Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Legislatie/Licentiere/Legalizare Software

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Ca si programatori, traim intr-un univers paralel, in care exista doar calculatoare, internet, limbaje de programare, linii de cod si ceilalti frati de sange ....
Din cand in cand, insa, ne vedem pusi in situatia de a proteja, din punct de vedere legal, propria noastra creatie sau de a incheia un contract de prestari servicii.
Unde ma informez despre aceste lucruri? Ce pasi trebuie facuti?

Raspunsuri gasiti aici si in urmatoarele linkuri:
Topic referitor la legislatia in vigoare
licente 3rd party software
Contracte
Legislatie (2)
Dreptul de autor
Legislatie (3)
Inregistrare soft

#2
kotoman

kotoman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.03.2006
Salutare, am o aplicatie scrisa in c# , vs 2005, care foloseste un db ms access, si crystal reports.
Cand trebuie sa instalez aplicatia pe calculatorul gazda, nu trebuie sa instalez
.net framework care e gratis
.CRRedist... care este in folderele unde se instaleaza vs 2005..
.mydatabase.mdb - aplicatia mea poate folosi db-ul chiar daca pe calculatorul respectiv nu este instalat Ms Office - Access

Intrebarea mea, de ce licente e nevoie sau ce trebuie sa cumpar pentru a comercializa legal aplicatia respectiva. ?
Trebuie sa o inregistrez mai intai undeva ?

#3
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Programul Empower este conceput pentru a veni în sprijinul firmelor mici care dezvoltă aplicații utilizând tehnologii Microsoft - SQL Server sau platforma Windows. Prin acest program, oferim accesul la un set consistent de resurse cu care aceste firme își pot dezvolta activitatea.

Acest program oferă un set cuprinzător de beneficii pentru compania dvs pentru o perioadă de 1 an:
- Licențe de dezvoltare și testare - 5 licențe de MSDN Universal1: 1 abonament și 4 licențe suplimentare
- Licențe software pentru uz intern - Windows, Office, Windows Server, SQL Server, Exchange Server, SharePoint Portal Server.
- Informații despre noutățile tehnice și direcțiile de business prin invitații la conferințele, seminariile și sesiunile de training pe care Microsoft România le va organiza în cadrul inițiativelor noastre de extindere a asistenței pentru firmele dezvoltatoare de aplicații.
Pretul este de 420$/an

Sursa

Mi se pare o solutie destul de buna pentru firmele mici care utilizeaza tehnologia Microsoft si care vor sa fie in regula din punct de vedere al licentelor.

#4
arizona

arizona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 10.07.2006
Salut,

Nu stiu daca e bine ca am postat la sectiunea aceasta, dar softul de care voi vorbi este realizat in .NET.
Am creat o aplicatie in VB.NET pe care vreau sa o implementez in USA.
Am deja o persoana acolo care se va ocupa de promovarea produsului dar nici eu nici el nu am mai vandut aplicatii software in SUA.
As vrea sa stiu ce contract / contracte trebuie sa fac cu el pentru a-mi proteja drepturile de autor / intelectuale pentru acest software  precum si drepturile banesti ce vor veni din vanzarea aplicatiei.

Multumesc anticipat.

#5
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
Salutare.

Mi-a venit o idee legata de implementarea unui framework care s-ar putea utiliza in testarea aplicatiilor Java (sau poate si la altele). Am tot cautat pe net sa vad daca ar mai fi cineva care sa se fi gandit la asta, si se pare ca nu prea.

Dar... cineva din US are un patent exact pe ce vreau eu sa implementez. Problema este ca nu ma pricep la problemele astea de patentare si as vrea sa stiu daca tipul ala poate pune patent efectiv pe ideea in sine, sau de fapt doar implementarea asa cum a gandit-o el este protejata?

Eu as vrea sa fac proiectul open source.

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
JUnit?

#7
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
Nu JUnit, la altceva ma gandesc...

#8
Saurian

Saurian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 02.09.2008
Am o problemă. Unele IDE-uri au în licență permisiunea de a fi folosite free în aplicații personale. Acum problema este că de exemplu lucrez la o firmă care îmi cere să fac un soft pe care să îl distribuie gratuit clientului ( un fel de câștig extra dacă ne alege pe noi ). Asta se încadrează în aplicații business? Adică nu vând programul dar totuși e folosit pentru a atrage clienții ( deci mă gândesc că ar fi cu scop comercial ). În condițiile actuale să vorbesc cu șeful meu să facă de o licență la un IDE?

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostSaurian, on Feb 13 2009, 11:55, said:

să vorbesc cu șeful meu să facă de o licență la un IDE?
Despre ce IDE e vorba ?
Daca e vorba de Turbo C++ Explorer uite ce se scrie:
Can I use the Turbo Explorer Edition for commercial development?
Yes. Explorer Edition can be used for developing software for both personal and commercial use.

http://turboexplorer.com/article/33659

#10
cristilucian93

cristilucian93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.02.2010
Buna la toti m-am gandit sa fac un site cu carti si referate online(carti cu retete,carti audio,carti literatura si referate) Este permis pe net sa pun pe net tot felu de carti in format PHP sau text? astept raspuns ms mult

#11
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003

View Postcristilucian93, on 18th March 2010, 14:52, said:

Buna la toti m-am gandit sa fac un site cu carti si referate online(carti cu retete,carti audio,carti literatura si referate) Este permis pe net sa pun pe net tot felu de carti in format PHP sau text? astept raspuns ms mult

1. Nu, daca respectivele carti sunt protejate de legile copyright-ului si nu ai acceptul scriitorului sau a casei de editura respective
2. Da, daca sunt sub licenta GPL sau Common Creative, dar trebuie sa postezi si licentele si autorul lor sau sursa de unde au fost preluate
3. Da, daca nu sunt sub nici o licenta, dar trebuie sa postezi si autorul lor sau sursa de unde au fost preluate

#12
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003
Intrebare (sper ca o postez unde trebuie): Daca am licenta de VS2005 (de ex), dar eu dezvolt softul pe o versiune neoriginala de VS2010 (pe alt PC dintr-o alta locatie decat sediul firmei), in cazul unui control, cum pot ei demonstra ca softul creat de mine este facut in VS2010 (nelicentiat), si nu in VS2005 (licentiat)?

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Vezi ca exe-ul are prin el stocata versiunea compilatorului. Iar daca folosesti chestiuni din .NET/MFC existente ulterior acestea se vad si cu ochiul liber.

Edited by neagu_laurentiu, 17 February 2012 - 15:57.


#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View PostTaw, on 17th February 2012, 12:07, said:

Intrebare (sper ca o postez unde trebuie): Daca am licenta de VS2005 (de ex), dar eu dezvolt softul pe o versiune neoriginala de VS2010 (pe alt PC dintr-o alta locatie decat sediul firmei), in cazul unui control, cum pot ei demonstra ca softul creat de mine este facut in VS2010 (nelicentiat), si nu in VS2005 (licentiat)?

nu verifica nimeni atat de amanuntit softul.
important e ca tot ce ai pe calculatoarele din firma sa fie licentiat.

#15
Ebaba

Ebaba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.11.2014
Daca am ceva creat in Photoshop sau illustrator ,de exemplu un logo si vreau sa l vand sa zicem pe un site de" free-lancing"  ,imi trebuie licenta pentru photoshop sau illustrator?

#16
nlg

nlg

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.02.2012

View PostEbaba, on 02 noiembrie 2014 - 09:53, said:

creat in
Asta-i cuvantul cheie ce te infunda. Da, ai nevoie.

#17
Ebaba

Ebaba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.11.2014
Poate ca intrebarea e idioata dar daca eu fac anumite proiecte in Photoshop,illustrator si nu am licenta si dupa un timp imi cumpaƒr licenta ,pot sa comercializez proiectele facute iŽnainte?Adica daca fac ceva fara licenta si pe urma o cumpaƒr proiectele nu sunt afectate deloc ,nu?

Edited by Ebaba, 02 November 2014 - 10:29.


#18
nlg

nlg

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.02.2012
Sparge problema in doua (mai simple):
1) folosirea unui soft ce are o licenta/conditii de utilizare;
2) obtinerea produsului finit si mai departe punerea in piata.

Rezulta:
1) aici nu avem ce discuta, trebuie respectate conditiile altfel vorbim de piraterie;
2) produsul obtinut intr-un format universal (.bmp/.jpg/etc) nu poarta amprenta si nici nu mosteneste conditiile aplicatiei cu care a fost realizat, ca atare tu esti proprietarul lui si pui ce conditii vrei.

Cat timp nu te-a prins nimeni ca obtii acele opere cu aplicatiile enumerate esti fericit. Da' intr-o activitate comericiala curenta nu poti face asta pe ascuns, e greu tehnic.

Edited by nlg, 02 November 2014 - 10:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate