Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Facem un MAN in Bucuresti ?

- - - - -
  • Please log in to reply
301 replies to this topic

#1
ctek

ctek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 04.12.2003
Problema e ca acum retelele de cartier sau de bloc sunt amenintate cu disparitia sau cu  privarea de iesire in internet.

Propunerea mea este ca realizam o legatura (in termeni legali)  intre retelele de cariter/bloc, o legatura creata de noi care sa poata fi folosita free.

cititi putin aici:
http://www.wired.ro/...topic.php?6.540

Daca lasam isp sa preia  ei aceasta sarcina atunci inseamna sa dam niste bani pentru ceva care nu merita

Voi ce ziceti ?

#2
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Scuza-ma, dar cel putin dupa modul in care pui problema, nu cred ca stii despre ce vorbesti...
In rest, sincer - success!! ;)

#3
ctek

ctek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 04.12.2003
Cum ar trebui sa pun problema ?  Poti fi putin mai clar ? Eu zic sa incercam  ceva in privinta asta, macar nu stam si asteptam sa se intample ceva

#4
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
se cheama utopie.

#5
ctek

ctek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 04.12.2003
Probabil dar orice lucru bun a avut o idee care la inceput a fost utopica.

#6
ctek

ctek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 04.12.2003
@mr.fred
Daca nu incercam, atunci se cheama ca a fost utopie.
Daca in schimb fiecare admin de retea incearca sa intre in legatura cu alte retele din apropiere se realizeaza, incepe sa creasca nr de useri conectati si chestia asta chiar poate fii pusa in practica. Acum mai trebuie sa fie si interes si buna vointa din partea oamenilor....

#7
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
ctek, sorry, da' asta e utopie specific comunista... Fiecare nu plateste, si ia cat are nevoie si cu nimic mai mult..... Cam asta era scheletul comunismului utopic...

Si eu iti urez succes, da' nu cred ca ai sa reusesti... o sa reusiti...

#8
Romi-boy

Romi-boy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.07.2004
si daca stai sa gandesti putin in ansamblu la ceea ce zici tu ctek...e un pic de razbunare fata de ISP-isti, si oare de ce? ca incearca se ne ofere tot ce e mai actual in domeniu...asta in limitele posibilitatilor.....
nu cred ca e chiar idee buna..

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ctek , cred ca era bine sa taci din gura . Vezi bine ca ai starnit o gramada de ISP-isti care sunt ingroziti ca le fuge painea de la gura .
        Stimati domni ISP-isti sau filo , nu va fie teama .  In curand internetul o sa fie la fel de ieftin ca si apa de la robinet (o sa trebuiasca sa -mi platesc doar pexalu' , robinetele si contuaru' + 10 centi pe luna consumu') . Mai dureaza un pic pana cand gradul de informatizare o sa ajunga la o "masa critica " dupa care toti astia cu 1 dolar / MB or sa mai vanda internet doar in Afganistan .

Romi-boy :
"ca incearca se ne ofere tot ce e mai actual in domeniu...asta in limitele posibilitatilor....."

ce ne ofera bun in domeniu mai ? 100 $ pe luna la 128 kbps e bun ?
Da' 1 $ pe luna la 1 mbps nu se poate ? De ce ? Aaaa ... Nu vor sa investeasca nimic , dar vor sa castige garla ... ? Si care e problema daca o sa ne oferim singuri niste servicii care vor fi mai ieftine , mai viabile , mai rapide si deci ... mai bune ?

  Hai mai baieti , de ce va razbunati pe bietii provideri care vor sa va ofere tot ce e mai bun ,  adica o motivatie cat mai  plauzibila despre cum sa va cheltuiti inutil banii pe niste servicii care lasa intotdeana de dorit ?

   Cine e provider , sa spuna drept , si sa ne lase ...

#10
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003

Quote

Originally posted by cspot
In curand internetul o sa fie la fel de ieftin ca si apa de la robinet (o sa trebuiasca sa -mi platesc doar pexalu' , robinetele si contuaru' + 10 centi pe luna consumu') .  

[...]

ce ne ofera bun in domeniu mai ? 100 $ pe luna la 128 kbps e bun ?  
Da' 1 $ pe luna la 1 mbps nu se poate ? De ce ? Aaaa ... Nu vor sa investeasca nimic , dar vor sa castige garla ... ? Si care e problema daca o sa ne oferim singuri niste servicii care vor fi mai ieftine , mai viabile , mai rapide si deci ... mai bune ?



cspot.... Esti copil.... Mai bine taceai.... Lasa-l pe ctek in pace....

Nici unul din moderatori nu este PROVIDER.... In cel mai bun caz AR PUTEA lucra la un provider... De la asta si pana la ce spui tu e distanta lunga...

Si daca vrei la 1 USD/ 1 Mb viteza, de ce sa nu fie chiar gratis??? Sau mai bine... Firmele in loc sa-si recupereze investitiile, sa te plateasca sa faci contract, si nu cu mult, sa-ti dea tie 100 USD/ 128 kbps...

Sau ca sa continui nebunia generata de tine.... Ce-ar fi sa ne unim toti, si sa dam in judecata providerii, si sa ne facem noi propria retea, si sa platim exact aceeasi suma in final, dar impartita la X oameni...

Sau Internet vrac... Sau Internet "3 la 10.000? De ce nu?>

#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
laurentiu907 : vad ca astazi nu esti tocmai bine dispus ... Si nu am adus vorba de moderatori aici ... Si-asa mi-e cam teama de ei ... (alta poveste) .

   Sa revenim cu picioarele pe pamant si sa analizam la rece .

   1 . internetul nu costa nimic .
   2. ca sa ma conectez la internet trebuie sa-l platesc pe ala care imi faciliteaza accesul in asa fel incat sa-si recupereze banii pe care el la randul lui ii plateste unui provider mai mare , costul echipamentelor pe care le foloseste precum si ceva banutzi pentru sufletu' lui .

    Pana aici nimic anormal . Anormal este ca  provideru' asta (numit in continuare : baiat bun) nu incearca sa faca si el acolo un ban , ci incearca sa faca un sac de bani , pe spinarea fiecaruia .

    Solutia propusa consta in : ne facem propria retea pe banii nostri pe care oricum provideru' in problema avea sa ni-i ia in scurt timp , pe individ il trimitem la sapa si problema e rezolvata .

   Pune te rog apostroafe pe paragrafele care sunt gresite .

multumesc .

#12
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003

Quote

Originally posted by cspot
1 . internetul nu costa nimic .


Mai gandeste-te.... Ai sa ai surprize....

Quote

Originally posted by cspot
2. ca sa ma conectez la internet trebuie sa-l platesc pe ala care imi faciliteaza accesul in asa fel incat sa-si recupereze banii pe care el la randul lui ii plateste unui provider mai mare , costul echipamentelor pe care le foloseste precum si ceva banutzi pentru sufletu' lui .


Abia aici revii cu picioarele pe pamant....

Quote

Originally posted by cspot
Solutia propusa consta in : ne facem propria retea pe banii nostri pe care oricum provideru' in problema avea sa ni-i ia in scurt timp , pe individ il trimitem la sapa si problema e rezolvata .


Pana vine cineva si te trimite si pe tine la sapa, ca si tu trebuie sa-ti recuperezi bani din echipamente, din salarii la tehnic, din plata la super provider, etc...

Aaaaa si nu sunt prost dispus, ba dimpotriva...

#13
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
laurentiu907:
"Pana vine cineva si te trimite si pe tine la sapa, ca si tu trebuie sa-ti recuperezi bani din echipamente, din salarii la tehnic, din plata la super provider, etc..."

Pai daca am o retea in bloc la mine si trag un cablu la blocul vecin in habu  lu' ala asa ca nu am probleme deocamdata cu salariul la tehnic . Cat despre provideru' ala mare , in functie de dimensiunea retelei , e posibil sa ne plateasca el pe noi ca sa se conecteze . Daca nu , va plati fiecare cate un dolar doi acolo functie de cat de tare vrea sa iasa pe international .

#14
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Da, bine, cum spui tu si pe urma mancam....

Oricum, nu stii despre ce e vorba, si nici nu vrei sa "inveti"...

Nu se rezuma totul la legat doua hub-uri...
De magistrale ai auzit? De inele? Nu te mai intreb de optimizare ca te bag in ceata....

#15
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ideea initiala a thread-ului era despre retele de cartier sau de bloc .  Am un frate a X-a  care stie suficient cat sa administreze o retea de genu' asta cu 255 de calculatoare in ea . Daca se aduna el si cu colegii de clasa cred ca o pun de o magistrala .

  Daca nu se vor pricepe sa aloce IP-uri o sa le dau adresa ta de mail , si banuiesc ca   nu o sa fii  asa de rau sa nu le spui si lor cu sta treaba .

#16
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Nu ma deranjeaza, dar m-ar aranja mai mult aici pe forum... Sa vada toata lumea....

Ma bucur ca fratele dintr-a X-a stie sa aloce IP-uri la 254, si nu 255 de calculatoare....

Dar repet... Nu se rezuma totul la alocat IP-uri... O sa vezi, nu intru in detalii...

#17
Cordial

Cordial

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 24.05.2003
Chiar, de unde au IP-uri publice "retelele" de cartier?
Altfel spus, "retelele" astea nu trebuie sa aiba o personalitate juridica, ceva? Ca sa nu mai vb de relatia neoficiala cu ANRC si comunitatea providerilor Internet, care platesc bani sa-si vanda serviciile.

#18
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Nu mai vorbesc ca s-ar parea ca vorbesc singur....

Oricum, ai 100% dreptate, Cordial.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate