Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Beleaua cu monitoru`

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
videanuadrian

videanuadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.06.2004
an un nec 4FGe care face belele! adica la inceput cand ii dau drumu se vede foarte luminos si face niste dungi subtiri de la stanga la dreapta inclinate cam la 20 de grade. dc umblu un pic pe la potentiometrele de la luminozitate si contrast isi revine dar apoi dupa 2-3 ore de functionare se da luminozitatea la maxim si nu mai ai ce sa ii faci! si cateodata o ia razna dupa un timp si face fluctuatii (f luminos - normal )!!! ce credeti ca ar putea fi ?e ceva grav?

#2
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
Din cate stiu eu acele linii sunt cursa inversa de cadre cauzate de blocarea finalilor video, Verifica prin etajul video finalii tensiunile contacte reci , ar putea fi si tubu sper sa ma insel Bafta!

#3
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
De obicei fluctuatiile se datoreaza tensiunii  pentru grila a doua, care se obtine din trafo inalta, printr-un divizor rezistiv  din care se obtine si tensiunea pentru focalizare. In timp datorita tensiunilor mari se modifica valoarea acestui divizor prin strapungera/scurcircuitarea unor trasee si deoarece divizorul face corp comun cu trafo inalta  trebuie sa inlocuiesti transformatorul de inalta. Exista si situatii in care cu putin noroc variatia de tensiune se datoreaza slabirii contactului elastic la potentiometrul pentru grila a doua. Solutia este sa fixezi cursorul printr-un element elastic, pentru a obtine un contact ferm. :)

#4
sommerkamp

sommerkamp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.05.2004
cred ca are lipituri RECI tipic la monitoare mai ales daca functioneaza mult

#5
videanuadrian

videanuadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.06.2004
frate sunt prost ! ce sunt alea lipituri reci? contacte imperfecte? si dc da unde ar trebui sa ma uit! apropo de unde se regleaza luminozitatea !adica ma gandesc ca tre sa aiba pe undeva prin interior vreun semireglabil ! ca pe alea de la RGB le-am gasit! treaba e cam ia sus de astea mai sunt cred ca vreo 10 semireglabile in linie ?totusi cred ca alea se ocupa tot ceva pe la culori ..........help me!

#6
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
In general ai direct pe traful de linii 2 semireglabile. Unu e lumina si unul focusul. Daca s-a busit ala de lumina e trist. Nu prea il poti schimba si tre sa schimbi traf. Incearca sa reglezi de acolo.

#7
videanuadrian

videanuadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.06.2004
10x luke ! se pare ca de acolo este beleaua ! dar ideea e ca acu face niste variatii puternice la inceput! dar dupa ce se incalzeste cred (ideea e ca dupa 30 minute mers) nu mai face asa ! acu intrebarea este : sa fie de natura mecanica defectul semireglabilului sau de natura electrica?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate