Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

bec cu halogenuri metalice/vapori de mercur

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
shimo

shimo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.03.2007
Salut . Am nevoie de ajutor .

Momentan am instalate 3 lampi OSRAM Powerstar HQI-T 250W/N/SI . In urma cu 1 saptamana , 2 lampi mi-au murit.
AM luat alte lampi, modelul  : OSRAM Powerstar HQI-T 250W/D .  Nu am mai gasit lampi identice cu cele vechi.
Noile lampi nu functioneaza .

Ce balast si igniter imi recomandati ?

Edited by shimo, 04 January 2011 - 14:10.


#20
rosalageorgica

rosalageorgica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 13.07.2014
Buna,am nevoie de ajutor din partea voastra.am acasa un drosel pt.becurile cu vapori de mercur dar nu stiu de ce valoare este.pe el nu mai scrie nimic.cum se poate afla de ce valoare este??de 125w sau 250w?se masoara cu vreun aparat?

#21
Kniebolo

Kniebolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.01.2016
Se poate masura cu inductantmetrul, daca aflii valoarea inductantei, iti poti da seama de valoarea reactantei inductive la 50Hz, si automat ii aflii valoarea.

#22
cristy999

cristy999

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.06.2016
Salut, am la tara in curte un corp de iluminat cu vapori de mercur de 125W(cu droser 125w si condensator), as putea sa pun un bec cu vapori de sodiu de 110W cu igniter incorporat in locul celui cu vapori de mercur?
Acesta este linkul unde am gasit becul: http://www.dedeman.r...7-110w-loh.html

#23
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
De ce nu schimbi fasungul si sa pui un E27si un bec economic spiralat de 40w echivalent la 200 w incandescent ? Iesi mai ieftin cu totul decat doar becul ala .
Un ex la intamplare : http://www.go4all.ro...7-ehbmt-7750417

Edited by cobi1, 21 June 2016 - 00:17.


#24
Kniebolo

Kniebolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.01.2016
Pentru ca:
-"economicul" ala are 40W...chinezesti, adica vreo 18W normali(maxim 1200 lumeni);
-iarna, pe un ger de -8 gr.C "economicul" se mai aprinde...la primavara.
-fiabilitatea aluia e de vreo 10X mai mica decat a unui LVM de 125W.

#25
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostKniebolo, on 22 iunie 2016 - 11:53, said:

Pentru ca:
-"economicul" ala are 40W...chinezesti, adica vreo 18W normali(maxim 1200 lumeni);
-iarna, pe un ger de -8 gr.C "economicul" se mai aprinde...la primavara.
-fiabilitatea aluia e de vreo 10X mai mica decat a unui LVM de 125W.
A fost un exemplu luat la intamplare , dar un bec productie eu are exact aceleasi specificatii si relax ca iarna se aprinde si functioneaza la -25 grade fara probleme ( testat de mine ) , altfel nu ofeream o alta solutie  . Acuma tu ai vrut sa pari " inteligent " sau numai rau ?!
Daca vrei explicit cu poza , sa-mi zici , ca ma urc pe scara sa-i fac poza si becului si lampii , ok ?

Edited by cobi1, 22 June 2016 - 16:09.


#26
minimee

minimee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.09.2006
Daca am un bec cu vapori de mercur de 250W cu ballast, si pun un bec economic in locul becului cu vapori de mercur fara ca sa inlatur ballastul ce se poate intampla ?

#27
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
2 variante, ori arde mai slab ori începe să pâlpâie. Depinde ce inductanţă are balastul. Dacă becul economic e mai mic de 20W s-ar putea însă să funcţioneze normal.

#28
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 09.11.2017
Salut, am si eu o intrebare.
Cum as putea sa aflu pentru ce putere de bec probabil vapori mercur(fara a proba efectiv cu un bec)? Este un droser vechi Electrofar pe care nu se mai distinge scrisul. Dupa poza ati putea sa imi spuneti?
Va multumesc.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   203.66K   27 downloads
  • Attached File  2.jpg   217.48K   26 downloads


#29
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
După aspect pare un drosel de tub fluorescent, cel mai probabil de 40W, gen BIA40.

#30
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 09.11.2017
Salut.Am un corp de iluminat cu vapori de sodiu 250W complet echipat. Vreau lumina alba. Ar functiona corect?
1:Daca schimb becul cu vapori de sodiu cu unul cu metal-halide 250W. Pot face asta fara modificari la balast si ignitor(ar fi compatibil cu echipamentul pentru vapori sodiu)?
2:Daca montez bec vapori mercur 250W, trebuie doar sa deconectez ignitorul? (in rest ar merge pe balastul sodiu 250W) ?

#31
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Becul cu vapori de mercur are ignitor incorporat. Teoretic e suficient să-l înseriezi cu balastul vechi, practic din cauza diferenţei de tensiune de funcţionare a becului puterea pe el va fi uşor diferită.

#32
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 09.11.2017
Dar daca pun bec metal halide in locul celui cu sodiu va functiona corect cu vechiul balast?

#33
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Aia trebuie aprinsă cu impuls de înaltă tensiune, balastul e diferit.
Pe becul cu sodiu cad cca. 90V în funcţionare, iar pe cel cu mercur 120V. Ca urmare dacă pui cu mercur la balastul de la sodiu puterea pe bec va fi mai redusă cu 25%, teoretic s-ar putea să meargă, practic ar putea apare pâlpâiri necontrolate.

#34
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006

View Postrosalageorgica, on 26 ianuarie 2016 - 23:09, said:

Buna,am nevoie de ajutor din partea voastra.am acasa un drosel pt.becurile cu vapori de mercur dar nu stiu de ce valoare este.pe el nu mai scrie nimic.cum se poate afla de ce valoare este??de 125w sau 250w?se masoara cu vreun aparat?

pune poza cu el si iti spun exact de care e si cine il produce daca e fabricat in Romania

#35
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017

View Postcristi699, on 09 februarie 2018 - 22:53, said:

Salut, am si eu o intrebare.
Cum as putea sa aflu pentru ce putere de bec probabil vapori mercur(fara a proba efectiv cu un bec)? Este un droser vechi Electrofar pe care nu se mai distinge scrisul. Dupa poza ati putea sa imi spuneti?
Va multumesc.
Daca ala e parchet de 70mm latime, atunci drossel-ul e de 65W.

#36
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006

View Postcristi699, on 16 februarie 2018 - 16:49, said:

Dar daca pun bec metal halide in locul celui cu sodiu va functiona corect cu vechiul balast?

echipamentele folosite la amorsarea si functionarea lampilor cu vapori de sodiu sunt perfect compatibile si pentru lampile cu halogenuri metalice deci sunt interschimbabile atat timp cat sunt de aceeasi putere,respectiv 150,250,400W. Cu vapori de mercur nu poti schimba,decat daca schimbi si balastul intrucat nu corespunde amperajului,care este mai mic decat la cele cu sodiu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate