Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Slow-motion video

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#1
stefan07

stefan07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 21.04.2007
Salut ! As dori si eu sa stiu cum pot edita un film sa para in gen slow motion (ceva ca in Matrix :naughty: ).Un program de editat AVI sau ceva?? Se poate sau sunt doar vise?

#2
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
acolo nu e implicat doar soft, ci si tehnica scumpa rau....

eu as zice ca asa ceva home-made tinde spre un vis frumos.

#3
the_real_pickone

the_real_pickone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.11.2007
Se face si din soft... prea prea...


see this http://www.sendspace.com/file/3w9rug

#4
vajumic

vajumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 09.07.2007

 the_real_pickone, on Dec 1 2007, 22:14, said:

Se face si din soft... prea prea...


see this http://www.sendspace.com/file/3w9rug

ce ai tu acolo, nu e gen matrix. omul de asta intreaba. ca slowmotion poti face in orice soft, nu? dar nu ca in matrix.. whatever..

#5
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
slowmotion-ul ca slowmotion-ul ,insa farmecul acolo e dat de time remapping (metoda prin care se controleaza accelerarea si decelerarea miscarii).Mai nou Premiere cs3 stie si time remapping.N-am folosit pp cs3 insa AE stie de multe versiuni incoace  smecheria asta si curba miscarii poate fi foarte bine controlata cu tangente.
Ideea e ca ar fi buna  si  o camera capabila sa traga la multe fps-uri ca sa-ti iasa la calitatea aia.

#6
vajumic

vajumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 09.07.2007

 andjar, on Dec 1 2007, 23:11, said:

slowmotion-ul ca slowmotion-ul ,insa farmecul acolo e dat de time remapping (metoda prin care se controleaza accelerarea si decelerarea miscarii).Mai nou Premiere cs3 stie si time remapping.N-am folosit pp cs3 insa AE stie de multe versiuni incoace  smecheria asta si curba miscarii poate fi foarte bine controlata cu tangente.
Ideea e ca ar fi buna  si  o camera capabila sa traga la multe fps-uri ca sa-ti iasa la calitatea aia.

da, ae-ul e genial la time remapping. mi-am aruncat un ochi si in premiere cs3 la time remapping si mi s-a parut cam ciudat.. si nici nu stiu daca este atat de ok ca in ae. nu m-am uitat prea mult pentru ca am intampinat o problema care a ramas nerezolvata si cred ca voi mai incerca o reinstalare de premiere cs3 la urmatorul install de win. pana atunci cu 2-ul...

iata o camera pentru slowmotion. si o compilatie de slowmotion.

Edited by vajumic, 01 December 2007 - 23:49.


#7
stefan07

stefan07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 21.04.2007

 the_real_pickone, on Dec 1 2007, 22:14, said:

Se face si din soft... prea prea...


see this http://www.sendspace.com/file/3w9rug

Interesant.Oricum nu caut un program professional.Imi dau si eu seama ca un film Matrix nu face oricine acasa.Am dat doar un exemplu de Slow mo.

Edited by stefan07, 02 December 2007 - 08:33.


#8
the_real_pickone

the_real_pickone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.11.2007
Stiam ca te referi doar la efectul de SLOWMOTION, si nu la acel efect de matrix, precum credeau ''alte'' persoane. iar acel efect matrix superb ce te face sa-l privesti la ''nesfarsit''... se poate face si acasa cu 4 WebCam-uri, hehe. e de ras, dar este adevarat, numai ca in acest caz, daca folosesti niste pocnitori d-astea... n-ai sa faci si acel SLOWMOTION, doar faza cu invartirea camerei in jurul subiectului! Cu un soft dragut gen Motion Builder, mai bagi si un Match Mover... un mic Maya sau 3d max... si iti mai faci de cap si prin scena respectiva putin, obiecte, etc,etc... eventual daca ti se pune cu adevarat si pe anumite miscari superbe si cat mai reale in privinta personajului, Endorphin stie totul... In Matrix2 se gasesc multe efecte realizate cu ceva softuri de acest gen...

Astia in Matrix 1 din cate imi aduc aminte au facut efectul cu aproximativ 80 de camere in jurul personajului, ca o mica sfera, iar Chroma era bagata la greu... De ce 80 si de ce in forma de sfera??? simplu. cu doar 4 camere cand se facea invartirea camerei in jurul personajului, personajul devenea mai alungit sau mai umflat... pt ca respectiva trecere de la o camera la alta era realizata din soft, precum slowmotion-ul din AE. un motiv asemanator... Una e sa faci un slowmotion cu o camera de peste 100fps-uri ca sa nu spun de alea de 50.000fps-uri, acei monstrii sacrii ai slowmotion-ului... si alta e sa faci cu o camera de doar 25fps-uri... cu toate ca la canonul HV20, sunt ceva variante ce te pot ajuta sa iti faci mai multe fps-uri, asta stiu si eu din cate am mai citit, inafara de faza cu 50i/60i asta era evidenta... Asa si cu efectul ala din matrix (parca bullet time se numea? ca nu mai stiu) una e s-o faci cu 4 camere, alta cu 80. simplifica treaba softului, trecerea este mult mai naturala, fara ''bogus''



Scuzati greselile, scriu de pe un Qtek 9100, mai sunt si in tren... Bucharest here i come. hehe

#9
SierraLeone

SierraLeone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.11.2007
Efectul din matrix nu se poate realiza ! (asa de usor)
El se numeste BULLET TIME.
ca sa faci asa ceva ai nevoie de cat mai multe camere posibile ... e o intreaga schema.
Legat de slowmotion , pei poti sa faci in ziua de azi cam din orice program de montaj asa ceva. Din ce am testat pe Slowmotion au fost numai de la Pinnacle. Faza e : ce te intereseaza mai mult ? imaginea in slowmotion , sunetul in slowmotion sau ambele
pentru ca in Pinnacle 8,9 si 10 imaginea poate primi efectul de slowmotion dar isi pierde sunetul . In varianta 11 au rezolvat aceasta problema dar a aparut alta : pana acum nu am intalnit Pinnacle 11 care sa fie in sistem PAL .

#10
drimi

drimi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 27.11.2007
slow motion folosind un soft:
http://www.revisionf...oducts/twixtor/
uitati-va la filmuletu ala mic.  am auzit ca la rezolutie mare nu arata prea bine da totusi e dragut clipu :)

#11
vajumic

vajumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 09.07.2007

 drimi, on Dec 4 2007, 02:47, said:

slow motion folosind un soft:
http://www.revisionf...oducts/twixtor/
uitati-va la filmuletu ala mic.  am auzit ca la rezolutie mare nu arata prea bine da totusi e dragut clipu :)

da, dragut. foarte mult time remapping in ae. mi se pare interesant, facand abstractie ca asa este tot clipul. :)

#12
tucashow

tucashow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 09.05.2004
unu la mana :

filmuletele care le au ei acolo de prezentare pt plughin ...nu merg nici unu mai mult de 2 sec.
din start ma enervat chestia asta .

doi la mana :

am luat plughin ul demo de la ei de pe sait l am instalat in avid si am inceput sa ma joc cu key frame urile ....
dau inainte dau inapoi trag de cursoarele alea ...nimic interesant ...pe o melodie am incercat sa fac ceva cu o clipire de ochi,un ochi filmat de aproape...
....inutil ...la fel ca si coloana de fx uri pe care le am de la re-vision ...inafara de demo-x ul de pe render , care e misto conturat :D
....inca un efect inutil pt un editor imagine .....



o sa mai incerc maine poate acum sunt obosit...dar presimt ca face ce face si plug ul cu care vine avid-proHD de time-warp resampling ...

(off topic :pro-hd are o chestie misto ca sa iti randeze imaginea ca de pelicula ,adica melt ul ala sau miscarea "uleioasa" de pelicula , schimba fps si alte balarii
fara sa te mai chinui tu ...ala chiar mi se pare un efect util ...pana acum foloseam strobe every 1 frame... :D )  

in concluzie .... plughin Saphirre RULz :D si mai bine pun mana sa imi fac dof-machine ul pe care il am in cap...obiectiv am ,geam cd mat lentile parasolare etc..mai trebuie asamblate ... (si tzup pe dsr170 )

Attached Files



#13
newold

newold

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.12.2007
Un clip realizat de mine.... http://www.dump.ro/d...p;download=true

O mica prezentare...


43 de minute lucru la clip...

#14
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007

 tucashow, on Dec 5 2007, 02:12, said:

am luat plughin ul demo de la ei de pe sait l am instalat in avid si am inceput sa ma joc cu key frame urile ....
dau inainte dau inapoi trag de cursoarele alea ...nimic interesant ...pe o melodie am incercat sa fac ceva cu o clipire de ochi,un ochi filmat de aproape...
....inutil ...la fel ca si coloana de fx uri pe care le am de la re-vision ...inafara de demo-x ul de pe render , care e misto conturat :D
....inca un efect inutil pt un editor imagine .....

:roflmaofast:

#15
tucashow

tucashow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 09.05.2004
:lol: pe bune ...eu stiu doua metode de slow : filmezi mai repede , adica fps mai ridicat si dai mai incet , iese profi..

  sau filmezi normal si dai mai incet ...varianta cea mai utilizata si ce a mai naspa.
restul sunt variatiuni pe diverse teme si key-frameuri...

  imi pare rau ca nu am pus pe iutube niste teste de ale mele cu diverse setari la slow , in avid (nu mi am bagat nasul in alte softuri) conteaza foarte mult ce "style" ii dai la slow , adica VTR , Both fieds si ce mai e pe acolo...cu unele setari tremura sloul pe un tv normal cu crt , pt ca nus ce pana mea se intampla cu fieldurile alea care se intretes sau nu aiurea ...pe lcd de la calc arata bine sloul , dar cand il vezi la tv (in emisie sau nu :D ) te ia durerea de cap pt ca apare un tremurici isterizant la slou...pe plasma se vede bine ...

deci eu zic ca ar fi mai util sa discutam cum sa facem un slou sa arate cat mai bine ...nu cred ca softurile sunt problema sau plughinurile , cat noi suntem de vina ca nu stim sa setam valorile corecte ...

poate nu a inteles nimeni ce am vrut sa zic...dar sper ca nu e asa :D

#16
newold

newold

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.12.2007
Sa te completez la variante... ar mai fi si a 3-a! :P Mai este acea varianta "Haioasa" :) cea in care subiectul se misca in "reluare" ...! Merge, crede-ma! asa se facea pe timpuri!

Iar de soft si alte chestii... te inseli, nici nu iti imaginezi ce slow superb si de claritate se poate face !!!

De faza cu Plasma/LCD Versus Tub Catodic... e prea mult posibil ca acel tremurici sa fie din cauza "metodei" de export a clip-ului... fiind un clip Deinterlaced evident ca se vede mult mai bine pe o plasma sau un lcd...

Dar pentru a se vedea superb pe un TV normal... va trebui ca exportul clip-ului sa fie in modul Interlaced...

Citez Wikipedia-ul : Interlace is a technique of improving the picture quality of a video signal on tv by removing flicker without consuming any extra bandwidth

Sper ca e bun link-ul ASTA !!!

#17
tucashow

tucashow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 09.05.2004
Salutare

foarte bun linkul de pe wikipedia dat de tine...dar e bun daca stii cat de cat engleza ...si eu nu prea stiu ...dar am vazut desenele :D
in fine acolo e explicat foarte bine cum sta treaba cu interlace si deinterlace..
dar nu e vb neaparat de exportul clipului...la randarea slow ului te intreaba cum vrei sa il randezi ? si acolo apar nelamuririle...dar experimentam pana merge bine...


eu zis sa facem un topic si cu fast forward sau miscare rapida :D


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZIGejtA2iSg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yT_5dr5xrCk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  la asta nu mai stiu cum ii zice la metoda de filmare

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QeuonPi_ws0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] si un fast forward


cred ca tot la trucuri cu "viteza"  se incadreaza ....

#18
newold

newold

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.12.2007
da, dupa ce faci slow-ul, depinde cum exporti tu clip-ul... daca e interlaced sau deinterlaced! ;) crede-ma...


In primul clip vad ca e vb de Fast Motion in prima jumatate si de Stop Motion Animation...

Cel de-al doilea, pare sa fie numai Stop Motion Animation... nu m-am uitat la tot, doar inceputul

Iar al treilea e CLAR, TimeLapse


;)

Edited by newold, 06 December 2007 - 10:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate