Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Jurnal de bord Ford C-Max 1.6 TDCi

- - - - -
  • Please log in to reply
504 replies to this topic

#19
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002
Multumesc de urari!

@BadBoyBlue: o bujie era "moarta". Interesant este ca si dupa ce am schimbat-o, martorul de bord a continuat sa isi faca damblaua, pana la montarea alarmei (cand s-a resetat calc de bord). Acum totul e OK.

@BoGDaN9004: albul este o culoare pe care mizeria se vede foarte usor, dar cand e spalata arata bestial.
Cat despre pozitia la volan, C-Max este o masina fata de care nu poti sa fii neutru. Ori iti place la nebunie pozitia la volan, ori o detesti. Are multe particularitati, pozitia mai inalta, parbrizul imens, bordul foarte "adanc", pozitia schimbatorului. Aceasta din urma este corelata cu pozitia cotierei, ca o continuare fireasca a acesteia.

Este extraordinar de important drive-testul atunci cand cumperi o masina. Faci cativa metri cu ea, vezi cum te simti la volan, cum raspunde la comenzi...
N-am sa inteleg niciodata cum cumpara unii masini fara drive test.

Am gasit in Brasov o firma care face huse la comanda. Cand da caldura, ma duc sa-i fac huse care sa nu acopere "masutele" de pe spatele scaunelor.

Atasez o poza de la Kusadasi, din vara anului trecut. Mi-e dor de mare...

Attached File  DSC00637.JPG   669.8K   564 downloads

Edited by Yoda, 14 February 2009 - 19:39.


#20
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Da' ce ai tu e un alb laptos. E.. altfel! :D

#21
BoGDaN9004

BoGDaN9004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.02.2009
Frumoasa ultima poza,dar cel mai mult imi place delfinu de pe masina :D !
Fa si tu niste poze la interior pls  :rolleyes: !!

#22
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002
Singura culoare care nu imi place la masini este verde. In rest, ma acomodez rapid.  B)

Delfinu' e al juniorului. Cateodata dau in mintea copiilor...  :photo:
Pozele cu interiorul nu am facut pana acum, este interiorul standard, ca cel din poza de mai jos, gasita pe net:
http://www.fordkomi....es/86/cmax2.jpg

Edited by Yoda, 14 February 2009 - 22:04.


#23
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002
Schimbat filtre (ulei,aer,motorina,polen) si ulei. Cu tot cu manopera 500 RON.
Cine zicea ca intretinerea unui diesel e scumpa?  :D

Am fost de Pasti in excursie la cazanele Dunarii ... Dumnezeule, ce tara frumoasa avem!

Attached File  DSC01176_1.jpg   782.67K   373 downloads

Edited by Yoda, 29 April 2009 - 21:28.


#24
crean

crean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.09.2007

View PostYoda, on Feb 14 2009, 20:35, said:

Este extraordinar de important drive-testul atunci cand cumperi o masina. Faci cativa metri cu ea, vezi cum te simti la volan, cum raspunde la comenzi...
N-am sa inteleg niciodata cum cumpara unii masini fara drive test.

salut yoda!
am facut si eu drivetest cu un c-max. cel de 1.8 . cu tempomat ... deci nici nu ma mai gandesc la altceva de atunci.
sincer nu ma mai intereseaza intretinerea si altele... la cat de bine stai in masina, si la cata placere am avut la condus, nu ma mai intereseaza daca dau cu 2-300 RON in plus la piese de schimb .
abia astept sa imi iau si eu una, tot second
am sa revin dupa ce o cumpar

#25
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002
@crean: bafta la cumparat.

Nimic special de adaugat la jurnal, kilometri in ratia obisnuita (~2500 km/luna)

ma pregatesc de schimbat amortizoarele pe spate si mici retusuri la vopsea: urme de criblura pe capota si un urmarile unui dobitoc neidentificat care mi-a zgariat portiera in parcare.

#26
Barni

Barni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.07.2009
Buna ziua , vreau sa schimb masina. Am hotarat ca o sa cumpar un C-max 1,6 litri, dar nu stiu din care. Am gasit una de 90 cp, inca nu am facut drive test pt. c este la Suceava si nu stiu cat de tare este motorul. Astept raspunsurile. Multumesc.

#27
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004

View PostBarni, on 23rd July 2009, 13:23, said:

Buna ziua , vreau sa schimb masina. Am hotarat ca o sa cumpar un C-max 1,6 litri, dar nu stiu din care. Am gasit una de 90 cp, inca nu am facut drive test pt. c este la Suceava si nu stiu cat de tare este motorul. Astept raspunsurile. Multumesc.

Daca e 1.6 si 90CP , va fi cam rau , e un motor mai vechi , in ziua de azi se scoate ceva mai mult de la 1.6 , oricum trebuie sa te iei si dupa consum , locul unde o sa o folosesti cat mai des si de stilul tau de sofat .

#28
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,180
  • Înscris: 13.07.2005
Ai gresit locatia.

Aici este threadul ”Jurnal de Bord” si poti deschide un topic aici dupa ce-ti cumperi masina, ca sa ne-o prezinti si noua.

Pentru sfaturi legate de achizitie - roaga un moderator sa-l mute la ”Sfaturi cumparare auto

#29
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005
Nu e motor vechi, pe C-Max(si numai) este oferit in doua variante de putere: 90 de cp si 109 cp. Am condus Focus si C-Max cu aceasta motorizare si este ok daca esti o persoana linistita. Este o motorizare foarte economica.

Din ce an e masina, este inmatriculata?

Edited by catalinmariescu, 23 July 2009 - 14:42.


#30
Barni

Barni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.07.2009
este din 2006 , si este inmatriculata

#31
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005
Motorul e bun si economic si masina va merge ok, daca esti insa genul care vrea senzatii tari la volan nu ai nimerit motorul si nici masina.

E bine ca e inmatriculata. Care e pretul si cam ce km si dotari are?

Edited by catalinmariescu, 24 July 2009 - 14:57.


#32
Barni

Barni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.07.2009

View Postcatalinmariescu, on 24th July 2009, 15:56, said:

Motorul e bun si economic si masina va merge ok, daca esti insa genul care vrea senzatii tari la volan nu ai nimerit motorul si nici masina.

E bine ca e inmatriculata. Care e pretul si cam ce km si dotari are?
Pretul 6900 eur si 120000km , 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE HELIOMATE; SERVO-DIRECTIE; 10 AIRBAGURI; AER CONDITIONAT; PILOT AUTOMAT; COMPUTER BORD; PROIECTOARE; INCHIDERE CENTRALIZATA; ALARMA;
NAVIGATIE,MP3 PLAYER,COMENZI VOLAN,ESP,ABS si acuma ma gandesc. :) nu stiu ce sa fac.

#33
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002
Heeei.... asta e jurnal de bord.  :rolleyes:
Barni, 1600 diesel sau benzina? Daca e diesel, vezi ca sunt doua motorizari, exact cum spunea catalinmariescu. Eu o am pe cea de 109, e suficienta.

Sa-ti iei sau nu un C-Max? Daca esti familist, e alegerea ideala. Daca nu, poate ai alte variante mai bune.
Fa un drive-test! Musai! Desi pozitia de condus este extraordinar de comoda, faptul ca este un pic mai inalta poata sa nu-ti convina.

Cat despre asezarea pe drum, da clasa la multe masini cu pretentii.

#34
Barni

Barni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.07.2009
este pe motorina. sunt 1,80 m ce zici?

#35
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002
la 1.80 este OK. Cam asa am si eu (1.82) si ma simt excelent. printre posesorii de C-Max stiu o doamna de ~1.70, dar am si un prieten de 1.90.
Problema este nu de confort pe scaun, ci modul semi-VAN de a conduce. Nu te speria, s-ar putea sa-ti placa si sa creeze dependenta.  :P


Dar fa te rog un drive test, ca sa fii sigur.

#36
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002
Schimbat rulmentul (de fapt butucul cu totul) pe fata dreapta: 510 RON, inclusiv manopera.
Schimbat parbriz (crapat) si vopsit capota (ciupituri de la criblura): 2.300 RON. Din fericire fiind pe CASCO am platit doar fransiza.

Ma pregatesc de concediu, sambata plinul si la drum!  :thumbup:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate