Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Ajutor

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
planiolro

planiolro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.11.2007
Incerc sa ajut o prietena(profesoara)! Mai precis sa i usurez munca! Ea trebuie sa calculeye sute de medii semstrial! Normal ca m-am folosit de functiile din Excel. Insa a aparut o problema! Mai concret dupa ce am calculat mediile prietena mi a cerut ca Excel sa i dea cati copii au obtinut media 9, media 8,...etc.! Foarte simplu m-am folosit de fucntia COUNTIF! Da dar aceasta functie are o limitare si anume: aceasta functie ia celulele la rand, consecutiv una dupa alta! Ori pe mine chestia asta ma deranjeaza! De ce? Deoarece fiecare elev parcurge doua semstre! Am incercat sa atasez excel pe forum dar nu stiu din ce motiv nu ma lasa! Daca ati fi vazut modelul de tabel ati fi inteles ce vreau sa spun! Am sa incerc sa descriu in cunvinte formatul tabelului. Deci are 5 coloane: Coloana nr.1-Nr.crt, Colaona nr.2-Nume, Colaona nr.3 - Matematica, Coloana nr.4- Limba Engleza, Coloana nr.5 - Medie generala. Randurile reprenzinta situatia scolara la mate si engleza a unui elev. Ar mai fi o precizare de facut:in dreptul fiecarui elev exista doua radnuri Semestrul I respectiv Semestrul II. Aici e problema cand folosesc COUNTIF din excel pt a afla cati elevi au obtinut meida 9, cati 8..? COUNTIF ia toate celulele la rand si nu face diferenta intre semstrul 1 si 2? Practic mi ar trebui o functie care sa ia celulele pe sarite una da una nu. Recunosc ca descrierea situatiei este destul de greoaie! Ma repet nu am stiut cum sa atasez fisierul, mai concret cand cand am incercat upload-ul, mi a aparut un mesaj prin care mi se spune ca nu am voie sa atasez fisiere excel. Daca cumva este cineva disponibil sa ma ajute am sa i trimit modelul de tabel pe mail! Va multumesc anticipat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate