Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Facultate in SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
clau_22

clau_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 26.09.2004
daca cineva dintre voi vrea sa fie admis la drept in us sa lase mesaj si il ajut eu :D

#56
OanaC

OanaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.04.2005
spare-me, nu pricep de ce o iei ca pe un atac adresat tie. 'cazul tau' e cam ireal, si asta incercam sa argumentez. N-am zis ca minti tu, poate nu esti bine informat, dar e mai simplu sa sari in capul omului nu? Nu este pe aici mai scump decat Harvard, Princeton si restul de fac parte din ivy league :). Si asta e plafonul superior. Cei care ajung ca undergraduate la una din astea sta in campus (cel putin in primii 2 ani), dar nicicum intr-un apartament off campus unde plateste chirie, lumina & co de 20 de mii de dolari pentru 3 luni . Ca sa nu mai spun ca aici un dolar are valoare, nu ca-n Romania.

Hai sa ne calmam si sa nu facem topicul baiatului troaca de porci, vrei? Nu reusesc sa deschid linkul tau, dar chiar nu cred ca are vreo importanta cat costa gradinita in Romania, ca nu despre asta era vorba. Restul ignor, poate ca din cauza unora ca tine am plecat eu 'de la fusta mamii'. Noroc ca mai intru pe Softpedia, asa-mi trec si mie nostalgiile.

#57
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
conform acestui articol:

http://finance.yahoo...ve-Universities

cele mai scumpe universitati din USA au un tuition fee de circa 40.000$ pe an, nu pe semestru. E adevarat ca la asta se mai adauga si cazarea si alte cheltuieli, dar de aici pina la dublarea costului e cale lunga. La MIT cazarea costa sub 3000$ pe semestru in cazul cel mai defavorabil, de ex uitati-va aici:

http://web.mit.edu/h...rad/bexley.html

(si studentii de acolo se pling ca e scump)

De aceea sint chiar curios la ce universitate se refera spare-me, unde se ajunge la 40.000/semestru deci 80.000/an . Da-ne si noua un link.

#58
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007
Am trimis mail la MIT cum ca nu voi putea plati nici 200$ pe an daca sunt admis acolo si ca sunt interesat de solutii (imprumut bancar). Raspunsul lor:

Quote

MIT's financial aid is based on financial need, if you get admitted we
will meet
your need

Exista sperante. :) Am inceput sa ma implic in tot mai multe programe de voluntariat, pacat ca la scoala am undeva pe la 8.50. :cursing: De IELTS nu-mi fac probleme, doar cu SAT cred ca va fi mai complicat. Pentru computer science conteaza daca aduci o certificare Java? La urma urmei, ideea nu e sa-ti arati interesul pentru domeniu si facultatea respectiva? De ce n-ar cantari cursuri de nu stiu ce?

#59
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Posticx, on Mar 30 2008, 16:24, said:

Am trimis mail la MIT cum ca nu voi putea plati nici 200$ pe an daca sunt admis acolo si ca sunt interesat de solutii (imprumut bancar). Raspunsul lor:

Exista sperante. :) Am inceput sa ma implic in tot mai multe programe de voluntariat, pacat ca la scoala am undeva pe la 8.50. :cursing: De IELTS nu-mi fac probleme, doar cu SAT cred ca va fi mai complicat. Pentru computer science conteaza daca aduci o certificare Java? La urma urmei, ideea nu e sa-ti arati interesul pentru domeniu si facultatea respectiva? De ce n-ar cantari cursuri de nu stiu ce?

Exista sperante dar ca international la MIT, harvard si alte univ. de top 10, in general daca nu ai participari la olimpiade (preferabil internationale) sansele sint slabe. Uita-te pe site-ul de statistici de la MIT, admit foarte putini studenti internationali dintr-o tara, uneori doar 1-2 oameni... pt ca vor sa admita din multe tari. Asa ca, ca student international esti defavorizat din start, fata de un student de acolo. Au in fiecare an un pic peste 1000 de locuri, dar nu mai mult de cca. 10% internationali, din toate tarile.

Pt computer science, nu e relevant pt ca la ei nu iti declari specializarea ("major"-ul) decit la inceputul anului 2 (chiar daca poti sa-ti declari intentiile si in documentele de admitere, nu te obliga cu nimic). Deci ei te admit la institut, nu la o facultate anume, practic e o diferenta foarte mare fata de Romania. Insusi conceptul de facultate in relatia cu institutul e foarte diferit.


nu stiu daca a mai fost pus aici, un link interesant scris de romani care au ajuns la MIT este la adresa:

http://web.mit.edu/r...ission-MIT.html

si mai contine 2-3 linkuri catre alte pagini de acelasi gen. Concluzia e ca e foarte greu de ajuns, ca roman, la MIT (ca undergraduate, adica "ciclul de licenta" din romania; pt master si doctorat, este alta poveste). Dar se poate ajunge la alte univ, in continuare foarte bune.

Univ. Politehnica din Buc, Univ. din buc, etc, toate sint pe locuri intre 1000 si 1100 in clasamentul mondial (univ private cum e URA si mai stiu eu ce erau pe la 4000 sau asa ceva)... asta inseamna ca chiar si o univ. de pe locul 100 din America e mult mai buna. Pe de alta parte, cu cit e pe un loc mai jos, cu atit e mai "saraca" si deci mai putin dispusa sa iti dea "tuition" gratis, in timp ce MIT de exemplu, nu iti cere bani pt tuition daca familia cistiga sub 75000$ /an, deci daca vii din Romania evident te incadrezi :-)

#60
radoo93

radoo93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.03.2009
Sunt in clasa a IX-a. Am o mentiune la olimpiada nationala de fizica si la alte cateva concursuri mai mult sau mai putin importante de fizica sau matematica. Am vazut subiectele SAT la matematica si cred ca la ele nu voi avea mari probleme. Cu engleza stau destul de bine dar nu ies in evidenta. Nu particip la multe activitati extrascolare ci doar la alea ce ma intereseaza. Problema mea cea mai mare e la medii, care sunt intre 9 si 9.5 pentru am cam ignorat materiile care nu ma intereseaza (ex: media 7 la logica). Imi facusem mai demult un plan cum ca daca as reusi in a 12-a sa intru in lotul national, nu as avea probleme in a ajunge la o universitate buna. Dar a 12-a e prea tarziu, e dupa depunerea aplicatiilor, iar eu nu sunt un geniu ca sa pot intra mai repede( acesta era oricum un plan destul de desart). As vrea sa stiu daca se echivaleaza notele din liceu, pentru ca nu sunt deloc ideale si din cate ma stiu nici nu vor fi fiindca nu pot sa tocesc. Deasemenea as vrea sa stiu care este sistemul SAT-urilor (depinde numarul examenelor care trebuie date de la o universitate la alta?; sunt doua sesiuni sau imi aleg nivelele?). Cam care credeti ca sunt sansele mele pentru a ajunge la o universtitate de top. Ce sfaturi mi-ati da cei care deja ati plecat acolo sau care aplicati? Nu tintesc neaparat un MIT, un Stanford sau o Columbia. Mi-ar place mult sa ajung la o universitate gen UCLA, Ann Arbour, Purdue :rolleyes:

Probabil voi putea plati o treime din tuition la o universitate buna, dar cine nu are nevoie de aid? Se depune dupa intrare? Daca nu, imi scade sansele?

#61
radoo93

radoo93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.03.2009
Dupa ce m-am mai uitat pe internet sunt putin mai lamurit. Intrebarea mea ar fi dace se echivaleaza gpa-ul si in functie de ce materii? Pare destul de greu de echivalat tinand cont de diferentele dintre tari. Conteaza mai putin decat SAT-urile (mai ales daca dai Subject SAT?)?

#62
DumitruAdelin

DumitruAdelin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.02.2012
Nu conteaza la noi gpa-ul in functie de materie, asta se face decat la ei, unde isi pot alege cursuri avansate. La noi, curriculumul fiind obligatoriu si fara nuantari, nu e posibil.
Depinde de facultate, la majoritatea conteaza destul de mult mediile din liceu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate