Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Facultate in SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
si si. ma rog, rezultatele de aici nu conteaza asa mult, cat conteaza rezultatele de la teste. plus de asta ai nevoie si de niste recomandari bune de la profesori...

#20
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postsergiodirnu, on Oct 13 2007, 17:11, said:

Cu alte cuvinte, tind sa raman cu ideea de a face 2 ani de facultate aici, pe parcursul carora sa dau examenele necesare, iar apoi sa incerc un transfer. Intentionez sa merg la Universitatea Bucuresti, facultatea de Litere, specializarea "relatii internationale si studii europene".

1) E mai greu sa intri prin transfer decit prin admitere directa, mai ales la universitatile de top. Asta pt ca ei isi planifica in fiecare an un numar de sute... 1000... 1000+ locuri pt admiterea in anul 1, in timp ce pt transfer in anii mai mari sint disponibile mult mai putine locuri, tipic locurile celor care s-au retras intre timp sau au fost dati afara sau s-au transferat in alte universitati. Daca intri pe site la MIT si cauti cu atentie poti gasi acolo niste statistici despre nr. de studenti admisi, pe tari, pe sexe, pe tot felul de criterii.

2) facultatile din Romania incearca sa se asemene cit de cit cu cele din Europa, vezi tratatul de la Bologna. Cu SUA nu prea avem nici in clin nici in mineca. Materiile pe care le vei face aici in 2 ani nu prea se vor echivala usor cu ce se face acolo.

3) faptul ca alegi facultatea in functie de apropierea de casa e un criteriu romanesc, unde circa 1/2 din studentii de la orice facultate sint din orasul respectiv. In SUA cei mai multi stau in campus, pt ca chiar daca stai "in zona" si mergi cu masina, distantele mult mai mari nu fac posibil mersul la/de la facultate in timp util. Si daca vrei facultate buna, nu se pune problema sa vii doar cind ai chef... trebuie sa fii acolo cea mai mare parte din timp, si nu-ti convine sa-ti petreci mult timp pe drum. In plus, datorita sistemului prin care de obicei iti alegi cele mai multe cursuri, (nu ti le pune nimeni in orar in mod fix, nu exista conceptul de "grupa" si "serie" ca aici, similare cu "clasa" de la liceu, carora li se face din oficiu un orar, gindit sa fie cu cit mai putine "gauri"), orarul tau va fi plin de gauri in functie de cind se tin cursurile si aplicatiile pe care ti le-ai ales... nu e unusual sa ai ore de la 9 la 10, apoi de la 12 la 14, si eventual vreo activitate la 17 la 19 sau asa ceva... avantajele de a sta in campus in aceste conditii sint indiscutabile !!!

#21
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006

View PostXON-XOFF, on Oct 14 2007, 12:30, said:

1) E mai greu sa intri prin transfer decit prin admitere directa, mai ales la universitatile de top. Asta pt ca ei isi planifica in fiecare an un numar de sute... 1000... 1000+ locuri pt admiterea in anul 1, in timp ce pt transfer in anii mai mari sint disponibile mult mai putine locuri, tipic locurile celor care s-au retras intre timp sau au fost dati afara sau s-au transferat in alte universitati. Daca intri pe site la MIT si cauti cu atentie poti gasi acolo niste statistici despre nr. de studenti admisi, pe tari, pe sexe, pe tot felul de criterii.

2) facultatile din Romania incearca sa se asemene cit de cit cu cele din Europa, vezi tratatul de la Bologna. Cu SUA nu prea avem nici in clin nici in mineca. Materiile pe care le vei face aici in 2 ani nu prea se vor echivala usor cu ce se face acolo.

3) faptul ca alegi facultatea in functie de apropierea de casa e un criteriu romanesc, unde circa 1/2 din studentii de la orice facultate sint din orasul respectiv. In SUA cei mai multi stau in campus, pt ca chiar daca stai "in zona" si mergi cu masina, distantele mult mai mari nu fac posibil mersul la/de la facultate in timp util. Si daca vrei facultate buna, nu se pune problema sa vii doar cind ai chef... trebuie sa fii acolo cea mai mare parte din timp, si nu-ti convine sa-ti petreci mult timp pe drum. In plus, datorita sistemului prin care de obicei iti alegi cele mai multe cursuri, (nu ti le pune nimeni in orar in mod fix, nu exista conceptul de "grupa" si "serie" ca aici, similare cu "clasa" de la liceu, carora li se face din oficiu un orar, gindit sa fie cu cit mai putine "gauri"), orarul tau va fi plin de gauri in functie de cind se tin cursurile si aplicatiile pe care ti le-ai ales... nu e unusual sa ai ore de la 9 la 10, apoi de la 12 la 14, si eventual vreo activitate la 17 la 19 sau asa ceva... avantajele de a sta in campus in aceste conditii sint indiscutabile !!!
multi stau in campus, dar majoritatea intr-o univeristate sunt din statul respectiv...din diverse motive (la facultatile de stat, preturi mai mici)

#22
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View PostAlex_Dum, on Oct 14 2007, 14:01, said:

multi stau in campus, dar majoritatea intr-o univeristate sunt din statul respectiv...din diverse motive (la facultatile de stat, preturi mai mici)


da... in statul respectiv, inseamna de obicei distanta mai mare decit orice distanta din Romania :-)

#23
novace

novace

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 08.07.2007
Salut,

As dorii si eu sa pun cateva intrebari.Ce sanse am sa fiu acceptat la o facultate de renume din SUA gen harvard , yale , mit , etc.Precizez ca am 15 ani si sunt elev la un colegiu din Romania.Media nu o am 10,00 si nici 9,80 insa as dorii sa urmez apoi o facultate din SUA si m-am gandit sa imi fac un plan inca de acum de la 15 ani cand lucrurile sunt mai usor de urmat.Pasiunile mele sunt computerele/laptopurile si petrecerile.De curand mi-am luat si un job de programator part time pe care il efectuez seara dupa ce sosesc de la scoala.Intrebarile mele ar fi :
1.Am gresit cand am decis sa o las putin mai moale [adica media anuala 9-9,50] cu scoala si sa ma aventurez intr`un job de programator ?
2.Are rost sa renunt la toate celelalte preocupari si sarcini doar pentru a avea media la scoala 10,00 si a participa la olimpiade ?
3.Trebuie sa ai media 10,00 ca sa poti ajunge la una din universitatile de mai sus ?
Cum ar trebuii sa procedez , sa renunt la job si sa pun accent pe scoala pentru o medie de 10 generala sau sa pun accent pe programare iar apoi dupa ce voi termina liceul voi avea deja 3 ani experienta in spate.Am decis sa postez si sa cer sfaturi pe acest forum deoarece este o comunitate mare si cu multi oameni trecuti prin experiente asemanatoare cu ale mele.

#24
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postnovace, on Dec 2 2007, 14:03, said:

1.Am gresit cand am decis sa o las putin mai moale [adica media anuala 9-9,50] cu scoala si sa ma aventurez intr`un job de programator ?

in primul rind nu mai scrie ar trebuii, as dorii... este complet gresit (tb. un singur "i").

in al doilea rind, pt candidatii internationali, diferenta nu se face intre notele 9 si 10 (oricum e o medie mare). Diferenta este in participarile la olimpiade (preferabil internationale), la care insa se ajunge foarte greu... practic tb. sa fii printre cei mai buni din tara si asta inseamna in primul rind talent nativ.

Totusi, poti ajunge la astfel de facultati si fara olimpiade internationale. Uita-te pe siteurile lor, citeste extensiv cum sta treaba, vezi ce alte lucruri mai vor, statisticile celor admisi etc, nu in ultimul rind costul si oportunittile de burse...

#25
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
Ori cu olimpiadele ori cu multe extrascolare sa demonstrezi ca esti interesat...
Tinand cont ca ai 15 ani, ai timp pana in clasa a 11-a sa faci extrascolare si sa te implici in cat mai multe...
Ce trebuie sa stii e ca-n America nu e doar Harvard, Yale, Princeton, MIT si Stanford... sunt multe facultati bune, si daca reusesti sa intri la una din top e bine...

#26
novace

novace

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 08.07.2007

View PostAlex_Dum, on Dec 2 2007, 22:27, said:

Ori cu olimpiadele ori cu multe extrascolare sa demonstrezi ca esti interesat...
Tinand cont ca ai 15 ani, ai timp pana in clasa a 11-a sa faci extrascolare si sa te implici in cat mai multe...
Ce trebuie sa stii e ca-n America nu e doar Harvard, Yale, Princeton, MIT si Stanford... sunt multe facultati bune, si daca reusesti sa intri la una din top e bine...

Merci de raspunsuri , Alex_Dum crezi ca o participare la Faza Nationala de Informatica ar putea conta in cv`ul pt. o facultate din SUA ?

#27
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
Totul conteaza...

#28
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postnovace, on Dec 2 2007, 14:03, said:

Salut,

As dorii si eu sa pun cateva intrebari.Ce sanse am sa fiu acceptat la o facultate de renume din SUA gen harvard , yale , mit , etc.Precizez ca am 15 ani si sunt elev la un colegiu din Romania.Media nu o am 10,00 si nici 9,80 insa as dorii sa urmez apoi o facultate din SUA si m-am gandit sa imi fac un plan inca de acum de la 15 ani cand lucrurile sunt mai usor de urmat.Pasiunile mele sunt computerele/laptopurile si petrecerile.De curand mi-am luat si un job de programator part time pe care il efectuez seara dupa ce sosesc de la scoala.Intrebarile mele ar fi :
1.Am gresit cand am decis sa o las putin mai moale [adica media anuala 9-9,50] cu scoala si sa ma aventurez intr`un job de programator ?
2.Are rost sa renunt la toate celelalte preocupari si sarcini doar pentru a avea media la scoala 10,00 si a participa la olimpiade ?
3.Trebuie sa ai media 10,00 ca sa poti ajunge la una din universitatile de mai sus ?
Cum ar trebuii sa procedez , sa renunt la job si sa pun accent pe scoala pentru o medie de 10 generala sau sa pun accent pe programare iar apoi dupa ce voi termina liceul voi avea deja 3 ani experienta in spate.Am decis sa postez si sa cer sfaturi pe acest forum deoarece este o comunitate mare si cu multi oameni trecuti prin experiente asemanatoare cu ale mele.

1. Nu stiu daca ai gresit, cert e ca pe primul loc la dosar sunt scorurile de la teste, apoi recomandari, medii, activitati extrascolare, eseu de motivare. Daca tu reusesti sa iei scoruri mari la teste lucrand in continuare, e foarte bine. Pe langa niste scoruri mari, activitatea asta extrascolara da foarte bine, numa sa poti sa le impaci pe toate.

2.Pe primul loc sunt totusi scorurile, pt ca ei in asta au incredere, media, olimpiadelee si restul sunt doar o confirmare ca intr-adevar meriti sa te admita. Media totusi trebuie sa fie peste 9.

3.nu trebuie sa ai media 10, c um spuneam mai sus, in SUA pe primul loc is scorurile la teste, pt ca in asta au incredere in cazul aplicantilor starini.  un premiu la nationala pe langa noiste scoruri mari ajuta, un premiu la nationala pe langa nioste scoruri mediocre, nu prea.

#29
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
1. curricular activities
2. extra - bla bla bla
3. recomandari
4. motivatie personala si eseuri argumentative pe diverse sume
5. testele de limba, pishologice si de aptitudini

#30
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Raman la parerea ca  scorurile la teste sunt pe primul loc. Spare-me, ordinea data de tine mi se pare ciudata, o consideri ordinea importantei la dosar? Ca daca da,  cu siguranta n-ai dreptate, pt ca pe locul 1 se afla 100% scorurile la teste. Mai mult conteaza un scor bun la un SAT II subject test, decat o activitate extrascolara pt ca in teste au incredere in cazul studentilor straini. Mai au incredere in olimpiadele internationale, dar extrem de putin pot sa puna la dosar asa ceva, de aceea e bine sa te concentrezi pe scorurile la teste.

Pe aria asta exista moderatori? :rolleyes:  Inclin sa cred din ce in ce mai mult ca nu. Pe ariile astea 3 despre scoala e o debandada generala. La aria de liceu 100 de topicuri de matematica, aici cel putin inca un topic despre admitere in SUA( vezi asta) si asa mai departe.

#31
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

View Postnovace, on Dec 2 2007, 14:03, said:

Salut,

As dorii si eu sa pun cateva intrebari.Ce sanse am sa fiu acceptat la o facultate de renume din SUA gen harvard , yale , mit , etc.
parai! cat mai multi parai!!!

#32
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,121
  • Înscris: 02.07.2006

View PostIvanna, on Dec 4 2007, 14:55, said:

Pe aria asta exista moderatori? :rolleyes:  Inclin sa cred din ce in ce mai mult ca nu. Pe ariile astea 3 despre scoala e o debandada generala. La aria de liceu 100 de topicuri de matematica, aici cel putin inca un topic despre admitere in SUA( vezi asta) si asa mai departe.
ba sunt moderatori draga, dar moderatorii mai au si o viata sociala ;) , ceea ce nu pot zice de altii

#33
dandrei4

dandrei4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.12.2007
ok toata lumea vb de faculate in sua, dar care sunt cartile dupa care ar trebui sa ne pregatim si de unde e pot procra? multumesc.

#34
OanaC

OanaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.04.2005

View PostAlex_Dum, on Oct 13 2007, 07:05, said:

rezultate ok, eseu deosebit, si prestatie impecabila la interviu

Alex_Dum, te contrazic si eu, si vorbesc din pozitia cuiva care a trecut prin asta. Am avut 10 pe linie intr-a 12a in liceu, 9.80 si ceva media pe toti anii. Cu scrisul eseurilor nu cred ca dau chiar cu batu-n balta tinand cont ca am trecut prin olimpiade (dar nu internationale). Interviurile cam ies din socoteala pt elevii romani pt ca in Romania nu sunt tare multi alumni de pe la universitatile de elita din SUA, care sa se ofere sa dea interviurile alea, si nici alti reprezentati de-ai facultatilor nu viziteaza tare des. Am avut totusi un interviu prin internet cu un alumni de la Brown. Singurul de fapt. In general interviurile sunt menite sa dea o impresie generala asupra candidatului, nu sa scoata fulgii din el cu intrebari academice. N-am intrat acolo, si nu stiu in ce masura a contat interviul sau nu. Rata de admisie la Brown e undeva pe la 10%, deci nu ma asteptam neaparat sa fiu eu printre aia privilegiati. E drept ca am sperat. Alumni-ul cu care am vorbit mi-a spus ca nici unul din cei cu care a avut interviuri n-a intrat, asta in cativa ani. Adevarul e ca e o competitie feroce, pentru cei interesati cam toate facultatile au o pagina cu facts unde dau detalii despre cei care au fost admisi in trecut. O sa gasiti cifre, nu nume sau profiluri individualizate, dar numerele alea spun multe.

Cred ca ceea ce a spus Ivanna contine cel mai mult adevar in ceea ce priveste undergraduate studies in SUA. Am avut scoruri la SAT in jur de 700 si la SAT II au tins spre 800 (maxim). Pentru cineva care tinteste spre Ivy League, scorurile foarte mari conteaza extrem de mult. Acum regret putin ca n-am dat SAT-ul si a 2a oara (in SUA se face asta des) ca sa am rezultate mai bune. Am fost pusa pe lista de asteptare la 2 facultati din Ivy League, dar n-am intrat. Nici n-am facut nimic sa-i conving sa ma admita ulterior, nu stiam ca asta trebuia. Sunt acum la o universitate din cele din topul de care vorbea cineva mai inainte, si am fost putin dezamagita la inceput ca nu intrasem la cele de numele carora toata lumea stia. Acum nu mai sunt, si realizez ca universitate buna aici nu inseamna numai Harvard, Yale sau UPenn. E important sa alegi sa aplici la o facultate care are un program bun in ceea ce vrei tu sa faci. Nu numai reputatia facultatii per total conteaza, asa cum cred unii. Nu stiam multe inainte sa aplic, si cred ca daca as fi fost mai bine informata la momentul respectiv ar fi fost mult mai usor pentru mine.

Sunt o multime de resurse pe Internet, trebuie doar sa te interesezi. Google e primul pas :). Am mai scris un post pe aici mai demult cu site-uri unde gasesti o multime de informatii. Pt cel ce a intrebat inaintea mea de carti ar fi folositor. Oricum, cine se apuca de asta trebuie s-o faca de printr-a 10a si sa fie bine inarmat cu ambitie, pe langa calitatile care teoretic ar trebui sa-l faca un candidat puternic. Sa fii bun (si atat) nu e o reteta. Nici nu exista una. Trebuie sa le placi lor si pace, sa li se para ca esti potrivit pt facultatea respectiva si ca poti face fata cerintelor ca sa ai succes in anii ce urmeaza. Ce mi se pare mie nedrept e ca uneori mai intra si pramatii, dar na, trebuie sa realizeze si ei un peisaj variat :). De multe ori banii (si parintii care-i poseda) rezolva treaba. Aia care nu-i au trebuie fie sa aiba talente deosebite, fie sa traga tare de tot si asta cu pretul vietii lor sociale, a timpului liber sau orice altceva. Daca nu, sa tinteasca putin mai jos si sa se tina de treaba. Am observat ca asta e mare lucru aici, si de fapt o multime de americani nici nu viseaza sa ajunga la colegiu.

#35
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
OanaC vorbisem cu tine pe messenger cand ti-ai dat testele si chiar nu stiam ce-ai mai facut.... Eu pana la urma am renuntat (de fapt renuntasem de atunci) caci intr-un fel am mai multe sanse facand facultatea in Romania tinand cont de specializarea care mi-o doresc si viitoarele posibile meserii...
Nu stiu unde n-am avut dreptate din ce-am spus?

#36
OanaC

OanaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.04.2005
Da, am ajuns pana la urma aici. Tu stii mai bine daca ti-e mai usor sa faci ce vrei in Romania sau in alta parte. Fiecare cu ale lui si n-a zis nimeni ca America e calea spre paradis (financiar sau de care vrei) :).
N-am spus neaparat ca nu ai avut dreptate, ci mai degraba ca nu-i o reteta universal valabila si ca poti foarte bine sa ai toate cate le-ai zis si sa nu obtii rezultatele pe care le visezi. Acuma depinde si cat de sus tintesti.

Edited by OanaC, 03 January 2008 - 22:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate