Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Chestiuni de prioritate, spete, etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
1255 replies to this topic

#19
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
ma uit in ochii lui... :P  doar daca nu e sasiu... :huh:

Edited by uko, 04 July 2007 - 08:35.


#20
blu26

blu26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 05.09.2006

View Postmdmilan, on Jul 4 2007, 09:14, said:

culmea este ca pana la urma s-a trecut in ordinea: verde, albastru, rosu pentru ca verdele nu a vrut sa opreasca. asta e. se mai intampla... (era tir :naughty: )
De fapt in realitate in ciuda sutelor de chestionare rezolvate corect, de cei care au permis, se aplica exact ceea ce ai spus.
Ala cu mai mult "singe in instalatie" (ca sa ma exprim elegant) TRECE.
De fapt se circula in functie de cit de ezitanti sunt ceilalti adica daca il vezi pe unul care are prioritate ca ezita sau vb la telefon sau se uita dupa pasarele treci si gata. Nu isi bate nimeni capul (cel putin in Bucuresti) cu ce e corect.
Probabil ca initiatorul topicului are o frustrare vis-a-vis de faptul ca trecut tirul pt ca altfel nu imi imaginez de ce cineva ar sta sa analizeze pe un forum si sa mai faca si sondaj referitor la o situatie banala de trafic.

#21
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
B e varianta corecta.

Practic daca albastru era un Logan, atunci cel rosu putea face dreapta nestingherit ca ala albastru trebuia sa franeze ca sa ia virajul.  :first:  :coolspeak:

Edited by Night Elf, 04 July 2007 - 11:58.


#22
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
eu zic ca e discutabil; undeva lipseste un semn

daca rosu are cedeaza, atunci verdele e pe drum cu prioritate, nu?; drumul cu prioritate poate continua spre dreapta unde e albastrul si atunci varianta B este corecta, dar se poate sfarsi la bariera institutiei, si atunci albastrul are tot cedeaza, deci C e corect
si la albastru vad ca e o cale ferata, cel mai probabil are Stop, deci inclin mai mult la C

Edited by aeon, 04 July 2007 - 15:18.


#23
finalone

finalone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 24.01.2007
Albastru verde rosu - super simplu.

dar inclin sa cred ce e ceva in neregula cu calea ferata care prea aproape de intersectie (chiar in locul unde trebuie sa te asiguri inainte), in realitate cred ca se evita sa se construiasca asa. Sau asa ar fi bine..

Edited by finalone, 04 July 2007 - 15:31.


#24
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postfinalone, on Jul 4 2007, 16:31, said:

Albastru verde rosu - super simplu.

dar inclin sa cred ce e ceva in neregula cu calea ferata care prea aproape de intersectie (chiar in locul unde trebuie sa te asiguri inainte), in realitate cred ca se evita sa se construiasca asa. Sau asa ar fi bine..
Din pacate situatia asta se gaseste la multe intersectii cu centura Bucurestiului, bine macar ca cel ce trece calea ferata are prioritate, era fain sa trebuiasca sa cedeze, asteptand pe sina  :coolspeak:

#25
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
eu am votat C :whistling: , cred ca lipsesc semne din intersectie( la albastru). verdele vine de pe un drum cu prioritate (mai mare) si cred ca de-aia s-a si bagat ala cu tiru bazat. se cheama prioritate de tir :w00t:

#26
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005
De ce se presupune ca lipseste cedeaza la albastru? Si in Roman exista o situatie in care drumu-i drept, dar are prioritate (semnalizata prin indicatoare) cel ce trece de calea ferata. Adica lipseste indicatorul de "cedeaza..." la verde - si intr-adevar: cine mai aplica prioritatea de dreapta??... ;)
Marimea drumului lui verde e irelevanta - importanta e fluenta circulatiei - s-ar crea un nod de toata frumusetea tocmai pe linia ferata. Si da, administratia drumurilor (sau cine se ocupa de semnalizari and stuff) nu ar fi trebuit sa lase loc de interpretari - clar lipseste un indicator.

Edited by kliviu, 04 July 2007 - 16:53.


#27
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
Mai, raman perplex de la unele reply-uri de pe-aici!
Masina verde nu are prioritate ""mai mare"" decat cea albastra. Ba din contra! Daca face stanga, intai ARE DE DAT prioritate de dreapta masinii albastre.

Asta e cea mai tare. ZA BEST!  :lol:

Quote

cineva spunea ca rosu are "cedeaza trecerea" iar albastru trebuie sa dea "prioritate de dreapta" deci sunt la egalitate
Prioritatea de dreapta se aplica doar in intersectiile nedirijate.  :blink:

Edited by NightShift, 04 July 2007 - 16:52.


#28
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005

Quote

Art.59. - (2) În intersectii, conducatorii vehiculelor care vireaza spre stânga sunt obligati sa acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersecteaza si care circula din partea dreapta.
(3) În intersectiile cu circulatie dirijata prin indicatoare de prioritate, regula prioritatii de dreapta se respecta numai în cazul în care doua vehicule urmeaza sa se întâlneasca, fiecare intrând în intersectie de pe un drum semnalizat cu un indicator având aceeasi semnificatie de prioritate sau de pierdere a prioritatii.

Deci prioritatea de dreapta e buna si in alte cazuri, nu numai in intersectii nedirijate. IMHO... :peacefingers:

#29
Radu18

Radu18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 17.06.2007
Eu cred ca cineva a luat un semn de acolo. Ori e complet dirijata ori nu e deloc si atunci se pune in aplicare prioritatea de dreapta.

Practic, ala care are sprit mai puternic, acela are prioritate.

#30
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
Kliviu: Aliniatul 2, chiar l-am reprodus cu un rand mai sus, iar in rest ... n-am mai dezvoltat cazurile speciale-(sa zic asa).  :peacefingers:

#31
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001

View Postuledu, on Jul 4 2007, 17:34, said:

eu am votat C :whistling: , cred ca lipsesc semne din intersectie( la albastru). verdele vine de pe un drum cu prioritate (mai mare) si cred ca de-aia s-a si bagat ala cu tiru bazat. se cheama prioritate de tir :w00t:

Sefu', sa ma ierti ... da' nu crez ca vreau sa ne intalnim in trafic ... Regulile de trecere se stabilesc pe baza a CE ESTE, NU pe baza a CE A FOST! Eu poate vin din Bulgaria cu masina albastra, ma uit, cujet si stiu ca am prioritate ... Permisul se ia NU pe ce crezi, ci pe ce VEZI!


View Postkliviu, on Jul 4 2007, 17:50, said:

De ce se presupune ca lipseste cedeaza la albastru? Si in Roman exista o situatie in care drumu-i drept, dar are prioritate (semnalizata prin indicatoare) cel ce trece de calea ferata. Adica lipseste indicatorul de "cedeaza..." la verde - si intr-adevar: cine mai aplica prioritatea de dreapta??... ;)
Marimea drumului lui verde e irelevanta - importanta e fluenta circulatiei - s-ar crea un nod de toata frumusetea tocmai pe linia ferata. Si da, administratia drumurilor (sau cine se ocupa de semnalizari and stuff) nu ar fi trebuit sa lase loc de interpretari - clar lipseste un indicator.

In situatia de fata NU este nici o interpretare!

#32
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006

View PostTyby, on Jul 4 2007, 19:13, said:

Sefu', sa ma ierti ... da' nu crez ca vreau sa ne intalnim in trafic ... Regulile de trecere se stabilesc pe baza a CE ESTE, NU pe baza a CE A FOST! Eu poate vin din Bulgaria cu masina albastra, ma uit, cujet si stiu ca am prioritate ... Permisul se ia NU pe ce crezi, ci pe ce VEZI!
In situatia de fata NU este nici o interpretare!


pai la cate semne de circulatie lipsesc ce sa zic... oricum  de multe ori  am lasat "viteji" care veneau de pe drumuri secundare, fara semne, sa intre in intersesctie.  eu zic ca esti safe :lol: with me  :P

conduc preventiv si chiar daca sunt pe un drum cu prioritate (semnalizat ca atare) incetinesc in intersectii ca sa evit "bulgarii" care poate nu vad semnul de cedeaza trecerea sau semnul a disparut subit. :P

Edited by uledu, 04 July 2007 - 19:20.


#33
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
HAI PUNETI ALTA INTREBARE CA ASTA S-A PERIMAT, E CLAR RASPUNSUL.

#34
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
mah dar la calea aia ferata nu trebuie sa existe stop daca nu are bariere?

#35
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001

View Postaeon, on Jul 4 2007, 21:15, said:

mah dar la calea aia ferata nu trebuie sa existe stop daca nu are bariere?

pai de unde stii ca nu are bariere?! Si CE TREABA ARE stopul de la calea ferata cu intersectia noastra?!  :w00t:

#36
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
poate se referea la stopul de pe sensul opus intors de copii la 180 de grade.  :D  B)

Edited by Night Elf, 04 July 2007 - 20:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate