Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Facultate in SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
DarkSeth

DarkSeth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.11.2007
Salutari..Va rog frumos,ati putea sa-mi spuneti si mie de ce am nevoie ca sa ma inscriu la o facultate din America(nu neaparat de renume) in afara de faptul ca trebuie sa dau un examen cum ar fi TOEFL?
Daca cineva a trecut prin asta,sau pur si simplu are informatii pe tema asta i-as fi foarte recunoscator.Va multumesc anticipat si va astept orice sugestie..

#38
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ce clasa esti ?

#39
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 DarkSeth, on Jan 6 2008, 13:39, said:

Salutari..Va rog frumos,ati putea sa-mi spuneti si mie de ce am nevoie ca sa ma inscriu la o facultate din America(nu neaparat de renume) in afara de faptul ca trebuie sa dau un examen cum ar fi TOEFL?
Daca cineva a trecut prin asta,sau pur si simplu are informatii pe tema asta i-as fi foarte recunoscator.Va multumesc anticipat si va astept orice sugestie..

In mare s-a discutat si rasdiscutat pe tema asta(cauta pe topicul asta sau altele pe tema asta); documentele care trebuie sa le pui la dosar sunt trecute pe situl fiecarei universitati.

#40
tillmad

tillmad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.10.2006
Asa e..Pe topic sunt mai multe informatii despre ce te intereseaza...Si binenteles,conteaza si ce facultate vrei sa urmezi..

Edited by tillmad, 09 January 2008 - 18:43.


#41
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007
Salut.

La Brown de exemplu se pare că până în 2011 nu mai există locuri (am pus link imediat mai jos). La fel și la Cornell. Greșesc cu ceva? Eu voi absolvi liceul în 2010, să înțeleg că până în 2013-2014 "am timp de pregătire"?

OanaC, poate ne zici câte ceva despre SAT (unde le-ai dat), despre TOEFL (scorul), activitățile extrașcolare din timpul liceului... cu alte cuvinte, tot ce a contat mai mult pentru admiterea ta.

Brown: link
Cornell: link

Edited by icx, 16 January 2008 - 02:27.


#42
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 icx, on Jan 16 2008, 02:26, said:

Salut.

La Brown de exemplu se pare că până în 2011 nu mai există locuri (am pus link imediat mai jos). La fel și la Cornell. Greșesc cu ceva? Eu voi absolvi liceul în 2010, să înțeleg că până în 2013-2014 "am timp de pregătire"?

Nu e asa. Americanii obisnuiesc inca de la admitere sa numeasca omul/clasa cu anul absolvirii, care e relevanta pt ca, peste ani, asa iti vei aduce aminte (si la noi se zice "promotia '77 de la Stefan Gheorghiu".

Adica "John'11" si "Class of 2011" inseamna ca a absolvit in 2011, deci a intrat in 2007, pt ca de obicei dureaza 4 ani. Evident ca daca intrerupi un an sau nu reusesti sa termini, iti schimbi "sufixul" dar asa e stilul lor...

Deci evident ca nu se ocupa locurile in avans. In fiecare an dai examen pt anul univ urmator (adica in perioada toamna 2007-iarna 2007 - primavara si vara 2008 se desfasoara formalitatile pt admiterea celor care vor incepe in toamna 2008, si deci vor absolvi in 2012; singura diferenta fata de Rom. e ca incepi cu citeva luni mai devreme - circa 7-8 luni (In Rom. incepi examenele de abia in iunie 2008)

#43
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007
Multumesc pentru lamuriri. ;)

Daca a mai trecut cineva prin asa ceva... ar fi bine sa impartaseasca experientele cu IELTS/TOEFL si testele SAT. Orice informatie e utila. :)

Apoi, despre activitatile extrascolare, cam ce ar conta cel mai mult? Daca fac un curs CISCO (programarea in Java sa zicem) ma ajuta la admiterea asta? Liderii Mileniului 3?

Si inca ceva... chiar isi permit multi sa plateasca zeci de mii de dolari ca sa studieze la una din universitatile bune din SUA? Sa zicem ca un elev oarecare, destul de implicat in activitati extrascolare si cu scoruri mari la TOEFL si SAT este admis la o universitate din SUA, nu neaparat Princeton, Yale, Harvard, dar ceva unde tot trebuie sa dai vreo 20.000$ (pe an, nu-i asa?). Ce face elevul oarecare, renunta, sau are o sansa de a micsora (cel putin la jumatate) cheltuielile?

#44
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
taxa e pe semestru nu pe an.
la ei structura scolara nu e pe ani

20.000...slabe sanse, oricum poti aplica pentru diverse burse, programe de finantare...dar integral nu cred ca se pune problema

#45
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
cam pe la 30.000 pe an sunt majoritatea....

#46
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 icx, on Jan 17 2008, 22:33, said:

Apoi, despre activitatile extrascolare, cam ce ar conta cel mai mult? Daca fac un curs CISCO (programarea in Java sa zicem) ma ajuta la admiterea asta? Liderii Mileniului 3?

Si inca ceva... chiar isi permit multi sa plateasca zeci de mii de dolari ca sa studieze la una din universitatile bune din SUA? Sa zicem ca un elev oarecare, destul de implicat in activitati extrascolare si cu scoruri mari la TOEFL si SAT este admis la o

1) prin activitati extrascolare se inteleg mai putin cursuri gen Cisco si mai mult activitti unde te implici tu in mod personal (veoluntariat, competitii diverse, pasiuni "constructive" etc.). Cursul Cisco e tot curs, nu difera ca esenta de cursurile de la scoala: asisti, inveti, dai examene.

2) O parte din banii de scolarizare ii poti primi din burse (dar nu prea multi, aici depinde si de valoarea ta), o parte din "financial aid" daca demonstrezi ca familia e "saraca" (aici, cu cit univ. e mai de prestigiu, cu cit are mai multi bani si isi permite sa ofere mai mult aid), o pare mai semnificativa din joburi in campus (receptioner la camin, asistent la biblioteca, etc etc etc etc, 1001 de pozitii de joburi relativ necalificate care de multe ori te lasa sa si inveti/citesti ceva in timpul ala). Dar o parte din bani tot trebuie sa-i dai. Aemricanii fac credite pt asta. Cind esti abolvent de MIT si te angajezi in joburi cu multe mii de $ pe luna, nu e chiar asa de tragic ca mai ai vreo 100.000$ de platit la banca.... Evident insa daca vrei sa te intorci in Romania nu mai e asa de roz :-)

#47
_anathema_

_anathema_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.07.2007

 spare-me, on Jan 17 2008, 23:03, said:

taxa e pe semestru nu pe an.
la ei structura scolara nu e pe ani

20.000...slabe sanse, oricum poti aplica pentru diverse burse, programe de finantare...dar integral nu cred ca se pune problema
stiu 2 persoane care au primit bursa integrala la Bard. http://www.bard.edu/...uition_payment/ esti sigur ca nu e pe an? intre 36.000 si 47.000 $ mi se pare aberant ptr un semestru...

#48
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007

 _anathema_, on Jan 18 2008, 13:41, said:

stiu 2 persoane care au primit bursa integrala la Bard. http://www.bard.edu/...uition_payment/ esti sigur ca nu e pe an? intre 36.000 si 47.000 $ mi se pare aberant ptr un semestru...

În ce condiții au primit bursa integrală?

Edited by icx, 18 January 2008 - 19:28.


#49
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
universitati si universitati.
la unele e mai ieftin pe semestru. cea pe care o cunosc eu f. bine e 39 pe semestru.nu zic ca n-o fi si 15 20 de mii pe sem. ca sa dea 30-40 de mii pe an.

#50
_anathema_

_anathema_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.07.2007

 icx, on Jan 18 2008, 19:28, said:

În ce condiții au primit bursa integrală?
Ea a participat in 9-12 la nationala la matematica si mergea la majoritatea concursurilor, unde si evident lua premii, iar el participase in 2004 la olimpiada internationala la chimie unde luase argint. Mai erau care primisera bursa partiala si aveau cam de platit vreo 11.000 $ pe an si au facut imprumut.

#51
OanaC

OanaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.04.2005
Tuition-ul e calculat pe an, insa plata o poti face separat pe fiecare semestru. Pe langa tuition, care e plata pentru scoala numai, ei iti calculeaza si cat ar trebui sa dai pentru locuinta (camin, care e diferit de cele din ro) + estimarile pentru carti si costurile personale (minimul necesar). Daca o sa cauti pe orice site al vreunei facultati, ai sa gasesti toate informatiile astea detaliat: ce si cum costa. Iti dau si totalul, care la ora actuala e undeva in jurul la $50,000, cu cateva mii mai mult sau mai putin in functie de fiecare. Asta inseamna aprox. $200,000 pentru cei 4 ani. Si preturile cresc in fiecare an. Universitatile/colegiile care n-au mofturi prea mari pot cere (mult) mai putin.

Cineva mai sus vorbea de financial aid. Studentii internationali nu sunt eligibili pentru financial aid. Ce inteleg americanii prin fin aid e suma primita de la guvern ca sa ajute un potential student ce nu are destule resurse financiare. Studentul ala trebuie sa fie cetatean american (nu stiu cum e situatia cu rezidenta permanenta, poate or fi eligibili si cei care o au). Stiam ca Harvardul anunta niste 'policies' mai diferite acum vreun an sau doi, dar la restul universitatilor studentii internationali sunt eligibili numai pentru burse. In general sunt de merit, sunt toate detaliile pe site-urile lor. Asta inseamna ca cei ce vor burse trimit o hartie in plus odata cu dosarul de aplicatie. Unii studenti primesc bursa totala, altii 50/70/30%, in functie de ce nevoi financiare au si de cat de mult ii vor cei de la facultate. Unii pot fi acceptati, dar nu li se da nici un ban. Uneori e ca la un joc de noroc, mai putin atunci cand ai in spate realizari exceptionale.

@spare-me, 39 de mii pe semestru e o suma fabuloasa pentru undergrad. Asta vine aproape 80 mii pe an. Harvard cere $48,550 - $50,950/an (2007-08), vezi http://www.fao.fas.h...rd.edu/cost.htm. Princeton: estimativ $47,375 (http://www.princeton...ancialaid/cost/).

Edited by OanaC, 21 January 2008 - 03:03.


#52
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu am specificat mai sus ca intr-adevar sunt si taxe mai mici si ca eu vorbesc pe cazul meu, cu toate cheltuielile aferente incluse

Quote

nu zic ca n-o fi si 15 20 de mii pe sem. ca sa dea 30-40 de mii pe an.


#53
OanaC

OanaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.04.2005

 spare-me, on Jan 21 2008, 03:19, said:

eu am specificat mai sus ca intr-adevar sunt si taxe mai mici si ca eu vorbesc pe cazul meu, cu toate cheltuielile aferente incluse

Fara suparare, dar plateste vreo rata la Lexus? Sta in Manhattan? Tinand cont ca un semestru are 3-4 luni, cheltuielile aferente de care pomenesti sunt, asa cum spuneam, fabuloase.

La urma urmei nu are asa importanta mare in context, faceam doar o observatie. Am sa te 'spare' :bigwhitegrin: :peacefingers:  .

Edited by OanaC, 22 January 2008 - 04:21.


#54
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
CHIAR NU VEDE NIMENI PRECIZAREA "CAZUL MEU" ?!??
chiar trebuie sa stati toti batosi ca sunt si taxe mai ieftine de 30-40 de mii pe semestru ?
da ma sunt ! si-am spus asta. eu am exemplificat un plafon superior n-am luat gatul nimanui...

mai stie cineva cat e taxa pe an la lumina in bucuresti ? de curiozitate asa...
ia uitati aici taxa anuala pentru gradinite scoala primara si gimnaziu :

http://www.isb.ro/in...n...&Itemid=164

asa ca nu mai tot dati ochii peste cap si falfaiti genele cand auzit de taxa + cheltuieli
cheltuielile apar ca ciupercile dupa ploaie...Nu e nevoie de rata la lexus sa apart. in manhattan...
mentalitate de copii traiti la fusta mamii...

stati sa plecati de acasa si vedeti voi cheltuieli :death:

Edited by spare-me, 22 January 2008 - 09:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate