Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...

Toate problemele legate de BI/CI

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

laura29

laura29

New Member

• Grup: Members
Am contractat un pachet turistic pt revelion. Am achitat integral acest pachet in urma cu o luna. La achitarea integrala mi s-a spus ca voucherul il voi primi cu o saptamana inainte de plecare  ( in perioada sarbatorilor de Craciun ), iar biletul de avion probabil cu o zi inainte sau chiar in ziua plecarii. Intrebarea mea este daca s-a incalcat legislatia in vigoare, deoarece in contractul cu agentia nu este  precizat termenul in care agentia este  obligata sa elibereze documentele de calatorie, ci numai termene pt turisti privind achitarea integrala. Precizez ca agentia de turism este cotata ca fiind serioasa.

metalactual

metalactual

Senior Member

• Grup: Senior Members
Si eu am plecat de cateva ori cu agentii romanesti de turism si au respectat acest ritual: cu o saptamana inainte de plecare ridici doc. pentru calatorie - bilete avion si voucher hotel. Nu stiu daca este corect contractual, ca nu am avut niciodata rabdare sa citesc, ceea ce nu e bine  :nonobad: . In principiu nu cred sa ai probleme.

Hey23

Hey23

Member

In ce tari se poate intra doar cu cartea de identitate?   In toate tarile Uniunii Europene?
In Norvegia si Elvetia se poate sau iti trebuie si pasaport? Dar Suedia?
Auzisem ca si in alte tari (parca Elvetia) se va putea calatori doar cu CI....   ce stiti despre acest lucru?

mihairosioru

mihairosioru

Member

View PostHey23, on Dec 21 2007, 14:27, said:

In ce tari se poate intra doar cu cartea de identitate?   In toate tarile Uniunii Europene?
In Norvegia si Elvetia se poate sau iti trebuie si pasaport? Dar Suedia?
Auzisem ca si in alte tari (parca Elvetia) se va putea calatori doar cu CI....   ce stiti despre acest lucru?

In toate celelalte 26 state EU se poate intra doar cu CI-ul. Pe langa aceste tari se mai poate intra doar cu CI-ul si in Muntenegru. Lista se gaseste la www.politiadefrontiera.ro la sectiunea "conditii de calatorie".

Suedia este stat EU, deci se poate intra doar cu CI-ul. Iata comunicatul de pe site-ul Ambasadei Suediei:

2007-07-06

Cetatenii romani pot intra pe teritoriul suedez pe baza unui Cartii de Identitate
Incepand cu data de 2 iulie 2007 cetatenii romani pot intra pe teritoriul suedez pe baza unui Pasaport national valabil sau a Cartii de Identitate (NU a Buletinului de Identitate)

Pentru cetatenii Republicii Moldova este necesara obtinerea vizei de intrare in Suedia.

(http://www.swedenabr...x?slaveid=63498)

In ceea ce priveste statele din Spatiul Economic European (Norvegia, Islanda si Lichtenstein) ar trebui sa se poata intra doar cu cartea de identitate, pentru ca Romania a devenit membru in SEE incepand cu 01 august 2007. Oricum, Norvegia si Islanda sunt state apartinand Spatiului Schengen, deci daca mergi cu masina/cu trenul si nu direct cu avionul o sa poti intra in Schengen cu cartea de identitate prin Ungaria si ajungi fara nici un fel de control pana in Norvegia sau Islanda.

Mai multe informatii referitoare la aderarea Romaniei la SEE gasesti la http://www2.norvegia.../SEE semnat.htm .

In ceea ce priveste Elvetia, nu stiu daca guvernul elvetian accepta cartile de identitate romanesti. Ar fi trebuit sa se semneze un acord intre Romania si Elvetia pentru lucrul asta si nu stiu daca s-a semnat.

amandigi

amandigi

Senior Member

Pt. Elevetia inca iti trebuie pasaport.

Hey23

Hey23

Member

Dar pentru Monaco? Trebuie si acolo pasaport?

cutler

cutler

Senior Member

Principatul Monaco ? Da !

vladut_v

vladut_v

Senior Member

De marti (1.Ianuarie.2008) se scoate viza pentru Ucraina si se va intra pe baza de CI ! Adevarat ? Aveti o sursa oficiala ?

Fubar`

Fubar`

Junior Member

View Postcutler, on Dec 30 2007, 11:55, said:

de cind?

LE: Incepand cu 21 decembrie, spatiul Schengen s-a marit, incluzand alte 9 state ale Uniunii Europene.

Astfel, Estonia, Ungaria, Letonia, Lituania, Malta, Polonia, Slovenia, Slovacia si Cehia au intrat si ele in zona Schengen, spatiu ce nu necesita cetatenilor respectivelor tari pasapoarte sau controale vamale. Acum spatiul Schengen include 24 de tari membre UE.
Cipru, Elveția, România și Bulgaria se pregătesc să adere în anii următori. Marea Britanie și Irlanda își mențin controlul de frontieră.

Edited by Fubar`, 30 December 2007 - 12:52.

mihairosioru

mihairosioru

Member

View Postvladut_v, on Dec 30 2007, 12:33, said:

De marti (1.Ianuarie.2008) se scoate viza pentru Ucraina si se va intra pe baza de CI ! Adevarat ? Aveti o sursa oficiala ?

E adevarat ca Ucraina renunta la obligativitatea vizelor pentru cetatenii bulgari si romani in urma presiunilor facute de Bruxelles. Mai exact, intre UE si Ucraina s-a semnat un acord prin care cetatenii ucrainieni au acces mai facil la vizele eliberate de statele Uniunii, dar intrarea in vigoare a acestui acord a fost conditionata de ridicarea obligativitatii vizelor cerute de Kiev cetatenilor bulgari si romani.

Nu cred insa ca Ucraina permite in acest moment (si nici nu va permite) intrarea cetatenilor EU pe teritoriul ei doar cu cartea de identitate.

Imperator

Imperator

Senior Member

View Postvladut_v, on Dec 30 2007, 12:33, said:

Da, se scoate viza de Ucraina. Intrarea pe baza de CI nu va fi posibila decat odata cu aderarea Ucrainei la Uniunea Europeana, adica candva mileniul asta, dar mai incolo....

amandigi

amandigi

Senior Member

View Postcutler, on Dec 30 2007, 11:55, said:

Acolo nu e control la granita, deci nu-ti cere nimeni. Nu stiu insa daca iti trebuie sa arati pasaportul sau e de ajuns CI daca un politist te legitimeaza.

maltese

maltese

Senior Member

View PostImperator, on Dec 30 2007, 18:02, said:

Da, se scoate viza de Ucraina. Intrarea pe baza de CI nu va fi posibila decat odata cu aderarea Ucrainei la Uniunea Europeana, adica candva mileniul asta, dar mai incolo....

Am fost pe 2 ian in Ucraina, dar trebuie pasaportul. Se completeaza un formular  si se pune stampila la intrare si iesirea din tara. Se misca tare greu, cu sictir si ne-au spus pe fata ca e gol certificatul masinii. Le-am pus 5 grivini (echivalentul unui dolar american) si a fost bine, ba chiar ne-au multumit.

mihairosioru

mihairosioru

Member

View Postmaltese, on Jan 3 2008, 13:34, said:

Am fost pe 2 ian in Ucraina, dar trebuie pasaportul. Se completeaza un formular  si se pune stampila la intrare si iesirea din tara. Se misca tare greu, cu sictir si ne-au spus pe fata ca e gol certificatul masinii. Le-am pus 5 grivini (echivalentul unui dolar american) si a fost bine, ba chiar ne-au multumit.

:lol:

Pai daca s-au scos vizele nu inseamna ca s-a renuntat si la metehnele din alte vremuri...

rainman3446

rainman3446

Junior Member

Vreau sa plec pentru cateva zile in Grecia si nu stiu daca pot sa plec avand B.I. sau trebuie sa am neaparat C.I.?

Am auzit la un moment dat ca nu se poate iesi din tara daca nu ai C.I. dar vroiam sa fiu sigur.

Multumesc.

mihairosioru

mihairosioru

Member

View Postrainman3446, on Mar 16 2008, 11:46, said:

Vreau sa plec pentru cateva zile in Grecia si nu stiu daca pot sa plec avand B.I. sau trebuie sa am neaparat C.I.?

Am auzit la un moment dat ca nu se poate iesi din tara daca nu ai C.I. dar vroiam sa fiu sigur.

Multumesc.

C.I.

gyuly

gyuly

Junior Member

View Postmihairosioru, on Mar 16 2008, 15:02, said:

C.I.

DA

aici intr-adevar avem o problema. din pacate una legislativa

Directiva 38/2004 spune ca cetateanul Uniunii poate calatori pe teritoriul statelor membre in baza documentului de identitate sau a pasaportului.

Legiuitorul roman in momentul in care a dorit sa transpuna aceasta conditie in legislatia romana a hotarat ca este mai bine sa limiteze doar la CI din considerente de securitate .... etc etc etc

Deci potrivit legii romane (Legea nr.248/2005) un cetatea roman poate calatori pe teritoriul statelor membre in baza CI.

Daca aveti timp de pierdut si vreti sa va luati in piept cu autoritatile, circulati cu orice document de identitate emis de statul roman (defapt, incercati) cu siguranta veti fi respinsi la frontiera, solicitati sa primiti comunicare scrisa cu motivatia respingerii (aveti acest drept) iar dupa aceea sesizati Comisia europeana sau Curtea de Justitie.

Cu siguranta vi se va da dreptate, probabil ca statul roman va fi notificat ca nu a transpus corect directiva si va fi obligat sa o faca dar din pacate timpul dvs nu il va recupera nimeni.

succes

andras_kiss

andras_kiss

New Member

In Croatia se poate merge cu C.I. sau trebuie pasaport? Aici scrie ca trebuie dar aici(primul link de pe pagina anterioara) nu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate