Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Islamul īn Romānia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
240 replies to this topic

#19
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

 Megara, on Nov 25 2007, 16:14, said:

Adevar graiesti... si s-a vazut asta cand ai denigrat mari istorici si oameni de cultura ai Romaniei.
Unul care repeta mereu "esti prost, esti prost" nu e neaparat destept. Vad ca tu ti/ai pus asta si ]n semnatura.

#20
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 Ramunc, on Nov 25 2007, 16:21, said:

Unul care repeta mereu "esti prost, esti prost" nu e neaparat destept. Vad ca tu ti/ai pus asta si ]n semnatura.
Nici nu am spus asta nici pe forum si nici in semnatura. Dar tu intelegi cam greu si s-a vazut asta de destule ori. Iar semnatura arata comportamentul prostului... te simti cumva?  :rolleyes:

#21
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

 Megara, on Nov 25 2007, 16:28, said:

Nici nu am spus asta nici pe forum si nici in semnatura. Dar tu intelegi cam greu si s-a vazut asta de destule ori. Iar semnatura arata comportamentul prostului... te simti cumva?  :rolleyes:

Omul prost e prost tocmai prin aceea ca nu stie ca e prost. Sf. Pavel spunea "daca vreti sa fiti īntelepti, faceti-va nebuni ca sa deveniti īntelepti".


Faptul ca argumentele tale sunt de genul

"a denigrat oameni faimosi de cultura"

"asa spune doctrina bisericii"

arata īn ce consta inteligenta ta. Tu nici macar nu rationezi, iei niste chestii gāndite de altii.

Edited by Ramunc, 25 November 2007 - 16:39.


#22
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

Quote

P.S. nu zeci, cred ca cel putin 5,000...vezi recensamantul  :rolleyes:  Multi si multe in Bucuresti, destui in Timisoara, Cluj, Iasi, Craiova si Constanta. Intr-o saptamana s-au convertit 6, 2 barbati si 4 femei.

Allah akbar!!

si eu am fost crestin ortodox,insa mi-a fost dezvaluita adevarata credinta,Islamul(mie si catorva colegi de munca)
si acum suntem alti oameni.

Sper sa convingem cat mai multi.

Edited by jihadu, 25 November 2007 - 16:42.


#23
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

 jihadu, on Nov 25 2007, 16:41, said:

Allah akbar!!

si eu am fost crestin ortodox,insa mi-a fost dezvaluita adevarata credinta,Islamul(mie si catorva colegi de munca)
si acum suntem alti oameni.

Sper sa convingem cat mai multi.


Mai ales prin jihad.

#24
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Na, welcome  :rolleyes:  
P.S. Tot om ramai . Cred.

#25
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

 Selam, on Nov 25 2007, 16:43, said:

Na, welcome  :rolleyes:  
P.S. Tot om ramai . Cred.

Depinde ce īntelegi prin om.

Daca īntelegi partea biologica, da, ramāi om.

Daca īntelegi spiritul, devii un individ limitat, care nu cauta mai mult decāt repetarea unor propozitii dintr-o carte.

#26
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 Ramunc, on Nov 25 2007, 16:45, said:

Depinde ce īntelegi prin om.

Daca īntelegi partea biologica, da, ramāi om.

Daca īntelegi spiritul, devii un individ limitat, care nu cauta mai mult decāt repetarea unor propozitii dintr-o carte.
limitat e cel care nu se poate lepada de prejudecati, nu isi oboseste mintea lui, ci rumega de la altii(corect, gresit, da-i ca merge) si se gandeste ca "ce e diferit, e rau"

repetarea unor propozitii dintr-o carte face parte din mai multe religii, importanta e credinta si faptele bune, sentimentele pozitive. Prin aceasta afirmatie mi-ai confirmat ce inseamna individ limitat...

#27
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

limitat e cel care nu se poate lepada de prejudecati, nu isi oboseste mintea lui, ci rumega de la altii(corect, gresit, da-i ca merge) si se gandeste ca "ce e diferit, e rau"

Atāt timp cāt cineva se opreste la ceva zicānd "am gasit pe Dumnezeu", cānd de fapt a gasit doar o carte, asta se numeste limitare. Dumnezeu e infinit, nu-L poti cunoaste prin intermediul unei carti.


Quote

repetarea unor propozitii dintr-o carte face parte din mai multe religii, importanta e credinta si faptele bune, sentimentele pozitive.

Si daca face parte din multe religii īnseamna ca  e bine?

De unde stii tu ce e important? De unde stii ce vrea Dumnezeu?

#28
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 Ramunc, on Nov 25 2007, 16:37, said:

arata īn ce consta inteligenta ta. Tu nici macar nu rationezi, iei niste chestii gāndite de altii.
... si inteligenta si rationamentele tale se reduc la asta:

 Ramunc, on Mar 26 2007, 19:54, said:

Sunt oameni care nu au facut laba niciodata. De pilda Vadim. De aceea are o īnfatisare mai putin abrutizata.
De-a dreptul PENAL...

LE. ia sa mi-o pun in semnatura ca e tare :D

Edited by Megara, 25 November 2007 - 17:06.


#29
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

 Megara, on Nov 25 2007, 17:03, said:

... si inteligenta si rationamentele tale se reduc la asta:

De-a dreptul PENAL...

LE. ia sa mi-o pun in semnatura ca e tare :D

De ce e penal? Argumente ai?

Orice experienta modifica fiinta umana īntr-un anume mod. Masturbarea are efecte foarte profunde asupra fiintewi umane. Copiii, care nu s-au masturbat, au chipul armonios, ochii senini. Acelasi lucru se vede si la putinii barbati care nu s-au masturbat sau la cei care au constientizat urāciunea acestei practici si au īncetat-o.

#30
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 Ramunc, on Nov 25 2007, 17:19, said:

De ce e penal? Argumente ai?

Orice experienta modifica fiinta umana īntr-un anume mod. Masturbarea are efecte foarte profunde asupra fiintewi umane. Copiii, care nu s-au masturbat, au chipul armonios, ochii senini. Acelasi lucru se vede si la putinii barbati care nu s-au masturbat sau la cei care au constientizat urāciunea acestei practici si au īncetat-o.
Da tu ce argumente ai? Dovedeste stiintific ca masturbarea are efectele "inchipuite" de tine.
Replica aia e de-a dreptul penala si prin ea a devenit penal si cel care a forumulat-o... si stii bine ce a urmat dupa ce ai scris-o.... acu imi pare rau ca s-a sters.
Ai facut si tu ca tudorel care isi bea sperma fiindca isi inchipuie ca face bine la ten si ramane mereu tanar.

Edited by Megara, 25 November 2007 - 17:25.


#31
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

 Megara, on Nov 25 2007, 17:23, said:

Da tu ce argumente ai? Dovedeste stiintific ca masturbarea are efectele "inchipuite" de tine.
Replica aia e de-a dreptul penala si prin ea a devenit penal si cel care a forumulat-o... si stii bine ce a urmat dupa ce ai scris-o.... acu imi pare rau ca s-a sters.
Ai facut si tu ca tudorel care isi bea sperma fiindca isi inchipuie ca face bine la ten si ramane mereu tanar.
Masturbarea are profunde efecte psihologice asupra fiintei umane, o animalizeaza, la fel ca orice pacat.

Cum am mai zis, Dumnezeu a oprit pacatele fiindca ele fac rau, desfigureaza fiinta umana si īi īntuneca mintea.
Daca masturbarea nu ar fi nociva, parintii si-ar īnvata copiii s-o faca.


Faptul ca ma compari cu Tudorel arata ce constructii sucite faci. Tudorel face o perversiune, masturbarea de asemeni e o perversiune.

Eu dimpotriva, combat perversiunea numita masturbare.




In 1975, Papa Paul al VI-lea a dat o declaratie privind etica sexuala in cadrul careia a numit masturbarea “boala mintala grava”.



Īncep sa-mi īntrebari de ce aperi cu atāta īnversunare masturbarea.

Edited by Ramunc, 25 November 2007 - 17:36.


#32
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 Ramunc, on Nov 25 2007, 17:32, said:

Masturbarea are profunde efecte psihologice asupra fiintei umane, o animalizeaza, la fel ca orice pacat.
Demonstreaza stiintific. Daca faci o afirmatie trebuie sa o si argumentezi... in caz contrar e nula, fara valoare.

 Ramunc, on Nov 25 2007, 17:32, said:

Cum am mai zis, Dumnezeu a oprit pacatele fiindca ele fac rau, desfigureaza fiinta umana si īi īntuneca mintea.
Daca masturbarea nu ar fi nociva, parintii si-ar īnvata copiii s-o faca.
99% din parinti nu isi invata copiii cum sa procreeze... asta inseamna ca a procrea este pacat?

 Ramunc, on Nov 25 2007, 17:32, said:

Faptul ca ma compari cu Tudorel arata ce constructii sucite faci. Tudorel face o perversiune, masturbarea de asemeni e o perversiune.
Eu dimpotriva, combat perversiunea numita masturbare.
Prin replicile tale tu te compari singur cu Tudorel. Nu eu te-am pus sa scoti asemenea aberatii.
Astept sa demonstrezi ca masturbarea are efecte asupra firii uname, gen chipul armonios, ochii senini...

#33
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

 Megara, on Nov 25 2007, 17:40, said:

Demonstreaza stiintific. Daca faci o afirmatie trebuie sa o si argumentezi... in caz contrar e nula, fara valoare.


99% din parinti nu isi invata copiii cum sa procreeze... asta inseamna ca a procrea este pacat?


Prin replicile tale tu te compari singur cu Tudorel. Nu eu te-am pus sa scoti asemenea aberatii.
Astept sa demonstrezi ca masturbarea are efecte asupra firii uname, gen chipul armonios, ochii senini...

Masturbarea aduce mai multe nenorociri:

  • omul devine viclean, fiindca masturbarea īncepe īn adolescenta si adolescentul īsi ascunde acest pacat

  • omul capata o constiinta denaturata despre propriul corp, pe care ajunge sa-l vada ca un instrument de obtinut placeri. Se creeaza un complex psihico-senzorial de īmpatimire profunda (īmpatimirea este atractia spre pacat). Dupa cum spunea Sf. Pavel toate pacatele sunt īn afara tgrupului dar curvia este īn trup.

    Aceasta legatura īntre pacat si propriul trup va duce la slabirea capacitatii lui de a respinge ispitele diverselor pacate, prin aceea ca va considera ca pacatul e ceva ontologic fiintei lui, fiindca prin masturbare īndelungata omul a devenit īmbibat de constiinta acestei practici.


  • Omul pierde posibilitatea de a mai ajunge la constiinta valorii fiintei umane si la posibilitatea vederii lui Dumnezeu, care este īnsasi scopul pentru care Dumnezeu a creat omul, prin aceea ca atunci cānd aude de astfel de lucruri constiinta īl mustra pentru īntinaciunea lui si nu are curaj sa caute sa se curete


Quote

99% din parinti nu isi invata copiii cum sa procreeze... asta inseamna ca a procrea este pacat?

Poate pe tine nu te-au īnvatat. Oricum, cred ca ceilalti au īnteles logica afirmatiei mele.


Quote

Prin replicile tale tu te compari singur cu Tudorel. Nu eu te-am pus sa scoti asemenea aberatii.
Astept sa demonstrezi ca masturbarea are efecte asupra firii uname, gen chipul armonios, ochii senini...

Iar eu astept sa explici logic de ce as semana cu Tudorel.


Structura psihologica se vede si īn īnfatisarea fizica. Un om cu spiritul curatat de patimi e senin, are ochii limpezi fiindca mintea lui nu e īntortocheata de gānduri viclene. La fel cum un om vesel are o īnfatisare diferita de a unuia trist etc.

#34
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 Ramunc, on Nov 25 2007, 17:54, said:

Masturbarea aduce mai multe nenorociri:

  • omul devine viclean, fiindca masturbarea īncepe īn adolescenta si adolescentul īsi ascunde acest pacat

  • omul capata o constiinta denaturata despre propriul corp, pe care ajunge sa-l vada ca un instrument de obtinut placeri. Se creeaza un complex psihico-senzorial de īmpatimire profunda (īmpatimirea este atractia spre pacat). Dupa cum spunea Sf. Pavel toate pacatele sunt īn afara tgrupului dar curvia este īn trup.

    Aceasta legatura īntre pacat si propriul trup va duce la slabirea capacitatii lui de a respinge ispitele diverselor pacate, prin aceea ca va considera ca pacatul e ceva ontologic fiintei lui, fiindca prin masturbare īndelungata omul a devenit īmbibat de constiinta acestei practici.


  • Omul pierde posibilitatea de a mai ajunge la constiinta valorii fiintei umane si la posibilitatea vederii lui Dumnezeu, care este īnsasi scopul pentru care Dumnezeu a creat omul, prin aceea ca atunci cānd aude de astfel de lucruri constiinta īl mustra pentru īntinaciunea lui si nu are curaj sa caute sa se curete
Vad ca nu pricepi... demonstreaza stiintific fiecare afirmatie.
Si eu pot zic ca Ramuc se masturbeaza fiindca abereaza cu gratie si nu are nici o logica.

 Ramunc, on Nov 25 2007, 17:54, said:

Poate pe tine nu te-au īnvatat. Oricum, cred ca ceilalti au īnteles logica afirmatiei mele.
Am spus 99% din parinti. Crezi ca parintii mei fac 99% dintre parinti?

 Ramunc, on Nov 25 2007, 17:54, said:

Iar eu astept sa explici logic de ce as semana cu Tudorel.
Cand o sa explici logic si stiintific ceea ce ti-am cerut de cateva posturi incoace, poate am sa-ti explic si eu asemanarea ta cu Tudorel. Oricum e evidenta numai tu nu o vezi.

 Ramunc, on Nov 25 2007, 17:54, said:

Structura psihologica se vede si īn īnfatisarea fizica. Un om cu spiritul curatat de patimi e senin, are ochii limpezi fiindca mintea lui nu e īntortocheata de gānduri viclene. La fel cum un om vesel are o īnfatisare diferita de a unuia trist etc.
Demonstreaza stiintific... astept si cateva tratate de specialitate in acest sens.

#35
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Ramunc, tu te-ai masturbat vreodata ?

#36
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 tomaso, on Nov 25 2007, 18:30, said:

Ramunc, tu te-ai masturbat vreodata ?
Vrei sa vezi daca este un frumos cu chip luminos?  :roflmao:
Narcisist sigur este... si cica toate femeile de pe strada se uita dupa el :lol:
Ia sa caut si postul ala ca sa-l pun in semnatura...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate