Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

SUS server pe WIn 2003 SBS

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
josephro

josephro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 25.10.2002
Am si eu o problema care ma roade de cateva zile.

Ok am pus un 2003 SBS .. am configurat SUS ca la carte ( folosind Microsoft Security Guidance Kit).Am configurat statiile.Domeniul.Cam tot ce trebuie dupa parerea mea.

Dar nu prea merge update-ul la ora pe care am pus-o eu.
Am luat toolurile de pe www.susserver.com  si se pare ca totul este ok.
Cum pot sa fac sa pot sa fac update la clienti manual ( adica sa ma duc la windows update si sa faca download de pe serverul meu ).AM configurat in group policy la clienti sa faca update de pe local si internet de pe aceeasi adresa ( la intranet si internet am pus acelasi link).Cu toolurile de pe site-ul de mia sus vad ca totul este ok.Dar ...nu prea merge.Cel putin manual nu merge deloc.


Help  :help:  :oK:

#2
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
In momentul in care ai pus SUS + setari pe clienti, nu mai exista update manual. Daca prin update manual intelegi Windows Update (cum e site-ul de la Microsoft)  NU iti va merge ! SUS nu este Windows Update !

Deci, recapitulare:
- daca ai SUS + setari de clienti SUS atunci calcurile tale isi vor trage update-ul automat  si il vor instala in functie de ce setari ai pus tu in GPO(notify, automatic install, automatic reboot, etc.)
- daca vrei sa fortezi detectia unui client uita-te aici:
http://www.susserver...teDetection.asp

Altminteri, ptr. probleme de SUS (clientii nu trag update-uri) uita-te aici intai:
http://forum.softped...2&highlight=sus
http://forum.softped...3&highlight=sus

Daca tot nu merge, revino cu detalii (setari de GPO, detalii de log de IIS, etc.)

spor ! :oK:

#3
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
for general knowledge, docs despre instalare de SUS:

http://download.micr...oyguide_sp1.doc
http://download.micr..._SBSPlnDply.doc

#4
josephro

josephro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 25.10.2002
Ok.Exista un log in windows/windows update.log in care-mi arata updateurile pe care le-am facut, instalarea lor si locatia de unde au fost downloadate.

Ideea este ca o parte sunt pe serverul meu de SUS si o parte de pw site-ul microsoft.Nuu am facut nici o modificare pe clienti de cateva zile sa vad ce se intampla.

Am atasat o poza cu starea clientilor.Mie mi se pare ok

Attached Files



#5
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
Uite mai jos nishte setari ptr. clienti ... ale tale sunt OK, oarecum incomplete.

dar pana la urma care este problema? am lamurit ca nu exista update manual cu SUS.

daca e vorba de faptul ca nu se updateaza clientii, ai urmat pashii descrisi ptr. verificare (evt log, IIS, DNS, anonymous logon, etc. ) ?

Attached Files



#6
josephro

josephro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 25.10.2002
problema e ca unii clienti fac update prin server..altii deloc...si toti sunt setati la fel in registrii.Intrebarea mea este daca trebuie sa dau ceva drepturi pentru fiecare cleint de pe server-ul de SUS sau ceva asemanator.NU prea ma pricep la GP si intreb si eu.

Oricum merci de txt-ul pe care mi l-ai trimis ..corectez acum

#7
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
nu trebuiesc date drepturi pe serverul de SUS ... clientul de SUS foloseste anonymous logon cand contacteaza serverul.

daca la unii merge si la altii nu inseamna ca ai alta problema. de exemplu, verifica pe clientii undei ai problema daca pot sa rezolve numele de DNS specificat (server2000.xxx.local),verifica ce mesaje ai in EventLog pe clientii cu probleme, verifica ce zice windowsupdate.log, verifica in log-urile de IIS ce request-uri ai de la un IP de client care are probleme ....uff :(, am mai spus pasii ce trebuiesc urmati ....

#8
josephro

josephro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 25.10.2002
Rezolvat  :yeah baby .
Pe cateva sisteme am gasit o gramada de adaware si dupa ce le-am sters vad ca a mers si pe alea :D

10x  :cya:


:oK:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate