Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Chestiuni de prioritate, spete, etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
1255 replies to this topic

#1045
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Trist. Credeam ca ramasese ceva de genul ca daca nu te opreste nu iti mai vine acasa.

#1046
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Unde mai sunt radare fixe?

#1047
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
DN1

#1048
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
si sunt active?

#1049
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006

View Postgeopsi, on 11 decembrie 2018 - 13:51, said:

Trist. Credeam ca ramasese ceva de genul ca daca nu te opreste nu iti mai vine acasa.
De ce trist? Foarte bine, la cât mai multe! :)

#1050
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006

View Postarg, on 12 decembrie 2018 - 10:05, said:

si sunt active?
Incearca-le :)

#1051
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
pai le-am cam incercat
cel putin pe asta de mai multe ori

#1052
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Stii cum arata un radar fix si cum arata o camera fixa? Asta ca sa faci diferenta intre ele Posted Image Incearca-l pe-ala de la Balotesti  si vorbim apoi.

Edited by MirceaDWC, 12 December 2018 - 12:41.


#1053
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
asta?

ma intreb buclele alea cat sunt de sensibile?

#1054
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Care bucle? Radarul este cutia aia mare de sub pasarela.

#1055
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006

View Postalexcrist, on 12 decembrie 2018 - 10:10, said:

De ce trist? Foarte bine, la cât mai multe! Posted Image
Este trist pentru ca e o grija in plus daca dai cuiva masina. In plus, daca te-a prins are sens sa te si opreasca ca sa nu ajungi sa faci victime oameni nevinovati din cauza teribilismului  ca pana la urma scopul este sa se previna accidente nu vanatoare, sau gandesc eu gresit?

"Foarte bine, la cât mai multe!" - La fel si tie :)).


Intrebasem pentru ca am tot vazut ca trec foarte multi cu viteza pe langa o camera de o stiam ca functioneaza si ma intrebam daca astia ori stiu ca nu mai merge ori nu o baga in seama (auzisem ca ar merge doar cele de pe DN1). In plus, in aceeasi zona zilele trecute era radar, il vad de departe si merg normal cu aprox 55km/h iar pe langa mine pe banda 2 a trecut un Opel ca sageata, nu am vazut vreo reactie de la cei din masina de politie.

#1056
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006

View Postgeopsi, on 12 decembrie 2018 - 16:47, said:

Este trist pentru ca e o grija in plus daca dai cuiva masina. In plus, daca te-a prins are sens sa te si opreasca ca sa nu ajungi sa faci victime oameni nevinovati din cauza teribilismului  ca pana la urma scopul este sa se previna accidente nu vanatoare, sau gandesc eu gresit?
Aha, absolut. O să mă fac că exprimarea ta inițială nu a lăsat să se înțeleagă altceva. :)

Dar, ca să scapi de grijile alea în plus, treaba e simplă: când primești o amendă prin poștă, orice amendă, întâi ești invitat la poliție să spui cine a condus mașina X în data Y la ora Z, apoi procesul verbal e completat cu datele respective. Dacă n-ai condus tu, singura ta grijă e să spui cine a condus, apoi îți vezi de viață. Dacă refuzi să dai datele, amenda îți va veni ție, dar atunci e doar vina ta și mai departe te descurci tu cu respectivul ”căruia i-ai dat mașina”. (știi tu, pe principiul întreb pentru un prieten). :)

Cât despre ”să prevină accidente, nu vânătoare”, las aici doar un studiu de caz, de azi:
https://adevarul.ro/...07bb/index.html

Nu zic că nu e bine să te oprească pe loc. Zic doar că nebuni sunt de toate felurile și trebuie acționat pe toate planurile. Și pe loc, și prin poștă, și altfel.

#1057
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Legat de articol cred ca au procedat corect. Daca e sa rezolve ceva trebuie rezolvat atunci. Problema sunt oamenii de genul ala care nu opresc si creaza accidente. Crezi ca daca le trimiteau prin posta amenda rezolvau ceva? Nu cred ca fac parte din categoria de oameni care cand gresesc se duc in 24de ore sa plateasca.
Personal am luat doar o singura amenda in aproape 12 ani de condus si asta pentru ca am oprit neregulamentar si nu de la politia rutiera, in acelasi loc erau oprite si alte masini tot neregulamentar, nu au luat nici o masura impotriva lor....

Nu stiam ca vine prin posta si spui cine a condus masina, si asa este un stres sa stai sa contorizezi cine cand a mers cu care masina daca ai mai multe masini in familie, mai multi conducatori auto si in general se ia masina care e afara din garaj Posted Image.

By the way, multumesc lui MirceaDWC pentru raspunsul clar si la obiect. Restul discutiei este complet degeaba.

Edited by geopsi, 12 December 2018 - 22:02.


#1058
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Am mers recent in Serbia pe o autostrada de la Belgrad spre Varvorin si inapoi. Mi s-a atras atentia sa conduc regulamentar pentru ca statiile de taxare au un soft care face media intre statia de intrare si cea de iesire si esti oprit dupa ce platesti toll-ul pentru a fi amendat de Politie in baza acestei medii. In plus, de-a lungul autostrazii in punctele nevralgice erau echipaje in masini civile nemarcate, chiar am vazut un astfel de echipaj, intr-un BMW seria 5 alb cu numar fumuriu cum a alergat cativa km un Cayene cu numere de Elvetia, dupa care a renuntat (cel in cauza mergea foarte repede). Aveam sa-l gasesc insa o ora mai tarziu in statia de taxare langa un echipaj de politie intr-o masina oficiala, semn ca il asteptau.
Sincer nu-mi doresc asa ceva in Romania, dar imi doresc responsabilitate pe sosele, nu sunt un sofer model, merg cat de tare imi permite drumul, contextul si siguranta si de multe ori ma vad depasit de teribilisti cu viteze muuult prea mari pentru sectorul respectiv de drum. Nu zic sa mergi cu 50 cat scrie la lege, nici cu 70/80 cat merg eu de regula, dar deja de la peste 100 km la ora intr-o localitate cum e Corbeanca de exemplu, cu drum ingust, stradute, zebre si o gramada de curti care dau direct in strada este enorm....

#1059
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Se da o intersectie semaforizata, cu verde intermitent la dreapta, iar banda respectiva este marcata cu vopsea alba inainte & la dreapta.
Si atunci, de ce claxoneaza berbecii din spate care vor la dreapta cand te asezi pe banda 1 pentru inainte ?
Adevarul e ca marcajul cu vopsea pe sosea e cam sters...

#1060
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
De fraieri. Eu m-am dat jos o data si i-am aratat marcajul.

#1061
Vajan

Vajan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.10.2019
Cine are prioritate? Cel rosu are cedeaza, cel albastru nu are niciun semn dar trebuie sa treaca peste linia continua fiindca drumul se ingusteaza.

Attached Files



#1062
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Peste ce linie continua trece cel albastru? Pe Google Maps cel rosu are stop. Deci el acorda prioritate.

Edited by DannyMC, 23 October 2019 - 09:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate