Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...

Toate problemele legate de BI/CI

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

grumette40

grumette40

Junior Member

• Grup: Members

View Postkarmenn, on Sep 30 2008, 21:21, said:

- in pasaport nu e mentionata adresa, doar localitatea de domiciliu, deci nu ai motive sa-ti faci probleme. Cu atat mai mult, cu cat dupa intrarea Romaniei in UE, trecerea frontierelor se face numai cu pasaportul.

Bye, bye si calatorie placuta !

Localitatea de domiciliu s-a schimbat din Buzau in Bucuresti, deci nu s-a schimbat doar strada si blocul. Antalya este in Turcia care nu este in UE deci iti trebuie pasaport iar viza se pune pe aeroportul din Turcia dupa verificarea pasaportului, nu e suficeinta CI.

Materium

Materium

Senior Member

• Grup: Senior Members
La ce naiba iti trebuie CI daca iesi din tara cu pasaportul? Il ai valabil, mergi cu el prin lume nu cari si CI dupa tine. In UE poti iesi doar cu CI nu mai e necesar pasaportul.

grumette40

grumette40

Junior Member

• Grup: Members

View PostMaterium, on Sep 30 2008, 22:28, said:

La ce naiba iti trebuie CI daca iesi din tara cu pasaportul? Il ai valabil, mergi cu el prin lume nu cari si CI dupa tine. In UE poti iesi doar cu CI nu mai e necesar pasaportul.

Ma repet, Antalya este in Turcia care nu e in UE, deci am nevoie de pasaport. De altfel si pe site-ul agentie de turism se spune ca am nevoie de pasaport a carui valabilitate sa fie de cel putin 6 luni din momentul efectuarii calatoriei. Si prin alte posturi pe aici se precizeaza ca ai nevoie de pasaport pentru Turcia (pentru cine nu stie lucrul asta) si ca viza ti-o dau la aeroport in Turcia.

Treaba sta in felul urmator. Pe CI scrie domiciliul Bucuresti iar pe pasaport domiciliul in Buzau. Nu lucrez la vama si nici in politie deci nu stiu exact cum se fac verificarile de pasapoarte si daca in momentul in care iti schimbi CI pentru ca ti-ai schimbat domiciliul (inclusiv localitatea de domiciliu) trebuie sa-ti schimbi si pasaportul pentru ca nu mai e valabil. De asemenea nu stiu daca cei de pe aeroportul turcesc, pentru situatia in care  conform legii trebuia sa schimb pasaportul sau sa-l duc la politie sa noteze schimbarea de domiciliu pe pasaport , au cum sa descopere ca nu am facut acest lucru si sa-mi interzica accesul pe teritoriul lor.
Multumesc

aeon

aeon

Guru Member

nu iti mai bate capul
pasaportul e bun, pur si simplu uiti ca ai CI in aceasta perioada
la agentie prezinti pasaportul, la vama la fel, e actul tau de identitate
nimeni nu te va intreba de CI

ps. o colega proapat casatorita tocmai a venit din vacanta folosind pasaportul cu numele vechi, eu am avut domiciliul ani de zile in alt oras fata de cel de pe pasaport si am obtinut si viza pentru Elvetia

Materium

Materium

Senior Member

Hai sa iti desenez. Din tara oriunde in lume se iese cu pasaportul. Dar ptr. ca suntem in UE si tot stam capra avem si niste beneficii. Unul dintre acestea este ca poti iesi doar cu CI in UE, deci daca  dintr+un motiv anumenu ai pasaport te plimbi in UE doar cu buletinul. Ptr. orice altceva pasaportul este suficient si obligatoriu. Pe turci ii doare+n fund de CI+ul tau. Ei vor sa iti vada pasaportul si atat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate