Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandari mici excursii

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Am putea scrie aici locatii aflate in apropierea oraselor care merita vizitate intr-o dupa-amiaza de weekend. Locatii "pitoresti", eventual unde se poate manca bine, si sa nu necesite prea mult timp pierdut pe drum.

As vrea sa imi recomandati niste locatii la care pot ajunge intr-un timp relativ scurt (maxim o ora-doua) plecand din Iasi (cu masina, bineinteles). Desi stau de cativa ani in Iasi, recunosc ca nu prea am vizitat imprejurimile, si cum sunt sofer de curand, incerc sa capat si ceva experienta conducand masinuta cat de des pot. Stand prost cu timpul, as dori sa fac cate o scurta iesire in weekend cu prietenii. Stiu ca acum timpul nu mai permite mersul la plaja, iarba verde, etc (desi gratare stiu ca se mai practica intre membrii forumului :D) dar daca cunoasteti locuri care merita vizitate, nu ezitati sa scrieti.

#2
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006

View Postwizake, on Nov 21 2007, 18:22, said:

Stiu ca acum timpul nu mai permite mersul la plaja, iarba verde, etc (desi gratare stiu ca se mai practica intre membrii forumului :D) dar daca cunoasteti locuri care merita vizitate, nu ezitati sa scrieti.

Hai bre, nu gasiti voi acolo un loc la o cabanuta, ceva? :) Intre noi fie vorba, nimic nu se compara cu un gratar intre prieteni!

#3
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
mai nene! da acu pe bune, de unde luati voi micii aia faimosi? Ca doar nu sunt productie proprie, ca nici tu nici Mak nju aveti-DIN PACATE-carmangerie...
Ii luati de la Billa, XXL, METRO, CARREFOUR,..ziceti domne odata, nu ne mai fierbeti!
PS Am auzit ca s-au gasit doua pisici intoxicate/ghiftuite cu mici si bere intr-un loc pitoresc , nu dau nume ca sa nu fac reclama...

#4
XtraVagAnT

XtraVagAnT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 26.06.2005
Iti recomand sa faci o mini-expeditie pe urmatoarea ruta: Iasi - Roman - Piatra Neamt - Bicaz - o deviere pana la Lacul Rosu si retur la Bicaz - Poiana Largului - Tg. Neamt - P. Neamt - Roman - Iasi
Pana la Roman mergi pe E85 in ritm alert incat nu prea ai multe de vazut, apoi pana la Piatra Neamt sunt cateva localitati interesante insa de acolo pana la Bicaz si apoi pana la Lacul Rosu prin Cheile Bicazului ai ce vedea si admira. Lacul de acumulare Izvorul Muntelui si barajul de la Bicaz iarasi sunt locatii pitoresti.
Ca si distanta nu mi se pare mult si se merita efortul mai ales daca mergi cu masina plina incat sa contribuie si ceilalti la combustibil ;)
Normal ar fi sa-ti dedici o sambata sau o duminica acestei expeditii incat nu are rost sa ajungi acolo sa faci gratar si intr-o ora sa te intorci ;)
Cateva dovezi din plimbarile mele prin zona respectiva:
;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Sa nu uiti sa faci poze si sa le pui pe forum cand pleci la distractie :D
Ciauz!

Edited by MAK, 21 November 2007 - 21:32.


#5
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View PostXtraVagAnT, on Nov 21 2007, 20:48, said:

Sa nu uiti sa faci poze si sa le pui pe forum cand pleci la distractie :D
Da, sa le pui pe forum, nu sa dai link la site propriu.   ;)

#6
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
@Xtravagant: ruta e buna.. pare putin cam lunga.. pentru ca acum se intuneca mai repede. Ca sa nu fiu pe fuga toata ziua, cred ca e mai bine sa fac excursia cand ziua e mai lunga. Prin zona aia am mai fost "in trecere" de cateva ori. Ma gandeam la ceva mai aproape de Iasi. Spre rusinea mea, chiar nu cunosc bine imprejurimile.
Mi-am adus acum aminte de palatul lui Cuza .. cred ca e la Ruginoasa... Am trecut de cateva ori pe acolo in drum spre SV... dar nu m-am oprit niciodata.

#7
XtraVagAnT

XtraVagAnT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 26.06.2005
MAK, as vrea eu sa am deviantart.com :lol:
E o galerie publica unde imi tin pozele, iar link-urile externe in cazul de fata erau edificatoare pentru discutia purtata.
E ca si cum ai sterge link-urile alea catre filmulete cu accidente de pe youtube pentru ca sunt externe.  :D
Cred ca atitudinea ta a fost exagerata in acest caz.
Toate cele bune si spor la moderat.

#8
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006

View PostXtraVagAnT, on Nov 21 2007, 22:42, said:

E o galerie publica unde imi tin pozele, iar link-urile externe in cazul de fata erau edificatoare pentru discutia purtata.
Puteai sa le pui cu tag-ul "" , chiar daca poza e hostata pe deviantart!

@wizake: Iesi din casa bre, nu gasesti o zona faina la cativa km de Iasi?  Ia incearca link-ul asta! Enjoy!

#9
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
interesant link-ul. Poate gasesc o zona misto langa Iasi... dar tocmai asta intreb aici.. cineva caere cunoaste una.. ca nu imi place sa merg fara sa stiu unde, si de ce :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate