Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mi-e frica sa-mi curat aparatul

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
boogieman

boogieman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.10.2006

View Postpeintredeglise, on Jan 28 2008, 12:08, said:

Salutare! Am si eu o problema cu un punct care imi apare in poze. Am un canon eos 350D si am identificat acel punct pe oglinda care contine cele 7 puncte de focusare. Sa incerc tot cu o pompita cu aer? Multam!



nu are cum sa fie pe oglinda, pt ca ea se da laoparte din dreptul senzorului in timp ce faci poza... :), daca il vedeai decat in vizor si nu iesea in poza insemna ca e pe oglinda sau pe geamul mat... daca punctul apare in poze inseamna ca e pe senzor... deci mai najpa

1. pune aparatul pe un trepied cu obiectivul indreptat in jos...
2. scoate obiectivul
3. pune aparatul in mod curatare (tre sa fie prin meniu... cauta in manual)
4. apasa declansatorul ca sa se ridice oglinda si sa se deschida obturatorul
5. sufla usor cu o pompita dedicata, fara a introduce pompita in interiorul aparatului, ca nu cumva sa atingi chestii importante...
6. monteaza obiectivul si verifica rezultatul
7. repeta operatiunea pana scapi de mizerie...


spor!!!!!!!!

#38
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007

View Postboogieman, on Jan 28 2008, 15:35, said:

5. sufla usor cu o pompita dedicata, fara a introduce pompita in interiorul aparatului, ca nu cumva sa atingi chestii importante...


Eu n-as face asta. Adica am facut-o si am inrautatit lucrurile in sensul ca tot praful s-a raspandit. Cel mai bine e sa aspiri cu kitu ala Green Clean daca nu e mizerie si sunt doar firicele de praf .

#39
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Se gaseste vreun binevoitor in Bucuresti, care intamplator a cumparat mai multe spatule pentru senzor cu crop de 1,5x si care vrea sa ma ajute? Platesc pretul spatulei si consumul de Eclipse. Chiar am nevoie sa curat senzorul si nu mai gasesc spatule...f64 saracea daca aducea mai multe. La focus nu vor sa curete pe loc, mi-l tin o zi...nu vreau sa las acolo aparatul.

#40
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,990
  • Înscris: 12.06.2004
Daca ai curaj, incercam kitul de curatare Pentax. Ca asa se zice, intai sa incerci pe altceva inainte de a-l folosi pe aparatul tau :lol:

#41
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Mmm...nu stiu ce sa zic de curatarea asta uscata. Parca si vad particule de praf zgariind senzorul.  :lol:

Si sa zicem ca risc, cum putem rezolva in weekend-ul asta?

#42
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,990
  • Înscris: 12.06.2004
Hmm... azi mai dupa-amiaza sau maine dimineata? Ca maine dupa pranz sunt eu ocupat.

#43
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Astazi e bine. Da-mi pe mail numarul tau de telefon si te sun ca sa vedem cum facem ([email protected]). Nu imi trimite PM pentru ca nu ajunge, probabil sunt singurul utilizator care nu beneficiaza de functia asta. :)

#44
C1audiu

C1audiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 09.01.2005

View PostLED, on Feb 2 2008, 12:07, said:

Astazi e bine. Da-mi pe mail numarul tau de telefon si te sun ca sa vedem cum facem ([email protected]). Nu imi trimite PM pentru ca nu ajunge, probabil sunt singurul utilizator care nu beneficiaza de functia asta. :)


Daca a iesit bine operatia vreau si eu :)  :cheers:
. Aparatul e un Canon 20D si problema este prezentata in poza de mai jos (f40, focalizat cam la 50m, pe un bloc si facut poza la cer). In poza a doua e putin prelucrat in Photoshop.

Multumesc

Attached Files


Edited by C1audiu, 02 February 2008 - 17:56.


#45
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,990
  • Înscris: 12.06.2004
Vom vedea luni cum o sa iasa :)

#46
C1audiu

C1audiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 09.01.2005
Ok
Tinem legatura

#47
catutza46

catutza46

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 01.02.2006
ma bag si eu.

#48
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Pentru posteritate, cam asta ar fi. Bag seama ca face treaba buna SR-ul asta, aduna praful in colturi.  :lol:  Sa vedem cum o sa arate dupa operatiune. :)

Attached Files


Edited by LED, 03 February 2008 - 22:12.


#49
C1audiu

C1audiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 09.01.2005
Am cumparat o pompita de la farmacie (aprox 10RON). Se pare ca si-a facut aproape bine treaba... Zic aproape bine deoarece a curatat cam toate punctele de praf, mai putin 3-4 pe care mi le-a mutat in alta parte pe senzor..

#50
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,990
  • Înscris: 12.06.2004
Ai grija sa nu bage prostii pe senzor... eu n-as risca, pompitele speciale nu-s chiar scumpe.

#51
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Asaaa. Pana la urma nu am mai abuzat de bunavointa lui Kunzite pentru ca, in trecere pe langa ei, m-am oprit la focus si am facut un fel de amestec de curatare.

Pot spune ca betisorul lipicios este un pic mai bun decat o pompa dedicata. Daca particulele de praf sunt prinse bine puteti sa va luati gandul. Mie tot mi-a ramas una.
Tipul de la service a incercat si o curatare cu spatula si lichid din kit-ul Delkin. OMG! Dupa ce s-a evaporat lichidul a ramas o dara de praf sau puf, nu imi dau seama ce, de la spatula. Din fericire am scapat de ea cu ajutorul betisorului lipicios. Din pacate m-am ales cu un zigzag de particule de praf, aproape insesizabile pe fotografie, pe o laterala a senzorului.

Concluzia? Niciuna. O sa incerc sa nu am nevoie de diafragme foarte inchise. Sau sa stau cu deshtul pe clone/heal.

O sa revin si cu sample, ca sa vedeti rezultatul comparativ cu ce am postat acum doua zile. Momentan mi-e prea lene sa scot cardul.

#52
catutza46

catutza46

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 01.02.2006
cred ca ar fi buna o spatula cat senzorul  pentru a trece o singura data.  un prieten si-a dat cu pensula de la kitul giotto si apoi a suflat cu pompa si s-a curatat senzorul, acum nu stiu daca a zgariat senzorul cu pensula. mie mi-a fost frica sa incerc la mine. inca mai am 2 particule de praf care apar la f11, dar le scot cu DPP-ul.

#53
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Eu nu as da cu pensula pe senzor.

Sa vezi ce senzatia nasoala ai cand apesi cu betisorul lipicios pe senzor si il simti cum tremura. Cred ca ai renunta imediat. :) Eu nu cred ca o sa mai repet operatiunea prea curand, prefer sa stau sa scot eventualele pete in PS.

#54
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,990
  • Înscris: 12.06.2004
Dezactiveaza SR-ul :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate