Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

AV-Comparatives. Retrospective Test November 2007

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006

 alexcrist, on Dec 3 2007, 15:10, said:

Asta o spune un cunoscator :P
Dar gandeste-te cati sunt cei nici macar nu stiu ca-i ala antivirus. Normal, ei nu isi instaleaza asa ceva, ci o fac altii pt ei. Apoi, cand AV-ul spune vezi ca fisierul X e infectat cu Y, respectivul nici nu citeste mesajul...da Delete, si a terminat povestea. Iar in cazul unui FP... ;)
Da, din pacate multi nu sunt foarte avizati in problemele astea.
Totusi ar trebui invatati ca e de preferat sa faca un backup la ce sterg, sau sa mai scaneze fisierul respectiv si cu altceva cand suspecteaza ca ar fi totusi curat: apartine unui soft foarte cunoscut, etc.

#20
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Eu zic sa nu exageram. Un user obisnuit, care n-are habar de calculatoare n-o sa se apuce sa instaleze softuri. Iar daca se hazardeaza si instaleaza un soft comun/uzual nu va primui FP-uri. Daca insa se risca si vrea sa instaleze ceva mai putin cunoscut/folosit, atunci nu cred ca e o problema ca primeste FP si nu mai poate continua instalarea sau nu poate folosi aplicatia.

#21
- GeO -

- GeO -

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 97
  • Înscris: 11.12.2006
Sall all.. am down. un AV de pe NET si ma intreba ce versiune sa iau.. 32 bit sau 62 bit.. sunt multe programe care imi zic asta.. cum aflu????.. cred k am 32 .. banuiesc..

#22
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 20.08.2004
daca ai windows pe 64biti poti instala programe pe 64biti. daca ai windows "normal" ala e pe 32biti. cu un program pe 32biti nu poti gresi, merge si pe 64biti. viceversa nu e adevarata.

#23
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006

 - GeO -, on Dec 14 2007, 19:28, said:

Sall all.. am down. un AV de pe NET si ma intreba ce versiune sa iau.. 32 bit sau 62 bit.. sunt multe programe care imi zic asta.. cum aflu????.. cred k am 32 .. banuiesc..
Citeste regulamentul! Aici nu esti pe mirc sa ne ametesti cu limbajul infantil folosit acolo!

#24
0mega0

0mega0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.06.2007
A fost desemnat castigatorul 2007.  AV Product of the Year: ESET NOD32

A fost publicat si:
AV-Comparatives Summary Report 2007 ---->December 2007 Report (PDF)

#25
MadMike.Mitza

MadMike.Mitza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,956
  • Înscris: 01.03.2006
Ooo...bravo lor!
Pentru doi ani la rand sa fie numit cel mai bun antivirus, e ceva. Felicitari Eset!

#26
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

 0mega0, on Dec 18 2007, 19:43, said:

A fost desemnat castigatorul 2007.  AV Product of the Year: ESET NOD32

He did it again ! :first: :thumbup:

#27
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
sa fie sanatos. eu raman la kaspersky. il am de 2 ani si n-am probleme. si nici pretul nu e prea mare.

#28
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

 bodi, on Dec 19 2007, 09:09, said:

sa fie sanatos. eu raman la kaspersky. il am de 2 ani si n-am probleme. si nici pretul nu e prea mare.

Am folosit NOD32 aproape 1 an de zile si nu am avut probleme. Din cauza asta "ma bucur" pentru Eset... Totusi , raman la Avira Classic , e FOARTE BUN pentru un av free "si nici pretul nu e prea mare"  :D .

#29
the_angel

the_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.02.2007

 0mega0, on Dec 18 2007, 19:43, said:

A fost desemnat castigatorul 2007.  AV Product of the Year: ESET NOD32

A fost publicat si:
AV-Comparatives Summary Report 2007 ---->December 2007 Report (PDF)
oare de ce nu ma mir :huh: ?!
le : in test se pare ca avastul este peste Avira. tocmai acum cand am trecut la avira :samui:

Edited by the_angel, 19 December 2007 - 13:55.


#30
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

 the_angel, on Dec 19 2007, 13:52, said:

oare de ce nu ma mir :huh: ?!
le : in test se pare ca avastul este peste Avira. tocmai acum cand am trecut la avira :samui:

Avira are detectia 81% , iar Avast 37%  ^_^ .
Avira a fost insa depunctat din cauza FP-urilor (false positives) , dar tot nivelul de detectie e cel mai important  :P .
La capitolul detecie , Avira a rup tot in testul asta . Singurul care s-a mai apropiat de Avira (ca detectie ) a fost doar NOD32 , cu 71% .

#31
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
e relativa treaba cu nod32 produsul anului... dupa testele av-comparatives.org asa o fi insa in realitate si dupa alte teste(vezi av-test.org unde e pe locul 14) e chiar in cadere libera.
La ce exceleaza el: detectie euristica foarte buna si fara alarme false sau cu foarte putine alarme false si viteza buna de scanare si impact mic asupra resurselor sistemului...

#32
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

 pykko, on Dec 20 2007, 22:46, said:

e relativa treaba cu nod32 produsul anului... dupa testele av-comparatives.org asa o fi insa in realitate si dupa alte teste(vezi av-test.org unde e pe locul 14) e chiar in cadere libera.
La ce exceleaza el: detectie euristica foarte buna si fara alarme false sau cu foarte putine alarme false si viteza buna de scanare si impact mic asupra resurselor sistemului...

Cam cea mai buna detectie euristica , viteza de scanare - very fast  B) , fara FP-uri , impact foarte mic asupra resurselor sistemului .
Dintre toti antivirusii pe care i-am incercat , doar Avira Classic il poate egala la consumul de resurse , in rest....
NOD32 setat pe "paranoid"  :D nici nu se simte pe sistem , iar eu unul nu am avut probleme cu virusii cat timp m-am folosit de NOD.  
Poate nu o fi el cel mai bun , dar daca se pun in balanta toate plusurile enumerate mai sus si faptul ca (sa zicem) are o detectie mai "normala" , rezulta clar ca e cea mai buna alegere pentru un user.
Sa fim seriosi , e suficient si Avira Classic (sau orice alt AV free) daca stii sa te feresti , dar NOD32 care oricum e un AV mai complet . Bine, pentru unii nu e suficient nici Kaspersky Internet Security + doua antispyware si cinci anti-malware  :)  ....

#33
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Eu sunt multumit si de KIS 7. Nu am avut probleme cu el de 2 ani.
Ce ma intreb eu e cat de corecte sunt aceste teste sau mai bine zis cat de adevarate sunt si ce valabilitate au ? Mai ales tinand seama ca update-ul bazei de date se face zilnic (sau la ora daca esti paranoic). Pe langa asta se modifica si motorul antivirusului la unele update-uri.

#34
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006

 bodi, on Jan 3 2008, 13:29, said:

Ce ma intreb eu e cat de corecte sunt aceste teste sau mai bine zis cat de adevarate sunt si ce valabilitate au ? Mai ales tinand seama ca update-ul bazei de date se face zilnic (sau la ora daca esti paranoic). Pe langa asta se modifica si motorul antivirusului la unele update-uri.
Testele sunt de incredere, atata timp cat nu tii cont de procentele detectiei (pentru ca alea se schimba continuu, dupa fiecare update), ci de categoria in care au fost incluse dferitele produse (Standard/Advanced/Advanced+). Asta scrie si pe site-ul respectiv. ;)

#35
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Asa da...
Majoritatea antivirusilor cunsocuti sunt incadrati la "Advanced+", din cate am vazut.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate