Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Mi-e frica sa-mi curat aparatul

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007

View Postsorin79, on Nov 19 2007, 11:38, said:

nu e f sanatos cu ala
aerul nu e uscat, presiunea e f mare si daca apesi din greseala mai tare risti sa strici senzorul si daca nu-l tii vertical scuipa picaturi
apoi acolo nu e aer aer, e amestecat si cu alte gaze care nu e recomandat sa ajunga pe senzor. umezeala poate sa corodeze lipiturile din zona sau sa ajunga sub filtrul de peste senzor. am citit de mai multe cazuri cind a zburat tubuletul ala ejectat de presiunea mare si a dat o lovitura de moarte saracului senzor

pompa de la mag foto e mult mai sigura

Sunt de acord ca trebuie mare grija, si apropos de tubuletul care poate zbura, o sa il lipesc cu superglue, sa elimin riscul asta. Si e clar ca nu trebuie spray-at la intensitate maxima. Insa in ce priveste corodare lipiturilor, nu mi-as face griji. Din descrieri, nu mi se pare ca exista substante corozive pentru aliajele de lipit (lucrez in domeniu, si cam stiu cu ce se mananca).

/pisoiu

#20
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,990
  • Înscris: 12.06.2004
Pisoiu2, suna tare periculos ce faci tu pe-acolo.

#21
sarpeco

sarpeco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.11.2006

View Postpisoiu2, on Nov 19 2007, 01:27, said:

Eu folosesc asa ceva http://www.vitacom.r...E-CI-400ml.html pentru un D40X si obiectivele aferente. Recipientul vine cu o macaroana lunga care se ataseaza la varf, si prin care iese aerul. Acea macaroana am taiat-o si folosesc doar un ciot de 2-3 cm prin care iese aerul. Curata destul de eficient, insa trebuie avut grija cu el deoarece jetul de aer este extrem de puternic, nu trebuie spray-at decat la viteze relativ mici, nu apasat la maxim. Primul jet care il da mai poate contine si picaturi de lichid, de aceea e recomandat sa nu se dea primul jet dupa ce tubul a fost scuturat/intors/etc. direct in aparat. Se poate curata atat senzorul (trebuie ridicata oglinda din meniu) cat si view-finder-ul, cu oglinda lasata jos. Eu fac operatiunea asta cam odata la 10 schimburi de obiective, chiar daca nu observ ciudatenii pe fotografii. Daca sunt fortat sa schimb obiectivele in medii cu praf mult, operatiunea o fac chiar si la fiecare schimbare.

/pisoiu

Eu am probat asa ceva (nu identic, dar similar) la diverse elemente optice (oglinzi dielectrice de exemplu) si am fost dezamagit. Sufla praful, dar depune un strat organic subtire, de care scapi destul de greu. Am constatat si eu ca primul jet spray-at continea mai mult lichid, dar nici urmatoarele nu erau perfect curate. Pentru senzor nu as avea curaj sa-l folosesc. Pompita functioneaza bine, chiar daca imprastie praf pe geamul mat. Daca vreti o pompita cu presiune mai mare, recomand produsul acesta, desi nu stiu cit de usor se poate gasi.

#22
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007

View Postsarpeco, on Nov 19 2007, 17:20, said:

Eu am probat asa ceva (nu identic, dar similar) la diverse elemente optice (oglinzi dielectrice de exemplu) si am fost dezamagit. Sufla praful, dar depune un strat organic subtire, de care scapi destul de greu. Am constatat si eu ca primul jet spray-at continea mai mult lichid, dar nici urmatoarele nu erau perfect curate. Pentru senzor nu as avea curaj sa-l folosesc. Pompita functioneaza bine, chiar daca imprastie praf pe geamul mat. Daca vreti o pompita cu presiune mai mare, recomand produsul acesta, desi nu stiu cit de usor se poate gasi.

Am facut urmatorul test: am luat o bucata de plexiglas fara zgarieturi, am sters-o bine cu asta, dupa care am spray-at la maxim vreo 2 minute din tub pe o zona de pe plexiglas, dupa care am examinat in lumina zona respectiva. Nu am vazut nici o depunere, de nici un fel. Recunosc ca pare o metoda destul de periculoasa, insa aplicata cu grija, consider ca e mai rapida decat cea cu pompita. Mai e utila si la suflarea prafului de pe filtre, lentila frontala, etc.

/pisoiu

#23
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu le curat cu spatule cu Pec-pads si solutie eclipse. In 3 ani in care am tot curatat senzorii nu am avut niciodata probleme.

#24
mr_nimeni

mr_nimeni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 10.04.2007
http://www.pbase.com...ll/ccd_cleaning

#25
vlad_cozma

vlad_cozma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.09.2006

View Postdreadboy, on Nov 18 2007, 20:11, said:

ca sa nu mai deschid alt topic pentru o singura intrebare scurta , fac aici un offtopic mic .

am ceva pete de praf in viewfinder . stiu sigur ca-s in viewfinder fiindca nu`mi afecteaza poza cu nimic . doar ma scot pe mine din sarite cand ma benoclez

de alea cum fac sa scap?

Se poate sa fie pe oglinda. Tot cu o pompita este indicat, da' poti si sa suflii un pic.

#26
sarpeco

sarpeco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.11.2006

View Postvlad_cozma, on Dec 28 2007, 09:17, said:

Se poate sa fie pe oglinda. Tot cu o pompita este indicat, da' poti si sa suflii un pic.
Praful de pe oglinda nu se va vedea clar delimitat prin viewfinder. Vizorul formeaza o imagine virtuala a obiectelor situate in planul geamului mat: imaginea reala creata de obiectiv (dupa reflexia pe oglinda) si eventualele repere ale senzorilor AF. Praful de pe oglinda este departe de planul geamului mat, asa ca cel mult (daca-s particule mari) o sa-ti apara ca o umbra difuza. Il poti insa vedea direct, cu obiectivul dat jos. Oricum, pentru oglinda se recomanda doar folosirea pompitei de aer.

#27
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007
Acum am observat si eu ce porcarii am pe senzor. Cei de la firma de la care am luat spun ca eu sunt de vina ca am dat cu pompa de suflat in el, ca nu trebuia sa dau in interior. Help ?

#28
Ribozom

Ribozom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,512
  • Înscris: 03.07.2006

View Postsarpeco, on Dec 28 2007, 16:08, said:

Praful de pe oglinda nu se va vedea clar delimitat prin viewfinder...

Esti sigur?

#29
Al Cap0ne

Al Cap0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 25.04.2007

View Postmrdobanda, on Jan 9 2008, 16:44, said:

Cei de la firma de la care am luat spun ca eu sunt de vina ca am dat cu pompa de suflat in el, ca nu trebuia sa dau in interior. Help ?
Asta e bullshit. Nu stiu ce aparat ai, dar in manualul de la Canon, suflatul senzorului cu pompita este precizata ca si operatie ce poate fi facuta de catre user.
Pe de alta parte, mizeria de pe senzor nu este un defect, deci nu poate constituii obiectul garantiei. Probabil ai nevoie de o curatare "uda", pe care o poti face tu sau, daca ti-e teama, intr-un service.

#30
sarpeco

sarpeco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.11.2006

View PostRibozom, on Jan 9 2008, 20:05, said:

Esti sigur?
Da. Oglinda este destul de departe de planul imagine (situat pe geamul mat) al obiectivului. Nici "praful de pe senzor", adica de pe filtrul AA, care-i doar la citiva mm de planul imagine de pe senzoz nu-l vezi clar in imagini ci doar ca o zona intunecata difuza si asta numai la diafragme inchise. Prin vizor privesti la deschidere maxima. Daca praful se vede clar prin vizor, atunci este pe geamul mat.

#31
Ribozom

Ribozom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,512
  • Înscris: 03.07.2006

View Postsarpeco, on Jan 10 2008, 14:55, said:

Da. Oglinda este destul de departe de planul imagine (situat pe geamul mat) al obiectivului. Nici "praful de pe senzor", adica de pe filtrul AA, care-i doar la citiva mm de planul imagine de pe senzoz nu-l vezi clar in imagini ci doar ca o zona intunecata difuza si asta numai la diafragme inchise. Prin vizor privesti la deschidere maxima. Daca praful se vede clar prin vizor, atunci este pe geamul mat.


Ok, daca zici tu...Anyway, oglinda, in miscarea sa, poate "antrena" acele particule de praf, care pot ajunge in locuri mai neplacute decat acel geam mat...

#32
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007

View PostAl Cap0ne, on Jan 10 2008, 10:33, said:

Asta e bullshit. Nu stiu ce aparat ai, dar in manualul de la Canon, suflatul senzorului cu pompita este precizata ca si operatie ce poate fi facuta de catre user.
Pe de alta parte, mizeria de pe senzor nu este un defect, deci nu poate constituii obiectul garantiei. Probabil ai nevoie de o curatare "uda", pe care o poti face tu sau, daca ti-e teama, intr-un service.


Eu pe senzor nu dau cu nimic altceva in afara de aspiratie. Din cate stiu nu e bine deloc sa dai cu ceva ud pe el, mai ales un noob ca mine. Partea naspa e ca un kit din ala Green Clean de aspirat e vreo 2 milioane juma...dar presupun ca merita.

#33
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,990
  • Înscris: 12.06.2004
Daca ai drum prin Bucuresti, il curat eu - cu un kit special ce nu foloseste lichid. Oick! ;)
Desigur, fac asta doar pentru ca n-am curajul sa-l incerc mai intai pe aparatul meu :D

#34
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007

View PostKunzite, on Jan 10 2008, 21:01, said:

Daca ai drum prin Bucuresti, il curat eu - cu un kit special ce nu foloseste lichid. Oick! ;)
Desigur, fac asta doar pentru ca n-am curajul sa-l incerc mai intai pe aparatul meu :D

:D Multumesc frumos. Ce bine ca n-am drum prin Bucuresti  :lol:

#35
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,990
  • Înscris: 12.06.2004
Nici o problema. Gasesc eu pe cineva, de preferabil un canonist :D
(chiar sunt curios cum merge. E totusi - afaik - singurul kit de curatare oficial...)

#36
peintredeglise

peintredeglise

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 20.01.2008
Salutare! Am si eu o problema cu un punct care imi apare in poze. Am un canon eos 350D si am identificat acel punct pe oglinda care contine cele 7 puncte de focusare. Sa incerc tot cu o pompita cu aer? Multam!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate