Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

România - Televiziunea terestră

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
14836 replies to this topic

#19
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Eu cred ca va amagiti complet gratuit si aiurea cu programele tv ce vor fi disponibile in DVB-T.
Vreau sa va reamintesc ca dupa 1989 cand era o mare lipsa de posturi tv si cand lumea era avida sa vada ceva , orice apoi nu mai existau nici restrictii nici macar reglementari, nu s-au infiintat nici macar un post TV cu raspandire nationala timp de 6 ani.
Nici acum dupa aproape 20 ani nu avem 20 programe autohtone din care nationale nu sunt decat TVR-urile celelalte se folosesc de satelit pentru transmisie la scara nationala dar nu pentru utilizatori, abonati ci pentru societati de distributie.Sunt numai cateva exceptii care au licente de emisie terestra si au numai cateva statii locale nu acoperire nationala.

Cine isi poate imagina ca posturile astea TV, care isi vand programele pe baza de contract cu distribuitorii , au vreau interes sa emita free sa cumpere licente de emisie sa plateasca mult mereu pentru....nici un avantaj material, comercial?

#20
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View PostFC72, on Feb 27 2008, 21:33, said:

Eu cred ca va amagiti complet gratuit si aiurea cu programele tv ce vor fi disponibile in DVB-T.
...........................
Nu vad ce e asa greu de inteles ca in 4,5.. ani toate transmisiile terestre analogice TV se vor oprii. Ce se transmite acum in analog se va transimite si mai bine si mai eficient in DVB-T
Sunt foarte multe avantaje pt post(mai multe canale pe aceeasi frecventa e una) cat si pt beneficiar(calitatea f. buna)

Totul e in mainile statului, mai devreme sau mai tarziu transmisiile analog terestre o sa fie istorie.

Edit: In vest se prind in jur de 10canale(toate de la posturi mari) free-to-air. Ne-am invatat noi cu catv obligatoriu nu e nici o minune

Edited by Blackhawk, 27 February 2008 - 23:00.


#21
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Se pare ca nu intelegi ce scriu.
Cate posturi emit analogic terestru acum? cate vor emite digital din astea?
Pentru a emite terestru analogic sau digital ai nevoie de licenta platita apoi iti trebuie echipament de transmisie care functioneza numai pe o zona limitata , echipament ce costa destul si a carui intretinere iar costa serios .Cu asa ceva poti acoperi foarte putini utilizatori cu o rata de audienta derizorie.
Transmiterea prin societati de distributie (digitala daca insisti) de tip CATV sau DTH asigura o sursa de venit nu de cheltuielei si acopera un numar de abonati mult mai mare , implicit audienta mult mai buna.
Momentan canalale (6 la numar in Bucuresti) transmise DVB-T prin SNRC sunt experimentale si posturile care participa nu platesc si nu primesc nimic iar la un moment dat experimentul va inceta si fiecare post va ramane sa ia o decizie daca au sau nu vreun interes sa cumpere drepturile de transmisie pentru astfel de emisie.
Sigura exceptie care confirma regula este Pro-tv care si-a cumparat licenta DVB-T si foloseste un sistem de transmisie inaccesibil majoritatii bazat pe MPEG 4 H264 transmitand High-Definition.

#22
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 06.09.2004

View PostRobertG, on Feb 27 2008, 16:59, said:

Am achizitionat un TV LG Full HD, cu DVB-T inclus. Am luat o antena de camera din selgros, scrie pe ea DVB-T, cu amplificator inclus, insa nu reusesc sa prind nimic. Am inteles ca pro tv hd emite doar in mpeg4, iar tunerul pe care il are televizorul meu, ar fi mpeg2.
Lamuriti-ma si pe mine, daca acest dvb-t pe care il are televizorul, este hd sau doar un simplu tuner digital, pe ce canale sa caut, sau daca trebuie sa caut pe un canal anume, are o mie de tari incluse si nu stiu pe care tara sa caut, cand dau pe romania sectiunea de DVB_T nu mai este activa.

Multumesc
Canalul 54. Incearca Germania.

#23
RobertG

RobertG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 29.10.2004

View Postisr2002, on Feb 28 2008, 09:44, said:

Canalul 54. Incearca Germania.

Multumesc

#24
tklaudiu

tklaudiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.03.2008
eu locuiesc in Germania .... dar interesul pnetru DVB-T nu este asa de mare si se prind 20 de canale dar cele mai penale cum ar fii televiziunea nationala si alte porcarii ..............Gratis nu o sa prinzi decat ce nu are interes la public ..asa ca daca vrei sa vezi pro tv ...antena 1..mtv sau stiu eu ce posturi ce sunt la mare cautare o sa trebuieasca sa platesti pentru ele....si daca ai un tv bun nu o sati convina sa platesti pt. DVB-T... pentru ca interesul mai mare este pentru HD.....   DVB-T este cand ai un tv mic prin bucatarie prin baie sa nu mai stai cu cabluri la el..asa se merita.

#25
felixxx7

felixxx7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 01.01.2007
am cumparat de curand un televizor samsung LE40M86B si are un tuner digital incorporat. am atasat o antena de camera cumparata din brico si gaseste 4 canale dar la protv hd si tvr hd am doar sunet nu si imagine. celelalte doua (tvr1 si tvr2) au si imagine si sunet. m-am uitat la puterea semnalului la cele doua canale la care am doar sunet- este pe la 80, fara erori. are cineva vreo idee ce ar tb sa fac pentru a avea si imagine? mersi anticipat.

#26
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

View Postfelixxx7, on Jul 24 2008, 17:05, said:

am cumparat de curand un televizor samsung LE40M86B si are un tuner digital incorporat. am atasat o antena de camera cumparata din brico si gaseste 4 canale dar la protv hd si tvr hd am doar sunet nu si imagine. celelalte doua (tvr1 si tvr2) au si imagine si sunet. m-am uitat la puterea semnalului la cele doua canale la care am doar sunet- este pe la 80, fara erori. are cineva vreo idee ce ar tb sa fac pentru a avea si imagine? mersi anticipat.
Iti trebuie un receiver terestru si cadul aferent programelor HD,sunt codate din pacate.

#27
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005

View Postspaniolul, on Jul 24 2008, 16:19, said:

Iti trebuie un receiver terestru si cadul aferent programelor HD,sunt codate din pacate.
spaniolule, programele terestre hd sunt codate?

#28
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
nu sunt codate dar trebuie ca televizorul sa stie mpeg4 (majoritatea stiu doar mpeg2).

#29
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005

View Postzuppy, on Jul 24 2008, 17:15, said:

nu sunt codate dar trebuie ca televizorul sa stie mpeg4 (majoritatea stiu doar mpeg2).

presupun ca spaniolul a glumit, daca multi cumparatori de televizoare HD Ready sau Full HD, fara tuner HD, sunt pacaliti de vanzatori ca "se vede si pro teveul hd", de ce nu ar crede si "gluma" spaniolului? de ex. eu personal cunosc cateva persoane care si-au cumparat plasme/lcd carora li s-a spus ca vor putea receptiona ProTV HD, TVR HD, dar TV-urile nu au decat tuner mpeg2, cu toate ca suporta si panoul lcd si intrarea digitala hdmi rezolutia 1080. vroiau sa se duca inapoi la magazine sa se harjoneasca cu vanzatorii :)) din nefericire. ca sa nu mai punem la socoteala faptul ca televizoarele din vanzarea carora nu-si pot "trage" comision sunt reglate prost, intentionat, pt a face clientii sa le ignore, sa treaca mai departe la cele "cu comision".

#30
ovidiu_d

ovidiu_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.01.2005
Cam ce posturi sunt transmise in DVB-T (HD+SD) in Romania si pe unde se prind ele?

Si cam ce urmeaza in viitor?

Edited by rz, 20 February 2009 - 09:34.


#31
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
DVB-T este doar in Bucuresti, Sibiu si Satu Mare (tot in teste)...


In Bucuresti se transmit:

TVR1, TVR2, TVR HD, PRO TV HD


In Sibiu sunt teste/transmisii:

TVR1, TVR2, ANTENA 1, REALITATEA, ANTENA 3


In Satu Mare sunt teste/transmisii pentru un mini-dth terestru cu mai multe canale locale:

Cinemar ACTION, KIDS, Cinemar,Focus TV,Popular, Galaxia, Feny, Mulatos, Club T, Hit

Edited by rz, 20 February 2009 - 09:44.


#32
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Singurele televizoare care decodeaza MPEG 4  sunt cele de la SONY seria de la 3500 in sus restul nu au acesta posibilitate, e vorba de ce se comercializeaza la noi, asa si samsungul comercializat in australia are decodor mpeg4 asa ca mare grija la ce cumparati sa nu fiti pacaliti de vinzatori, daca sustin ca receptioneaza protvHD si tvrHD obligatii sa va demonstreze :D

#33
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

View PostFC72, on Feb 28 2008, 09:59, said:

Se pare ca nu intelegi ce scriu.
Cate posturi emit analogic terestru acum? cate vor emite digital din astea?
Pentru a emite terestru analogic sau digital ai nevoie de licenta platita apoi iti trebuie echipament de transmisie care functioneza numai pe o zona limitata , echipament ce costa destul si a carui intretinere iar costa serios .Cu asa ceva poti acoperi foarte putini utilizatori cu o rata de audienta derizorie.
Transmiterea prin societati de distributie (digitala daca insisti) de tip CATV sau DTH asigura o sursa de venit nu de cheltuielei si acopera un numar de abonati mult mai mare , implicit audienta mult mai buna.
Momentan canalale (6 la numar in Bucuresti) transmise DVB-T prin SNRC sunt experimentale si posturile care participa nu platesc si nu primesc nimic iar la un moment dat experimentul va inceta si fiecare post va ramane sa ia o decizie daca au sau nu vreun interes sa cumpere drepturile de transmisie pentru astfel de emisie.
Sigura exceptie care confirma regula este Pro-tv care si-a cumparat licenta DVB-T si foloseste un sistem de transmisie inaccesibil majoritatii bazat pe MPEG 4 H264 transmitand High-Definition.

Nu ai dreptate iar logica ta nu prea tine. Nu confunda situatia de facto din Romania cu normalitatea.

#34
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005
sa va adresez o intrebare, poate cei cu adevarat interesati vor "săpa" si in alte locuri, pana la descoperirea adevarului:

Cate televiziuni/operatori transmit LEGAL in sistem DVB-T, in acest moment, in Romania?

ps: nu pricep cum iti poti cumpara o licenta, unii useri de pe forum tot repeta asta, sa-mi explice si mie un priceput care intelege/stie cum se poate cumpara o licenta de emisie! sa fiu al naibii!

#35
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View PostFC72, on Feb 27 2008, 21:33, said:

Nici acum dupa aproape 20 ani nu avem 20 programe autohtone din care nationale nu sunt decat TVR-urile celelalte se folosesc de satelit pentru transmisie la scara nationala dar nu pentru utilizatori, abonati ci pentru societati de distributie.Sunt numai cateva exceptii care au licente de emisie terestra si au numai cateva statii locale nu acoperire nationala.

Cine isi poate imagina ca posturile astea TV, care isi vand programele pe baza de contract cu distribuitorii , au vreau interes sa emita free sa cumpere licente de emisie sa plateasca mult mereu pentru....nici un avantaj material, comercial?

Nu mai faceti afirmatii in necunostinta de cauza. Acoperire nationala, nu inseamna neaparat transmisie terestra free. Posturi nationale, in afara de TVR, sunt Pro TV, Antena 1 si Antena 3. Aceste posturi, sunt gratuite, doar ca nu sunt accesibile tuturor, pentru recceptie directa, cu exceptia Antenei 3, care se transmite in satelit in FTA. Dar nici un distribuitor nu platestte nimic pentru ele. Deci avantaje comerciale din asta, nu exista, pentru canalele respective. De ce nu emit terestru? Pentru ca, nu sunt subventionate de stat si nu incaseaza abonamente cu japca de la populatie, pentru a-si permite accesul in infrastructura Radiocomm.

#36
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
on topic, nu ai ce face cu acel tuner  incorporat. Am la 2 televizoare tuner dicital de cablu si degeaba, la inceput se prindeau pe el mai toate canalele iar dupa ce au  bagat ei o smekerie, nu se mai poate, trebuie sa folosesti tunerul lor de rahat cu telecomanda aia  idioata.Se vad in clar doar cateva programe, in rest pa!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate