Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Facultate in SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
sergiu_d

sergiu_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 07.09.2006
Actualmente sunt elev in clasa a 12-a si imi analizez variantele pentru continuarea studiilor la o facultate. Am posibilitatea de a merge in Statele Unite sa studiez acolo insa am ceva nelamuriri legate de modalitatea in care as putea fi admis acolo. Universitatile "tinta" sunt Stanford si Berkeley, urmand sa ma decid asupra uneia dupa ce voi afla mai multe despre "pretentiile" lor in ale "intelectului"  :D ; costurile financiare nu sunt o problema, as vrea sa aflu informatii legate de admitere. Mentionez ca sunt la profil uman, filologie - limbi straine.

Daca printre cititorii acestui thread se numara si persoane ce si-au continuat studiile in Statele Unite, ii rog sa impartaseasca aici parcursul lor.  :rolleyes:

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
tot ce pot sa spun e ca te-ai trezit cam tarziu. cel putin pentru universitatile vizate de tine trebuia sa incepi sa te pregatesti prin clasa a zecea. bine ca nu te-ai trezit in ianuarie totusi, mult succes oricum

#3
sergiu_d

sergiu_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 07.09.2006
Niciodata nu vei fi pregatit in totalitate pentru ceva anume. Si totusi, ce intelegi prin "pregatire"?

#4
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
Tu acum in Decembrie trebuia sa incepi sa-ti depui dosarul. Acum nu mai ai timp sa-ti dai nici examenele (TOEFL/SAT). Sa zicem ca nu ai nevoie sa te pregatesti pentru examene, dar nu mai ai cand sa le dai, pentru ca sunt doar in anumite date.
Daca ti neaparat, poti incerca la anu.Sau dupa ce termini aici o facultate.

#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
plus ca pentru universitati de genul de mai sus conteaza f. mult si alte activitati extrascolare finalizate cu diplome, recomandari + eseuri de mai multe tipuri + examenele de limba cum a spus si alex dum.
nu vorbesc din filme (desi daca te-ai uitat ai vazut ca la inceputul ultimului an, liceeni deja primesc acasa scrisorile daca au fost admisi sau nu) dar stiu concret, pentru ca am avut 2 colegi de liceu care-au plecat acolo. unul la mit si altul pa pennsylvania univeristy, si ambii in clasa a 11-a au trimis dosarul pentru admitere. ei pe vremea asta stiau ca intrasera.

omule, n-are nimeni nimic cu tine. apuca-te, intra pe site-uri, da telefoane vezi ce si cum si da-i bataie. macar de n-am avea noi dreptate. succes

#6
sergiu_d

sergiu_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 07.09.2006
Multumesc pentru informatii.  :)

Am sa ma interesez direct de la sursa, poate se poate rezolva ceva. La vara voi parasi tara pentru a merge in Statele Unite si aceste doua universitati sunt in zona in care voi locui. Mai sunt si altele, dar ceva mai slab cotate. Vreau neaparat sa imi continui studiile si tocmai de aceea vreau sa aflu de acum daca se poate acolo.

#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
dar stii, nu e nicio tragedie daca dai in anul urmator.
ai auzit de gap-year ?
cred ca numai in romania si alte tari din zona e mentalitatea asta sa faci scoala pe banda rulanta...

#8
robocop

robocop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.06.2006
Nu se poate sa nu faci facultate imediat dupa liceu,e ca si cum ai renunta la un an din viata ta.Cred ca e mentalitate perfectionista so gap-years are out of the question.

#9
sergiu_d

sergiu_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 07.09.2006
Exista si varianta asta, de a sta un an, insa prefer sa nu o iau in considerare. Asa cum spune si robocop, ar fi un an pierdut.

#10
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postsergiodirnu, on Oct 12 2007, 18:16, said:

Exista si varianta asta, de a sta un an, insa prefer sa nu o iau in considerare. Asa cum spune si robocop, ar fi un an pierdut.
asa gandesti tu din perspectiva ta de copil. n-ar fi un an pierdut decat daca ai sta pe fund si te-ai holba la televizor.
daca inveti sa te pregatesti de admitere, daca lucrezi undeva in timpul asta, n-ar mai fi un an pierdut.
dar asa e tineretea, plina de graba inutila

#11
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
de ce sa nu se poata sa faci un an pauza?muncesti si-ti dai seama ce-ti place cu adevarat.
oricum facultati bune nu sunt doar stanford si berkeley...mai cauta si altele...
www.collegeboard.com pentru mai multe informatii

#12
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postspare-me, on Oct 12 2007, 19:42, said:

asa gandesti tu din perspectiva ta de copil. n-ar fi un an pierdut decat daca ai sta pe fund si te-ai holba la televizor.
daca inveti sa te pregatesti de admitere, daca lucrezi undeva in timpul asta, n-ar mai fi un an pierdut.
dar asa e tineretea, plina de graba inutila

De acord, bine spus :)

sergiodirnu, dupa cum ne prezinti noua situatia ta actuala(nu stii inca mai nimic de procesul de admitere de la ei, nu ti-s programate testele, nu ai invatat pt teste) nu ai cum sa incepi de anul viitor nici sa stai in cap. Referitor la alea 2 universitati, si altele clasate la fel de bine( Yale, MIT, Cornell, Princeton, Carnegie Mellon) studentii admisi aici se cam impart in urmatoarele categorii:

1. scoruri mari SAT, TOEFL + olimpici internationali
2. scoruri mari SAT, TOEFL + scoruri mari SAT II( cel putin la 2 materii)+ note impecabile
3.scoruri mari SAT, TOEFL + macar 1 SAT II cu scor mare + ceva activitati extrascolare care impresioneaza( olimpiade nationale, sau altceva asemanator)+ note impecabile

Studentii americani admisi, cam fac parte din categoria 3, pt ca la ei e o moda cu activitatile extrascolare. Est europenii si asiaticii din categ 1 si 2 :)

La undergraduate ii mai greu de intrat la ei,  din cauza mediilor si a SAT II-urilor( care se cam cer la astea de top). La graduate, chiar daca se cere altceva decat GRE general, se cere doar la o singura materie, aia la care vrei sa-ti faci doctoratu.

P.S cand spun sciruri mari, de fapt ma refer la scoruri foarte mari! :)

#13
sergiu_d

sergiu_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 07.09.2006
Da, se pare ca nu am cum sa merg anul viitor acolo. As putea oare sa urmez 2 ani la facultate in Romania, timp in care sa dau TOEFL si SAT, iar apoi sa ma transfer in Statele Unite?

#14
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
Te poti si transfera. Oricum parerea mea e ca ti-ai ales facultatile doar pentru ca-ti sunau tie bine la ureche. Vezi ca sunt facultati mai bune ca alea pe un anumit profil si sa nu-ti sune deloc cunoscute tie.

Ivana, nu e chiar asa de greu sa ajungi la o facultate-n sua, chiar si la una de top.Nu e musai sa fi dat pe la vreo olimpiada sau asa mai departe, tre doar sa fi "sclipitor"

#15
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View PostAlex_Dum, on Oct 13 2007, 14:44, said:

Ivana, nu e chiar asa de greu sa ajungi la o facultate-n sua, chiar si la una de top.Nu e musai sa fi dat pe la vreo olimpiada sau asa mai departe, tre doar sa fi "sclipitor"
Asta nu e cumva categoria 2 la mine? :rolleyes:  Sau ce intelegi tu prin a fi sclipitor?

#16
sergiu_d

sergiu_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 07.09.2006
Alex_Dum, am ales ce este mai bun in zona in care voi locui acolo. Asta nu inseamna ca exclud alte variante. :)

#17
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006

View PostIvanna, on Oct 13 2007, 14:56, said:

Asta nu e cumva categoria 2 la mine? :rolleyes:  Sau ce intelegi tu prin a fi sclipitor?
rezultate ok, eseu deosebit, si prestatie impecabila la interviu

#18
sergiu_d

sergiu_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 07.09.2006
Rezultate OK in anii de liceu de aici? Cred ca m-as incadra undeva pe la mijloc, medie generala in jur de 9,65. Engleza nu este o problema; citesc, scriu si vorbesc fluent.

Cu alte cuvinte, tind sa raman cu ideea de a face 2 ani de facultate aici, pe parcursul carora sa dau examenele necesare, iar apoi sa incerc un transfer. Intentionez sa merg la Universitatea Bucuresti, facultatea de Litere, specializarea "relatii internationale si studii europene".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate