Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acasa TV devine televiziune gener...

[Recomandare] Caut scara de 7 m (...

Masinile de spalat AUTOMATE in an...

Procedura Rabla 2024
 "File Explorer" pentru un...

Inel de logodna

Ati auzit de scandalul in care es...

Iaz 12 m3
 Recomandare masina de tuns gazon

Recomandare rulouri/rolete/jaluze...

Zgarda capuse /pureci + hrana

Scula taiere plastic
 Definitie activitate continua

RC09 pentru camera A500s

Dren de fosa langa casa?

Panko lung

Cateva intrebari

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

fabius_d

fabius_d

Member

• Grup: Members
Salut.
Sunt incepator si am si eu cateva intrebari.
As vrea sa lucrez acasa, sa fac niste exercitii fara sa ma duc la sala pt cresterea masei musculare, am 2 gantere, imi puteti recomanda un program?
Ce ar trebui sa iau? Creatina e buna? Cand sa mananc ? inainte sau dupa antrenament ?
Am 1,77 si 61,1 kg la 19 ani. E cam putin.
Merci

Valy1

Valy1

Senior Member

• Grup: Senior Members
Daca nu te duci la sala nu baga banii in creatina , proteine &co.
Cu banii astia poti sa-ti faci un abonament la sala.

fabius_d

fabius_d

Member

View PostValy1, on Nov 22 2007, 14:54, said:

Daca nu te duci la sala nu baga banii in creatina , proteine &co.
Cu banii astia poti sa-ti faci un abonament la sala.
Nu pot sa'mi fac abonament la sala de banii aia...crade-ma !  :P
nu locuiesc in romania...oricum nu banii sunt problema...sunt altele..e departe sala,n'am timp si in plus...cand mergeam la sala mi se mai intampla sa ma mai intalnesc cu unu cu altu...si plecam la o bere sau kestii de genu :lol:  sau statea de vorba cu baietii prin sala decat sa lucrez. De asta prefer sa lucrez acasa. Oricum...incearca sa raspunzi si la celelalte intrebari :D

Valy1

Valy1

Senior Member

o sa-ti raspunda allah2 ..el stie mai bine cum e cu lucru acasa  :lol:

allah2

allah2

Member

Da :D

Program de acasa:

Luni: piept + biceps
Marti: picioare + abdomen
Miercuri: pauza
Joi: spate + trapez
Vineri: umeri + triceps
Sambata: pauza
Duminica: pauza

Exercitii care sa le poti face acasa:
Piept: pentru inceput flotari, apoi gasesti o masa mai subtire si faci impins sau fluturari cu ganterele. Daca reusesti sa pui masa inclinata poti face si exercitiile la inclinat.
Biceps: ca la sala, fara flexiile de la Banca Scott (decat daca improvizezi)
Picioare: genoflexiuni, fandari inainte, indreptari pentru femurali, ridicari pentru gambe
Abdomen: toate variantele de crunch (poti pune si gantera pe piept mai incolo)
Spate: ramat cu o gantera
Trapez: ridicari din umeri cu ganterele
Umeri: ridicari laterale si forntale cu ganterele, impins de la umeri cu ganterele
Triceps: extensii ale bratului cu gantera, flotari intre doua banci paralele (improvizezi tu), impins cu priza apropiata (ca la piept, doar ca ti priza mica)

Cam atat :P Cauta exercitiile pe diverse situri si vezi cum le poti face tu acasa ;)

iverson85

iverson85

Junior Member

Da, pana aici totul e frumos....dar cu aceste antrenamente n-o sa ajungi nicaieri...
Pentru inceput ii bine, pentru ca poti sa inveti cum sa simti muschii, cum sa faci corect unele exercitii....insa daca vrei rezultate atunci dute la sala. Iar daca motivul pt. care nu te duci la sala este cel invocat de tine (prieteni, beri), atunci mai bine sa nici nu te apuci de acest sport.

In afara de sala ar trebui sa-ti faci si un program in cea ce priveste mancatul...tu doar dupa antrenament vrei sa mananci??? in rest nimic??

zavalita2002

zavalita2002

Junior Member

View Postiverson85, on Nov 22 2007, 20:14, said:

Da, pana aici totul e frumos....dar cu aceste antrenamente n-o sa ajungi nicaieri...
Pentru inceput ii bine, pentru ca poti sa inveti cum sa simti muschii, cum sa faci corect unele exercitii....insa daca vrei rezultate atunci dute la sala. Iar daca motivul pt. care nu te duci la sala este cel invocat de tine (prieteni, beri), atunci mai bine sa nici nu te apuci de acest sport.

In afara de sala ar trebui sa-ti faci si un program in cea ce priveste mancatul...tu doar dupa antrenament vrei sa mananci??? in rest nimic??
Ce misto e sa ti se faca observatii nu in privinta modului de antrenament, ci in privinta stilului de viata :))
Oricum, daca crestinul va incepe cu celebrul program de acasa al lui allah - frate ce nick - probabil isi va da seama ca-i ajunge, sau nu. Si se va duce la o sala. Important e sa inceapa ceva, nu sa primeasca lectii de atitudine.

iverson85

iverson85

Junior Member

Succesul in acest sport, se atinge doar cu o dieta bine alcatuita, chiar daca multi nu inteleg acest lucru, si cred ca daca se duc la sala, ori fac acasa exercitii vor creste (vor fii mai mari).

allah2

allah2

Member

View Postzavalita2002, on Nov 23 2007, 07:36, said:

Oricum, daca crestinul va incepe cu celebrul program de acasa al lui allah - frate ce nick - probabil isi va da seama ca-i ajunge, sau nu. Si se va duce la o sala. Important e sa inceapa ceva, nu sa primeasca lectii de atitudine.

Atunci da tu un program mai bun pentru acasa! Sa te vad :rolleyes: Mie unul mi-a mers foarte bine cu el - am luat aproape 10 kg in greutate dupa 4 luni, iar stratul adipos am reusit sa mi-l mentin foarte scazut.

P.S. Trebuie sa recunosc ca nick name-ul zavalita2002 e mult mai stralucit si foarte inspirat...

Valy1

Valy1

Senior Member

cum sa comentezi cand ai nickul zavalita ???  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Allah daca poti fa si tu cateva poze in sala din sir ..si io ma gandeam de ceva vreme sa ma duc sa vad cum e..

Edited by Valy1, 23 November 2007 - 15:25.

allah2

allah2

Member

Am fost doar de doua ori pana acum, dar pare ok. Ma rog, nu am experienta cu salile, dar pare dotata cu toate aparatele si nici nu e foarte aglomerata. Pretul e de 70 lei/16 sedinte pe luna. Poate o sa fac si cateva poze cu mobilul data viitoare...

Eu iti recomand sa vi si tu la ea daca nu gasesti alternative mai bune (eu unul n-am gasit; decat una de la un hotel, dar era mai departe) :)

Valy1

Valy1

Senior Member

cred ca vin si io de pe 5-10 decembrie..cand mi se termina actualul abonament.
PS : stau la o statie de tine  :rolleyes:

brutussas

brutussas

Junior Member

N mai descurajati lumea sa faca antrenamente acasa....se poate si acasa.Eu am pus 5 kg in trei luni si e si asta totusi o schimbare decat nimic.Bineinteles ca cel mai indicat ar fi sa mearga la sala dar daca nu se poate in nici un fel si acasa e o optiune destul de buna ;)

iverson85

iverson85

Junior Member

View Postbrutussas, on Nov 23 2007, 22:34, said:

N mai descurajati lumea sa faca antrenamente acasa....se poate si acasa.Eu am pus 5 kg in trei luni si e si asta totusi o schimbare decat nimic.Bineinteles ca cel mai indicat ar fi sa mearga la sala dar daca nu se poate in nici un fel si acasa e o optiune destul de buna ;)

Ma gandesc ca acei 5 kg. reprezinta grasimea, sau gresesc???

brutussas

brutussas

Junior Member

View Postiverson85, on Nov 24 2007, 10:50, said:

Ma gandesc ca acei 5 kg. reprezinta grasimea, sau gresesc???
Gresesti!!! -_-

allah2

allah2

Member

View PostValy1, on Nov 23 2007, 20:27, said:

cred ca vin si io de pe 5-10 decembrie..cand mi se termina actualul abonament.
PS : stau la o statie de tine  :rolleyes:

Uite aici niste poze si detalii despre sala. Eu nu prea am cum sa fac poze deoarece mobilul mi-l las in dulap (de langa vestiare), nu intru cu el in sala propiu-zisa...

Te astept sa vi. Eu zic ca merita :D

iverson85

iverson85

Junior Member

View Postbrutussas, on Nov 24 2007, 12:54, said:

Gresesti!!! -_-

5 kg in trei luni, numai muschi?? Wow, avem un Ronnie Coleman pe forum...

In ritmul asta intr-un an o sa cresti 20 de kg. numai in muschi...

allah2

allah2

Member

View Postiverson85, on Nov 24 2007, 14:36, said:

5 kg in trei luni, numai muschi?? Wow, avem un Ronnie Coleman pe forum...

In ritmul asta intr-un an o sa cresti 20 de kg. numai in muschi...

Nu e nimic neobisnuit. In primele luni de antrenament cresti cel mai repede, iar apoi din ce in ce mai incet ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate