Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Casa din lemn, noua modă în construcții

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2253 replies to this topic

#2233
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Daca asa va invata facultatea, sa cititi DOAR printre rinduri si sa ganditi cu pauze, e grav.

Discutia a plecat de la postul http://forum.softped...4#entry20362086

unde omul intreba cam ce putere trebuie sa aiba centrala pe care o va folosi.Posted Image

Edited by fastcojo, 28 December 2016 - 17:02.


#2234
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 fastcojo, on 28 decembrie 2016 - 17:01, said:


Discutia a plecat de la postul http://forum.softped...4#entry20362086

unde omul intreba cam ce putere trebuie sa aiba centrala pe care o va folosi.Posted Image
Omul a primit ceva sfaturi si aici: http://forum.softped...2#entry20394133
Posted Image

#2235
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Vreau sa prelungesc un balcon de beton cu o parte pe structura de lemn .Ca podea am 2 variante dulap de 150*50 mm sau scandura tip deck . Voi cei ce lucrati cu lemnul ce ati alege ?
Balconul este la 2,5 m de pamant orientare estica .
Multumesc .

#2236
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Cum se comporta o podea de lemn  ,de brad, suspendata  ,netratata  ?

#2237
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Credeam ca vorbim despre lemn, nu despre OSB!

#2238
tanasegabrielcatalin

tanasegabrielcatalin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.06.2017
Dar osb-ul ce este ?

#2239
Jerichoo

Jerichoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 01.07.2017

 tanasegabrielcatalin, on 27 iunie 2017 - 10:41, said:

Dar osb-ul ce este ?

OSB-ul este un material folosit in constructii, este un produs fabricat, format in componente stratificate de particule de lemn („fulgi de lemn”) sau din fâșii lungi de furnir care sunt aranjate în 3 straturi.

#2240
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 Jerichoo, on 02 iulie 2017 - 13:02, said:


OSB-ul este un material folosit in constructii, este un produs fabricat, format in componente stratificate de particule de lemn („fulgi de lemn”) sau din fâșii lungi de furnir care sunt aranjate în 3 straturi.

Nu-i din furnir, ci din aschii, si e mai mult din formaldehide decit din lemn!

Oricum, repet, case din lemn adevarate sunt cele pe care le vezi la National Geographic ori BBC,nu prin Pipera ori altundeva:sipci rigidizate cu mult osb si termoizolate cu vata si polistiren.
Bleah......

#2241
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017
Imi poate recomanda cineva o adresa buna de case din lemn, dar sa fie din Romania productia, sau macar cei ce monteaza sa fie romani, pt ca de straini, nu cred ca mi-ajung banii.
m-ar interesa o casa cu 100-120 mp construiti, deci cam 108 mp utili, parter+1etaj, sau parter+2etaje (preferabil).

In alta ordine de idei, m-ar interesa daca sunt acceptate constructiile din lemn pe zone protejate cum ar fi Vatra Luminoasa?

Multumesc in avans.

#2242
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
http://casedinlemnromania.ro/

#2243
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 Fastless, on 14 iulie 2017 - 14:42, said:

nu cred ca mi-ajung banii.


O casa din lemn nu este mai ieftina decit una "clasica", daca este facuta bine.
Iar la cit costa terenul in Vatra Luminoasa........( cea din Bucuresti)!

#2244
renock

renock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.11.2013
Mai sunt unii ce isi fac reclama si pe facebook...case din lemn rotund...
Doralnic se numeste firma,sunt din Suceava.
Nu stiu ce sa spun despre ei,cum lucreaza,ce tip de lemn folosesc sau preturi dar sunt scumpi cu siguranta.

Nu fac reclama sau altceva dar poate stie careva mai multe despre ei.


#2245
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017
Vreau din lemn pe fundatie din beton, nu din considerente a pretului, mai mult din considerente de risc seismic. Am inteles ca la cutremur, constructiile usoare din lemn se comporta mai ok.

 anaki, on 14 iulie 2017 - 14:53, said:

cred ca nu m-am exprimat complet: vreau o casa din lemn nu in genul ''clasic'' asemenea celora expuse in siteul citat de tine.
Ma intereseaza o casa din lemn intr-un stil mai modern, acea arhitectura cubica sau ceva de genul, nu ma pricep, adica imbinare lemn, piatra sticla, cu suprafete vitrate mari si un acoperis mai mult decat cel in 2 sau 4 ape.
Am vazut in Canada unele foarte ok, care de la distanta nici nu aratau ca ar fi din lemn.

#2246
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Incearca aici: http://case-de-lemn....t-in-design-en/
AIci ai povestita o experienta cu aceste case de lemn: https://www.criserb....structia-casei/

#2247
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 Fastless, on 17 iulie 2017 - 12:51, said:

Vreau din lemn pe fundatie din beton, nu din considerente a pretului, mai mult din considerente de risc seismic. Am inteles ca la cutremur, constructiile usoare din lemn se comporta mai ok.


cred ca nu m-am exprimat complet: vreau o casa din lemn nu in genul ''clasic'' asemenea celora expuse in siteul citat de tine.
Ma intereseaza o casa din lemn intr-un stil mai modern, acea arhitectura cubica sau ceva de genul, nu ma pricep, adica imbinare lemn, piatra sticla, cu suprafete vitrate mari si un acoperis mai mult decat cel in 2 sau 4 ape.
Am vazut in Canada unele foarte ok, care de la distanta nici nu aratau ca ar fi din lemn.

faptul ca o casa este din lemn nu o face automat sa se comporte mai bine la cutremur. atat cele de lemn, cat si cele din caramida se pot coimporta la fel de prost la cutremuri.
vrei sa'ti pun fotografii din japonia si aia au cutremure nu asa, ai zice ca ar avea experienta, unde ai orase intregi nivelate la pamant, toate constructiile fiind din lemn?
vezi si imaginile recente de la fukusima, ai filme. vezi cand vine tsunamiul si baga de seama ca deja casele sunt tocanita cand le ajunge apa.

degeaba este din lemn, daca nu este gandita si executata corect, avand protectia la cutremur in cap. ceea ce sunt mari sanse sa nu se intample. parca vad ca sunt preluate proiecte de constructie de pe aiurea si pur si simplu transplantate la noi, basca se mai taie si pe ici colo si gata, io'te casa ta de lemn.
acelasi lucru este valabil si pt casa de caramida.

#2248
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

 argentum, on 17 iulie 2017 - 16:44, said:


faptul ca o casa este din lemn nu o face automat sa se comporte mai bine la cutremur. atat cele de lemn, cat si cele din caramida se pot coimporta la fel de prost la cutremuri.
vrei sa'ti pun fotografii din japonia si aia au cutremure nu asa, ai zice ca ar avea experienta, unde ai orase intregi nivelate la pamant, toate constructiile fiind din lemn?
vezi si imaginile recente de la fukusima, ai filme. vezi cand vine tsunamiul si baga de seama ca deja casele sunt tocanita cand le ajunge apa.

degeaba este din lemn, daca nu este gandita si executata corect, avand protectia la cutremur in cap. ceea ce sunt mari sanse sa nu se intample. parca vad ca sunt preluate proiecte de constructie de pe aiurea si pur si simplu transplantate la noi, basca se mai taie si pe ici colo si gata, io'te casa ta de lemn.
acelasi lucru este valabil si pt casa de caramida.
Cred ca postezi de dragul de a posta, ce Fukusima, tsunami in Bucuresti. Aloo

 Kendo, on 17 iulie 2017 - 15:53, said:

Incearca aici: http://case-de-lemn....t-in-design-en/
AIci ai povestita o experienta cu aceste case de lemn: https://www.criserb....structia-casei/
Sunt faine tare, exact asta cautam. Multumesc.

#2249
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 Fastless, on 18 iulie 2017 - 18:35, said:

Cred ca postezi de dragul de a posta, ce Fukusima, tsunami in Bucuresti. Aloo


reciteste ce am scris inainte sa dai cu aloo.
ti'am dat exemplul fukusima din urmatoarele motive:
- ai case de lemn
- ai dezastru f bine documentat
- ai zona seismica

eu iti spun sa vezi cum arata casele, inainte sa le atinga tsunamiul, doar lovite de cutremur. sunt deja tocanita. case de lemn, construite pe principii depasite, desi culmea sunt intr'o zona seismica. aceeasi problema au avut'o si americanii pe pe coasta de west in anii 90.  crezi ca bucurestiul este ferit de cutremur? alooo!! se aude?
sa nu mai spun, sa te fereasca sfantul de lacu morii. oricum, atunci nu mai conteaza cum sunt construite casele.
de asta spun, nu asumati imediat ca daca e de lemn este sigura la cutremur. este mai sigura doar daca proiectantul a avut in vedere asta, altfel, daca se copie proiecte de pe aiurea si se construiesc, risti sa ai surprize.
cum am spus, acelasi principiu se aplica si la caramida. altfel se construieste in germania spre exemplu si altfel la noi.

#2250
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

 Fastless, on 17 iulie 2017 - 12:51, said:

Vreau din lemn pe fundatie din beton, nu din considerente a pretului, mai mult din considerente de risc seismic. Am inteles ca la cutremur, constructiile usoare din lemn se comporta mai ok.


cred ca nu m-am exprimat complet: vreau o casa din lemn nu in genul ''clasic'' asemenea celora expuse in siteul citat de tine.
Ma intereseaza o casa din lemn intr-un stil mai modern, acea arhitectura cubica sau ceva de genul, nu ma pricep, adica imbinare lemn, piatra sticla, cu suprafete vitrate mari si un acoperis mai mult decat cel in 2 sau 4 ape.
Am vazut in Canada unele foarte ok, care de la distanta nici nu aratau ca ar fi din lemn.

Good luck!

Adevarul este ca degeba te uiti catre casele canadiene. Felul in care canadienii proiecteaza casele din lemn este total diferit de ideile din Romania. In Canada se pune accent mare pe elasticitatea materialului, atat la structura cat si la finisaje, pe cand in Romania se proiecteaza un fel de bunkere din lemn, invelite in oroarea asta de termosistem, ca sa ascunda, cumva, "rusinea".

De ajutat, in caz de cutremur, o casa din lemn te ajuta doar fiindca este mai usoara si fiindca, dupa cum spuneam, este - intr-o oarecare masura - felxibila. Asta nu inseamna ca nu-ti cade pleasca, in cap, daca nu este proiectata, respectiv executata corect.

Cauta un structurist bun, care sa cunoasca lemnul !! Altminteri vei avea de doua ori mai multe contravanturi (de se duce toata frumusetea lucrului cu lemnul) si vreo doua - minim! - straturi de OSB sau mai stiu eu ce; adica, din start, unul in plus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate