Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cu ce se mananca programarea?

- - - - -
  • Please log in to reply
822 replies to this topic

#811
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Are nevoie? AFAIK pe Raspberry Pi are gcc, si Arduino suporta si el C++ (insa erau niste restrictii, nu stiu exact cum sta treaba)

#812
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
In sfera aplicațiilor pe care le dorește initiatorul predomina C. La microcontrolere găsești urme de suport C++ dar asta ca sa dea bine in reclama. Dincoace, la SBC, ai OS si tot tacamul insa API, biblioteci si ce mai apeleaza el pe acolo sunt tot in C expuse iar daca mai punem la socoteala ca acum descoperă programarea, a intra in cărțile despre C++ (foarte bune pentru ce au fost gandite, in special OOP) nu cred ca este o intrare pe acest tărâm optima.

#813
c3ezar

c3ezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.10.2011
Salut, am cateva nelamurit referitor la web development. Am inteles ca web development se rezuma la 2 notiuni si anume front-end (web design sau mai exact partea de interactiune a utilizatorului cu siteul realizat prin html,css si javascript) si back-end care din ce am inteles inseamna 3 chestii o aplicatie, o baza de date si un server, daca gresesc va rog corectati-ma . Eu la momentul de fata am invatat prin diverse siteuri si documente gasite pe net partea de front-end adica html, css si javascript. Daca eu la momentul de fata vreau sa fac un site folosind doar partea de front-end, ce ma opreste? Mai exact nu inteleg partea de back-end cu ce se ocupa, si nici nu gasesc ceva sa ma ajute foarte mult pe net . Pentru ce imi trebuie o aplicatie? La ce imi trebuie un server, nu pentru asta sunt companiile de hosting? Baza de date imi pot imagina ca ajuta doar la stocarea informatilor de pe siteurile care necesita o logare sau o comanda online. Imi cer scuze daca suna stupid intrebarile mele, dar nu am avut nici-o indrumare in modul in care ar trebui sa invat sa fac siteuri asa ca m-am apucat pe cont propriu insa notiunile s-au amestecat si incep sa am multe nelamuriri.

Edited by c3ezar, 23 February 2016 - 17:32.


#814
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 26.06.2006
Functia de server o poate indeplini inclusiv calculatorul tau personal. Apelezi la hosting pt ca e ieftin, e un serviciu profesional si e mereu online, asta e treaba lor, dar hosting inseamna doar stocarea efectiva a componentelor site'ului. Legatura dintre client(browser) si server se face prin aplicatia backend, si pt asta ai limbaje de genul php, C#, java. Google te poate lamuri mai bine, sau un user mai experimentat.

Edited by adyyy, 23 February 2016 - 18:05.


#815
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Postc3ezar, on 23 februarie 2016 - 17:31, said:

Salut, am cateva nelamurit referitor la web development. Am inteles ca web development se rezuma la 2 notiuni si anume front-end (web design sau mai exact partea de interactiune a utilizatorului cu siteul realizat prin html,css si javascript) si back-end care din ce am inteles inseamna 3 chestii o aplicatie, o baza de date si un server, daca gresesc va rog corectati-ma . Eu la momentul de fata am invatat prin diverse siteuri si documente gasite pe net partea de front-end adica html, css si javascript. Daca eu la momentul de fata vreau sa fac un site folosind doar partea de front-end, ce ma opreste? Mai exact nu inteleg partea de back-end cu ce se ocupa, si nici nu gasesc ceva sa ma ajute foarte mult pe net . Pentru ce imi trebuie o aplicatie? La ce imi trebuie un server, nu pentru asta sunt companiile de hosting? Baza de date imi pot imagina ca ajuta doar la stocarea informatilor de pe siteurile care necesita o logare sau o comanda online. Imi cer scuze daca suna stupid intrebarile mele, dar nu am avut nici-o indrumare in modul in care ar trebui sa invat sa fac siteuri asa ca m-am apucat pe cont propriu insa notiunile s-au amestecat si incep sa am multe nelamuriri.

Ba poti face un site si fara a sti partea de backend, dar iti limitezi optiunile.

Cel mai bun exemplu pentru o astfel de limitare va fi lipsa suportului pentru conturi de utilizator. Daca au un site simplu si static (o pagina care se isi schimba continutul foarte foarte rar) poti face doar din html/css/javascript. Pentru chestii mai complexe iti trebuie si o parte de backend.

#816
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postc3ezar, on 23 februarie 2016 - 17:31, said:

Salut, am cateva nelamurit referitor la web development. Am inteles ca web development se rezuma la 2 notiuni si anume front-end (web design sau mai exact partea de interactiune a utilizatorului cu siteul realizat prin html,css si javascript) si back-end care din ce am inteles inseamna 3 chestii o aplicatie, o baza de date si un server, daca gresesc va rog corectati-ma . Eu la momentul de fata am invatat prin diverse siteuri si documente gasite pe net partea de front-end adica html, css si javascript. Daca eu la momentul de fata vreau sa fac un site folosind doar partea de front-end, ce ma opreste? Mai exact nu inteleg partea de back-end cu ce se ocupa, si nici nu gasesc ceva sa ma ajute foarte mult pe net . Pentru ce imi trebuie o aplicatie? La ce imi trebuie un server, nu pentru asta sunt companiile de hosting? Baza de date imi pot imagina ca ajuta doar la stocarea informatilor de pe siteurile care necesita o logare sau o comanda online. Imi cer scuze daca suna stupid intrebarile mele, dar nu am avut nici-o indrumare in modul in care ar trebui sa invat sa fac siteuri asa ca m-am apucat pe cont propriu insa notiunile s-au amestecat si incep sa am multe nelamuriri.

Web design nu inseamna frontend development, ci doar html + css (+ etapele premergatoare gen photoshop). Pentru web design ai nevoie de o gandire creativa (jumatatea dreapta a creierului).

Programarea frontend inseamna in primul rand javascript. Asta implica programare, si deci gandire analitica, si deci jumatatea stanga a creierului.

Programare javascript + web design = frontend development.

Acestea fiind spuse: nu exista oameni care exceleaza in mod nativ la folosirea ambelor jumatati ale creierului. Eu de exemplu sunt varza la web design, chiar daca cunosc dpv analitic html si css si pot incropi lucruri utilizabile in ele. Oamenii pot antrena jumatatea mai slaba si pot face ceva util fie in programare, fie in design, insa niciodata nu vor fi de top la ambele, una dintre jumatati e mereu cea mai slaba.

Ori programarea javascript este in primul rand programare, si nu web design!

De aceea categorisirea front vs. back-end nu stimuleaza competenta. Tu trebuie sa te gandesti care e punctul tau forte, gandirea analitica sau creativitatea (desenul, alegerea culorilor, etc).


Programarea in javascript, sau in alte limbaje front-end sau back-end este programare. Un om care exceleaza la programare, exceleaza la gandirea analitica, indiferent de faptul ca e front sau back-end.

Iar de programarea unui back-end ai nevoie exact pentru interactionarea cu baze de date. In programarea front-end nu poti interactiona cu o baza de date.


Imagineaza-ti ca tu iti urci aplicatia web pe serverul serviciului de hosting. Acest server se afla in tara X. Vizitatorii site-ului tau sunt insa din tari toate celelalte tari, ei intra pe site-ul tau cu un browser.

Browserul lor il programezi in javascript, insa serverul tau din tara X il programezi intr-un alt limbaj. Pe server se afla baza de date, pentru ca nu vrei sa distribui baza de date completa a ta catre toti vizitatorii.

Deoarece asta ar insemna sa trimiti de exemplu username-urile si parolele tuturor utilizatorilor. Ar fi o mare gaura de securitate in care fiecare utilizator s-ar putea autentifica cu orice cont doreste.


Serverul poate fi programat in multe limbaje precum java, javascript, C/C++, php, golang, etc.

Edited by OriginalCopy, 23 February 2016 - 18:09.


#817
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

View Postc3ezar, on 23 februarie 2016 - 17:31, said:

Salut, am cateva nelamurit referitor la web development. Am inteles ca web development se rezuma la 2 notiuni si anume front-end (web design sau mai exact partea de interactiune a utilizatorului cu siteul realizat prin html,css si javascript) si back-end care din ce am inteles inseamna 3 chestii o aplicatie, o baza de date si un server, daca gresesc va rog corectati-ma . Eu la momentul de fata am invatat prin diverse siteuri si documente gasite pe net partea de front-end adica html, css si javascript. Daca eu la momentul de fata vreau sa fac un site folosind doar partea de front-end, ce ma opreste? Mai exact nu inteleg partea de back-end cu ce se ocupa, si nici nu gasesc ceva sa ma ajute foarte mult pe net . Pentru ce imi trebuie o aplicatie? La ce imi trebuie un server, nu pentru asta sunt companiile de hosting? Baza de date imi pot imagina ca ajuta doar la stocarea informatilor de pe siteurile care necesita o logare sau o comanda online. Imi cer scuze daca suna stupid intrebarile mele, dar nu am avut nici-o indrumare in modul in care ar trebui sa invat sa fac siteuri asa ca m-am apucat pe cont propriu insa notiunile s-au amestecat si incep sa am multe nelamuriri.


Back end este simplu..eu am invatat SQL si am inceput acum sa invat si C# si pot sa zic ca diferenta e destul de mare...cu exceptia unor asemanari cum ar fi control flow..dar sa stii ca pentru ce-ti trebuie tie ca web designer atunci cand interactionezi cu baza de date, poti invata foarte usor.

Edited by Clau_UK, 24 February 2016 - 00:01.


#818
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View PostClau_UK, on 24 februarie 2016 - 00:01, said:

Back end este simplu..
Nu mai simplu ori mai complicat decat tot ce inseamna programare fiindca aici te lovesti de toate aspectele. SQL e doar o latura dar sunt alte 1001 lucruri ce nu tin de SQL ci de algoritmica, API-uri, SDK-uri, retelistica, dispozitive etc. pentru ca toate pot arunca in browser sau primi inapoi o informatie.

Edited by neagu_laurentiu, 24 February 2016 - 07:11.


#819
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
<p>

Quote

<br />
Risti sa cazi in capcana in care cad mai toti care incep sa invete web development: alergi dupa 4 iepuri si nu prinzi niciunul.</p>
<p>Horaste-te in ce directie vrei sa te indrepti si constientizeaza granitele dintre ele:
    <br />
  • Design vizual al paginilor web Vreau sa fac o pagina despre X? Cum asez vizual continutul? Ce culori folosesc? Cum atrag atentia cititorului? E o treaba ce tine de arstitic si nu de programare.<br />
    Vrei sa exersezi treaba asta? Alege un subiect, ia un program de desenat (exemple gratis: bitmap - GIMP sau vectorial - Inkscape) si fa acolo o pagina ce sa contina ce vrei tu cum vrei tu. Apoi cere feedback si, evident, citeste carti despre asta.<br />
    Modul in care ai scris textul negru pe un fundal rosu inchis de abia poti citi textul imi sugereaza ca nu prea ai (inca) simt pentru asa ceva<br />
  • Implementarea unui design intr-o pagina web Cum fac o pagina web care sa arate ca poza ce mi-o arat-o unu ce aprofundeaza designul vizual? Inveti HTML + CSS. Iar nu prea e programare. Respectivele sunt limbaje in care tu descrii ce vrei pe o pagina dupa niste reguli stabilite de niste unii.<br />
    Vrei sa exersezi treaba asta? Alege un design gata existent si incearca sa scrii html &amp; css-ul necesar pentru a-l reproduce cat mai fidel.<br />
  • Programarea client (browser)-side Cum fac ca atunci cand userul de click nu stiu unde in pagina, sa ii fie afisat nu stiu ce? Aici apare programarea in mediul restrans al browserului, adica te poti folosi doar ce-ti pune aceasta la dispozitie: mai exact limbajul J&amp;#097;v&amp;#097;script si ale sale sute/mii de frameworkuri (adica cod facut de altii ce rezolva deja unele aspecte)<br />
    Vrei sa exersezi treaba asta? Fa o pagina cat poti de rudimentara ca aspect, pune-i niste butoane si fa un calculator ca cel de buzunar.<br />
  • Programarea server-side Cum fac ca atunci cand pun 1234 ca parola sa-mi dea voie sa intru pagina iar daca pun 12345 sa-mi zica ca-i gresita? Cum fac ca atunci cand useru apasa butonu de Send al unui mesaj, sa-l livrez pe aceasta la destinatie? Aici ai programare in toata regula cu intrari si iesiri. Limbaje folosibile: aproape oricare, unele concepute chiar pentru a fi folosite doar la asa ceva. Concepte de stiut: o gramada. Componente gata facute: o gramada.</p>
    <p>Vrei sa exersezi treaba asta? Invata C cat sa stii lucra cu fisiere, citeste despre servere web &amp; CGI si fa o pagina care iti cere sa introduci un numar. Dupa ce-l introduci te trimite la alta care-ti afiseaza daca respectivul e numar prim sau nu, sau un mesaj de eroare daca-i text non-numeric.<br />
</p>

Edited by dani.user, 25 February 2016 - 18:02.


#820
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostvalyHD, on 25 februarie 2015 - 20:39, said:

Salut, sunt incepator in programare. Am facut liceu mate-info si acum m-am apucat singur sa aprofundez programarea desi sunt la o facultate cu alt profil.
Vreau sa-mi recomandati unde pot face un curs special pentru bazele programarii C/C++ (cu plata). Pe langa ce invat singur simt ca am nevoie si de un profesor care sa-mi explice mai multe chestii.
Din ce am cautat si mi s-a parut super interesant este http://www.topquality.ro
Problema care a aparut este ca nu pot sustine examenul daca nu am absolvit studiile superioare (diploma de licenta) iar eu nu pot astepta sa termin facultatea pentru a face acest curs. Mi-au spus ca in intervalul de 12 luni de cand ma inscriu pot da examen, iar daca depasesc acest timp trebuie sa platesc din nou cursul, ceea ce nu-mi convine pentru ca nu am cum sa termin facultatea in mai putin de 2 ani.
Astept recomandari, multumesc!
Ăia îs bani aruncați pe fereastră.
Legat de diplome, nimic nu se compară cu diploma de la o universitate.
Legat de învățat nimic nu se compară cu ce înveti de unul singur; dacă ai întrebări sunt o grămadă mare de site-uri, forumuri etc. (inclusiv aici) unde poți pune întrebările pe gratis și unde vei primi o gamă mai variată de răspunsuri.

View PostvalyHD, on 26 februarie 2015 - 12:57, said:

Sunt deja la o facultate in alt domeniu si nu vreau sa renunt la ea, dar programarea e ceva ce vreau in plus.
Facultate în domeniu ar trebui să însemne Facultatea de Matematică-Informatică specilaitatea Informatică sau Facultatea de Automatică și Calculatoare specialitatea Calculatoare; restul facultăților sunt în alte domenii. Dacă ce faci aici nu e suficientă programare și vrei în plus, cu siguranță nu vei găsi ceva în plus în nici un curs de genul celuia pe care l-ai postat.

#821
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,818
  • Înscris: 31.10.2010
Salut.

Vreau sa ma apuc sa invat C++ de la zero pentru ca la facultate, teoretic ar trebui sa ne invete, practic nu prea fac asta, asa ca, vreau sa invat de unul singur de la zero. De unde ar trebui sa incep? Un link (sau mai multe) unde este explicat totul?

Multumesc anticipat.

#822
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
incepe http://forum.softped...ebui-sa-le-tie/

#823
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdorurad, on 11 martie 2016 - 18:26, said:

pentru ca la facultate, teoretic ar trebui sa ne invete, practic nu prea fac asta, asa ca
Nu, n-ar trebui. Unde ai cursul numit C++ ? Aspecte din programare, da.

View Postdorurad, on 11 martie 2016 - 18:26, said:

Un link (sau mai multe) unde este explicat totul?
Ce inseamna "totul" ? Carti sunt pe toate drumurile (fizice si virtuale). Producatorul unui compilator ofera "totul". Prin sintagma intelegand mana de cuvinte cheie si regulile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate