Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Chestiuni de prioritate, spete, etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
1255 replies to this topic

#1027
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
MirceaDWC si arg, eu vad ca acolo este o banda pentru virajul la stanga, deci semnul si linia sunt pentru a acorda prioritate celor care vin din fata! Nu ai nici o treaba cu cei care vin din stanga sau din dreapta!

#1028
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Atunci e inutil ca oricum trebuie sa acord prioritate celor din fata.

#1029
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Zilele trecute, veneam dispre bucuresti si faceam stanga (de fapt intorceam), si-mi vine un Logan rosu din stanga in forta, i-am inchis unghiul si l-am claxonat. El sa-mi explice cu scandal ca eu am cedeaza, mi-am vazut de drum fara sa-i explic ca el avea indicator de oprire iar eu veneam din dreapta lui.
Daca oprea si se scarpina in cap il explicam frumos dar cine face scandal nu merita sa fie lamurit ( se lamureste mai bine in cele 2luni fara permis, de la urmatorul eveniment)

Edited by arg, 25 May 2018 - 07:52.


#1030
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
O depasire mai lunga (TIR sau taran care accelereaza) inceputa pe marcaj discontinuu  dar cu revenirea in banda pe linia continua este neregulamentara  (se poate suspenda permisul)?

Edited by MembruAnonim, 14 August 2018 - 11:16.


#1031
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015

View PostMembruAnonim, on 14 august 2018 - 11:15, said:

O depasire mai lunga (TIR sau taran care accelereaza) inceputa pe marcaj discontinuu  dar cu revenirea in banda pe linia continua este neregulamentara  (se poate suspenda permisul)?


Da. Trebuie să se încheie depășirea tot pe linia discontinua sau înaintea indicatorului de Depășire Interzisă. Nu sunt prevăzute excepții. Au fost cazuri povestite de forumiști ce s-au ales cu permisul suspendat din această cauză... eu am scăpat până acum căci nu era Poliția Rutieră când am pățit exact ce povestești.

#1032
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Am gasit o speta in care judecatorul a anulat amenda si suspendarea permisului. Cica in lege nu este specificat clar terminarea manevrei de revenire, chiar daca indicatorul sugera ca incepuse o portiune de depasire interzisa...

Quote

Potrivit prevederilor art.66 alin.6 din Regulamentul de aplicare al OUG nr.195/2002, semnificaţia indicatoarelor de interzicere sau de restricţie începe din dreptul acestora.
Din analiza planşelor foto, tribunalul reţine că manevra de depăşire a început într-o zonă marcată cu linie discontinuă, astfel încât, în aceste condiţii, manevra de depăşire s-a făcut regulamentar, având în vedere prevederile art.66 alin.6 menţionate.
Pentru aceste considerente, tribunalul urmează să admită recursul formulat de E. N., să modifice Sentinţa civilă nr.5349/11.11.2008 pronunţată de J u d e c ă t o r i a F o c ş a n i în dosarul nr(...) şi, pe fondul cauzei, să admită plângerea şi să anuleze procesul – verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiei seria (...) nr.(...) încheiat la data de 10.07.2008 de către I.P.J. V, exonerând petentul de plata amenzii.

Probabil conteaza si avocatul cat de inteligent este...
Etapele depăşirii:
– Pregătirea manevrei;
– Depăşirea propriu-zisă;
– Revenirea. (nu se mai considera manevra de depasire?)

Edited by MembruAnonim, 14 August 2018 - 11:51.


#1033
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
"Articolul 45
( 1 ) Depasirea este manevra prin care un vehicul trece inaintea altui vehicul ori pe langa un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule in care s-a aflat initial.
( 2 ) Conducatorul vehiculului care se angajeaza in depasire trebuie sa se asigure ca vehiculul care circula in fata sau in spatele lui nu a initiat o asemenea manevra.
( 3 ) Atunci cand prin manevra de depasire se trece peste axa care separa sensurile de circulatie, conducatorii de vehicule trebuie sa se asigure ca din sens opus nu se apropie un vehicul si ca dispun de spatiu suficient pentru a reintra pe banda initiala, unde au obligatia sa revina dupa efectuarea manevrei de depasire."

in Romania fiecare judecator interpreteaza legea cum vrea.

a taiat marcajul continuu e bun de plata, restul e gargara.

#1034
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postarg, on 14 august 2018 - 13:12, said:

"Articolul 45
( 1 ) Depasirea este manevra prin care un vehicul trece inaintea altui vehicul ori pe langa un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule in care s-a aflat initial. Revenirea nu se mentioneaza...
( 2 ) Conducatorul vehiculului care se angajeaza in depasire trebuie sa se asigure ca vehiculul care circula in fata sau in spatele lui nu a initiat o asemenea manevra.
( 3 ) Atunci cand prin manevra de depasire se trece peste axa care separa sensurile de circulatie, conducatorii de vehicule trebuie sa se asigure ca din sens opus nu se apropie un vehicul si ca dispun de spatiu suficient pentru a reintra pe banda initiala (aici se refera ca banda sa nu fie ocupata de masini pe care le poti pune in pericol la revenire - nu are legatura cu linia continua), unde au obligatia sa revina dupa efectuarea manevrei de depasire." - rezulta cum am zis, revenirea ca nu face parte din manevra de depasire@

in Romania fiecare judecator interpreteaza legea cum vrea.

a taiat marcajul continuu e bun de plata, restul e gargara. - asta e putin cam fortata dar merge in discutiile dintre politisti!

Multumesc de ajutor!
Incerc sa nu ma dau mai destept decat judecatorii, dar gasesc o logica in ceea ce spun!
Se spune ca respecti legea in litera si spiritul ei... ptr. ca legea nu e facuta pentru roboti ci pentru oameni!

Legea ma obliga sa revin pe banda de unde am plecat, deci revenirea nu o fac in mod voluntar deci nici incalcarea liniei continue! E misto legislatia asta nu ?

Edited by MembruAnonim, 14 August 2018 - 13:37.


#1035
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
"dispun de spatiu suficient pentru a reintra pe banda initiala"
ce anume nu e clar in textul legii?
asa cu revenirea ta poti merge pe contrasens 100km

#1036
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pai tie nu ti-e clar. Le incurci pe toate: alea cu circulatu pe contrasens, cu alea cu linia continua, cu alea de revenire pe banda, ci depasirea etc... Citesti tu legile dar nu le intelegi spiritul (logica)...

Quote

( 3 ) Atunci cand prin manevra de depasire se trece peste axa care separa sensurile de circulatie, conducatorii de vehicule trebuie sa se asigure ca din sens opus nu se apropie un vehicul si ca dispun de spatiu suficient pentru a reintra pe banda initiala (NR -aici se refera ca banda sa nu fie ocupata de masini pe care le poti pune in pericol la revenire - nu are legatura cu linia continua), unde au obligatia sa revina dupa efectuarea manevrei de depasire."
Legea impune interdictii si/sau obligatii. Restul e permis. Retine asta ca sa-ti fie simplu sa interpretezi ulterior textele. Posted Image

Edited by MembruAnonim, 14 August 2018 - 16:44.


#1037
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
in regulament

"Art. 120
(1 ) Se interzice depasirea vehiculelor:
...
i ) cand pentru efectuarea manevrei se incalca marcajul continuu, simplu sau dublu, care desparte sensurile de mers, iar autovehiculul circula, chiar si partial, pe sensul opus, ori se incalca marcajul care delimiteaza spatiul de interzicere;"

art 45 alin 3 nu specifica ca trebuie sa dispuna de spatiu suficient doar daca vine un vehicul din sens opus,
trebuie sa te asiguri ca ai spatiu suficient sa reintri pe banda initiala in ORICE situatie (refugiu de tramvai, vehicul oprit pe sensul opus, obstacol, pisica, catel, pieton, bicicleta, gropa, lucrari, marcaje, treceri de pietoni etc)

Edited by arg, 14 August 2018 - 17:31.


#1038
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
In sfarsit ai inteles ... :)

#1039
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
cred ca ai inteles gresit, ca si textul legii.

linia continua este un marcaj.

Edited by arg, 14 August 2018 - 17:50.


#1040
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015

View PostMembruAnonim, on 14 august 2018 - 16:43, said:

...
Legea impune interdictii si/sau obligatii. Restul e permis. Retine asta ca sa-ti fie simplu sa interpretezi ulterior textele. Posted Image

Se vede că n-ai avut de-a face cu Politia Rutiera. Aceasta nu interpretează ci aplică litera legii.

Nu crezi, intra pe politisti.ro și vezi cum interpretează diferite situații...

#1041
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pe politistii atat ii duce capul, nu ai pretentii (sunt doar o varianta de analfabeti functionali). Contestatia insa e sfanta, acolo judecatorul are si ceva cunostinte juridice Posted Image (chiar daca unii le contesta competentele - eu am mai multa incredere in judecatori)!

Edited by MembruAnonim, 14 August 2018 - 18:03.


#1042
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Se vede ca nu ai ajuns prin sali de judecata...

Majoritatea judecatorilor nu stiu legea in amanunt ci doar asculta interpretarea "artistica" spusa de avocati.

Banuiesc ca stii ca in cazul in care dai un avocat bun al politiei, si de un judecator cu experienta iti pot majora suspendarea plus amenda si chiar anula permisul.

Sfatul meu: plateste-ti amenda, invata testele si ia permisul inapoi mai repede. Dar daca nu-ti ies testele de sala, nu incerca ca-ti mai adauga o luna de taxi.

Edited by arg, 14 August 2018 - 18:21.


#1043
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Salut, am si eu doua intrebari:
Amenzile de la radare mai vin acasa?
Radarele fixe mai functioneaza?

Ms.

#1044
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006
Da
Da

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate