Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...

Toate problemele legate de BI/CI

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

AdelaTm

AdelaTm

Member

• Grup: Members
Tot ce stiu este ca vreau sa plec in Elvetia in perioada 9-18 iunie.Primul pas mi-am facut pasaport.Nu l-am ridicat inca va fi gata in 2 iunie.
Urmatorul pas ar fi cu ce voi pleca...Ce ma sfatuiti?Cu avionul,cu trenul.cu autocarul?
Sunt studenta,am 27 ani.Deci bani putini.
Persoana cu care merg a primit un bilet de avion pana in elvetia...Din pacate nu stim inca ce agentie,unde va sta etc.
Ma gandeam ca as avea 2 variante:
sa-mi cumpar bilet de avion si eu pe aceiasi ruta,la aceiasi agentie,dar din pacate nu stiu exact daca vor mai fi locuri sau sa-l vindem
si sa mergem cu trenu sau cu autocarul.
Diferenta ar fi doar de a ajunge mai repede,pt ca nu stiu preturi.
Si nu inteleg de ce nu pot gasi ruta directa Timisoara-Zurich sau Berna,am vazut doar cu escala...si nu prea stiu ce inseamna asta,cat timp?
Problema este sa ajungem la primul meci al Romaniei.
Sunt optimista ca chiar daca nu voi avea si eu bilet pt meci,voi avea ce vizita.
Nu stim inca nimic de cazare.Noi voi vrea sa vizitam si Austria.
Dar in primul ce obiective turistice sunt in Elvetia?Ce alte orase?,se pot vizita?

LoveDemon

LoveDemon

Internet Lodger

• Grup: Moderators
Probabil ca prin "agentie" intelegi "companie aeriana". Luati in considerare faptul ca marea majoritate a biletelor de avion sunt netransmisibile.

zuppy

zuppy

elbonian

• Grup: Senior Members

View PostAdelaTm, on May 25 2008, 15:52, said:

Ce ma sfatuiti?Cu avionul,cu trenul.cu autocarul?[...]
si sa mergem cu trenu sau cu autocarul.
Diferenta ar fi doar de a ajunge mai repede,pt ca nu stiu preturi.
prima veste proasta e ca la ei trenurile sunt foarte scumpe. eu din geneva pana in zurich si inapoi la clasa a 2-a am dat cam 100 de euro (~75 de franci un drum).
asta daca nu ai un bilet la vrun meci, caz in care am inteles ca e gratis in ziua meciului si urmatoarea. preturi si rute poti gasi pe cff.ch

vezi ca e un topic despre elvetia aici: http://forum.softped...howtopic=265115
de vazut ar fi multe, dar eu nu prea le am cu zona germana, am stat in partea franceza. pe topicul ala ar trebui sa gasesti mai multe date.

AdelaTm

AdelaTm

Member

Probabil ca prin agentie inteleg companie aeriana,dar stiu ca poti lua bilet si prin agentii de turism.
O sa aflu vineri mai multe.Deci cand spui netransmisibil,sa inteleg ca nu il pot vinde asai?
As vrea sa stiu cat m-ar costa si cu alte mijloace de transport din Timisoara pana acolo.De exemplu autocar sau tren,vreau sa fac o comparatie.Intre tren,autocar si avion.

Nu cred ca as vrea sa pierd mai mult de 2  zile pe drum.
Deci preferabil ar fi sa ma duc de exemplu pana la Geneva si mai bine sa stau o noapte acolo decat sa fac drumul dus-intors.
Daca stie cineva preturi sa-mi zica dus-intors pana acolo.
Nu stiu nimic de escala cu avionul,cat stai?
As fi preferabil sa gasesc un bilet la meci,dar preturile gasite sunt peste 300 euro,si nu mai gasesc bilete.
Si in afara de pasaport mai imi trebuie ceva.
La luarea de bilet pe oricare mijloc de transport,imi trebuie pasaport sau nu?Nu de alta dar e gata doar in 5 iunie....Si vreau sa stiu daca pot sa-mi cumpar bilet inainte.
Apropo ce preturi au la mancare.Am auzit ca sunt mancaruri aproape ca la noi in Banat.
Si daca stiti obiective turistice?Elvetia,Austria....Ce alte tari apropiate poti vizita?Sau orase?

zuppy

zuppy

elbonian

View PostAdelaTm, on May 29 2008, 09:20, said:

O sa aflu vineri mai multe.Deci cand spui netransmisibil,sa inteleg ca nu il pot vinde asai?
pe biletul de avion scrie numele celui care urmeaza sa-l foloseasca. e foarte posibil sa nu-l poti vinde altcuiva pt simplul fapt ca nu-l poate folosi.
intereseaza-te la compania aeriana daca se poate transfera.

Si in afara de pasaport mai imi trebuie ceva.
eu am avut asigurare intotdeauna, dar nu stiu daca e obligatorie. altceva nu iti trebuie pt a intra in elvetia.

La luarea de bilet pe oricare mijloc de transport,imi trebuie pasaport sau nu?
daca te referi la un bilet de tren cumparat din elvetia nici nu are sens sa te complici.
autocar... habar nu am, nu am mers decat cu avionul.

Apropo ce preturi au la mancare.Am auzit ca sunt mancaruri aproape ca la noi in Banat.
mancarea e scumpa spre foarte scumpa.
la un restaurant nu scapi fara vreo ~35 de franci. (ca sa iti dea in lei inmulteste cu 2).

Si daca stiti obiective turistice?Elvetia,Austria....Ce alte tari apropiate poti vizita?Sau orase?
pai toata elvetia e un mare obiectiv turistic :)
nu cred ca ai timp in alea 2 zile de prea multe. daca mergi in zurich, o sa pierzi cel putin o zi sa-l vizitezi, este un oras foarte frumos.
geneva la fel: lacul leman, centrul vechi. as adauga aici si muzeul ceasurilor patek philippe, daca te pasioneaza bijuteriile. vezi pe topicul cealalt, era o lista cu orase de vazut din elvetia.

AdelaTm

AdelaTm

Member

Astazi voi afla mai multe amanunte.
Recapitulare:
1. Joi  5 iunie ma duc sa-mi ridic pasaportul la serviciul pasapoarte.Stie cineva un nr de telefon unde pot intreba de conditiile de intrare in Elvetia,Austria,Italia?pe perioada campionatului.
2.Preferabil sa am asigurare.La ce e buna?Unde se face?
3.Sa plec din tara cu franci elvetieni,atat cash cat si pe card,mai bine decat euro sau lei....
4.Durata excursiei s-ar putea sa fie intre 7 si 20 iunie.
5.Credeti ca ar fi probleme cu cazarea pt noi?adica el are o camera si un pat,sa pot locui si eu?
6.Eu nu sunt omul muntelui,sau ceva extenuant
7.ce inseamna la ei 2* pana la 5*?
8.ce oferata este mai buna mic dejun,demipensiune,cu bonuri,all inclusive,care e diferanta de pret?
9.cat fac pana acolo cu trenul?
10.cu ce sa calatoresc pe distanta elvetia-italia.elvetia-austria?
11.stie cineva o oferta spre elvetia?in aceasta perioada,ce agentii de transport sau de turism ati fost multumiti in Timisoara?

AdelaTm

AdelaTm

Member

Cine stie sa-mi dea un sfat ,in legatura cu asigurarea medicala..........Daca merita sa o fac?Daca stie cineva cat dureaza sa o faci,ce acte iti trebuie?Daca stie cineva locuri in Timisoara?Cat costa?
Eu nu am asigurare platita?Pentru ca nu lucrez din 2005 si sunt studenta dar am depasit limita de varsta,adica 26 de ani,si de platit nu mi-am platit.
Am auzit ca exista unii care recomanda vaccinarea impotriva rujeolei (adica nu au facut doua doze de vaccin sau nu au fost bolnavi de rujeola), se recomanda vaccinarea cu ROR (vaccin combinat rujeola-rubeola-oreion) sau VVR (vaccin rujeolic simplu) si vaccinarea impotriva encefalitei de capusa, boli raspandite in Elvetia si Austria,cat costa?

LoveDemon

LoveDemon

Internet Lodger

• Grup: Moderators

View PostAdelaTm, on May 30 2008, 13:07, said:

Astazi voi afla mai multe amanunte.
Recapitulare:
1. Joi  5 iunie ma duc sa-mi ridic pasaportul la serviciul pasapoarte.Stie cineva un nr de telefon unde pot intreba de conditiile de intrare in Elvetia,Austria,Italia?pe perioada campionatului.
2.Preferabil sa am asigurare.La ce e buna?Unde se face?
3.Sa plec din tara cu franci elvetieni,atat cash cat si pe card,mai bine decat euro sau lei....
4.Durata excursiei s-ar putea sa fie intre 7 si 20 iunie.
5.Credeti ca ar fi probleme cu cazarea pt noi?adica el are o camera si un pat,sa pot locui si eu?
6.Eu nu sunt omul muntelui,sau ceva extenuant
7.ce inseamna la ei 2* pana la 5*?
8.ce oferata este mai buna mic dejun,demipensiune,cu bonuri,all inclusive,care e diferanta de pret?
9.cat fac pana acolo cu trenul?
10.cu ce sa calatoresc pe distanta elvetia-italia.elvetia-austria?
11.stie cineva o oferta spre elvetia?in aceasta perioada,ce agentii de transport sau de turism ati fost multumiti in Timisoara?
1. Nu. Probabil ca la ambasadele statelor respective ar fi cel mai indicat. Nu cred, insa, sa fie conditii speciale.

2. Cum adica la ce e buna o asigurare medicala? Se face la orice la orice companie de asigurari si la majoritatea agentiilor de turism. Nici nu e asa de scumpa.

3. Cu lei?!

4. Foarte bine.

5. Depinde de hotel. Daca are o camera single s-ar putea sa aveti probleme.

6. OK.

7. ?

8. Sunt hoteluri care includ micul dejun (e un standard destul de raspandit). Demipensiunea include mic dejun si cina, sau ceva similar. Nu stiu ce inseamna "cu bonuri". Probabil vouchere de masa. Ai la dispozitie un numar de "bonuri" pe care le folosesti ca moneda pentru mese. Pai pe noi ne intrebi care e diferenta de pret? Ai gasit ceva? Sau crezi ca e un pret standard peste tot? Bunul simt ne zice ca B&B (bed & breakfast) va fi mai ieftin decat all-inclusive. Si mai ieftin e fara masa.

9. Personal nu stiu, se poate afla usor cu amicu' Google, sau dand telefon la cefereu (si mai bine).

10. Nici asta nu stiu. Sorry.

11. Asijderea.

12. Drum bun!

AdelaTm

AdelaTm

Member

Am cautat pe site-ul aeroportului din Timisoara ,Arad etc ceva aproape de Timisoara,si n-am gasit avion pt Elvetia.
Singura varianta ar fi :
Budapesta-Zurich,caz in care trebuie sa vad cu ce ajung la budapesta (tren,autocar sau avion)sau
Timisoara-Milano sau Timisoara-Munchen si de acolo spre Zurich,ambele la 300 Km de Zurich si de asemenea trebuie sa vad din Milano sau Munchen cu ce ajung la Zurich.
Si voi ce ziceti ziua sau noaptea cu avionul?Ma intreb decat asa nu mai bine direct Timisoara Zurich cu autocaru?Daca exista.......
Cu cate zile nu mai gasesti bilet de avion,sau daca imi fac marti,si plec vineri,gasesc bilet?

mihairosioru

mihairosioru

Member

View Postandras_kiss, on May 12 2008, 17:51, said:

In Croatia se poate merge cu C.I. sau trebuie pasaport? Aici scrie ca trebuie dar aici(primul link de pe pagina anterioara) nu.

Se poate merge in Croatia doar cu CI. Cele doua pagini indicate de tine nu se contrazic pentru ca, in principiu, este vorba de state non-EU unde nu poti merge cu CI. Muntenegru si Croatia fac exceptie pentru ca au semnat acorduri separate cu guvernul, prin care recunosc CI-urile ca documente de calatorie.

zuppy

zuppy

elbonian

View PostAdelaTm, on Jun 1 2008, 17:03, said:

Si voi ce ziceti ziua sau noaptea cu avionul?Ma intreb decat asa nu mai bine direct Timisoara Zurich cu autocaru?Daca exista.......
de ce vrei sa mergi noaptea? daca nu ai mai mers niciodata cu avionul, cred ca e mai bine ziua, macar vezi ce se intampla :)
cat despre autocar vs avion, numai tu stii. eu unul nu as merge cu autocarul.

View PostAdelaTm, on Jun 1 2008, 17:03, said:

Cu cate zile nu mai gasesti bilet de avion,sau daca imi fac marti,si plec vineri,gasesc bilet?
in nici un caz sa nu astepti "ultima zi", nu numai ca risti sa nu gasesti dar e posibil sa platesti si foarte mult in plus
cu cat il iei mai aproape de data plecarii, cu atat e mai scump.

Edited by zuppy, 02 June 2008 - 13:28.

Keoke

Keoke

Junior Member

In cate zile vi s-a eliberat un nou pasaport in regim normal? Pe site-ul serviciului nu se precizeaza daca e vorba de 7 zile lucratoare sau calendaristice. Merci.

LE Am postat in topic diferit. Sorry!

Edited by Keoke, 05 June 2008 - 12:07.

dariuscha

dariuscha

Senior Member

View PostKeoke, on Jun 5 2008, 13:05, said:

In cate zile vi s-a eliberat un nou pasaport in regim normal? Pe site-ul serviciului nu se precizeaza daca e vorba de 7 zile lucratoare sau calendaristice. Merci.

LE Am postat in topic diferit. Sorry!
in 7 zile calendaristice (ex. = dus miercuri, luat marti)

Scumpicuta

Scumpicuta

Member

• Grup: Banned

View PostHey23, on Dec 21 2007, 15:27, said:

In ce tari se poate intra doar cu cartea de identitate?   In toate tarile Uniunii Europene?
In Norvegia si Elvetia se poate sau iti trebuie si pasaport? Dar Suedia?
Auzisem ca si in alte tari (parca Elvetia) se va putea calatori doar cu CI....   ce stiti despre acest lucru?

In Cartea Verde de la asigurare auto exista un chenar cu simbolurile tarilor in care se poate intra cu CI si in care e valabila asigurarea.

AdelaTm

AdelaTm

Member

Pana la urma vom fi acolo pt meciul cu olanda.Dar el isi va lua biletul din Bucuresti,o cursa charther.
Asa ma gandeam si eu ca intre noapte si zi as prefera ziua.
Pentru noi asta inseamna 600 Km pana acolo,in loc de 300 pana la Budapesta,sau din Munchen,Milano pana la Berna.

flo68

flo68

Junior Member

Buna seara !
   Intenstionez sa tranzitez  in jurul datei de 25 iunie Austria, cu destinatia Italia. As dori sa stiu daca e nevoie de pasaport, sau e valabila doar cartea de identitate. Asta in conditiile in care campionatul european e in plina desfasurare si am inteles ca se vor intensifica controalele  la intrarea in tara. Va multumesc anticipat pentru informatiii.

cleo222

cleo222

Active Member

View Postflo68, on Jun 8 2008, 18:43, said:

Buna seara !
   Intenstionez sa tranzitez  in jurul datei de 25 iunie Austria, cu destinatia Italia. As dori sa stiu daca e nevoie de pasaport, sau e valabila doar cartea de identitate. Asta in conditiile in care campionatul european e in plina desfasurare si am inteles ca se vor intensifica controalele  la intrarea in tara. Va multumesc anticipat pentru informatiii.

Recomand pasaportul, pana se termina euro 2008. Ca sa nu fie probleme...  ;)

mihairosioru

mihairosioru

Member

View Postcleo222, on Jun 8 2008, 16:49, said:

Recomand pasaportul, pana se termina euro 2008. Ca sa nu fie probleme...  ;)

Recomand cartea de identitate. Suntem cetateni europeni si indiferent de conjunctura putem intra in orice alt stat EU fara pasaport.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate