Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Testere pentru glicemie

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
cornelius1949

cornelius1949

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.10.2007
Care este riscul contactarii unor infectii daca la o policlinica, pt. a afla nivelul glicemiei, se foloseste un tester . Acul respectiv se sterilizeaza? Am facut un astfel de test, si nu cred ca a scos un ac special pt. mine. In capacul "pix-lui" respectiv are solutie care sterilizeaza acul? Daca nu e niciun pericol, care ar fi cea mai buna marca de astfel de testere?

                                                                                                                       Multumiri anticipate!

#2
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View Postcornelius1949, on Nov 27 2007, 17:09, said:

Care este riscul contactarii unor infectii daca la o policlinica, pt. a afla nivelul glicemiei, se foloseste un tester . Acul respectiv se sterilizeaza? Am facut un astfel de test, si nu cred ca a scos un ac special pt. mine. In capacul "pix-lui" respectiv are solutie care sterilizeaza acul? Daca nu e niciun pericol, care ar fi cea mai buna marca de astfel de testere?

                                                                                                                       Multumiri anticipate!


Ca tot veni vorba de glicemie am si eu o intrebare : Care analiza depisteaza ca suntem cu riscul de diabet : glucoza ori trigliceridele si care sunt limitele normale pentru fiecare?

#3
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View Postcornelius1949, on Nov 27 2007, 18:09, said:

Care este riscul contactarii unor infectii daca la o policlinica, pt. a afla nivelul glicemiei, se foloseste un tester . Acul respectiv se sterilizeaza? Am facut un astfel de test, si nu cred ca a scos un ac special pt. mine. In capacul "pix-lui" respectiv are solutie care sterilizeaza acul? Daca nu e niciun pericol, care ar fi cea mai buna marca de astfel de testere?

                                                                                                                       Multumiri anticipate!
Acul e de unica folosinta si nu se sterilizeaza, ci se arunca. Lansatorul de ace nu are absolut nici o solutie inauntru, si nici n-are cum sau de ce sa aiba.

Glucometrele AccuCheck de la Roche sunt foarte bune. As mai recomanda Bayer.

#4
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postchaosss, on Nov 27 2007, 17:46, said:

Ca tot veni vorba de glicemie am si eu o intrebare : Care analiza depisteaza ca suntem cu riscul de diabet : glucoza ori trigliceridele si care sunt limitele normale pentru fiecare?
glicemia (glucoza in sange) pentru diabet, normal e intre 80-120mg%. Trigliceridele - 50-150mg%

#5
poliglot

poliglot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 01.04.2009
Valorile normale ale glicemiei stabilite de Asociatia Europeana de Studiu a Diabetului se incadreaza intre 70 - 110 mg/dl pe nemancate. Valoarea anormala a glicemiei este peste 126 mg/dl, tot pe nemancate. La copiii nascuti prematur, valorile normale sunt intre 20 - 60 mg/dl, la nou-nascuti intre 30 - 60 mg/dl, la sugari intre 40 - 90 mg/dl, iar la copiii sub 2 ani intre 60 - 100 mg/dl.
Glicemia crescuta indica prezenta unui diabet zaharat. Pentru a fi confirmat diagnosticul de diabet zaharat, o persoana trebuie sa repete a doua zi testele de sange.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate