Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Distributie personalizata

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Incerc sa personalizez o distributie (archlinux ca idee, dar irelevant pt problema mea) care foloseste isolinux ca sistem de creare a unui sistem virtual ce este folosit pentru instalarea propriu-zisa pe hdd. Acest sistem virtual are doua componente majore: un kernel, si o imagine initrd.img care contine o arhiva gzipped in format cpio. reusesc sa dezarhivez aceasta arhiva mai intai cu gzip -d si apoi cu  cpio -i --no-absolute-filenames < initrd.img. Obtin un root clasic cu /mnt, /etc/, /proc s.a.m.d.

Problema este la impachetare. In mod evident o fac in ordine inversa despachetarii, si inca de la prima vedere se observa un fenomen ciudat: desi initrd.img original avea 28 Mb, cel reimpachetat de mine are 45mb (numerele pot varia, insa discrepanta e cam asa de mare).
Am re-arhivat cu comenzile:
find . | cpio -o -H newc > initrd.img (din directorul isolinux/initrd/)
 gzip -c initrd.img > initrd.img.gz

Faptul ca nu functioneaza devine evident atunci cand am creat deja .iso-ul intreg si am incercat sa-l incarc cu bochs (bochs nu e de vina, scenariul functioneaza cu imaginea .iso originala insa nu si cu cea editata de mine). in acest moment apare doar "loading initramfs" dupa care VM-ul bochs se restarteaza. Atentie, aici nu e vorba de initrd-ul unui kernel ce contine simboluri, ci initramfs ce contine fisierele normale dintr-un root folosite de programul de instalare. Evident am facut ceva gresit cu acele doua comenzi, caci desi am editat doar un simplu text (deci +/- max 1 kb), discrepanta mai sus amintita e prea mare.

Are cineva idee ce imi scapa? instructiunile aproximative se afla aici.

Multumesc.

#2
metal696heart

metal696heart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 12.03.2007
nu stiu daca ai gasit solutia, totusi [roblema ta se rezolva stabilind calea noii arhive facute cu cpio, in alt director... unul precedent ../arhiva

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate