Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Greenfield Residence

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
3351 replies to this topic

#2899
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Ei, vezi, s-a rezolvat problema. De acum preturile se vor duce spre cer, imperturbabile. Va fi mai ceva ca in Manhattan.

#2900
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

View Postleusteanul, on 01 iulie 2022 - 13:53, said:

Ei, vezi, s-a rezolvat problema. De acum preturile se vor duce spre cer, imperturbabile. Va fi mai ceva ca in Manhattan.

eu zic ca deja sunt la cer. vor ajunge in alta galaxie daca mai cresc.
dar nu ai ce sa faci. e vorba de cerere si oferta si cat timp exista cerere preturile vor ramane sus.

#2901
brukan

brukan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.05.2010

View Postleusteanul, on 01 iulie 2022 - 05:59, said:

Evident, preturile vor creste pana la cer.

Citesc de pe Google reviews niste opinii recente:

"Am fost in acest cartier doar în vizită. Pădure inițial, care a fost distrusa parțial, pentru a face blocuri. iar in prezent îndesirea blocurilor continuă. Am văzut deja blocuri de 10 et. Păcat. O sa ajungă " Betonfield" ca un cartier bucureștean obișnuit. Acces incomod. Este departe de orice, lucru care aduce dependența de mașina personală și mult timp + benzină irosite pe drumuri. Benzina scumpita enorm va duce la cheltuieli foarte mari. Exista și transport in comun din fericire, luat de la aeroportul Băneasa. Accesul cu masina sau autobuzul din DN catre Greenfield este pe un drum cu 1 banda dus, una intors, probabil sufocat cât de curând. Ma bucur că nu stau in acest cartier și m-am lămurit că nici nu as vrea să stau vreodată in el."

"Cartierul, cu toate ca s-a dublat, NU are cai de acces, drumul prin padure, in afara ca este ilegal folosit, este un dezastru. Mai nou, se construieste din nou, au inceput turnurile de 11 etaj, care vor pune presiune si mai mare pe singurul drum de 1banda/sens si care da in breteaua centurii București. Praf, aglomeratie, spațiu verzi abandonate, masini parcate peste tot, deci un viitor ghetou pe Centura."

"Nefiind legat la canalizarea orașului există și probleme mai ales la ploi: multe zone se inunda, apar mirosuri de îți mită nasul din loc iar cei cu mașinile parcate în zona sunt disperați să le mute pentru a nu fi inundate.
Agenții de vânzări va vor promite marea cu sarea, dar după ce va iau banii adios și c'est la vie.
Cei care dau 4-5* o fac cu motivația de a se convinge pe ei înșiși că au făcut o alegere bună, deși (în interior) sunt conștienți de marea țeapă pe care și-au luat-o, cumpărând in acest loc.
In încheiere o vorbă românească, care se aplica foarte bine: "nu e prost cine cere, ci cel care dă".
Atâta timp cât oamenii se îngrămădesc sa cumpere promisiuni, dezvoltatorul va vinde in continuare aceste iluzii foarte bine prezentate în schițele de Marketing precum și de ag. de vânzări.
Nu recomand! Acest cartier este o adevărată bătaie de joc sponsorizată de anumite interese politice."
Subscriu la ce zice Dexter.
Nu se inunda absolut nimic, comparativ cu marea parte a BuCURestiului sau adevaratele ghetouri din militari, berceni si alte comune limitrofe. Problema a fost candva in capatul aleii publice ce desparte cartierul vechi de cel nou. Nu am mai vazut nici acolo probleme.
Parcarea, da, incepe sa devina o mizerie ca in comuna primitiva BuCUResti.
Da, esti dependent de masina, de combustibili scumpi (daca ai copii), nu ai cresa, gradinita, scoala la mai putin de 15-20 de minute cu masina.
Da, s-au vandut iluzii cu mall, scoala, gradinita, cresa, drum prin padure, drum peste centura, drum pe sub pod etc.
Acum s-au vandut si inca se mai vand promisiuni pe hartie si randari pe calculator celor ce vor sa se mute intr-un ghetou de 10 blocuri langa centura.
Praf este pe drumurile publice si partial carat si in cartier de catre masini din cauza jegurilor de la Impact care nu si-au spalat masinile cand ieseau de pe santierul plin de noroi.
S-au facut sute de plangeri si la politie si la orice, dar, intr-adevar au pile puternice in politic.
Da, e o prostie sa dai banii pe care ii cer ei. Aici tine de averea si de inteligenta fiecaruia.
Cresc peste tot, da. Dar trebuie sa stii unde ti-e limita, nu? Daca pretul s-a dublat din 2017 pana in 2021, ia gandeste-te si la salariul tau daca s-a dublat. Si daca zici ca merita sa investesti atata banet intr-o primisiune. Banet pe care, de obicei, nici nu il ai, ci te pui gaj la banci.
Povestea cu padurea distrusa pentru a face blocuri nu prea stiu de unde e scoasa. Poate face referire la paduricea de salcami (in mare parte vegetatie salbatica) dinspre centura, langa blocurile nou ridicate de 10 etaje.
Cat despre lamurit ca e urat si ca nu vrea sa stea X in el, e clar o opinie personala, influentata sau nu de anumite aspecte personale. Ca si frumusete 99.9% din bucuresti nu se compara. Dar, da, se distruge sistematic, desi unii nu vad sau nu simt. Decat cand va fi prea tarziu.

Edited by brukan, 01 July 2022 - 14:20.


#2902
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004
brukane, nu ai aflat nici pana acum ca berceniu' e pe deal ?

#2903
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Atat se plang unii de asemenea cartiere de parca bucurestiul ar fi mai breaz… mizerie, aglomeratie, ambuteiaje, transport in comun prost (apropo, azi am vrut sa merg cu autobuzul - singurul care a venit a fost un jeg la care nu puteam sa platesc calatoria cu cardul), copiii sunt dusi la scoala/gradinita tot cu masina… Ma rog, vechea poveste: cei mai nemultumiti de un lucru sunt cei care nu-l au sau nu-l folosesc. Dar stiu ei mai bine cum e. Romanisme.

Apropo, daca acest cartier a fost construit ilegal, primaria a suspendat sau interzis vreo constructie? Intreb pentru ca blocurile turn au aparut recent. Iar doamna Clotilde si nicusor dan sunt f suparati de dezvoltatori.

Edited by LauCalin, 14 July 2022 - 10:43.


#2904
brukan

brukan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.05.2010

View PostLauCalin, on 14 iulie 2022 - 10:39, said:

Atat se plang unii de asemenea cartiere de parca bucurestiul ar fi mai breaz… mizerie, aglomeratie, ambuteiaje, transport in comun prost (apropo, azi am vrut sa merg cu autobuzul - singurul care a venit a fost un jeg la care nu puteam sa platesc calatoria cu cardul), copiii sunt dusi la scoala/gradinita tot cu masina… Ma rog, vechea poveste: cei mai nemultumiti de un lucru sunt cei care nu-l au sau nu-l folosesc. Dar stiu ei mai bine cum e. Romanisme.

Apropo, daca acest cartier a fost construit ilegal, primaria a suspendat sau interzis vreo constructie? Intreb pentru ca blocurile turn au aparut recent. Iar doamna Clotilde si nicusor dan sunt f suparati de dezvoltatori.

E adevarat ca cei mai multi se plang ca sunt acri strugurii. Adevarat, romanisme.
Dar poti sa ai critici constructive, indreptatite si daca locuiesti aici. Altfel nu putem evolua, daca nu avem si critica constructiva. Din pacate nu putem sa facem noi pe cat ne-am dori sau pe cat de mult criticam. Si daca iesim sabiile in fata primariilor sau guvernului. Nu tine de noi sa schimb. Insa tine de noi sa alegem unde si cum vrem sa locuim. Si fiecare o face unde se simte mai bine sau unde isi permite (dar e bine sa nu pomenim de dulceata strugurilor din curtea altora).

Pana acum 3 ani am stat in Salajan si Dristor, toata viata. Am fost weekndul asta in Salajan si pot spune ca nu am vazut niciodata sa arata asa de rau cartierul, atat de murdar, totul uscat si sufocat de masini parcate peste tot. Din 5 masini una era abandonata. Oribil. Am ocolit minute bune sa ajung la o terasa langa parcul Titanii, pentru ca s-a construit pe orice spatiu liber numai dughene de blocuri, una lipita de alta si efectiv nu ai pe unde sa treci, pana nu se termina tot "cartierul" nou.
Nu am vazut un fir de iarba verde. Si mirosuri... insuportabile peste tot, si in scari si pe afara, dar mai ales in gradinile blocurilor (pe unde au mai ramas, de nu le-a betonat NeaCoitza).
Trei era laudat ca cel mai frumos sector. Daca mergi pe strazi ai impresia ca primaria a plecat in vacanta acum mult timp si totul e lasat in paragina. Nu numai sectorul 1, apropo de criticii lui Clotilde.

#2905
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Bucurestiul este capitala-mahala a Uniunii Europene. In nicio alta tara cu ceva mai multa civilizatie nu veti vedea haiducia asta in constructii. Un mini New Delhi, colcaind in mizerie, betoane si poluare.

#2906
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Ar trebui sa faci o tura prin.. Bulgaria - vei veni cu alte idei si impresii.

#2907
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Pai, noi si bulgarii, sarantocii Europei. Te simti mai bine stiind asta, te consoleaza gandul ca, uite, poate Bucurestiul nu e singura capitala-mahala, mai e si Sofia?
Ne complacem intr-un balcanism sinistru, pe principiul: "lasa, ca si peste gard e la fel de rau".

#2908
tttozzy

tttozzy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.10.2015
salutare - m'am mutat de curand aici ... so inca sunt "noob" :) .. dar care'i treaba cu tot praful asta? nu'mi dau seama daca e doar de la constructii sau de la drumul din padure? dar pare semnificativ de mult praf (pentru "cartierul imbratisat de padure" adica) ... e normal? e ceva ce'mi scapa si e doar o perioada mai cu praf?

#2909
aspirina

aspirina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 05.10.2005
Se pare ca ai crezut basmele celor de la impact cu aerul curat, bla, bla … sper ca nu te-ai mutat in blocurile din panoramic; locatarii din cele doua noi blocuri vor avea socul vietii: sa stai la 20m de padure si sa nu poti deschide geamurile din cauza prafului.

Poti incepe cu un search dupa praf in topicul de fata.
Momentan e decent, ca e traficul redus. Sa vezi cum e incepand cu Septembrie daca nu ploua o perioada mai lunga … in special seara/noaptea, la lumina farurilor, e o imagine suprarealista drumul prin padure; se vad norii de praf ca o ceata densa. Ajuta si dobitocii cu jeepuri care o calca mai tare. 20 - 30 de metri in stanga/dreapta drumului e totul alb.





#2910
tttozzy

tttozzy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.10.2015
adica, tot praful e de la drumul din padure? pare totusi ciudat ca ar trebui sa fie totusi relativ "izolat" ... adica 20-30m inteleg (si am vazut ac e totul alb) dar pare semnificativ de mult praf in rest, la etaje destul de ridicate si departe de padure ... si e praf fin, d'ala de il simti in plamani... tot vine de la drum!?

#2911
aspirina

aspirina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 05.10.2005
Nu e numai drumul de vina; santierele din zona contribuie la fel de mult, plus campurile din jur & lipsa unei bariere verzi intre centura si cartier.

Edited by aspirina, 22 July 2022 - 09:05.


#2912
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
...dar io-te ce frumoasa e padurea...

#2913
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011

Quote

Pai, noi si bulgarii, sarantocii Europei. Te simti mai bine stiind asta, te consoleaza gandul ca, uite, poate Bucurestiul nu e singura capitala-mahala, mai e si Sofia?
Ne complacem intr-un balcanism sinistru, pe principiul: "lasa, ca si peste gard e la fel de rau".

Nu ca mi-ar face vreun bine stiind ca altii's mai prejos dar nu imi fac un scop in viata din a sublinia incisiv aspectul negativ al unei situatii.. pe care intr-un final trebuie sa o accept - si da, intr-o zona cum iti place tie vei vedea ca sunt alte costuri si ti se infunda narile pe alte principii - deci tot la partea de emotie cerebrala ajungem. Partea goala si plina a paharului e miza.. pe scurt. Si sa nu iesi din ritmul asta negativ mai deloc in interactiunea umana eu consider ca-i treaba patologica.

Iar in privinta drumului prin padure - slava cerului ca e deschis si exista si in starea actuala. Exista disconfortul mai sus mentionat dar e o consecinta a vietii moderne si comode pana la urma - everybody with a car ; nu stiu..in caz de.. daca se va incumeta cineva la asfaltare in formula lui actuala ingusta si cu obligatii de slalom la 20m pt a nu te lipi de cel din fata.

Edited by Pieptoasa, 22 July 2022 - 22:06.


#2914
brukan

brukan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.05.2010

View Posttttozzy, on 22 iulie 2022 - 08:33, said:

adica, tot praful e de la drumul din padure? pare totusi ciudat ca ar trebui sa fie totusi relativ "izolat" ... adica 20-30m inteleg (si am vazut ac e totul alb) dar pare semnificativ de mult praf in rest, la etaje destul de ridicate si departe de padure ... si e praf fin, d'ala de il simti in plamani... tot vine de la drum!?
Daca esti in panoramic, da, probabil de la drumul din padure, in mare parte. Acum ca au facut si drumul ala pt utilaje pe langa padure, plus ca spre nord, spre centura nu exista decat praf, da, poate urca pana sus praful. Avem si seceta anul asta, avem camp, avem polen, toate zboara. Mai vine si cate un val saharian... Spala-ti masina si sa ai norocul sa ploua in cateva ore dupa, sa vezi cum arata cand se usuca. Plina de urme de praf umezit.
Oricum, si in restul cartierului s-a schimbat "kalimera". Acum 2 ani stateau copiii desculti in baltile pandemiei, dupa ce ploua si apa ramanea limpede ca in Mediterana.
Apoi, cand au inceput santierul la blocurile turn si au inceput sa iasa cu tone de noroi pe sosea, s-a ales praful. La propriu si la figurat. Multumiri nemarginite Impactului! Si pilelor lor din Militia Locala.

#2915
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View Postbrukan, on 25 iulie 2022 - 08:46, said:

Acum 2 ani stateau copiii desculti in baltile pandemiei, dupa ce ploua si apa ramanea limpede ca in Mediterana.
Apoi, cand au inceput santierul la blocurile turn si au inceput sa iasa cu tone de noroi pe sosea, s-a ales praful. La propriu si la figurat. Multumiri nemarginite Impactului! Si pilelor lor din Militia Locala.

Fix luni am trecut pe langa panoramic si pe la blocul 38 C era o ceata de copii se jucau intr-o baltoaca de la aspersoarele de la spatiul verde, in mijlocul drumului.  Aproape puteai sa bei de acolo.Posted Image

Edited by medelin992, 03 August 2022 - 07:48.


#2916
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Corect, mai ceva ca apa de izvor de munte :))))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate