Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Taxa Anuala pe fiecare Cladire Noua

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
senve

senve

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 21.10.2007
Am inteles ca pentru fiecare cladire noua, IMPOZITUL ANUAL pe cladire este de 1.5% din valoarea ei

Daca construiesc o cladire si ma costa 600 000 euro, inseamna ca trebuie ANUAL sa platesc 9 000 EURO ??????

Sincer, mi se pare absolut enorm si nerentabil !

Unde pot afla exact cum se calculeaza aceasta taxa aberanta?

multumesc


#2
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Pai de la cine "ai inteles"?
Si eu am inteles ca exista "impozitul pe cladiri" al carui cuantum il gasesti pe net, la o simpla cautare google.
Cele mai sigure si calde informatii le afli de la Primarie, unde un functionar amabil iti va comunica - daca este cazul - cu zambetul pe buze, ca ai de plata imensa suma de ...  :console:

Personal mi se pare ABERANT sa aplice asa impozit, dar pe baza principiilor "ca la noi la nimeni" si "daca si permite casa de 600 KE, poate sa dea si 9 KE pe an" iti spun ca SE POATE!


Un articol ales aleator.

Apoi de unde crezi ca au bani ai nostri alesi pentru tot ce le pofteste inima??!!!

Edited by C.F.S., 26 November 2007 - 17:27.


#3
senve

senve

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 21.10.2007
da, iti sta mintea in loc. intr-adevar in judetul Brasov, taxa pe constructii este 1.5% anual.

ai cladire de 1 milion de euro, platesti ANUAL   15 000 EURO !!!! Adica peste 500 MILIOANE DE LEI anual !!!!!
Pai e greu sa acoperi asemenea taxe imense  chiar si din chirie....

OH GOD !!!




Printr-o recentă modificare a Codului fiscal, valabilă pentru toate localitățile din țară, vilele cu suprafețe de peste 150 mp vor avea un impozit majorat cu 10% pentru fiecare 100 mp în plus. De exemplu, pentru o vilă de 350 mp, proprietarul trebuie să plătească o cotă de 120% pentru cei 200 mp suplimentari, considerați „excedentari“ de către Ministerul Finanțelor.

În afară de această regulă, proprietarii din București, Brașov și Iași se vor confrunta și cu o altă scumpire: o indexare de 20%, atât pentru firme, cât și pentru populație, propusă de primari.

La Brașov, taxele pentru clădirile deținute de persoanele juridice sunt mai mari ca în alte orașe. Dacă în București și în celelalte localități mari se percepe o taxă cuprinsă între 0,5% și 1% din valoarea imobilului, în Brașov cota este de 1,5% din valoarea clădirii. Acest lucru înseamnă că pentru o clădire evaluată la 200.000 euro, o firmă din București plătește un impozit anual de 2.000 euro, în timp ce în Brașov trebuie să scoată din cont circa 3.000 euro.

#4
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View Postsenve, on Nov 26 2007, 17:30, said:

da, iti sta mintea in loc. intr-adevar in judetul Brasov, taxa pe constructii este 1.5% anual.

Pai asta cu impozitarea in functie de valoarea de inventar, nu-i de ieri de azi... am mai discutat problema asta in topicu referitor la "apartamentu pe firma sau nu!"

Si pe langa suma enorma pe care o dai anual, la fiecare 3 ani trebuie sa reevaluezi imobilu, alti bani alta distractie, altfel te trece la cota de impozitare de 10%.

Pe faza asta cu reevaluarea, primaria plateste sume derizorii pentru imobilele detinute care n-au fost reevaluate de 10 ani. Stiu caz concret, un imobil istoric, care valoreaza cel putin 1,5 mil. Euro, primaria plateste 8 lei impozit anual.

Eu platesc impozit pe un apartement de 67 mp care-i pe firma, vreo 450 ron, baba de sub mine pentru aceeasi suprafata plateste vreo 30-40 ron! Cu ce-s eu mai smecher? Macar de m-ar astepta cu paine si sare cand merg sa platesc impozitu!

L.e. Stai linistit si in nordu tarii ii tot peste 1%, in 2006 a fost 1,5%, in 2007 e 1,2%

Edited by Berti, 26 November 2007 - 17:53.


#5
bogdy_a

bogdy_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 01.05.2006

View PostBerti, on Nov 26 2007, 18:52, said:

Pai asta cu impozitarea in functie de valoarea de inventar, nu-i de ieri de azi... am mai discutat problema asta in topicu referitor la "apartamentu pe firma sau nu!"

Si pe langa suma enorma pe care o dai anual, la fiecare 3 ani trebuie sa reevaluezi imobilu, alti bani alta distractie, altfel te trece la cota de impozitare de 10%.

Pe faza asta cu reevaluarea, primaria plateste sume derizorii pentru imobilele detinute care n-au fost reevaluate de 10 ani. Stiu caz concret, un imobil istoric, care valoreaza cel putin 1,5 mil. Euro, primaria plateste 8 lei impozit anual.

Eu platesc impozit pe un apartement de 67 mp care-i pe firma, vreo 450 ron, baba de sub mine pentru aceeasi suprafata plateste vreo 30-40 ron! Cu ce-s eu mai smecher? Macar de m-ar astepta cu paine si sare cand merg sa platesc impozitu!

L.e. Stai linistit si in nordu tarii ii tot peste 1%, in 2006 a fost 1,5%, in 2007 e 1,2%


Salut,

Ce am citit aici m-a cam inspaimantat. Taxa de 1.5 % se aplica pentru persoane juridice, nu? Pentru persoane fizice e de 0,1 % ...sau gresesc ?
Pai eu mi-am vandut apartamentul am mai luat un credit de 50 000 euro si mi-am facut o casa de 150 mp probabil evaluata pe la 150000. De unde naiba sa mai am sa platesc 3000 euro pe an impozit ??????? Inca o data ,sper ca se aplica doar la persoane juridice

#6
gabimok

gabimok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.12.2006
Se plateste 1,5% la suprafata construita sau la metri patrati utili?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate