Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Siara bedah

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
1359 replies to this topic

#37
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006

View Posttonny77, on Dec 11 2007, 00:50, said:

cum fac sa yau si eu legatura cu un dealer sau cu tine k doresc sa imi cumpar si eu un Audi la fel si in aceeiasi bani,vreau si eu mai multe detalii daca se poate
Pai cu mine uite ca deja ai luat legatura, iar cu dealerul iei la fel de usor legatura, la telefon sau prin e-mail, daca intri pe site-ul international Audi si dai ca regiune Middle East, o sa capeti numere de telefon si adrese de mail de la cei doi mari dealeri de Audi din zona, respectiv Al Nabooda Automobiles in DUbai si Ali and Sons in Abu Dhabi. Pretul ar trebui sa fie tot ala, respectiv 116000 AED.
Singura chestie pe care o mai ai de rezolvat e rezidenta in Emirate, ca sa poti inmatricula masina.

@sebulbus: hai bre, ce naiba doar nu sunt venit cu paiul pe teava de apa calda, am ras de m-am cocosat imaginandu-ma in ziua de ploaie pe anul 2007 injurand ca n-am senzor sa dea singur din stergatoare... :P
Iar titlul, deh, eu stiu ce inseamna, si acum au mai aflat si altii. La prima vedere mi s-a parut mai special asa, dar poate sunt cititori care nu apreciaza la fel.

#38
tonny77

tonny77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 18.07.2006
Multumesc pt raspunsuri dar inainte sa i-au legatura cu un dealer ,am sa iti mai pun niste intrebari daca nu te superi,taxa de inmatriculare cat a costat si cum ai adus-o  in Romania?

#39
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
In caz ca n-ai citit decat pe sarite, masina e in Dubai. Si nici nu vine pe aici. Scrie pe prima pagina.

#40
tonny77

tonny77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 18.07.2006
nasol :( oricum la banii astia este pomana la ce dotari are si cum arata :heart:

#41
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006

View Posttonny77, on Dec 11 2007, 17:11, said:

Multumesc pt raspunsuri dar inainte sa i-au legatura cu un dealer ,am sa iti mai pun niste intrebari daca nu te superi  bine, nu ma supar :) ,taxa de inmatriculare cat a costat   a costat aproape 90 euro si oricum a intrat in pretul masinii, ca si asigurarea pe primul an  :D si cum ai adus-o  in Romania? News flash, desi deja ti-a raspuns Sebulbus: n-am adus-o si nici n-o aduc!

@Sebulbus: lasa-l frate ca inca e socat. La o adica, scrie si in titlu, nu numai in text. basca pozele.
Ma uit pe topicul de pe news cu taxa de inmatriculare, si ma gandesc ce norocos sunt sa traiesc intr-un loc in care nu platesc impozit pe salariu si nci taxa pe rahat si pe aer sau pe fum...

Edited by buntzi, 12 December 2007 - 12:34.


#42
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Hai ca venim si noi, mai sunt locuri? Ultimul stinge lumina :)

#43
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Da, chiar, si eu ma pregateam sa-l felicit pentru locul in care traieste acum ( ca pentru masina l-am felicitat deja ). Cred ca m-as putea obisnui cu gandul ca sunt... dubaiez, sau dubaian, sau... :scratchchin:

#44
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006

View Postspe, on Dec 12 2007, 14:44, said:

Da, chiar, si eu ma pregateam sa-l felicit pentru locul in care traieste acum ( ca pentru masina l-am felicitat deja ). Cred ca m-as putea obisnui cu gandul ca sunt... dubaiez, sau dubaian, sau... :scratchchin:
Emirati, asa li se zice la localnici. Eu nu sunt decat expat, emirati trebuie sa te nasti. Desi, acum se discuta o lege sa se acorde cetatenie celor care sunt aici de mai mult de 30 de ani, dar inca se discuta, pentru ca e vorba de multi bani.
@sebulbus: Numai in Dubai vin 600 de mii de noi emigranti pe an. E loc pentru toata lumea, mai ales highly skilled professionals.

PS: e topicul meu, asa ca intrebare: cine decide daca suntem off-topic? :D

#45
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
OK, masina a implinit o saptamana si a facut 520km cu un plin de benzina, si am bagat acum vreo 13 galloni pentru plin. Acum sa vad cat o sa merg cu plinul asta, ca la cel vechi nu stiu precis cat s-a pus in rezervor. Pe moment, imi spune ca mai am de mers 600km cu benzina din rezervor, dar pana am ajuns acasa am avut ceva blocaje in trafic. Maine sunt liber si o sa incerc sa fac mai multi km in regim de croaziera. Oricum consumul iese pe la 12%, ceea ce nu este departe de ce scrie in carte (11,3 urban) si am avut parte de niste ambuteiaje super misto.
Chestie ciudata: motorul sta pe undeva pe la 2000 rpm. Nu stiu cat de normal este pentru un benzinar, dar asa face. Ma asteptam sa stea mai sus, dar daca tin acceleratia sa stea la 2500, ajung la 110 cat ai zice peste. In fine, e cutie automata, stie ea ce face. Daca o tineam eu subturata era altceva. In rest, misto de misto. Daca accelerezi lin nu simti nici o smucitura, doar viteza creste. Imi place masina asta a mea!

#46
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 03.11.2006
Credeam ca in Emirate benzina curge la robinet. Consumul ar trebui sa fie irelevant, mai ales pt. o masina de 2 litri. Din curiozitate, cat costa litru de benzina acolo?

#47
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Felicitari, acum am observat -gratie unui Moderator-acest topic.
Bravo, s-o stapanesti sanatos! Apropos, are cauciucuri de iarna? :lol:
Scula masina, interior frumos, bun si Xenonul.Motorul e bun, la 2000cmc.Consum cred moderat, masina e usoara, nu-l solicita f tare.
Si e Audi nene.
Inca o data s-o conduci cu placere si scuze ca nu am vazut topicul mai devreme.
Culoare misto, dar neagra era mai revandabila...oricum, nu e cazul, ca o s-o tii cel putin 3-4 ani, sper. Aaa, si felicitari pt cutia automata.

Edited by sanddy1964, 13 December 2007 - 23:04.


#48
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
siara bedah =masina meserie :lol:  :lol:  :lol:
mai stim si noi cate ceva daca tot veni vorba... ;)
vezi , pune un "bauab" sa ti-o pazeasca sa nu fure aia vreo oglinda ceva....(bine, ii prinde si-ti zice sa alegi ce mana sa le taie... :lol: ), Baga si tu mana dreapta din start, sa nu recidiveze....

#49
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
tout le monde: scuze ca nu raspund mereu in timp util, dar acasa am net de furat (ma bag si eu pe cate o retea wireless nesecurizata) si nu merge mereu. Vinerea stau si eu acasa, asa ca daca nu nimeresc retea nu pot sa intru pe net. Si iarasi nu prea raspund repede la posturile scrise seara, ca eu sunt cu doua ore inainte si daca cineva scrie la ora 23:00 in romania, la mine e deja unu noaptea si dorm cu spume la orele alea.

@bani002: benzina normala, Special 95 costa 6.25dhs pentru un gallon american (4.36 litri). Benzina Super 98 costa 6.45 dhs / gallon. In schimb sa vedeti smecherie: motorina este 13.4 dhs/gallon in Dubai si 9.5dhs/gal in Abu Dhabi. Multi transportatori se duc pana la AD sa faca plinul cu motorina, iese mai ieftin decat sa alimenteze in Dubai. Deci aici chiar nu merita sa iei diesel. Rata de schimb este 1euro=5.45dhs. Si consumul este intr-adevar irelevant, cel putin pentru mine. Pentru aia care mananca o data la doua zile, poate ca are importanta, dar eu sunt mai norocos.

@sanddy:  :hug: ma gandeam ca esti suparat pe mine si nu stiam ce-am facut! Am zis :"bai sa nu zica el nimic, nici macar un "fraiere!" acolo, nimic nimic?"
Culmea, chiar scrie in specificatii ca are cauciucuri de vara, sa nu se gandeasca cineva sa o dea pe zapada! :D
Cat despre revandabila, aici e si mai misto: daca vreau sa o vand eu la "targ", am avantajul ca sunt european, localnicii sunt niste catastrofe, asa ca aici se mentioneaza "only european driver" asa cum zic aia la noi "tinuta in garaj". Daca mi-e prea lene, o bag la dealer la pre-owned si o vand ei. Oricum, eu am de gand s-o tin vreo doi ani jumate, defapt 90k si dup-aia sa iau modelul nou, poate nitel imbunatatit.
Cu furatul nu e cazul sa ma stresez prea tare, intai pentru ca fenomenul infractional este extrem de redus, apoi pentru ca masina sta in parcarea din subsolul cladirii (noaptea) si in fata biroului la servici (ziua). Parcarile de la malluri sunt safe, trebuie sa spun ca nu am vazut nici o masina cu zgarieturi de cheie sau asa ceva, dar o gramada de masini cu zgarieturi pe bare si usi din cauza nepriceperii soferilor la parcat sau manevrat in locuri inguste.

Azi dimineata am folosit prima oara cruise control! Moooaaama ce mistocenie! Ai la inceput un sentiment de neliniste, ti se pare ca masina are o minte a ei si nu o mai controlezi, dar in cateva minute m-am obisnuit si e misto tare de tot. Senzorii aia de parcare sunt si ei foarte nimeriti, nu mai stau sa ma gandesc prea mult cand parchez cu spatele, ciulesc urechea si cam atat. Inca o chestie despre consum: cand am alimentat mi-a zis ca am de mers 600km. Intre timp am facut cam 80, si mai am de mers...580! Incepe sa-mi placa matematica asta! :coolspeak: Evident, are legatura cu faptul ca vinerea (duminica lor) traficul este muuuuuult mai lejer (lipsesc navetistii din emiratele nordice) iar sambata nu toata lumea merge la servici (unii au WE normal de doua zile, vineri+sambata) si se merge fain.
Asaaa. Intrebare: stie cineva cum pot sa aflu lista completa de echipamente? Am pe prima pagina a carnetului de service lista cu codurile alea, dar nu stiu unde sa caut ce inseamna. Si mai stiu ca am vazut pe un topic de la noi de pe arie cum se verifica VIN-ul, dar nu mai gasesc nici sa ma omori.

#50
amoi

amoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.12.2007
foarte frumoasa masina. Nu sunt f multe pe care le prinde albul, insa pe modelul asta merge perfect. Am avut si eu modelul anterior, insa cu ceva mai multi cp si am fost multumit. Totusi, ma impac mai bine cu hot-hatch-urile

#51
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.12.2006
Eu vad ca la arabi le place albul, daca ma uit in parcare sunt cateva Mercedes, BMW.. albe, bine acum nu, e parcare cam goala, a inceput Hajul.

#52
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
@ozrind: Intr-adevar, albul este foarte raspandit aici pe masini, indiferent de marca. Se poate sa fie vorba de reflexia luminii si implicit a caldurii, se poate sa fie vorba de rezistenta la murdarire, mie mi-a placut combinatia alb exterior / beige interior si m-am decis repede.
Nu stiu cum se considera, ca a inceput azi si maine e sarbatoare, cert este ca iar sunt ultima cioara de pe gard si maine ma duc la servici. Singurul.
O fi inceput, naiba sa-i ia, parcarile sunt goale si toti sunt pe strada, am facut 2 ore de la servici acasa, in loc de 50 minute.

@amoi: ai dat masina? de ce ai decis s-o vinzi? ce te-a nemultumit la ea? motive pur subiective (gen: nu-mi mai place, sau imi place alta mai tare) sau obiective (bag piciorul, m-am saturat de aspectul x)? cam la ce chestii negative sa ma astept?
ODO: 850 km

#53
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postbuntzi, on Dec 17 2007, 18:50, said:

ODO: 850 km
daca mergi in ritmul asta, peste o luna ne intrebi ce ulei sa puna la motor la 15 mii de km :lol:  :lol:  :lol:

#54
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006

View Postsanddy1964, on Dec 19 2007, 10:23, said:

daca mergi in ritmul asta, peste o luna ne intrebi ce ulei sa puna la motor la 15 mii de km :lol:  :lol:  :lol:
he he he, o sa-mi zica siara bedah cand vrea ceva.
Pana una alta, mi-a sosit aseara sotia in vizita, asa ca n-o sa mai am timp prea mult de forum. Am altele de facut... :naughty:
Fac cam 500km pe saptamana, iar acum o sa mai cresca, am de mers in malluri, turism, de, ca in concediu. Al ei, nu al meu.
Sanddy, merita sa-mi iau in kit de navigatie aftermarket sa-l pun pe masina? Am vazut unele destul de ieftine, cu prindere cu ventuza, harta de emirate si loc de usb, merge incarcat si cu alte harti? Stiu ca tu ai avut navigatie cam pe toate masinile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate