Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Totul ne dauneaza?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
nu_sunt_ozzy

nu_sunt_ozzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 15.02.2007
Ideea deschiderii acestui topic mi-a venit citind postul lui:

 bogdanpaul, on Nov 26 2007, 16:14, said:

Adica faci 3 dusuri pe zi in noiembrie? Are you crazy? Nu ai auzit ca sapunul e cancerigen? Si apa cu clor ataca pielea?
Si daca plec la munca la 6 si vin la 22, cam cate dusuri pe zi crezi ca pot face?

Ma rog, sunt unii care considera dus spalatul pe maini...

Haoleu mancatzi-ash, servetele ude intime? Pai sa ucizi feromonii? Si atunci ce-am facut?

Care e de fapt ideea? Sapunul dauneaza? Apa dauneaza? Laptele dauneaza? Carnea de porc dauneaza? Imaginati-va o lista ce contine tot ce e placut in lume si mentionati ca dauneaza. Intrebarea mea: exista ceva ce NU dauneaza?

Adica trebuie sa ma spal doar in apa de parau? Trebuie sa mananc doar legume proaspete crescute pe o insula ecranata impotriva radiatiilor? Exista chestii care sunt sanatoase? Hmm, cred ca o dau in extreme, da' chiar n-o duc grozav cu sanatatea si am inceput sa nu mai pot manca nimic. Painea de la magazin e gretoasa, branza de la tarani e tot mai naspa si pana si fructele sunt tot mai dubioase.. Nu prea mai stiu ce sa mananc pentru ca majoritatea alimentelor imi creeaza o stare naspa de greata. Sau poate e doar ceva psihologic, pt ca nu mananc nimic acasa dar din oras pot sa halesc chiar si junk food kfc, crap..

So, ce se poate manca? Si cum ne putem ingriji cat mai corect trupul in zilele noastre? Poate par un pic exagerat insa pentru mine e foarte important sa ma simt bine si acum.. nu prea o fac :(

#2
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Prietene, de trait nu vei trai vesnic, iar daca nu mori ucis, in accident sau din orice alte cauze externe tot de vcreo boala ai sa mori!
Asa ca, iti zic, merita sa te chinui toata viata fara pizza, sare, sucuri acidulate samd ca sa traiesti 5 ani in plus(asta la batranete, cand oricum vei fi un bosorog expirat).
Mi-am pus adesea intrebarea asta si am ajuns la concluzia ca orice lucru iti dauneaza in exces, iar unii medici, sau naturisti plictisiti mai scriu articole si carti despre lucruri daunatoare de care n-ai auzit ca sa cumperi solutiile lor.

#3
rivanol

rivanol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 21.06.2007
Tot ce cumperi de la magazin nu este si nu are cum sa fie 100% sanatos:
1 pt ca nu s ar vinde (unele lucruri sanatoase nu au un gust placut)
2 pt ca nu ar rezista...
Dar fara ele nu putem traii pana la urma chiar daca ele ne toaca incet incet...
Stiu o persoana care mananaca 100% sanatos aceasta fiind bunicul meu :D
Se hraneste doar cu ce este facut in curte fara ingrasaminte fara nimica....mentionez ca sta si intr o zona la munte langa padure :)

#4
nu_sunt_ozzy

nu_sunt_ozzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 15.02.2007

 snipest, on Nov 27 2007, 13:22, said:

Prietene, de trait nu vei trai vesnic, iar daca nu mori ucis, in accident sau din orice alte cauze externe tot de vcreo boala ai sa mori!
Asa ca, iti zic, merita sa te chinui toata viata fara pizza, sare, sucuri acidulate samd ca sa traiesti 5 ani in plus(asta la batranete, cand oricum vei fi un bosorog expirat).
Mi-am pus adesea intrebarea asta si am ajuns la concluzia ca orice lucru iti dauneaza in exces, iar unii medici, sau naturisti plictisiti mai scriu articole si carti despre lucruri daunatoare de care n-ai auzit ca sa cumperi solutiile lor.
Nu vreau sa traiesc forevar dar deja ma simt ca dracu' dupa 2 decade de viata .. E cam devreme sa ma simt batran si sa ma doara toate cele, nu :D ?

#5
M3ntal

M3ntal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 28.08.2006
Mda... matusa-mea inca mai foloseste sapunuri de pe vremea lui Ceausescu, si nu cumpara decat de la piata si are in casa aparat de spalat care nu se mai foloseste de ani de zile, si are 89 de ani, sanatoasa tun  ^_^

#6
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Nu stiu, fratilor, daca e ceva ce ne dauneaza in mod special. Eu cred ca toate produsele au o doza minuscula de "otrava" carew se acumuleaza cu timpul si ne ucide. Asa, nu cred ca daca te lasi, prin absurd zic, de varza, gata, nu te mai imbolnavesti

#7
eminem4ever

eminem4ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 20.05.2006
Si aerul dauneaza deci go go go ..capul in nisip  :lol:

#8
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Tot ce cumperi de la magazin nu este si nu are cum sa fie 100% sanatos:
1 pt ca nu s ar vinde (unele lucruri sanatoase nu au un gust placut)
2 pt ca nu ar rezista...

deci daca are gust bun si e facut sa reziste SIGUR e nesanatos. probabil cel mai mult dauneaza lipsa gindirii

#9
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Au zis la stiri ca si coaja de la portocale sau lamai dauneaza, ca e plina de pesticide. Data viitoare cand mancati prajituri de la bunica s-o avertizati sa foloseasca esente artificiale, nu coaja rasa de portocala :D

#10
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 maltese, on Nov 28 2007, 20:22, said:

Au zis la stiri ca si coaja de la portocale sau lamai dauneaza, ca e plina de pesticide. Data viitoare cand mancati prajituri de la bunica s-o avertizati sa foloseasca esente artificiale, nu coaja rasa de portocala :D

numa' romanancelor le-a trecut prin cap sa rada coaja de portocale pt aroma...

De cind exista exporturi portocalele au coaja tratata pt prelungirea termenului de pastrare...

Edited by H725, 29 November 2007 - 00:24.


#11
HotDawwg

HotDawwg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 27.03.2007

 nu_sunt_ozzy, on Nov 27 2007, 13:16, said:

Nu prea mai stiu ce sa mananc pentru ca majoritatea alimentelor imi creeaza o stare naspa de greata.
asta cred eu ca e si din alt motiv ;) ...n-ai reusit tu sa treci peste o chestie anume...si daca vrei sa stii intr-adevar ce trebuie sa mananci iti pot face eu o lista sau poti vorbi cu cineva de la herbalife...

#12
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2007

 nu_sunt_ozzy, on Nov 27 2007, 13:16, said:

Intrebarea mea: exista ceva ce NU dauneaza?

Bineinteles: antioxidantii, sportul, somnul de la 22:00 la 7:00, apa distilata, suplimentele de vitamine administrate cu moderatie, voia buna, igiena orala zilnica corecta, mesele regulate, 1 comprimat de aspirina/sapt si (d-ne fereste) abstinenta. Daca indepliniti toate cerintele in afara de ultima o puteti inlocui pe aceasta cu sex PROTEJAT zilnic.

Va rog, adaugati cu incredere si altele (in cunostinta de cauza).

#13
shatena

shatena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.12.2005

 days, on Nov 29 2007, 00:37, said:

Bineinteles: antioxidantii, sportul, somnul de la 22:00 la 7:00, apa distilata, suplimentele de vitamine administrate cu moderatie, voia buna, igiena orala zilnica corecta, mesele regulate, 1 comprimat de aspirina/sapt si (d-ne fereste) abstinenta. Daca indepliniti toate cerintele in afara de ultima o puteti inlocui pe aceasta cu sex PROTEJAT zilnic.

Va rog, adaugati cu incredere si altele (in cunostinta de cauza).

Apa distilata?  :huh: Eu stiam ca sanatos e sa bei apa minerala..

#14
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 shatena, on Nov 29 2007, 10:32, said:

Apa distilata?  :huh: Eu stiam ca sanatos e sa bei apa minerala..
Apa minerala dauneaza. poti face pietre la rinichi si guta. :P

Mai copii, stati linistiti. Intr-o buna zi o sa muriti. Speram doar sa se intample prin 2070...

#15
HotDawwg

HotDawwg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 27.03.2007

 adadoi, on Nov 29 2007, 10:34, said:

Apa minerala dauneaza. poti face pietre la rinichi si guta. :P

si odata cu eliminarea dioxidului de carbon(ce-l contine apa minerala) din organism...se elimina si calciu...si asta e valabil pentru toate bauturile carbogazoase...

#16
nu_sunt_ozzy

nu_sunt_ozzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 15.02.2007

 adadoi, on Nov 29 2007, 10:34, said:

Mai copii, stati linistiti. Intr-o buna zi o sa muriti. Speram doar sa se intample prin 2070...
Eu inteleg perfect ce zici, da' nu cred ca e normal sa ma simt ca mort la 23 de ani, nu :D ?

#17
rivanol

rivanol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 21.06.2007

 Mosotti, on Nov 28 2007, 15:57, said:

deci daca are gust bun si e facut sa reziste SIGUR e nesanatos. probabil cel mai mult dauneaza lipsa gindirii

Am zis "unele"...si pana la urma este parerea mea...daca nu iti convine nu iti mai bate capul si o comenta.

#18
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 adadoi, on Nov 29 2007, 10:34, said:

Apa minerala dauneaza. poti face pietre la rinichi si guta. :P

Guta?! De la apa minerala?!  :death:  Unde ai invatat prostia asta?! Asta-i o informatie complet eronata!  :thumbdown:
Nu are rost sa-ti zic care-i etiologia gutei ca poti folos wiki  :puke:  Daca nu cumva din wiki te-ai inspirat...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate