Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Distributie personalizata

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

OriginalCopy

OriginalCopy

I'm harmful, fear me please! :))

• Grup: Senior Members
Incerc sa personalizez o distributie (archlinux ca idee, dar irelevant pt problema mea) care foloseste isolinux ca sistem de creare a unui sistem virtual ce este folosit pentru instalarea propriu-zisa pe hdd. Acest sistem virtual are doua componente majore: un kernel, si o imagine initrd.img care contine o arhiva gzipped in format cpio. reusesc sa dezarhivez aceasta arhiva mai intai cu gzip -d si apoi cu  cpio -i --no-absolute-filenames < initrd.img. Obtin un root clasic cu /mnt, /etc/, /proc s.a.m.d.

Problema este la impachetare. In mod evident o fac in ordine inversa despachetarii, si inca de la prima vedere se observa un fenomen ciudat: desi initrd.img original avea 28 Mb, cel reimpachetat de mine are 45mb (numerele pot varia, insa discrepanta e cam asa de mare).
Am re-arhivat cu comenzile:
find . | cpio -o -H newc > initrd.img (din directorul isolinux/initrd/)
 gzip -c initrd.img > initrd.img.gz

Faptul ca nu functioneaza devine evident atunci cand am creat deja .iso-ul intreg si am incercat sa-l incarc cu bochs (bochs nu e de vina, scenariul functioneaza cu imaginea .iso originala insa nu si cu cea editata de mine). in acest moment apare doar "loading initramfs" dupa care VM-ul bochs se restarteaza. Atentie, aici nu e vorba de initrd-ul unui kernel ce contine simboluri, ci initramfs ce contine fisierele normale dintr-un root folosite de programul de instalare. Evident am facut ceva gresit cu acele doua comenzi, caci desi am editat doar un simplu text (deci +/- max 1 kb), discrepanta mai sus amintita e prea mare.

Are cineva idee ce imi scapa? instructiunile aproximative se afla aici.

Multumesc.

metal696heart

metal696heart

Junior Member

• Grup: Members
nu stiu daca ai gasit solutia, totusi [roblema ta se rezolva stabilind calea noii arhive facute cu cpio, in alt director... unul precedent ../arhiva

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate