sa vedeti cite cabluri aeriene sint in sua.

Titișor de ce sa ne holbam pana in SUA cand putem avea Europa Occidentala ca model.

#3838
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006
Daca luam ca exemplu si preturile abonamentelor de acolo, este posibil si asta. Nu este destul de clar -daca nu esti rau intentionat- ca la o infrastructura deja existenta, cazul nostru, nu se poate interveni la un pret care sa fie competitiv.

Ori daca citim pe diverse forumuri, pretentia este de cit mai multe programe, daca se poate gratis sau si mai bine, furnizorul de servicii sa plateasca pentru ca are onoarea de a va avea client!

#3839
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postrz, on 22 iunie 2015 - 10:03, said:

Daca tot se vorbeste de tuner... nu am crezut ca o sa gasesc un excelent tuner terestru tocmai intr-un Smart TV.
Am constatat ca LG -ul meu, de generatie 2014, are un tuner mai bun decat cele aflate in receptoarele terestre standard, gen Amiko, Alma etc. (o sa testez si Synaps)
Pur si simplu vede si reda aproape cursiv un semnal care pe Amiko, de ex.,  vine cu intreruperi si blocari majore!
Cu ocazia asta, am reusit sa receptionez si a doua frecventa din Sibiu/Paltinis... se pare ca propagarea este mai buna dupa ora 1 noaptea. Pentru prima data vad si calitate pe bara de semnal!

Receptie de la 130KM distanta... putere emitator: 1.5Kw
LG si Sony au tunere foarte sensibile.

#3840
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

View Posttytysor, on 22 iunie 2015 - 12:49, said:

Ati fi uimit sa vedeti cite cabluri aeriene sint in sua.


Apropo, ieri am mers cu masina impreuna cu alte persoane circa 650 Km, Am oferit un premiu consistent pentru cel care va zari o antena terestra. Din pacate nu l-a cistigat nimeni! Deplasarea a fost prin 2 din judetele considerate mai saracute.

Dar la citi bani se fluiera aiurea prin tara asta ce mai conteaza alte sute de milioane pentru a da satisfactie la citeva zeci de pasionati peste noapte de receptia programelor TVR!?
  

E normal. A se vedea titlul aceatui thread.

Intr-adevar o antena yagi nu exceleaza prin aspect. E chiar mai discreta una de satelit.

Dar am mai spus si repet: exista antena colectiva iar Primaria chiar trebuie sa reglementeze acest domeniu.

In felul acesta profesionistii din domeniu vor avea de lucru prin montaje si retele de bloc cu prize realizate ca la carte.

#3841
valitv

valitv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 11.03.2014
Eu am incredere in viitorul DVB- T in Romania. Numai cind privesc la 5.000.000 de pensionari care se bat pe tigai la promotie si au doar cablu analogic in abonament , ia sa vezi schimbari pe piata tv .

#3842
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

View Posttytysor, on 22 iunie 2015 - 12:59, said:

Daca luam ca exemplu si preturile abonamentelor de acolo, este posibil si asta. Nu este destul de clar -daca nu esti rau intentionat- ca la o infrastructura deja existenta, cazul nostru, nu se poate interveni la un pret care sa fie competitiv.

Ori daca citim pe diverse forumuri, pretentia este de cit mai multe programe, daca se poate gratis sau si mai bine, furnizorul de servicii sa plateasca pentru ca are onoarea de a va avea client!

Nu sunt rau intentionat - cred ca nu avem aceeasi notiune despre intentii rele.  

Din contra. Vreau doar normalitate, concurenta si posibilitatea de a alege.

#3843
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
Pe linga Sony si LG si televizoarele de mai jos au tunere
DVBT2 de calitate - eu inca sunt indecis care model sa cumpar,
mi-ar place mai mult ceva in stilul avantgardist..
Kuba Novaton ori...Arkay Fantasia ...care sa aleg ?

Attached Files



#3844
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

View Postbowpack14, on 22 iunie 2015 - 13:10, said:

Pe linga Sony si LG si televizoarele de mai jos au tunere
DVBT2 de calitate - eu inca sunt indecis care model sa cumpar,
mi-ar place mai mult ceva in stilul avantgardist..
Kuba Novaton ori...Arkay Fantasia ...care sa aleg ?

LOL bowpack! Ai uitat sa-l intrebi pe andreic daca vrea un pic de Wonka!?

Mie imi plac alea din imaginile 2 si 3. Hehe "daramati perete asta ca nu intra televizoru'!"

Edited by RMC Info, 22 June 2015 - 13:27.


#3845
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

View PostRMC Info, on 22 iunie 2015 - 12:43, said:

Ma intreb cat va costa abonamentul cand cablistii vor fi obligati sa treaca totul in subteran si sa se digitalizeze complet.

Hai ca totusi se mai misca lucrurile. De exemplu aici, in Iasi, cand primaria reface o strada, obligatoriu instaleaza si tuburi pentru cabluri pe sub trotuare. Cei de la RDS isi instaleaza si ei trasee in paralel cu cele ale primariei ;)

Pe de alta parte, in Bucuresti am inteles ca s-a incercat un mare smen, prin crearea unui monopol al infrastructurii subterane de cablu.

#3846
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004
Fibra optica ceva?

#3847
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

View Posttytysor, on 22 iunie 2015 - 12:49, said:

Apropo, ieri am mers cu masina impreuna cu alte persoane circa 650 Km, Am oferit un premiu consistent pentru cel care va zari o antena terestra. Din pacate nu l-a cistigat nimeni! Deplasarea a fost prin 2 din judetele considerate mai saracute.

Dar la citi bani se fluiera aiurea prin tara asta ce mai conteaza alte sute de milioane pentru a da satisfactie la citeva zeci de pasionati peste noapte de receptia programelor TVR!?
Din moment ce nu e mai nimic terestru, nu ti se pare normal?
Abia s-a lansat DVB-T2 in cateva orase, iar tu vrei sa vezi tara impanzita de antene terestre :)

#3848
rel5s5

rel5s5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 21.04.2009

View Postbowpack14, on 22 iunie 2015 - 13:10, said:

Pe linga Sony si LG si televizoarele de mai jos au tunere
DVBT2 de calitate - eu inca sunt indecis care model sa cumpar,
mi-ar place mai mult ceva in stilul avantgardist..
Kuba Novaton ori...Arkay Fantasia ...care sa aleg ?
Eu zic sa optezi pentru" accesoriul " cu palarie ,din imaginea 4..Mai mult DVB-T si cu folosPosted Image

Edited by rel5s5, 22 June 2015 - 13:37.


#3849
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
As opta pentru modelul cu accesoriu cu palarie , dar mie cam frica
sa nu primesc vreo descarcare electrica cu cablul de la tubul cinescop
de la nevasta - asa ca mai bine pun bani deoparte pentru modelul
TV duoscopic, care rezolva problema certurilor pe telecomanda,
amindoi putem sa ne uitam la acelasi televizor dar la programe diferite !

Attached Files



#3850
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Poststreker, on 22 iunie 2015 - 06:50, said:

Unde este dezinformarea? Eu am facut afirmatia citand o sursa (FrocuSat). Ai intrat pe site-ul respectiv? Tu de unde ai informatia? Si chiar daca ar fi cum spui tu, la cate emitatoare DVB T2 au in functiune acum, daca calculezi o raza de 30 km in jurul fiecaruia ai observa ca se sustine afirmatia mea.

Informatia cu 300 w a spus-o chiar Frocus pe site-ul domniei sale .Distanta de la nord la sud e de aproximativ 340 km si au trei emitatoare pe partea cu Romania : Edinet,Ungheni si Cahul .Baga 30 km in jurul fiecaruia si vezi daca ajungi la 340 km . Posted Image

#3851
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View Postbobo666, on 22 iunie 2015 - 13:28, said:

Din moment ce nu e mai nimic terestru, nu ti se pare normal?
Abia s-a lansat DVB-T2 in cateva orase, iar tu vrei sa vezi tara impanzita de antene terestre Posted Image

Sicur ca nu. Doream numai sa-i vad pe cei pentru care s-au platit pina cum sume ametitoare pentru retransmisie si acum depling lipsa programelor TVR.

#3852
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
Pe site-ul radiocom a aparut o noua rubrica la Broadcasting TV - Informaţii la zi

Din data de 17 iunie 2015 a început transmisia DVB-T2 în Bucureşti. Transmisia este efectuată în regim de test, cu emiţătorul din amplasamentul Herăstrău, în canalul 30.
Din data de 18.06.2015 a început transmisia DVB-T2 în regim de testare, în amplasamentele Cluj-Feleac - canal 26 şi Iaşi-Pietrăria - canal 25. După perioada de testare emiţătorul Iaşi Pietrăria va emite în canalul 43.
Pachetul de programe transmis conţine TVR1, TVR2, TVR3, TVR News şi TVR HD.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate