Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Rata de refresh ideala la LCD ?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
toata lumea stie ca cu cat este rata de refresh mai mica monitorul este mai bun dar ce inseamna defatp specificatiile producatorilor acre spun ceva de genul :

2ms G to G
6ms G to G
8ms Tr+Tf

prefer sfatul unuia care stie ce vorbeste !

#2
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,412
  • Înscris: 01.11.2004
Intr-un cuvant : MARKETING.

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,210
  • Înscris: 05.06.2002
despre ce intrebi tu nu-i rata de refresh ci timp de raspuns. este bine sa fie cat mai mica, pt multimedia de 8ms sau mai mica, dar nu G to G.

#4
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006
Am mai scris o data:

 mirch_bam, on Sep 11 2007, 14:16, said:

Daca ai 800 ron mai bine iei unul de 22" wide
De obicei producatorul specifica cel mai mic timp de raspuns atins in laboratoarele sale, in loc sa specifice timpul de raspuns mediu, cum ar fi corect. Iar timpul de raspuns g2g (grey to grey) e masurat la schimbarea unui pixel de la un nivel de gri la alt nivel, nu si inapoi. Oricum este o masura relativa din moment ce nu se stie de la ce nivel de gri au plecat si la ce nivel de gri s-au oprit in masuratoare... nu e ca la black to white, in care se masura timpul in care un pixel isi schimba culoarea de la alb la negru si inapoi.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,523
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

toata lumea stie ca cu cat este rata de refresh mai mica monitorul este mai bun dar ce inseamna defatp specificatiile producatorilor acre spun ceva de genul :

2ms G to G
6ms G to G
8ms Tr+Tf

prefer sfatul unuia care stie ce vorbeste !

S-a mai discutat subiectul, tot pe-aici.

Refresh - mai bun cu cat e mai mare - la LCD-uri nu mai conteaza. Au alt mod de a afisa imaginea fata de CRT. E cel care se masoara in Hz. Ptr un LCD 60 sau 75Hz de obicei.

Timpul de raspuns - se masoara in ms - practic se masoara perioada in care un pixel face un ciclu de la un nivel de negru inapoi la acelasi nivel de negru Adica - pixelul este stins, se aprinde si apoi se stinge complet. - Practic se masoara un fel de latenta.

In cazul masurarilor de tip Gray to Gray se pleaca de la un nivel de Gri si se ajunge la acelasi nivel de Gri. Pixelul este deja in faza de aprindere. Din cauza asta si datorita faptului ca nu se precizeaza care este punctul de Gri de referinta rezulatatul este ma ispectaculos -timpi de raspuns mai mici in specificatii. Chestie de Marketing. Un monitor poate avea un timp de raspuns real de 2-4 ori mai mare decat cel GTG.

#6
iust79

iust79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 03.10.2006
am un monitor LG 19" (model 1919S).
desi cunosc diferenta intre CRT si LCD in ce priveste Refresh rate ul. Nu pot sa-mi explic un lucru.
cand folosesc utiltiarul NVIDIA si setez la refresh rate 60 Hz  apare un fel de flickering al imaginii. Acum il tin pe 70Hz si vad ca a disparut. Normal ar fi sa nu aiba nici o influenta modificarea acelor Refresh rate uri. De ce totusi apare acest lucru. E cumva si din cauaza Windows ului ?
Aceasi chestie o patesc cand folosesc si Linuxul. Numai ca acolo nu stiu cum sa modific refresh rate ul... <_<

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,523
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nu pot sa-mi explic un lucru.
cand folosesc utiltiarul NVIDIA si setez la refresh rate 60 Hz apare un fel de flickering al imaginii. Acum il tin pe 70Hz si vad ca a disparut.

Am observat si eu faza asta in ultimul timp cand scade tensiunea. Am trecut monitorul prin UPS si nu mai face.

#8
acidb

acidb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.12.2007
pt. jocuri ajunge can 6-8 ms.

#9
acidb

acidb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.12.2007
Dar cu cat mai mic, cu atat mai rapid :)

#10
iust79

iust79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 03.10.2006

 eiffel, on Dec 3 2007, 11:52, said:

Am observat si eu faza asta in ultimul timp cand scade tensiunea. Am trecut monitorul prin UPS si nu mai face.

eu il aveam pe UPS de la inceput. din pacate la mine asta nu a avut nici un efect asupra flicker ului.  -_-

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate