Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Fenomenele meteorologice vs receptie radio

- - - - -
  • Please log in to reply
811 replies to this topic

#19
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
cum sa dus ceatza si chiciura in buc a inceput depolarizarea verticala iar semnalele de la 97.3 minisat , 91.1 RRACTUAL , 103.0 hozizont , 87.6 shumen , 95.7 hristobotev , dau rateuri de pe la 12:08.  chiar si acum nu mai au intensitatea care o avea pe la 9:47 de dimineata! daca va urma ninsoare si daca se va incalzii vremea , propagarea care a inceput de pe 21 dec va scadea si va revenii la cotele normale, acum in ianuarie.

Edited by Zvartoshu, 01 January 2008 - 15:16.


#20
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
de la 16:37 pana la 20:24 depolarizarea verticala sa intesificat , eu cum am vazut ca scad semnalele pe verticala am iesit sa vad in periferie , am facut asadar teren , iar cand am ajuns in loc de verticala am dat de depolarizare orizontala si mai tare , dar pe langa asta o intesificare a propagarii pe verticala in canal NORD - SUD.

#21
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
continui .. ora 21:42 - 23:57 depolarizare orizotala de putere , 102.5 romania cultural cozia , nu se mai lua sub nici o forma in buc , ceea ce in buc se ia in mod constant la 3.5 -3.8 nivele/smetru
verticalele si ele au luat-o din loc adica si ele capata semnal scazut .
fac o prevestire , vin nori foarte grosi si ori ploua ori ninge undeva in nordul bulgariei si mai ales in zona meriddionalilor deoarece suntem intre doua fronturi de nori dupa cum este depolarizarea , ea singura zice dupa cum iau 102.5 ca e in forma de dop , imi pare rau si sincer ca nu este antenistu ca sa imi dea acces pe radar la VVB ca sa va traduc si eu cu google cum am mai facut pana acum!

Edited by Zvartoshu, 02 January 2008 - 02:11.


#22
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
estimare , norii in acest moment portivit semnalului detectat de antena mea distrectiva sunt pe nord-vest si sud-vest , in faza totala de formare de DOP deoarece semnalul la 100.9 bulgaria  nu m,ai are TUNE asta este un etaon si 102.5cozia nu mai exista . deci pe aceste zone tin sa spun ca ori ninge ori se pregateste sa ninga in veselie in orele urmatoate

Edited by Zvartoshu, 02 January 2008 - 11:26.


#23
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007
Decat sa invartiti butoanele la radio, nu e mai simplu sa va uitati la norii vazuti din satelit ?

http://www.meteoblue...p...&sendform=1

#24
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
E o idee chiar buna, daca e sa luam in calcul faptul ca primim tot felul de "avertizari" meteo cu viscole si zapada si cand colo e soare!

#25
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007
Ok, multumesc pentru recunoastere...

Ma bucur ca am fost de ajutor.

#26
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Cu placere! Si alte sugestii sunt binevenite!

#27
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007
Cel mai bun site de meteo care exista, numai eu il stiu...
E mai bun decat au visat aiuritii nostri care prezinta meteo...

Insa trebuie o rugaminte ca sa-l postez... ca pe degeaba... ar fi pacat...

#28
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostScumpicuta, on Jan 2 2008, 13:20, said:

Cel mai bun site de meteo care exista, numai eu il stiu...
E mai bun decat au visat aiuritii nostri care prezinta meteo...

Insa trebuie o rugaminte ca sa-l postez... ca pe degeaba... ar fi pacat...
situl e unu , radio este altu , situl nu am fost pe faza ca sa izti zic exact dopu din atmosfera care incurca ce e pe TROPO sa nu mai ajunga semnalele radio la anumite destinatii , deoarece sunt peste 14 modele normale de afisare a norilor . e bun zic eu , dar pus in paralel cu radio nu separat. in meteorologie uneori prevestesc ca si asta vara dupa semnalele de pe tropo care sunt si cum se maifesta ce va fii . am o exactitate sa zic de 70% deoarece ori prezic prea moale si afara urmeaza fenomenul prea tare , ori eu zic ca ploua si vremea din inorat se imbunatateste! :D nu am resuit decat 1 data un singur fading sa il detectez cu 1 ora pana sa inceapa

Edited by Zvartoshu, 02 January 2008 - 15:41.


#29
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
hai ca m-am reabonat la la y2tro si la o ansa x [confidential] si am vazut o pata de nori pe toate , deci stare superba , nor baban , semnale nasoale unele fiind cu eroare unele fara eroare sau unele nu merg masurate
acum ca tot zicem de nor si de dop UITATI-va si VOI ca am brodito fara sa o mai dau la intoarsa , vine de la sud-ves , spre nord-est si bucurestiu este sub zona cea mai nasoala si groasa a norului! deci 1X pentru estimare , am nimerito cu urechea si cu radio.  B)

Attached Files



#30
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
extrem de tare depolarizarea orizontala in romania... am vazuto si am detectato pas cu pas pe VVB .. e imposibila deoarece semnale de peste 30kw nu mai acopera nici 130km iar sa sticat jucaria pe orizonrtala .. daca e ceva .. revin cu detalii!

#31
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View PostScumpicuta, on Jan 2 2008, 13:20, said:

Cel mai bun site de meteo care exista, numai eu il stiu...
E mai bun decat au visat aiuritii nostri care prezinta meteo...

Insa trebuie o rugaminte ca sa-l postez... ca pe degeaba... ar fi pacat...
Daca te rog frumos, il postezi?

#32
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Cred ca e www.meteocalamamaacasa.com  :excl:

Edited by a21alex, 03 January 2008 - 12:44.


#33
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
bai , care a auzit sau a vazut pe undeva masuratorile puterii vanturilor care sau napustit spre bucuresti , vreau cele corecte nu aburelile care le-am auzit eu cu 58- 62km la ora ca nu cred nici in ruptu capului deoarece pe casa mi-a jumulit caramizi din cosuri si la o cladire a jumulit din perete , se vede cofretul cu leme si fiare!

#34
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View Posta21alex, on Jan 3 2008, 12:44, said:

Si de ce nu merge atunci?! Ori e gluma?  :D

#35
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
E gluma... :D La multi ani! :)

#36
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
fac o estimare in momentul asta dupa cum intra 87.6 shumen .. are 5.1 nivele adica si-a revenit ANORMAL , asta inseamna ca noru e pe la granita cu turcii si cu bulgarii spre burgas si pe mare . e dop pe acolo acu .. ca ricoseaza si arunca shumenu cu super putere inspre bucuresti. daca e dop avansat fac film! .. se pot captura multe semnale senzationale deoarece norul ala a facut ravagii verticale si orizontale sub el

Edited by Zvartoshu, 04 January 2008 - 19:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate