Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

România - Televiziunea terestrã

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
14842 replies to this topic

#181
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
59 il iei calumea , heratrau insa daca nu ai amp de dvbt fara noise si cat mai sus sa amplifice si antena de canal mai mare de 50 nu il ginesti ca cei de duzina in veci nu merge ca e slab , cei tuner de pc ai snr gain noise mare . cei de tv are ain mic deoarece acolo doar droserul muceste . asa ca eu zis sincer , renuntati la pocnitorile de pc ca alea nu au sensibilitate si de deschid cu amplidicare si antene caluclate exact per canal , sarma pica , nu mai suntem in vhf .

Edited by Zvartoshu, 01 July 2009 - 21:31.


#182
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Inteleg ca de aici de la Big doar 59 emite..Macar va fi ceva sa merite pe frecventa asta?Pt Pro as avea pe Giugiului si parca Baba Novac pina la ambele am cam 3-4 KM..La alea cum e?

#183
mpv3

mpv3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 10.04.2006

View Postmarcopolo80, on 1st July 2009, 19:34, said:

Am si eu o intrebare:din locatia mea pot receptiona pe un tuner dvb-t sa zicem,unul de duzina,aver media sau echivalent cu o sirma in loc de antena?
Attachment radiocom.jpg



stie cineva daca pe la DEVA se vede ceva in DVB-T si eventual de unde se emite?

#184
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
uite ce am realizat azi , oricum vine cu dedicatie pentru cei ce adora inventii in zone proaste dbv al reflexiilor , uite aici , antena de tv camera UIF dvb-t pusa sus pe casa si bagata in amplificator cu 3XOE33 sau 2Sc3355 adica 32dB maxim amplifier wide :

[ http://img370.imageshack.us/img370/6118/p1080627.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img139.imageshack.us/img139/8586/p1080628.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ http://img39.imageshack.us/img39/9590/p1080629.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

rezultatele curand ca acum descarc cardul de pe camera si incep mega uploadurile ca am multe filme dx

Edited by Zvartoshu, 04 July 2009 - 22:28.


#185
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
[ http://img443.imageshack.us/img443/4495/p1080634.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img89.imageshack.us/img89/2858/p1080635.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img232.imageshack.us/img232/3876/p1080636.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img113.imageshack.us/img113/4276/p1080637.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#186
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
O data cu chimbarea in noaptea din 8 spre 9 a configurari urbane semnalul protv hd are o noua stuctura . Potrivit unui om de la mediapro baza de emisie nu mai este in herastrau ci sa adus in baba novac inca din iunie . Totodata baza acum are putere mult mai mare pe baba novac decat ce avea in herastrau . Ceulele de acoperire uniforma , sub forma strategica a orasului sunt in numar de 4 in loc de 3 ce erau pe vremuri si cea mare a herastraului . Deci acum aveam 4 celule pozitionate cardinal si una de mare putere . Totodata sa refacut si calulul de putere si celulele de la 50w de bucata acu aprox 80w . Deci calculam repede 80X4 si una de 600W si ne da 320W cardinal si 600W fix deci o densitate de vreo 800W cu pierderi la nivel de oras .
Cat ai calula 1.2kw cat are snr nu poate sa ii depaseasca nimeni , degeaba ai 100 pe ambele la stranght si calitate ca nu acoperi decat local asa tare , pe dx e invers , ex fundulea , TVR-urile sunt la 46-48 si protv la 40%

Edited by Zvartoshu, 10 July 2009 - 14:01.


#187
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
O noua exprimare a celor de la tara care au LCD-URI
Cel mai bine prindem cu LIGHEN TURCESC cu antena cu 9 elemente TVR-urile de pe 59
O alta Intrebareadresata cuiva de la 29km sud est de bucuresti ! deci Protv si TVR de pe canalul 54 de ce nu zici nimic de el ? hehehehe , la care cetateanul .. pai ce sa zic ? ca fac patrate de nu pot asculta de fluieraturi?
In fine am intrebat de alte chesti . Auziti ce zice ala ca a prins de mai multe ori in vara asta canal 23 DVB-T turc . TOT de la sursa  dvbt o singura data a luat TOT dvb-y din bucuresti dar cu patratele si cubulete pe pro si tvr herastraiele romanesti .

Edited by Zvartoshu, 11 July 2009 - 19:20.


#188
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
[ http://img38.imageshack.us/img38/977/p1090142a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

deci cat am rasuci si invarti , in bucuresti CDMA de 433 si DVB-T se bat cap in cap deoarece scade semnalul prin crearea de noise la amplificare .  Deci ca sa ai dvb-t iti trebuie nene antena de 9-12 elemente pusa in bat fara pic de gram de amplificare , ca deh , de reclami muceala de pe UIF te trezesti ca nu ai nus ce FILTRE gen HBO pe firul de la antena de casa . Deci momentan nu se pupa tv uif cu mobilele ! mai intai sa scapam de 433 ala si pe urma sa avem DVB-t

Edited by Zvartoshu, 16 July 2009 - 21:21.


#189
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
nici nu am vorbit bine de celule  si iata ca de la canicula canci si sula marioarei celula de pe VEST de bucuresti in dimineata zilei de 18 . ca urmare a fost o buna chestie ca sa se faca dx cu antena pe canal 30 , ulterior scotand semnal de ANALOG de la belograchic al televiziuni BTV .

Edited by Zvartoshu, 19 July 2009 - 00:44.


#190
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Se poate o galerie de imagini cu TVR  HD de la cei care au DVB-T ? Am fi curiosi sa vedem cum arata programul obisnuit
al acelui post , eu am tvr hd doar pe o bucatica mica de ecran la TVR CLUJ :(

#191
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Sitautie tragic comica , sau formulat multiple reclamatii cu privire la semnalul ce continua sa scada , ia ghici unde , spre centrul bucurestiului si in zonele sud vestice . Deci ce am zis si aratat mai sus in nota de constatare nu ancom are dreptate ci publicul deoarece pe zi ce trece apare noise si noise si noise din ce in ce mai tare care astupa MARLANESTE mai intai semnalul analog si cel de DBVT il scade , acum reusesc cu 46% sa vad dar cu mici ficiuituri si patratele

Edited by Zvartoshu, 19 July 2009 - 19:53.


#192
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
10:0013:00
Zestrea românilor (doc.)
13:00
Zestrea românilor (doc.)
16:00
Zestrea românilor (doc.)
19:00
Zestrea românilor (doc.)

#193
SorinuIS

SorinuIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 20.07.2009
Salutare, aveti idee daca in Iasi se receptioneaza ceva semnal prin DVB-T si cam ce canale s-ar prinde? Sa stiu daca se merita sa-mi iau o antena dvb-t. Multam.

#194
SorinuIS

SorinuIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 20.07.2009

Shieu said:

Se poate o galerie de imagini cu TVR HD de la cei care au DVB-T ? Am fi curiosi sa vedem cum arata programul obisnuit
al acelui post , eu am tvr hd doar pe o bucatica mica de ecran la TVR CLUJ

http://fbx.ro/hw6u8cejzznkiq8m - Aici ai un sample de acu 3 min.

Shieu said:

10:0013:00
Zestrea românilor (doc.)
13:00
Zestrea românilor (doc.)
16:00
Zestrea românilor (doc.)
19:00
Zestrea românilor (doc.)

E fals . Pe site foarte rar anunta programul, iar pe teletext raman in urma cu mult. La ora 13 era Zon@IT

#195
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
bai , auziti ce se aude , ca de prin 2010 o sa se dea in dvb-t calumea , ci ca acu in august nu mai fac nimic astia ! oare :D

#196
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 29.04.2006
Nu ma mira, ultima data cand am verificat eram inca in Romania. Cate lucruri se fac aici fara niciun fel de amanari/intarzieri?

#197
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Proiectul de act normativ de aprobare a strategiei de trecere la televiziunea digitala in urma careia 14 posturi TV in format digital ar urma sa fie receptionate gratuit in acest an in Romania nu a primit joi avizul Consiliului National al Audiovizualului. Autoritatea cere Ministerului Comunicatiilor sa modifice documentul, astfel incat sa precizeze ca primele doua sisteme multiplex sa fie acordate prin doua proceduri de selectie comparativa, desfasurate paralel, aspect nementionat in actualul act.

Informatia pe scurt:

    * CNA nu a avizat joi proiectul de hotarare de guvern de aprobare a strategiei de trecere le televiziunea digitala.
    * Autoritatea a cerut Ministerului Comunicatiilor modificarea strategiei astfel incat aceasta sa precizeze modalitatea de atribuire pana la 31 decembrie 2009 a doua multiplexuri digitale, prin care 14 posturi TV ar putea fi receptionate gratuit.
    * CNA cere ca cele 2 multiplexuri sa fie acordate prin 2 proceduri de selectie comparativa, distincte si organizate paralel.
    * Unul din cele doua multiplexuri ar trebuie sa retransmita, obligatoriu, programele publice de televiziune terestra cu acoperire nationala. Retransmiterea posturilor private de televiziune cu acoperire si indici de audienta semnificativa va fi realizata potrivit modalitatii stabilite de CNA.

CNA a discutat joi in sedinta publica proiectul Hotararii de Guvern pentru aprobarea strategiei nationale care stabileste pasii de incetare totala a emiterii de semnal TV analog de la 1 ianuarie 2012. Masura vizeaza direct 1,4 milioane de gospodarii din Romania care receptioneaza televiziune prin antena terestra si care nu vor mai primi semnal analog si circa 400.000 de gospodarii care nu au niciun fel de semnal TV. Acestea vor avea nevoie de un receptor DVB-T, care poate fi un decodor incorporat in televizor sau un set-top box.

CNA cere ca strategia sa prevada procedura de acordare a primelor doua multiplexuri

Hotararea de guvern in cauza, care ar urma sa fie aprobata in aceasta luna, contine o strategie de trecere la televiziune digitala diferita fata de cea anterioara, pe care CNA si-a dat avizul inca din luna martie a acestui an. O parte din membrii CNA si-au exprimat joi ingrijorarea ca in noul act nu se mai mentioneaza exact procedura de atribuire a primelor doua sisteme multiplex care vor contine cele 14 posturi TV in format digital.

"In dezbaterea publica organizata de noi in februarie, aproape totul s-a invartit in jurul problemei acordarii primelor doua multiplexuri. Erau foarte multi radiodifuzori care se temeau ca primele doua vor ajunge la Radiocom. Si atunci, se convenise ideea de selectie comparativa prin doua proceduri desfasurate paralel. Cred ca este esential ca aceasta strategie sa ofere de la bun inceput posibilitatea unei competitii. Varianta noua nu mai pomeneste nimic de procedura in care se dau aceste multiplexuri. Nu-mi explic cum a disparut ideea de proceduri de licitatii distincte, organizate in mod paralel", a declarat Gelu Trandafir, membru CNA.

Mai precis este vorba despre articolul 4.1.2.1, care in forma actuala a strategiei de trecere la televiziunea digitala nu mai mentioneaza, asa cum se facea anterior, procedura de acordare a multiplexurilor.

Narcisa Iorga, un alt membru CNA, a avut aceeasi obiectie.

"Acest artciol este modificat esential. Noi ne-am dat avizul in luna martie, acum ni se cere un nou aviz pe alta strategie. Daca e vorba doar de modificarea calendarului, este in regula, dar ca sa dam avizul pe o strategie fundamental diferita, nu", a spus Narcisa Iorga.

Varianta propusa de CNA a procedurii de acordare a celor doua multiplexuri

Spiritele au fost calmate de catre Ioan Onisei, vicepresedintele CNA, care a explicat ca prevederile anterioare ale articolului 4.1.2.1 se regasesc acum in nota de fundamentare a acestui proiect de Hotarare de Guvern. Totusi membrii CNA s-au aratat intrigati de faptul ca acestea nu se regasesc si in proiectul de Hotarare de Guvern.

Drept urmare, membrii CNA au decis in unanimitate sa trimita joi o adresa catre Ministerul Comunicatiilor prin care sa ceara modificarea acestui articol din documentul de aprobare a strategiei de trecere la televiziunea digitala, iar Rasvan Popescu, presedintele CNA sa fie mandatat sa semneze avizul din partea autoritatii, in forma revizuita.

Textul noului articol asupra caruia s-a convenit joi de membrii CNA prevede ca:

"(...) primele doua multiplexuri digitale nationale, cu reguli de utilizare conditionate dpdv tehnic, se vor acorda pana la 31 decembrie 2009 prin intermediul a doua proceduri de selectie comparativa distincte, organizate in mod diferit, cu obligatia ca unul din cele 2 multiplexuri sa retransmita programele publice de televiziune terestra cu acoperire nationala.

Retransmisia posturilor private de televiziune cu acoperire si indici de audiente semnificative va fi realizata potrivit criteriilor si modalitatilor stabilite de CNA. Propunerile privind criteriile de natura tehnica, administrativa si/sau financiara, pe baza carora se va desfasura selectia comparativa, vor fi stabilite de catre Grupul interdepartamental prezentat la cap.5 din prezenta Strategie".

Atat Rasvan Popescu, presedintele CNA, cat si vicepresedintele institutiei, Ioan Onisei, au precizat ca exista posibilitatea ca Ministerul Comunicatiilor sa nu tina seama totusi de cererea CNA, si proiectul de hotarare de guvern sa fie aprobat in forma actuala.

De ce a trebuit Ministerul Comunicatiilor sa schimbe strategia de trecere la televiziunea digitala

Deoarece Senatul a intrat in vacanta fara a aproba proiectul de lege de modificare a Ordonantei 181/2008 care revizuia Legea audiovizualului si care includea si planurile de trecere la televiziunea digitala, ministerul a fost nevoit sa elaboreze acest proiect de hotarare de guvern pe baza Ordonantei 181/2008, care este in vigoare, fara amendamentele aduse in Parlament.

Strategia anterioara de trecere la televiziunea digitala prevedea ca procedura de selectie pentru acordarea primelor doua multiplexuri sa fie facuta de catre arbitrul telecom (ANCOM), iar programele TV care puteau fi receptionate erau stabilite de CNA. Primele doua sisteme de tip multiplex care ar fi permis retransmiterea in format digital a 14 posturi TV ar fi trebuit sa fie acordate pana la 1 august 2009. In noua strategie, termenul de acordare a primelor doua multiplexuri este cel tarziu 31 decembrie 2009, inca 4 multiplexuri digitale urmand a fi acordate pana la 1 iulie 2010

#198
Trumansky

Trumansky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 23.06.2005
Am vrut astazi sa vad o transmisiune sportiva pe TVR HD si am constatat cu regeret ca nu mai prind decat PROTV HD...restul canalelor nefiind up sau nu le mai prind eu.
S-a intamplat ceva cu restul canalelor?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate