Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...

Toate problemele legate de BI/CI

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

cleo222

cleo222

Active Member

• Grup: Members

View Postmihairosioru, on Jun 8 2008, 19:10, said:

Recomand cartea de identitate. Suntem cetateni europeni si indiferent de conjunctura putem intra in orice alt stat EU fara pasaport.

Nu chiar in orice stat EU. In Elvetia se cere sigur pasaport, in perioada campionatului de fotbal.

mihairosioru

mihairosioru

Member

View Postcleo222, on Jun 8 2008, 17:28, said:

Nu chiar in orice stat EU. In Elvetia se cere sigur pasaport, in perioada campionatului de fotbal.

He he, Elvetia NU este stat EU... :-D

moki

moki

Active Member

Nu cred sa ai probleme in Austria daca ai numai CI , tocmai pentru ca e Campionatul acum si sunt destui romani pe acolo , dar nu numai de asta.Nu ai de ce sa arati alt act,pentru ca legea iti permite sa ai doar buletinul.Nu cred sa fi intrat in vigoare vreo prevedere noua.
In Italia nici atat.

AdelaTm

AdelaTm

Member

Ok deci placare s-ar face ori in 15 ori 16 iunie.
Cine ma ajuta? Nu gasesc e-mailul hotel  Banana City din  Winterthur din Elvetia.
Deocamdata am gasit bilete pentru elvetia direct din Timisoara,dar costa 535 euro de persoana.

zuppy

zuppy

elbonian

• Grup: Senior Members

View PostAdelaTm, on Jun 10 2008, 14:34, said:

Cine ma ajuta? Nu gasesc e-mailul hotel  Banana City din  Winterthur din Elvetia.
http://www.bananacit.../e_address.html
nu cred ca ai cautat, era chiar printre primele in google.

View PostAdelaTm, on Jun 10 2008, 14:34, said:

Deocamdata am gasit bilete pentru elvetia direct din Timisoara,dar costa 535 euro de persoana.
ti-am zis ca daca astepti or sa se scumpeasca...  :P

AdelaTm

AdelaTm

Member

Multumesc pentru sfaturi ,tuturor.Pacat ca a pierdut Romania.Eu am ramas ca poze si amintiri,apropo noi romanii nu ne permitem elvetia,By

Tussenfryd

Tussenfryd

Junior Member

Pentru orice calatorie in UE unde se fac controale ale politiei de frontiera ( AKA statii aeropurtuare ) recomand pasaportul. De ce ? Se scaneaza si timpii de asteptare la control sunt mai mici . O singura data am dat buletinul ( acum 3 luni ) unui politist de la "UK Border " - granita Regatului Unit , s-a uitat chioras la mine, a dat 2-3 telefoane si mi-a introdus manual datele de identificare , deci consider ca am pierdut timpul atata timp cat sotia mea care a prezentat pasaportul a trecut in 5 secunde.

@@ Pt Norvegia - e obligatoriu pasaportul - nu mi-a acceptat buletinul din aceleasi motive de siguranta ( imposibilitatea scanarii ) - asta mi-a explicat un " nene" la granita Norvegiei

Tomass

Tomass

Junior Member

Trebuie sa plec saptamana viitoare in Ungaria si Austria, dar buletinul mi-a expirat.

E OK daca merg doar cu pasaport?

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Da

Tomass

Tomass

Junior Member

Multumesc mult

Dragon Warrior

Dragon Warrior

Senior Member

Pasaportul cand expira? ;)

sebulbus

sebulbus

cereal killer

E ok, nu te intreaba nimeni mai mult, daca are cel putin 3 luni valabilitate (legea zice 6, dar ochii se mai inchid).
Saptamana trecuta am iesit de 2 ori in papuci, fara buletin, fara asigurare, fara nimic, doar cu pasaportul in buzunar. Explicatia e cat se poate de simpla, am pescuit la Dunare pe malul celalalt.

gyuly

gyuly

Junior Member

View Postsebulbus, on Jul 4 2008, 13:51, said:

E ok, nu te intreaba nimeni mai mult, daca are cel putin 3 luni valabilitate (legea zice 6, dar ochii se mai inchid).
Saptamana trecuta am iesit de 2 ori in papuci, fara buletin, fara asigurare, fara nimic, doar cu pasaportul in buzunar. Explicatia e cat se poate de simpla, am pescuit la Dunare pe malul celalalt.

Clarificari
Nu exista dispozitie legala cu privire la necesitatea valabilitatii pasaportului (cele "trei luni" mult discutate reprezentau o conditie necesara pentru a calatori in UE pana la 1 ian 2007 cand aveam calitatea de extracomunitari). Legea nr.248/2005 stabileste ca documentul de calatorie trebuie sa fie valabil si atat (art.28 alin.1)
In ceea ce priveste calatoria in UE in anumite conditii puteti calatori chiar cu documentele expirate (bineninteles nu la iesirea din RO pt ca nu vi se va permite trecerea potrivit Legii 248). daca ati placat pentru o perioada mai mare de timp si in timpulcalatoriei documentul a expirat nu trebuie sa va faceti probleme - legea comunitara (Directiva 38/2004) va da dreptul sa calatoriti daca puteti face dovada prinorice mijloc ca sunteti titular al dreptului la libera circulatie - adica trebuie sa faceti dovada ca sunteti cetatean UE (un document expirat reprezinta o astfel de dovada)

N.B. In cazul in care calatoriti in alte state (nu in UE) este posibil sa existe dispozitii cu privire la valabilitatea docuemntului de calatorie - solicitati informatii la reprezentanta diplomatica a statului in care urmeaza sa calatoriti.

asigurarea nu mai este necesara in spatiul UE.

mai multe informatii puteti casi aici

http://europa.eu/abc...el/index_ro.htm

succes

gyuly

gyuly

Junior Member

View PostTussenfryd, on Jun 28 2008, 12:11, said:

Pentru orice calatorie in UE unde se fac controale ale politiei de frontiera ( AKA statii aeropurtuare ) recomand pasaportul. De ce ? Se scaneaza si timpii de asteptare la control sunt mai mici . O singura data am dat buletinul ( acum 3 luni ) unui politist de la "UK Border " - granita Regatului Unit , s-a uitat chioras la mine, a dat 2-3 telefoane si mi-a introdus manual datele de identificare , deci consider ca am pierdut timpul atata timp cat sotia mea care a prezentat pasaportul a trecut in 5 secunde.

@@ Pt Norvegia - e obligatoriu pasaportul - nu mi-a acceptat buletinul din aceleasi motive de siguranta ( imposibilitatea scanarii ) - asta mi-a explicat un " nene" la granita Norvegiei

GRESIT
Nu spun ca nu este adevarat ce ti s-a intamplat. Porblema este ca ti-au fost incalcate drepturile! (sau poate nu...)

Deci circulatia in interiorul UE se face in baza pasaportului sa a cartii de identitate.
ATENTIE
Controlul la frontiera pentru cetatenii UE (comunitari) se face prin vizualizarea documentului si verificarea conformitatii acestuia cu fizionomia titularului, precum si verificarea valabilitatii si confomitatii documentului (sa nu fie fals/falsificat). In cazul catatenilor UE daca exista date si indicii referitoare la savarsirea unei infractiuni se poate consulta baza de date, dar acesta operatiune nu trebuie sa fie generalizata (deci prin sondaj - mai sus am spus "poate nu" datorita faptului ca ma gandesc ca poate tu ai "picat" la sondaj)

ATENTIE
In UE nu exista scanarea documentelor, trecerea voastra nu poate fi inregistrata, nu puteti fi intrebati care este scopul calatoriei, nu vi se poate cere sa dovediti ca sunteti in posesia unei sume de bani sau ca aveti bilet de intoarcere sau ca aveti cazarea asigurata. Deci NU VI SE POTE SOLICITA NIMIC in afara de detinerea unui document de calatorie.

Retineti deci ca sunteti cetateni UE si NU MAI RECOMANDATI CALATORIA CU PASAPORTUL. cetatenii UE pot calatori in UE atat cu pasaportul cat si cu cartea de identitate.

Novegia cu toate ca nu este stat membru UE este stat membru Schengen si, in consecinta,  aplica aceleasi reguli

Succes si folositi CI

PS Elvetia nu este in Schengen (inca) (a aderat, a semnat protocolul dar se mai asteapta Decizia Consiliului pentru desfiintarea controlului la frontiere) si deci nu puteti calatori decat cu Pasaportul.

Monaco, avand in vedere conventiile cu Franta, "este in orice este si Franta", deci puteti calatori cu CI si cu pasaportul

Edited by gyuly, 13 July 2008 - 14:58.

DjAdi

DjAdi

Active Member

Stie cineva daca in Anglia se poate intra doar cu Buletinul? ( C.I ) , nu mai gasesc pasaportul si trebuie sa plec in cateva zile..

MagicTouch

MagicTouch

Active Member

View PostDjAdi, on Jul 24 2008, 12:23, said:

Stie cineva daca in Anglia se poate intra doar cu Buletinul? ( C.I ) , nu mai gasesc pasaportul si trebuie sa plec in cateva zile..
C.I. este deajuns. Nu ai nevoie de pasaport.

grumette40

grumette40

Junior Member

Daca am inlocuit cartea de identitate deoarece am schimabt domiciliu iar in pasaport este trecut domiciliul vechi de pe vechea carte de identitate, afecteaza acest lucru valabilitatea pasaportului?
Vreau sa plec in Antalya si din cate stiu eu arati doar pasaportul pe aeroport pentru obtinerea vizei nu si cartea de identitate.
Multumesc

karmenn

karmenn

New Member

View Postgrumette40, on Sep 30 2008, 20:38, said:

Daca am inlocuit cartea de identitate deoarece am schimabt domiciliu iar in pasaport este trecut domiciliul vechi de pe vechea carte de identitate, afecteaza acest lucru valabilitatea pasaportului?
Vreau sa plec in Antalya si din cate stiu eu arati doar pasaportul pe aeroport pentru obtinerea vizei nu si cartea de identitate.
Multumesc

- in pasaport nu e mentionata adresa, doar localitatea de domiciliu, deci nu ai motive sa-ti faci probleme. Cu atat mai mult, cu cat dupa intrarea Romaniei in UE, trecerea frontierelor se face numai cu pasaportul.

Bye, bye si calatorie placuta !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate